درمان زخم خانگی: 16 درمان طبیعی زخم و بهبود در منزل

در زندگی روزمره، زخمی شدن امری طبیعی و رایج است. و البته، همیشه هم برای‌تان درد و ناراحتی ایجاد می‌کند. با وجود این، میزان درد بر اساس ماهیت، موقعیت، و شدت زخم متفاوت خواهد بود. به طور طبیعی، اگر دچار تصادف یا مصدومیت شوید، بدن‌تان زخم خواهد شد. بسته به شرایط و علائم زخم، می‌توانیم راه حل مناسب را تعیین کنیم. بسیاری از آدم‌ها جهت التیام زخم، درمان‌های خانگی را ترجیح می‌دهند، ولی این درمان‌ها فقط در مواردی اثربخش هستند که زخم خفیف و محدود باشد. به عبارت بهتر، اگر دچار زخمی بشوید که در آن پوست‌تان پاره، سوراخ، یا بریده شده باشد، مثلا سوختگی‌ها، بریدگی‌ها، خراشیدگی‌ها، زخم‌های ناشی از فرو رفتن جسم تیز در پوست، شکافتگی‌ها، پارگی‌ها، و جراحات ناشی از فشار، می‌توانید به برخی درمان‌های خانگی طبیعی برای التیام زخم‌ها مراجعه کنید.

در این مقاله، سایت بازده قصد دارد برخی راه‌حل‌های طبیعی را برای درمان زخم خانگی به شما معرفی کند که باید از آن‌ها آگاه شوید و به طور موثر از آن‌ها استفاده کنید. با وجود این، همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، این درمان‌های خانگی فقط برای زخم‌های خفیف کاربرد دارند. در سایر موارد، توصیه می‌شود به پزشک مراجعه کنید و از وی کمک بخواهید.

درمان‌های خانگی طبیعی برای التیام زخم‌ها که باید بدانید

 

الف. برخی نکات که باید از آن‌ها آگاه باشید

همان‌طور که گفته شد، تصادفات و مصدومیت‌ها به عنوان شایع‌ترین عوامل منجر به زخم شناخته می‌شوند. اگر از آن‌ دسته آدم‌هایی هستید که از خودشان مراقبت نمی‌کنند، به احتمال زیاد مرتبا دچار زخم خواهید شد. به علاوه، باید بدانید سن، بیماری، تابش و رادیوتراپی، شیمی درمانی، دیابت، استفاده از استروئیدها، و مصرف بیش از حد سیگار نیز می‌توانند از جمله عوامل خطر دیگری باشند که آدم‌ها را بیش از پیش در معرض ایجاد زخم قرار می‌دهند. از این رو، به منظور پیشگیری از خطرات احتمالی ایجاد زخم، انتظار می‌رود به خوبی بدن‌تان را بشناسید.

همان‌طور که همه می‌دانید، زخم‌ها، با توجه به علائم مخصوص به هر یک از آن‌ها، با قرمزی، تورم، خونریزی، درد، چرک، التهاب، و حساس شدن آن نواحی همراه هستند. البته، هیچ‌کس دوست ندارد این وضعیت را تحمل کند. در نتیجه، قصد داریم برخی درمان‌های ساده‌ای را به شما توصیه کنیم که دقیقا پس از ایجاد زخم‌ها می‌توانید در خانه از آن‌ها استفاده کنید.

ب. درمان‌های خانگی طبیعی برای التیام زخم‌ها

۱. آب

اولین چیزی که هنگام ایجاد زخم، فورا باید انجام دهید، این است که جای زخم را بشویید؛ و آب برای این کار بسیار ضروری است. با این‌که شستشوی زخم با آب، در حقیقت، نوعی درمان خانگی طبیعی برای التیام زخم محسوب نمی‌شود، انجام این کار به عنوان بخشی از کمک‌های اولیه ضروری است. پاکسازی مناسب زخم، بهبودی مطلوب آن را تضمین می‌کند. توصیه می‌شود زخم‌های سطحی و خفیف را با آب پاک و جاری بشویید. زخم‌ها را زیر جریان آب خنک قرار دهید و با استفاده از یک صابون ملایم، محل آسیب دیده را بشویید. این کار را به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه ادامه دهید تا آلودگی‌ها، باقی‌مانده‌های عوامل جراحت، و باکتری‌ها از بین بروند. هم‌چنین، آب خنک تا حدودی درد را کاهش خواهد داد. سپس، خشک کردن و پوشاندن آن ناحیه را با تکه پارچه‌ای تمیز فراموش نکنید. توصیه می‌شود برای این کار از آب تصفیه شده، یا در صورت عدم دسترسی، آب جوشانده و خنک شده، یا در نهایت آب مقطر استفاده کنید.

