شکلات تلخ: ۲۳ خواص شکلات تلخ برای سلامتی، پوست و مو

شکلات تلخ یکی از مشتقات بی‌شمار دانه کاکائوست. این شکلات، مزه‌ای تلخ دارد و به همین دلیلی خیلی بین مردم محبوب نیست. اما شکلات تلخ، فواید سلامتی و زیبایی زیادی دارد که باعث‌شده نسبت به دیگر انواع معمول شکلات ارجحیت پیداکند. شما در اینجا با خیلی از فواید شکلات تلخ آشنا می‌شوید.

شکلات تلخ، مانند میوه والد خود، سرشار از آنتی‌اکسیدان‌های قوی است و مواد معدنی ضروری دارد که کمک‌می‌کند سالم و زیبا بمانید. آنتی‌اکسیدان‌های قوی مانند فلاونوئیدها به پیشگیری از اختلالات قلبی‌عروقی کمک‌کرده و سکته را کاهش‌می‌دهند. به‌علاوه، این شکلات، سطح کلسترول و فشارخون را کنترل‌می‌کند. بینایی بی‌عیب‌ونقص، یکی دیگر از فواید این ماده جادویی است.

آیا شکلات تلخ برای شما خوب است؟ شکلات تلخ، علاوه بر مراقبت از سلامتی، فواید زیبایی بسیاری نیز دارد. این مقاله درباره فواید مصرف شکلات تلخ است؛ تمام مطلب را بخوانید و هرچیزی که می‌خواهید را بفهمید- فواید مراقبت از پوست و مو و نکاتی مفیدبرای انتخاب، نگه‌داری و مصرف شکلات تلخ.

خواص شکلات تلخ برای پوست

شکلات تلخ یک ماده دوستدار پوست است که سلامت، درخشش و بی‌عیب‌ونقص بودن پوست را حفظ‌می‌کند. برخی از فواید برجسته شکلات تلخ برای پوست را اینجا ببینید:

۱. آنتی‌اکسیدان فراوان:

همانگونه که در بالا گفته‌شد، شکلات تلخ دارای طیفی از آنتی‌اکسیدان‌های قوی است. این آنتی‌اکسیدان‌ها دربرابر آسیب رادیکال آزاد از پوست‌تان محافظت‌کرده؛ آن را برای مدت طولانی نرم، انعطاف‌پذیر و جوان نگه‌می‌دارند.

۲. در برابر آسیب فرا‌بنفش از پوست محافظت‌می‌کند:

شکلات تلخ، با خواص ضدآفتابی عالی، از پوست‌تان در برابر اشعه‌های مضر فرابنفش محافظت‌کرده و به پیشگیری از وضعیت‌هایی مانند آفتاب‌سوختگی و سرطان پوست کمک‌می‌کند.

۳. پوست را تغذیه‌می‌کند:

مصرف منظم شکلات تلخ در دستیابی به پوستی صاف و بی‌اشکال، به شما کمک‌می‌کند. همچنین، این شکلات، پوست شما را مرطوب و تغذیه‌شده نگه‌می‌دارد.

۴. یک لایه‌بردار عالی:

شکلات تلخ در ترکیب با کافئین، یک لایه‌ بردار عالی می‌سازد. این شکلات، باعث پوسته‌شدن سلول‌های مرده پوست شده و اجازه‌می‌دهد پوست جدید به‌راحتی نفس‌بکشد.

۵. درخشش پوست را افزایش‌می‌دهد:

استرس، دشمن زیبایی است. اگر مهارنشود، می‌تواند تمام شخصیت‌تان را نابودکند. شکلات تلخ دارای خواص تسکین‌دهنده استرس است و برای دادن پوستی درخشان، با کاهش هورمون‌های بالای استرس، به شما کمک‌می‌کند.

خواص شکلات تلخ برای مو

شکلات تلخ به‌خاطر داشتن فواید مراقبت از مو نیز شناخته‌شده است. برخی از فواید رایج مراقبت از مو در پایین آمده است:

۶. ریزش مو را کاهش‌می‌دهد:

شکلات تلخ به افزایش گردش خون در پوست سر کمک‌کرده که باعث افزایش رشد موهای سالم و براق می‌شود. شکلات تلخ، به دلیل اینکه تقویت‌کننده گردش خون است، در کاهش ریزش مو نیز بسیار موثر است.

۷. حجم مو را افزایش‌می‌دهد:

شکلات تلخ، به دلیل داشتن مواد مفید برای مو، سلامت کلی موها را بهبودبخشیده و آنها را فوق‌العاده درخشان و حجیم می‌کند.

