خواص کهربا: 17 خاصیت سنگ کهربا برای سلامتی و درمان

جواهرات ساخته شده از سنگ کهربا معمولا بزرگ هستند و امروزه کاربرد زیادی ندارند اما اگر فهرست خواص کهربا برای سلامتی و درمان را بخوانید و بدانید خیلی از افراد در گذشته بر این باور بودند که کهربا می‌تواند بسیاری از بیماری‌ها را درمان کند، ممکن است شما هم به فکر استفاده از آن‌ها بیفتید. امروزه بسیاری از افراد به این فکر می‌کنند که آیا خواص کهربا واقعی هستند یا کهربا فقط تاثیر دارونما دارد. خواص کهربا برای سلامتی را در این‌جا آورده‌ایم. می‌توانید کهربا  را در پوشش روزانه خود نیز به کار ببرید.

۱. کهربا برای تسکین درد

این باور وجود دارد که جواهرات ساخته شده از کهربا در تسکین درد گردن، سر و گلو نقش دارند. دستبندهای کهربا برای این مسئله به کار می‌روند زیرا افراد باور دارند که کهربا می تواند درد آرتریت، روماتیسم و مفاصل را کاهش دهد. همچنین گفته می‌شود که جواهرات ساخته شده از کهربا می‌توانند اضطراب را نیز کاهش داده و خستگی را درمان کنند.

۲. کهربا برای تیروئید

بسیاری از افراد، کهربا را به عنوان گردنبند استفاده می‌کنند زیرا بر این باورند که عملکرد تیروئید را افزایش می‌دهد. اگر به این منظور از گردنبند استفاده می‌کنید بهتر است  از گردنبند کوتاه استفاده کنید که تا جایی که امکان دارد به تیروئید نزدیک باشد.

۳. کهربا برای نوزادان و کودکان

خواص کهربا برای کودکان از قبل از جنگ جهانی کشف شده بود. کودکان در آلمان و بسیاری از کشورهای دیگر گردنبندهایی از کهربا می‌پوشیدند زیرا این تفکر وجود داشت که کهربا سلامت کودکان را افزایش داده و درد ناشی از درآوردن دندان را کاهش می‌دهد. در کشورهایی مانند آلمان، دندان‌های کودکان را با کهربا می‌مالیدند تا درد درآوردن دندان را کم کند. امروزه برخی از والدین برای دندان درآوردن کودکان و حرف زدن آن‌ها از کهربا به عنوان یک داروی طبیعی استفاده می‌کنند.

۱۰ بهترین و گرانترین برند جواهرات دنیا

۴. کهربا برای سوکسینیک اسید

۱۰٪ از وزن یک گردنبند کهربا از این ماده است. برای بهره‌مند شدن از خواص این نوع گردنبند باید از اصل بودن آن اطمینان حاصل کنید.

هنگام استفاده از جواهرات ساخته شده از کهربا، باید این جواهرات با بخشی از بدن‌تان در تماس باشند. زیرا کهربا تنها زمانی سوکسینیک اسید تولید می‌کند که در تماس با گرمای پوست باشد.

بسیاری از افراد مشهور، از گردنبندهای کهربایی برای کودکان خود استفاده می‌کنند و از آن‌ها عکس می‌گیرند و با این کار، تاثیر این جواهرات را  به دیگران نیز نشان می‌دهند. سوکسینیک اسید، تاثیر گرنبندهای کهربایی برای دندان را بیشتر می‌کند. زمانی که کهربا در تماس با پوست قرار می‌گیرد، روغن درمانی (سوکسینیک اسید) را وارد جریان خون می‌کند. این کار از بروز درد ناشی از درآوردن دندان جلوگیری کرده و یا آن را کاهش می‌دهد.

۴. کهربا برای حیوانات خانگی

کهربا فقط برای انسان‌ها مفید نیست بلکه فوایدی برای حیوانات خانگی نیز دارد. گردنبندهای کهربایی برای جلوگیری از حشرات و دفع آن‌ها مفیدند. قلاده‌های کهربایی، الکتریسیته را وارد بدن حیوانات کرده و به کشتن حشرات و باکتری‌ها کمک می‌کنند.

گردنبندهای کهربایی، در تماس با پوست حیوان، بویی خاص را آزاد می‌کنند که برای حشرات و کنه‌ها خوشایند نیست. به همین دلیل است که بسیاری از صاحبان سگ‌ها و گربه‌ها از گردنبندهای کهربایی استفاده می‌کنند. به هر حال، ممکن است تاثیرگذاری آن‌ها زمان ببرد اما موثر بودن‌شان اثبات شده است.

۵. روغن و پودر کهربا برای درمان

باید به این نکته اشاره کنیم که کهربا فقط در ساخت جواهر به کار نمی‌رود. پودر و روغن آن برای اسکراب و کارهای دیگر نیز به کار می‌رود. گفته می‌شود کهربای بالتیک خواص درمانی زیادی دارد. ماساژ پوست با کهربا خاصیت ضد پیری داشته و برای جوان‌سازی پست نیز مفید است.