این مرحله‌ی ساده، و در عین حال مهم، را نباید در هیچ مورد نادیده گرفت؛ به این ترتیب، به یاد داشته باشید، پیش از انتخاب سایر درمان‌های خانگی برای التیام زخم‌ها، حتما آن‌ها را بشویید.

۲. روغن نارگیل

اگر روغن نارگیل در اختیار دارید، باید از آن به عنوان درمان طبیعی برای زخم‌های خفیف‌تان استفاده کنید. خواص ضد باکتری و ضد قارچی موجود در روغن نارگیل می‌توانند در رسیدگی به جراحات به شما کمک کنند. به علاوه، روغن نارگیل به کاهش التهاب و مرطوب‌سازی زخم‌ها کمک می‌کند. با آغشته کردن نواحی آسیب دیده با روغن نارگیل، عفونت‌های باکتریایی به سرعت از آن ناحیه دور می‌شوند. هم‌زمان با این‌ کار می‌توانید از باقی ماندن آثار زخم نیز پیشگیری کنید. به همین دلایل، استفاده از این درمان خانگی طبیعی را برای التیام زخم‌ها به شدت توصیه می‌کنیم.

دستورالعمل

الف. مقداری روغن نارگیل را بر روی زخم و نواحی اطراف آن بمالید.
ب. با استفاده از باند بهداشتی، این نواحی را به خوبی بپوشانید.
پ. در طول روز، دو الی سه مرتبه، مجددا روغن نارگیل بمالید و باند زخم را عوض کنید.
ت. این کار را چندین روز تکرار کنید تا زخم‌تان به طور کامل التیام یابد.

۳. آلوئه‌ورا

همه می‌دانید قسمت ژله‌ای آلوئه‌ورا از نظر توانایی‌اش جهت درمان بسیاری از مشکلات سلامتی، مشهور است. التیام زخم نیز یکی دیگر از توانایی‌های ژل آلوئه‌ورا به شمار می‌رود. از این رو، اگر بتوانید از آلوئه‌ورا به عنوان یکی دیگر از درمان‌های طبیعی و خانگی برای التیام زخم‌ استفاده کنید، نتیجه‌ی بسیار مطلوبی خواهید گرفت.

ژل آلوئه‌ورا، از یک سو، دارای خواص ضد درد، آرام‌بخش، و ضد التهابی است که به طور عمده به تسکین درد، کاهش التهاب، و تسکین تورم کمک می‌کند؛ به علاوه، همان‌طور که می‌دانید، این ژل توانایی مرطوب‌کنندگی بسیار عالی دارد، و به این ترتیب، فرایند التیام زخم را تسریع می‌کند.

ولی از سویی دیگر، مطالعات نشان دادند، آلوئه‌ورا ظاهرا سرعت التیام زخم‌های ناشی از عمل جراحی را کاهش می دهد. به هر حال، آلوئه‌ورا برای زخم‌های خفیف و کوچک اثربخش و موثر است. در ادامه به دستورالعمل استفاده از آلوئه‌ورا برای التیام زخم اشاره می‌کنیم:

دستورالعمل

الف. پوسته‌ی روی برگ آلوئه‌ورا را باز کنید تا به قسمت ژله‌ای آن برسید.
ب. سپس این ژل را به آرامی روی زخم و نواحی اطراف آن بمالید.
پ. آن ناحیه را رها کنید تا ژل آلوئه‌ورا خشک شود؛ ممکن است ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول بکشد.
ت. با استفاده از آب گرم محل زخم را بشویید تا ژل از روی آن پاک شود. سپس آن ناحیه را خشک کنید.
ث. این کار را چندین بار در طول روز انجام دهید تا زخم‌تان به طور کامل خوب شود.

۴. سیب زمینی

اگر تاکنون فکر می‌کردید، سیب زمینی فقط در آشپزی کاربرد دارد، اشتباه دلپذیری و خوشمزه‌ای مرتکب شده‌اید! در واقع، سیب زمینی فواید بسیار زیادی برای سلامتی انسان دارد. استفاده از سیب زمینی به عنوان درمان خانگی برای التیام زخم‌ها، تاثیرات درمانی شگفت‌انگیزی برای التیام زخم‌های خفیف دارد (البته نه برای زخم‌های بزرگ‌تر). به گفته‌ی پژوهشگران، سیب زمینی دارای نوعی خاصیت کششی است که می‌تواند به طور موثر از ایجاد عفونت‌ها پیشگیری کند. به علاوه، سیب زمینی باعث مرطوب شدن و التیام سریع زخم‌ها می‌شود. استفاده از ضماد سیب زمینی خام در مورد زخم‌های خفیف به شدت توصیه می‌شود.