۸. عفونت‌های پوست سر را درمان‌می‌کند:

شکلات تلخ، به‌دلیل داشتن خواص ضدالتهابی، به کاهش ابتلا به عفونت‌های پوست سر کمک‌می‌کند.

۹. فواید سلامتی شکلات تلخ:

بعضی از فواید برتر شکلات تلخ برای سلامتی را اینجا ببینید:

۹. بیماری‌های قلبی:

شکلات تلخ حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند فلاونوئید است. آنتی‌اکسیدان‌ها بهترین عناصری هستند که بدن می‌تواند دریافت یا تولیدکند چرا که توانایی پیشگیری از پیری ایجادشده توسط رادیکال‌های آزاد را دارند. رادیکال‌های آزاد می‌توانند باعث بیماری‌های قلبی نیز بشوند.

۱۰. سطح قندخون:

باور این مسئله سخت است که ماده‌ای سرشار از قند می‌تواند سطح قندخون را متعادل‌کند، اما این یک واقعیت است! میزان قند موجود در شکلات تلخ بر بدن‌تان تاثیر بد نمی‌گذارد زیرا شاخص گلیسمی آن پایین است و فلاونوئیدهای شکلات تلخ، دارای تاثیراتی هستند که انسولین بر سطح قند می‌گذارد.

۱۱. کلسترول

هیچ شکی نیست که کلسترول، رگ‌ها و عروق را مسدودکرده و مانع عملکرد صحیح آنها می‌شود. اما شکلات تلخ، سطح کلسترول LDL (کلسترول بد) را در عرق و قلب کاهش‌می‌دهد.

۱۲. بهبود خلق‌وخو:

رپورتاژ

استرس، یک عامل بد است و فرد باید تا جایی که امکانش هست خودش را از آن دورکند. مواد موجود در شکلات تلخ به تولید اندورفین کمک‌می‌کنند. اندورفین توسط سلول‌های مغز تولیدشده و به آرام‌کردن خلق‌وخو معروف است. شکلات تلخ، سلول‌های مغز را تحریک‌کرده و فرد را آرام‌می‌کند.

۱۳. محافظت از پوست:

محتوای فلاونوئید شکلات تلخ، تاثیرات مثبتی بر بدن دارد. یکی از این تاثیرات، محافظت از پوست دربرابر اشعه‌های مضر فرابنفش آفتاب است.

۱۴. جلوگیری از سکته

سطح بالای فلاونوئیدهایی مانند اپی‌کاتچین، دربرابر سکته از مغز محافظت‌می‌کند. این ماده در شکلات تلخ به مقدار مناسبی یافت‌می‌شود. سلول‌های عصبی افرادی که شکلات تلخ مصرف‌می‌کنند، در مقایسه با افرادی که شکلات تلخ مصرف‌نمی‌کنند کمتر مستعد سکته هستند.

۱۵. درمان کم‌خونی

فلاونوئیدهای شکلات تلخ به درمان کم‌خونی و درمان افرادی که رژیم غذایی نامناسب دارند، کمک‌می‌کنند.

۱۶. بهبود بینایی

مطالعات نشان‌داده‌اند که فلاونوئیدهای موجود در شکلات تلخ، به افزایش گردش خون در مغز کمک‌می‌کنند. این ماده، به دلیل بهبود گردش خون به افزایش بینایی به کمک‌می‌کند.

۱۷. عملکرد ذهنی

عملکرد ذهنی بدن انسان با مصرف شکلات تلخ افزایش‌می‌یابد زیرا شکلات تلخ گردش ژخون را در مغز افزایش‌می‌دهد.

۱۸. فشارخون

شکلات تلخ سرشار از موادمعدنی مانند مس و منیزیم است که مسئول حفظ تعادل فشارخون هستند، مخصوصا در افرادی که نوسان فشار خون دارند.

۱۹. سرشار از پروتئین

نوشیدن شیرکاکائو بعد از ورزش برای سلامتی عالی است زیرا سرشار از پروتئین است. اگر می‌خواهید یک فنجان شیر بخورید، ۸ تا ۱۱ گرم پروتئین دریافت‌خواهیدکرد. پس، اگر بخواهید ۱۷ تا ۲۵ گرم پروتئین دریافت‌کنید، باید حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلی‌لیتر شیرکاکائو بخورید. این، تاثیر سریعی بر بدن‌تان دارد، همه بافت‌ها را ترمیم‌کرده و کمک‌می‌کند توده ماهیچه‌ای را بازیابید. پروتئین موجود در این نوشیدنی، ماهیچه‌هایی متناسب به شما می‌دهد.

