۱۴ بهترین خواص شیر و زعفران برای سلامتی

زعفران، گران‌ترین ادویه دنیاست که از گل‌های کروکوس ساتیووس به دست می‌آید و کشور ما ایران صاحب یکی از بهترین زعفران های جهان است. این گیاه، دارای خواصی است که از دوران یونان باستان برای آشپزی و درمان به کار می‌رفته است. برخی افراد برای بهره‌مندی از خواص زعفران، آن را به غذای خود اضافه می‌کنند. به هر حال، مصرف یک لیوان شیر با مقداری زعفران، بهترین راه بهره‌مند شدن از خواص زعفران است. در ادامه ۱۴ بهترین خواص شیر و زعفران برای سلامتی آمده است.

زعفران به داشتن خواص آنتی اکسیدانی قوی و همچنین داشتن کاروتنوئید شهرت دارد. برای مثال، در زعفران، سافرانال وجود دارد که یکی از آنتی اکسیدان‌های مهم است و خواص زیادی برای سلامتی دارد. زعفران به دلیل داشتن چنین خواصی می‌تواند به مبارزه با برخی مشکلات مربوط به سلامتی کمک کند. ترکیب دیگر موجود در زعفران، کروسین است که به دلیل خواص دارویی خود شهرت دارد. ویتامین C و منگنز نیز برخی مواد مغذی ضروری موجود در زعفران هستند.

در قدیم، مردم این باور را داشتند که اگر مادر باردار می‌خواهد پوست کودکش سفید باشد، زعفران انتخاب خوبی است. به هر حال، زعفران خواص زیادی برای زنان باردار دارد (البته مقدار متعادل آن). متخصصان، مصرف زعفران را در سه ماهه دوم بارداری توصیه می‌کنند.

خواص شیر و زعفران برای سلامتی

۱. کمک به گوارش

سوء هاضمه در دوران بارداری، مشکلی رایج است. اگر شیر و زعفران بنوشید، اسیدیته دستگاه گوارش رفع می‌شود.

۲. خواب بهتر

زعفران رامی‌توان به عنوان آرام‌بخش به کار برد. زنان باردار معمولا به بی‌خوابی دچار می‌شوند. بنابراین قبل از خواب، یک لیوان شیر با زعفران بنوشید. مطمئنا خواب شما بهتر خواهد شد.

۳. حرکت جنین

اگر می‌خواهید تکان خوردن جنین در رحم خود را حس کنید، به طور منظم شیر و زعفران بنوشید. اما توصیه می شود که از خوردن بیش از حد آن پرهیز کنید.

خواص شیر و زعفران ۴: تسکین درد

زعفران خواص ضد اسپاسم دارد که به کاهش درد مفاصل، کمر و شکم کمک می‌کند. زعفران می‌تواند به افزایش تولید شیر نیز کمک کند. بنابراین، نوشیدن شیر و زعفران در دوران بارداری، خواص زیادی برای شما دارد.

۵. رفع بی‌خوابی

مطالعات متعدد اثبات کرده‌اند که زعفران می‌تواند برای درمان بی‌خوابی به کار رود. یک مطالعه دیگر نشان داد که زعفران در رفع استرس بسیار مفید است. مطالعات دیگر که بر موش‌ها انجام شد دریافتند که کروسین موجود در زعفران در بهبود حرکت تند چشم در خواب مفید است. یک مسئله مهم دیگر این است که این ترکیبات، هیچ عوارض جانبی (مانند برگشتن وضعیت بی‌خوابی به حالت قبل پس از توقف درمان) پس از خواب ندارند.

۶. افزایش حافظه

ترکیب قوی کروسین موجود در زعفران، باعث بهبود تمرکز و افزایش حافظه می‌شود. برای بهره‌مند شدن از حداکثر خواص، به جای اضافه کردن زعفران به غذا، بهتر است به طور منظم شیر و زعفران بخورید.

رپورتاژ

۷. رفع دردهای شکمی در دوران قاعدگی

این خاصیت مختص زنان است. زعفران دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضدالتهابی است. زمانی که به دردهای شکمی، دردهای قاعدگی و خونریزی شدید دچار می‌شوید، یک لیوان شیر و زعفران به تسکین درد شما کمک می‌کند.

خواص شیر و زعفران ۸: رفع افسردگی

کاروتنوئیدها و ویتامین B موجود در زعفران در مبارزه با افسردگی به شما کمک می‌کنند. این مواد، سطح سروتونین و دیگر مواد شیمیایی در مغز را افزایش می‌دهند. بنابراین، اگر علائم افسردگی را در خود می‌بینید، یکی از راه‌های مبارزه با آن نوشیدن منظم یک لیوان شیر و زعفران است.

۹. تقویت قلب

کروستین، ترکیبی است که خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهاب زعفران را به آن نسبت می‌دهند. مطالعات بسیاری این را اثبات کرده‌اند و نشان می‌دهند که کروستین می‌تواند قلب را تقویت کند زیرا به کاهش سطح کلسترول خون کمک کرده و از بیماری‌های قلبی جلوگیری می‌کند. بنابراین، شیر و زعفران یکی از نوشیدنی‌هایی است که بدن را از خطر کلسترول بالا رها می‌کند.

۱۰. درمان سرطان

زعفران به درمان سرطان نیز کمک می‌کند زیرا دارای ترکیبات کروسین و سافرانال است که به ضد سرطان بودن شهرت دارند. جلوگیری از رشد تومر، داشتن عملکردی شبیه به تعدیل کننده سیستم ایمنی و محافظت از بدن در برابر سرطان، فوایدی است که از نوشیدن شیر و زعفران نصیب شما می‌شود.

خواص شیر و زعفران ۱۱: رفع درد آرتریت

این مورد نیز به خواص ضد التهابی زعفران مربوط است. خوردن  منظم شیر و زعفران  به خلاص شدن بافت‌های بدن از اسید لاکتیک کمک کرده و از این طریق، درد ناشی از التهاب و آرتریت را کاهش می‌دهد.

۱۲. تقویت سیستم ایمنی

زعفران می‌تواند به تقویت سیستم ایمنی کمک کند زیرا دارای مواد مغذی سالم است. برای داشتن بدنی سالم‌تر می‌توانید قبل از خواب، یک لیوان شیر و زعفران بنوشید.

۱۳. کنترل فشار خون

ماده شیمیایی مهم کروستین که در زعفران موجود است به حفظ فشار خون طبیعی بدن کمک می‌کند زیرا باعث جریان آرام خون می‌شود. به هر حال، زعفران را به میزان خیلی زیاد مصرف نکنید. مصرف یک فنجان شیر گرم با ۲-۳ پر زعفران، به صورت یک بار در روز، می تواند به کنترل فشار خون کمک کند.

۱۴. درمانی برای سرفه و سرماخوردگی

برای درمان گلودرد و سرماخوردگی، مخصوصا در زمستان، شیر و زعفران بهترین گزینه است. یکی از فواید شیر، پروتئین بالاست که با خواص آنتی اکسیدانی و ضدالتهابی زعفران ترکیب می‌شود و تاثیری عالی بر درمان آنفولانزا دارد.

خوب، این موارد، خواص نوشیدن شیر و زعفران برای سلامتی هستند که می‌توانید با مصرف درست، از آن‌ها بهره‌مند شوید.

نوشته‌های مرتبط