مواد مورد نیاز

الف. سیب زمینی: یک تا دو عدد
ب. پارچه‌ی تمیز: یک تکه

دستورالعمل

الف. سیب زمینی‌ها را رنده کنید، سپس آن را روی تکه پارچه‌ای تمیز پهن کنید.
ب. سپس، پارچه را روی ناحیه‌ی آسیب دیده بگذارید.
پ. اجازه دهید این پارچه ۴ الی ۵ ساعت روی زخم بماند، سپس آن را بردارید و زخم را با آب ولرم بشویید.
ت. این کار را چندین بار در طول روز تکرار کنید، تا وقتی که زخم‌های‌تان به طور کامل بهبود یابند.

۵. عسل

اگر به دنبال درمان‌های خانگی برای زخم هستید و عسل را نادیده گرفته‌اید، اشتباه بزرگی مرتکب شده‌اید. طبق یافته‌های پژوهشی که توسط دکتر پیتر مولان و دکتر تانیا رودز در ۲۰۱۵ به عمل آمد، عسل در واقع نوعی پانسمان زخم بیولوژیک و حاوی فعالیت‌های بیولوژیکی چندگانه‌ای است که با هدف تسریع فرایند بهبودی با یکدیگر عمل می‌کنند. به طور خلاصه، عسل می‌تواند به صورت طبیعی و موثر به التیام زخم‌های خفیف کمک کند. به منظور استفاده از عسل برای التیام زخم‌ها،‌ فقط کافی است مقداری عسل را روی تکه‌ای پارچه بمالید و آن را دور زخم ببندید. اگر زخم کمی عمیق است، داخل زخم را پر از عسل کنید و سپس، دور آن را پانسمان کنید.

۶. سیر

یکی از برجسته‌ترین نام‌هایی که در فهرست درمان‌های خانگی طبیعی برای التیام زخم به چشم می‌خورد، نام سیر است. سیر با خواص قدرتمند ضد قارچی و ضد باکتری‌اش تقریبا به التیام تمام زخم‌های خفیف کمک می‌کند. روش کار با سیر همیشه آسان است.

مواد مورد نیاز

الف. سیر: ۳ حبه
ب. الکل رقیق شده: ۱ فنجان

دستورالعمل

الف. سه حبه سیر را خرد، و با الکل رقیق شده مخلوط کنید.
ب. اجازه‌ دهید این ترکیب ۲ الی ۳ ساعت به حال خود بماند. سپس آن را از صافی عبور دهید.
پ. پارچه‌ی تمیزی را به این ترکیب آغشته کنید و روی زخم بمالید.
ت. این کار را روزی یک یا دو بار انجام دهید تا زخم‌تان به تدریج بهبود یابد.

سیر برای التیام زخم‌ها بسیار موثر و بدون ضرر است. از این رو، استفاده از سیر به عنوان یکی از بهترین درمان‌های خانگی و طبیعی برای التیام زخم‌ها بسیار توصیه می‌شود.

۷. بابونه

آیا شنیده بودید گل زیبای بابونه نیز می‌تواند راه درمانی خوبی برای زخم‌ها باشد؟ گل خشک شده‌ی بابونه دارای فواید فراوان و بسیار شناخته شده‌ای برای سلامتی است و غالبا به صورت دمنوش (چای) بابونه استفاده می‌شود. امروزه، آدم‌ها به اثر التیام‌بخشی بابونه نیز پی برده‌اند. طبق نتایج برخی مطالعات، بابونه از نظر سرعت التیام زخم‌ها، از برخی کورتیکواستروئیدها (کورتون) نیز بهتر است. برای التیام زخم‌ها می‌توانید از کیسه‌های آماده‌ی چای (دمنوش) کیسه‌ای بابونه استفاده کنید.

دستورالعمل

الف. کیسه‌ی چای بابونه را در آب داغ بخیسانید.
ب. سپس آن کیسه را روی ناحیه‌ی زخم شده بگذارید.
پ. با استفاده از گاز استریل، کیسه‌ی چای بابونه را روی زخم‌تان ببندید.
ت. این کار را آن‌قدر تکرار کنید تا به نتیجه‌ی مطلوب برسید.

