اصطلاحات کسب و کار: بیانیه ماموریت سازمان یا mission statement چیست؟

بیانیه ماموریت سازمان یا mission statement توصیف مختصری است از چرایی وجودِ یک شرکت یا سازمان غیرانتفاعی. در یک تا سه جمله، توضیح می‌دهد شرکت چه می‌کند، به چه کسی خدمت رسانی می‌کند، و چه چیزی آن را از رقبا متمایز می‌کند. از آن برای تمرکز، جهت دهی، و الهام بخشی به کارکنان استفاده می‌شود در حالی‌که به مشتریان یا ارباب رجوع می‌گوید از آن کسب و کار چه انتظاری داشته باشند.

یک بیانیه ماموریت اغلب بخشی از یک طرح کسب و کار است.

مثال‌های بیانیه ماموریت

بهترین بیانیه‌های ماموریت روشن، مختصر، و به یادماندنی هستند. در این جا چند مثال ذکر می‌شود:

  • تِد: ایده‌ها را گسترش می‌دهد.
  • گوگل: ماموریت گوگل این است که اطلاعات جهان را سازماندهی کند و آن را به صورت جهانی قابل دسترسی و سودمند کند.
  • والمارت: ما در پول آدم‌ها صرفه‌جویی می‌کنیم بنابراین آن‌ها می‌توانند بهتر زندگی کنند.

چگونه یک بیانیه ماموریت بنویسیم

بیانیه‌های ماموریت خوش ساختار:

رپورتاژ
  • بازار هدفِ سازمان، مخاطب، یا مشتریان را شناسایی می‌کنند.
  • بیان می‌کنند چه چیزی کسب و کار را منحصر به فرد می‌کند یا مزیت رقابتی‌اش را فراهم می‌کند.
  • واقع‌گرایانه و معقول هستند نه پر آب و تاب و بلند بالا.
  • مرتبط، بخصوص، و باورپذیر هستند.
  • الهام بخش کارکنان هستند.
  • مفید و مختصر هستند. مطالعه‌ای بر روی 50 بیانیه‌ی ماموریت غیرانتفاعی نشان داد که متوسط طول بیانیه‌ها 15 کلمه است.

در حالی‌که اگر شرکت افراد بسیاری را استخدام می‌کند، یک بیانیه‌ی ماموریت نمی‌بایست به تنهایی توسط یک نفر نوشته شود، این کار وظیفه‌ی یک کارگروه هم نیست. رهبران اغلب از چند کارمند می‌خواهند تا جمله‌ای را بنویسند که آن چه شرکت انجام می‌دهد و نماد آن است را خلاصه کنند. آن‌ها آن‌ها را مقایسه می‌کنند، به دنبال شباهت‌ها، تفاوت‌ها و غافلگیری‌ها. آن‌ها از آن درون‌داد برای ساخت یک بیانیه که صادق و درست باشد استفاده می‌کنند نه برای چیزی که شرکت آرزوی دستیابی به آن را دارد.

آزمودن بیانیه توسط کارکنان پیش از به اشتراک گذاشتن آن به صورت درونی و بیرونی، کمک می‌کند تا بازخوردهای مفیدی حاصل شود. آیا درست می‌نماید؟ آن‌ها چه چیزی را تغییر می‌دهند؟ کارکنان مهم‌ترین مخاطبان برای بیانیه‌ی ماموریت هستند چون آن‌ها نیاز خواهند داشت که “طبق گفته‌های‌شان عمل کنند”، بنابراین لازم است که بیانیه برای‌شان خوش‌آهنگ باشد!

چگونه از بیانیه ماموریت استفاده کنیم؟

این که چگونه از بیانیه استفاده می‌شود به اندازه و ماهیت کسب و کار بستگی دارد. کسب و کارهای کوچک‌تر ممکن است آن را هر جایی که کارکنان بتوانند ببینند پست بگذارند یا آن را در اسکرین‌سیورِ رایانه به عنوان یک یادآورد همیشگی جای بدهند. بعضی از شرکت‌ها آن را در مواد بازاریابی به اشتراک می‌گذارند- روی وب‌گاه‌، در توصیف شرکت در تاریخچه‌ی بازاریابی، و در تبلیغات.

با وجود این، چگونگی استفاده از آن اهمیت کم‌تری دارد از این که آیا آن بیانیه درست و واقع‌گرایانه است، و این که آیا کارکنان و مدیریت از آن به عنوان راهنمای استراتژی و تصمیمات استفاده می‌کنند یا خیر.

 اگر به مطالعه سایر واژگان و اصطلاحات کسب و کار، حسابداری، کارآفرینی و … علاقمندید اینجا کلیک کنید
نوشته‌های مرتبط