۲۰. محتوای کربوهیدرات

شیرکاکائو دارای کربوهیدرات است که برای سلامتی شما عالی است، مخصوصا اگر وزنه‌های زیادی را بلند کرده‌باشید. میزان کربوهیدرات‌ها به محصولاتی که فرد مصرف‌می‌کند هم بستگی دارد. محصولات مختلف، مقادیر مختلفی کربوهیدرات دارند. قند شیرکاکائو، انرژی شما را افزایش‌داده و آن را برمی‌گرداند. دفعه بعدی که به باشگاه می‌روید، می‌توانید سخت‌تر و بهتر کارکنید. درواقع، این باعث‌می‌شود از تمرین بیشتر لذت‌ببرید. اگر بافت عضلانی شما آسیب ببیند، این نوشیدنی، درد آن را متوقف‌می کند. درواقع، بافت‌های عضلانی خودبه‌خود ترمیم‌می‌شوند.

۲۱. استقامت شما را افزایش‌می‌دهد

اگر برای چند هفته تمرین سخت داشته‌اید یا خودتان را برای ماراتن آماده‌می‌کنید، به چیزی نیازدارید که استقامت شما را بالابرده و به تمرین طولانی‌ترتان کمک‌می‌کند. در این مورد، چه چیزی می‌تواند بهتر از شیرکاکائو باشد؟ این نوشیدنی از بدن شما به‌خوبی مراقبت‌کرده، قدرت و انرژی شما را افزایش‌می‌دهد وهرچیزی که بخواهید را برای‌تان فراهم‌می‌کند.

۲۲. شما را قوی‌تر می‌کند

شیرکاکائو چیزی است که در درازمدت، شما را قوی‌تر و سالم‌تر می‌کند. اگر حداقل سه‌بار در هفته، بعد از تمرین، شیرکاکائو مصرف‌کنید، تغییرها را در بدن‌تان خواهیددید. قوی‌تر هم خواهیدشد. وزنه‌هایی را که قبلا نمی‌توانستید بلندکنید، حالا برای‌تان آسان‌تر از دفعه قبل می‌شوند. اگر هنگام دویدن یا شنا خیلی زود خسته‌می‌شوید، این نوشیدنی شما را سرپا نگه‌می‌دارد.

شما از فواید شکلات تلخ برای سلامتی‌تان آگاهید. حالا از نحوه استفاده و نگه‌داری آن باخبرشوید.

شکلات تلخ: نحوه انتخاب و نگه‌داری

تنوع نام‌های تجاری شکلات تلخ، انتخاب را سخت کرده است. برای راحتی شما، چند نکته مفید را درباره انتخاب شکلات تلخ در پایین آورده‌ام:

– هنگام خرید شکلات تلخ، دنبال شکلاتی بشد که سطحی صاف و بدون لکه داشته‌باشد. شکلاتی که برمی‌دارید نباید بدرنگ باشد و نباید هیچ خط و لکه‌ای داشته‌باشد.

– اگر امکانش هست، سعی‌کنید قبل از خریدن شکلات، آن را بشکنید. اگر به شکل سفت و مرتبی شکست، بدون درنگ آن را بخرید. همچنین، به بافت شکلات هم توجه‌کنید. اگر بافت آن دانه‌ای و چرب بود آن را نخرید؛ درعوض دنبال شکلاتی با بافتی مخملی بشد.

– قبل از خرید شکلات آن را مزه‌کنید. اگر طعم و عطر شکلاتی داشت آن را بخرید.

– شکلات تلخ را در جای خنک، خشک و بدون بو نگه‌داری کنید. آن را دور از تابش مستقیم آفتاب نگه‌دارید.

شکلات تلخ: نکات استفاده

زمان دم‌کردن شکلات به آن آب اضافه‌نکنید زیرا شکلات را سفت می‌کند. همچنین، مراقب‌باشید ظروفی که برای استفاده از شکلات به‌کارمی‌برید خشک باشند، زیرا حتی مقدار خیلی کم رطوبت هم غذای شما را خراب‌می‌کند.

– حرارت را کنترل‌کنید. شکلات را با حرارت خیلی زیاد ذوب‌نکنید.

– با همه فواید شکلات تلخ که در بالا گفته‌شد، شکی نیست که عاشقان شکلات باید این شکلات را نیز امتحان‌کنند. شکلات تلخ، ترکیبی از شکلات و سلامتی است. چه چیز بیشتری می‌توان خواست!

امیدوارم این مقاله درباره فواید سلامتی شکلات تلخ به شما در مراقبت از سلامتی‌تان کمک‌کند.

نوشته‌های مرتبط