۸. روغن اسطوخودوس (لوندر)

روغن اسطوخودوس یا لوندر نیز یکی دیگر از موارد موجود در فهرست بهترین درمان‌های طبیعی خانگی برای التیام زخم است که باید بدانید و از آن استفاده کنید. استفاده از این روغن معطر جهت التیام زخم‌ها، از تمام درمان‌های خانگی که تاکنون گفته شد، آسان‌تر است. فقط کافی است، به آسانی، ۲ الی ۴ قطره روغن اسطوخودوس را روی ناحیه‌ی زخم شده بمالید. این کار را روز+ی ۲ الی ۵ مرتبه تکرار کنید تا به نتیجه‌ی دلخواه برسید.

۹. فلفل هندی

فلفل هندی همیشه به عنوان یک افزودنی بسیار تند به غذاها شناخته شده است، و به نظر می‌رسد کم‌تر افرادی بدانند این فلفل نیز جزء یکی از درمان‌های خانگی عالی برای التیام زخم‌ها باشد. ولی این گیاه دارویی، هزاران سال است که برای درمان بسیاری از مشکلات سلامتی کاربرد دارد. ماده‌ی اصلی فعال در فلفل هندی کپسایسین نام دارد که با داشتن کارکرد تسکین درد، می‌تواند به فرد زخمی کمک کند.

فلفل هندی می‌تواند به عنوان یک عامل التیام بخش نیز عمل کند. این فلفل می‌تواند خونریزی را فقط در ۱۵ ثانیه متوقف کند. به همین دلیل نیز فلفل هندی را در فهرست برترین درمان‌های خانگی و طبیعی برای توقف خونریزی قرار می‌دهند. جهت التیام سریع زخم‌ها، باید یک قاشق غذاخوری پودر فلفل را با همراه یک لیوان آب میل کنید. اگر می‌توانید تندی آن را تحمل کنید، به این کار ادامه دهید؛ در غیر این صورت، این مقاله را تا انتها مطالعه بفرمایید تا با درمان‌های خانگی بیش‌تری آشنا شوید.

۱۰. ریشه‌ی گل ختمی

ریشه‌ی گل ختمی نیز حقیقتا و به شکل باورنکردنی زخم‌های بدن را التیام می‌بخشد. استفاده از گل ختمی به صورت ضماد، برای دفع سموم و سایر باکتری‌ها از زخم‌ها بسیار مفید است، و می‌تواند از طریق خارج کردن آلودگی‌ها از زخم، دوره‌ی درمان‌ آن را کوتاه‌تر کند. هم‌چنین از ریشه‌ی گل ختمی برای التیام سوختگی‌ها و کبودی‌ها نیز استفاده می‌شود. با استفاده از گل ختمی، ضمادی تهیه کنید و آن را روی زخم‌تان بمالید تا به سرعت التیام یابد.

۱۱. روغن درخت چای

علاوه بر روغن اسطوخودوس، یکی دیگر از درمان‌های خانگی فوق‌العاده برای التیام زخم‌ها، روغن درخت چای است. همان‌طور که می‌دانید، این روغن معطر به خاطر توانایی‌اش در پیشگیری از عفونت شهرت دارد، از این رو، مالیدن آن بر روی زخم‌های خفیف می‌تواند به جلوگیری از عفونت زخم کمک کند. به علاوه، طبق نتایج مطالعه‌ای که در ۲۰۱۳ بر روی روغن درخت چای به عمل آمد، این روغن حاوی خواص ضد عفونی ‌کننده، ضد باکتری، ضد قارچی، و ضد ویروسی بسیار خوبی است که به شکل قابل توجهی به التیام زخم‌ها و حمله‌ی فعالانه به عفونت‌های استافیلوکوکی کمک می‌کند. روش استفاده از روغن درخت چای نیز به آسانی سایر درمان‌های خانگی برای التیام زخم است.

دستورالعمل

الف. به مقدار کافی روغن درخت چای را روی نواحی زخم شده بریزید.
ب. اجازه دهید این روغن مدتی روی زخم بماند.
پ. این کار را روزی ۳ الی ۵ مرتبه تکرار کنید و آن‌قدر ادامه دهید تا زخم‌تان به طور کامل التیام یابد.