این روغن، درمان ناشی از آسیب و جراحت را تسریع می‌کند. با استناد به برخی تحقیقات انجام شده، پودر کهربا برای فشار خون ، بیماری‌های غده تیروئید و بهبود سلامت مو مفید است.

مطلب مرتبط: ۲۵ گران ترین جواهر دنیا که هوش از سرتان می‌برند

۶. کهربا برای زیبایی

برخی مطالعات علمی در این زمینه انجام شده‌اند و نشان می‌دهند کهربا برای سلامتی بزرگسالان، کودکان و حیوانات خانگی مفید است، بنابراین استفاده از کهربا، ایده خوبی است. اگرچه اکثر مطالعات از استفاده از کهربا برای اهداف درمانی صحبت می‌کنند اما کهربا کاربردهای متنوعی داشته و می‌توان از آن به عنوان جواهر نیز  استفاده کرد.

۷. خواص درمانی کهربا

کهربا از هزاران سال پیش وجود داشته و  از درختان کاجی اروپای شمالی می‌آید. کهربا در کنار دریای بالتیک کشت می‌شود. دیدگاه‌های بسیاری درمورد اثر درمانی این جواهر باستانی وجود دارد.

پوشیدن گردنبند کهربا توان سرخرگ کاروتید را افزایش می‌دهد. کهربا از بروز سردرد جلوگیری می‌کند، توان ذهنی را بهبود می‌بخشد و جلوی تاثیر بد آب و هوا را می‌گیرد. کهربا معده درد را رفع می‌کند، التهاب معده را کاهش می‌دهد و سطح اکسیژن در بدن را بالا می‌برد.

یکی از مواد شیمیایی موجود در کهربا، سوکسینیک اسید است. برخی مطالعات نشان می‌دهند که گرمای ناشی از تماس کهربا با پوست بدن، مقداری سوکسینیک اسید آزاد می‌کند. محققان می‌گویند سوکسینیک اسید تا زمانی که دما بالا نرود، متصاعد نمی‌شود. لازم به ذکر است که نتایج این تحقیقات نشان داده است که آزاد شدن سوکسینیک اسید، سطح اضطراب در موش‌ها را پایین آورده است.

۸. کهربا به عنوان انرژی الکتریکی

زمانی که کهربا را بمالیم یا زمانی که آن را زیر لباس‌های‌مان بپوشیم، یون‌های منفی آزاد می‌کند. این دقیقا شبیه به نتایج درمانی لامپ‌های نمکی است. دانشمندان کشف کردند که کهربا، نمکی به عنوان نمک کهربا تولید می‌کند که یک محرک قوی است و میدان مغناطیسی مفیدی دارد. جسم انسان یک ارگانیزم الکتریکی است زیرا نورون‌های ما از پیام‌های الکتریکی استفاده می‌کنند. این احتمال وجود دارد که کهربا در سطح بیوالکتریک به بخش‌های بدن متصل شود.

۹. کهربا به عنوان درمان طبیعی

کهربا سال‌هاست که مورد استفاده قرار می‌گیرد – به ویژه در اروپا. گردنبندهای کهربا در داروخانه‌های کشورهای اروپایی به فروش می‌رسند . در گذشته، از کهربا در کنار دیگر درمان‌‌ها مانند طب سوزنی، یوگا و روغن‌های معطر نیز استفاده می‌کردند و اگر تاثیری نمی‌دیدند، آن را کنار می‌گذاشتند.

کهربا به دلیل داشتن خواص درمانی و الکترواستاتیک، یک سنگ جادویی محسوب می‌شود.

دیگر خواص کهربا

  1. – سیستم عصبی را تحریک می‌کند، فعالیت کلیه‌ها را افزایش و سوء هاضمه را کاهش می‌دهد. به عنوان یک ماده ضد استرس، ضد التهاب و ضد سم نیز به کار می‌رود.
  2. – سوکسینیک اسید برای درمان انواع کم‌خونی، رادیکولیت و بیماری‌های قلبی به کار می‌رود.
  3. – ثابت شده است که کهربا تنفس سلولی و گوارش گلوکز را افزایش می‌دهد که انرژی لازم بدن برای انجام فعالیت‌های جسمی را تامین می‌کند.
  4. – سوکسینیک اسید را می‌توان برای جلوگیری از سرماخوردگی و درمان آن به کار برد.
  5. – سوکسینیک اسید یک ترکیب ضد پیری است زیرا می‌تواند از تجمع رادیکال‌های آزاد جلوگیری کرده یا آن را کند کند.
  6. – سوکسینیک اسید به درمان جراحت‌ها کمک می‌کند.
  7. – سوکسینیک اسید عملکرد قلب، کبد، کلیه و دستگاه گوارش را بهبود می‌بخشد.
  8. – سوکسینیک اسید به بازسازی سلول‌های پوستی کمک کرده و پوست را سفت می‌کند.

کهربا از فسیل‌ درختان قدیمی ساخته می‌شود. کهربا می‌تواند بهترین ماده برای رایحه درمانی بوده و انرژی مثبتی را در شما به وجود بیاورد.