۱۲. خوک طلایی

خوک طلایی گیاهی است که به خواص قبض و ضد عفونی کنندگی‌اش مشهور است. به خاطر همین خواص نیز گیاه خوک طلایی در فهرست درمان‌های خانگی موثر برای التیام زخم‌ها و عفونت‌ها، بریدگی‌ها، گزیدگی‌ها، نیش حشرات، و غیره قرار گرفته است. حقیقت ماجرا این است که آلکالوئید، ماده‌ی اصلی تشکیل دهنده‌ی این گیاه، می‌تواند بسیاری از انواع عفونت‌های ویروسی و باکتریایی را از بین ببرد. برای التیام زخم‌های‌تان می‌توانید از پمادهای حاوی خوک طلایی استفاده کنید که به راحتی در فروشگاه‌های دارویی و داروخانه‌ها یافت می‌شوند.

۱۳. کالاندولا

کالاندولا یا گل همیشه بهار نیز یکی دیگر از موارد درمان‌های خانگی برای التیام زخم‌ها است. این گل کوچک بسیار زیبا حاوی کارکردهای ضد التهابی و ضد میکروبی است که می‌تواند به صورت موضعی جهت التیام ساییدگی‌ها، عفونت غشای مخاطی داخلی، و عفونت‌های پوستی به کار رود. جهت درمان عفونت‌های داخلی، می‌توانید با استفاده از گل‌های کالاندولا دمنوش (چای) تهیه کنید.

مواد مورد نیاز

الف. کالاندولا: یک قاشق غذاخوری
ب. آب گرم: یک فنجان

دستورالعمل

الف. به اندازه‌ی یک قاشق غذاخوری گل همیشه بهار را در یک فنجان آب گرم یا داغ بریزید.
ب. در ظرف را بپوشانید و اجازه دهید به مدت ۱۰ دقیقه دم بکشد.
پ. دمنوش کالاندولا را میل کنید و از خواص آن لذت ببرید.

۱۴. فندق افسونگر

تعداد درمان‌های خانگی برای التیام زخم‌ها کم نیست؛ یکی از این موارد، فندق افسونگر است. فندق افسونگر به عنوان یک داروی قابض فوق‌العاده، حاوی پروسیانیدین، صمغ و فلاونوئیدهایی است که باعث توانایی تسکین دهندگی و ضد التهابی این گیاه می‌شوند. فقط کافی است آن را بر روی بریدگی‌ها، کبودی‌ها، و سایر زخم‌های خفیف بمالید و بقیه‌ی ماجرا را به دست آن بسپارید. فندق افسونگر خونریزی و تورم را کاهش می‌دهد، و سرعت التیام زخم را زیاد می‌کند، و از عفونت‌ها پیشگیری می‌کند.

۱۵. میوه و برگ‌های ارس

آیا درخت ارس را می‌شناسید؟ آیا چیزی درباره‌ی برگ‌ها و میوه‌ی ارس شنیده‌اید؟ از آن‌ها معمولا به عنوان طعم‌دهنده و ادویه استفاده می‌کنند. هم‌چنین، آن‌ها به عنوان یکی دیگر از بهترین درمان‌های خانگی برای التیام زخم‌ها و التهاب مفاصل شناخته می‌شوند. میوه‌های این درخت، به خاطر وجود مقدار زیاد ویتامین C و ویتامین B در آن‌ها، قادر هستند سرعت بازیابی و فرایند التیام زخم‌ها را افزایش دهند. به علاوه، کارکردهای ضد باکتری و ضد عفونی کننده‌ی موجود در این میوه، آن را برای التیام بسیاری از زخم‌ها و صدمات مناسب کرده‌اند. بنابراین، وقتی دچار زخم‌های خفیف شدید، استفاده از این راه درمانی را فراموش نکنید.

۱۶. ریشه‌ی گیاه هماور

ریشه‌ی گیاه هماور آخرین مورد فهرست درمان‌های خانگی طبیعی برای التیام زخم‌ها است که باید بدانید؛‌ البته درمان‌های خانگی برای التیام زخم‌ها به همین ۱۵ مورد محدود نمی‌شوند. میزان بالای آلنتوین موجود در گیاه هماور به تسریع رشد سلول‌ها و التیام زخم‌ها کمک می‌کند، از این رو، برای التیام زخم‌های‌تان می‌توانید از ریشه‌ی گیاه هماور نیز استفاده کنید.

در این مقاله، به پانزده درمان خانگی برای التیام زخم‌ها اشاره کردیم؛ در این درمان‌های خانگی، از موادی استفاده می‌شود که تقریبا همیشه در اطراف‌تان وجود دارند. بنابراین، وقتی دچار زخم‌های خفیف شدید، این راه‌های درمانی را فراموش نکنید.