انواع هولوگرام

اگر به تازگی تلفن همراه خریده باشید، احتمالا جدای لیبل رجیستری که روی آن وجود دارد، لیبل امنیتی هولوگرام را روی بسته بندی برای تایید اصالت کالا دیده اید یا شاید کسب و کاری تولیدی باشید که قصد دارید از هولوگرام برای جلوگیری از تقلب در محصولات خود استفاده کنید؛ به هر حال بهتر است در ابتدا با این برچسب آشنا شوید و سپس با شناخت انواع آن، بهترین انتخاب را بکنید. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا بیشتر در دنیای هولوگرام ها وارد شویم.

تکنولوژی هولوگرام چیست؟

هولوگرافی فناوری پیشرفته ای برای تولید تصاویر سه بعدی با جزئیات بالا از یک شی است. در این تکنولوژی، یک پرتو نور لیزر با دقت بسیار بالا به ناحیه ای از یک صفحه حساس به نور تابانیده می شود. از این فناوری برای تولید تصاویر سه بعدی در بسیاری از صنایع مانند صنایع فضایی، طراحی صنعتی، پزشکی، فیلم سازی و بازی های رایانه ای استفاده می شود. همچنین لیبل های امنیتی که در ادامه به تشریح آن ها می پردازیم، از طریق همین فناوری ساخته می شود و برای جلوگیری از جعل و تقلب محصولات مهم مانند کالاهای الکترونیکی، دارویی و … مورد استفاده قرار می گیرد.

هولوگرام امنیتی چیست؟

لیبل هولوگرام امنیتی یا همان هولوگرام ضدتقلب، به عنوان یک راهکار امنیتی برای جلوگیری از تقلب و جعل محصولات و اسناد مختلف استفاده می‌شود. در این لیبل با استفاده از تکنولوژی هولوگرافی و لیزر، تصاویر سه‌بعدی با قابلیت نمایش زوایای مختلف و جزئیات پیچیده، ایجاد می‌شوند که ساخت نمونه تقلبی از آن ها بسیار سخت و عملا غیر ممکن است.

انواع هولوگرام امنیتی

انواع مختلفی از لیبل هولوگرام در بازار وجود دارد که در ادامه به تشریح برخی از مهم ترین آن ها می پردازیم:

 • هولوگرام آماده (ساده)

هولوگرام آماده یکی از پر استفاده ترین انواع هولوگرام در ایران است که به دلیل ساختار ساده تر نسبت به سایر انواع این لیبل، امنیت بسیار بالایی را برای محصولات تامین نمی کند. هولوگرام ساده یا عمومی یا آماده با عباراتی مانند original یا VOID باطل است در بسته های 1000 عددی با قیمتی متعادل و نسبتا ارزان عرضه می شود.

انواع هولوگرام

 • هولوگرام 2 و 3 بعدی (2D/3D)
رپورتاژ

هولوگرام دو و سه بعدی که با استفاده از تخلخل تصاویر روی هم و تکنولوژی لیزر ساخته می شود، برای هر شرکتی به صورت مجزا طراحی و تولید خواهد شد. چاپ لیبل هولوگرام سه بعدی معمولا برای گارانتی محصولات و کالاهایی که در خطر بالای جعل قرار دارند، استفاده می شود. همچنین اسناد مهم تجاری، سند ملک، خودرو، واحد پول و … برای تامین امنیت از هولوگرام سه بعدی استفاده می کنند.

هولوگرام سه بعدی ساخته شده برای هر برندی 100 درصد غیر قابل جعل است، چرا که علاوه بر کد های امنیتی، نحوه ساخت پیچیده و حالت رنگین کمانی تصاویر، لوگو و ثبت شرکت شما در اطلاعات مرکز چاپی ضبط می شود و دیگر به جز شرکت و برند شما، هیچ شخص حقیقی و حقوقی اجازه چاپ هولوگرام مانند برند شما را ندارد.

 • هولوگرام شیشه ای (ترنسپرنت)

لیبل هولوگرافی شفاف یا همان هولوگرام شیشه‌ای (ترنسپرنت)، یک نوع از لیبل های امنیتی هولوگرافیک است که با استفاده از برچسب شیشه‌ای شفاف ساخته می‌شود و امکان ایجاد تصاویر سه‌بعدی با جزئیات بالا را داراست. این نوع لیبل هولوگرام شفاف به دلیل ظاهر بسیار زیبا و جذابش، در بسته‌بندی محصولات، کارت‌های اعتباری و … به کار می‌رود و امنیت این محصولات را تامین می کند.

 • هولوگرام فلزی (متالایز)

این لیبل که با استفاده از سطح فلزی که عمدتا آلومینیوم است ساخته می شود، با پایداری بالای خود در شرایط محیطی بد می تواند امنیت بالایی برای کالاهای تجاری به همراه بیاورد. از این لیبل امنیتی معمولا روی محصولاتی مانند انواع نوشیدنی های شیشه ای، دارو ها و لوازم آرایشی بهداشتی استفاده می شود

 • لیبل هولوگرام وید (VOID)

از لیبل های وید یا گارانتی معمولا برای برچسب ضمانت محصولاتی مانند قطعات الکترونیکی، تلفن های همراه و کامپیوتری استفاده می شود و از طریق آن اجازه دسترسی به قطعات توسط افراد ناشناس و متفرقه را می توانید محدود کنید. به این صورت که اگر این لیبل دستکاری شود، ردی غیر قابل پاک شدن از خود روی محصول باقی می گذارد و عبارت VOID یا گارانتی باطل است روی کالا نقش می بندد.

انواع هولوگرام

از لیبل هولوگرام در چه صنایعی استفاده می شود؟

لیبل هولوگرام در صنایع مختلفی به عنوان یک ابزار امنیتی و تبلیغاتی کاربرد دارد. برخی از صنایع و کاربردهای این نوع لیبل عبارتند از:

 1. صنعت چاپ و بسته‌بندی: لیبل هولوگرام معمولا در بسته‌بندی محصولات استفاده می‌شود تا از جعل و تقلب بسته‌بندی و محتوای محصولات جلوگیری کند.
 2. کارت‌های اعتباری و شناسایی: برخی کارت‌های اعتباری و شناسایی از لیبل هولوگرام به عنوان یک ویژگی امنیتی برای جلوگیری از جعل استفاده می‌کنند.
 3. صنعت الکترونیک: لیبل هولوگرام در صنعت الکترونیک به عنوان یک ابزار تشخیصی برای جلوگیری از تقلب درباره قطعات الکترونیکی و اجزای محصولات استفاده می‌شود.
 4. لیبل های تبلیغاتی: هولوگرام در برخی محصولات صرفا به عنوان یک وسیله تبلیغاتی برای جلب توجه مشتریان و افزایش فروش استفاده می‌شود.
 5. لوازم آرایشی و بهداشتی: در صنایع لوازم آرایشی و بهداشتی به دلیل حجم بالای تقاضا و ورود کلاهبرداران، از لیبل هولوگرام به عنوان یک ابزار امنیتی برای جلوگیری از جعل و تقلب استفاده می شود.
 6. صنعت غذایی و داروسازی: در صنعت دارویی نیز لیبل هولوگرام برای جلوگیری از جعل و تقلب در مورد داروها و بسته‌بندی آن‌ها استفاده می‌شود. همانطور که می دانیم ساخت داروی تقلبی و غیر اصل علاوه بر خطراتی که برای برند سازنده در مورد کاهش اعتماد مشتریان وجود دارد، بازی با جان انسان هاست. بنابراین تمامی شرکت های داروسازی مکلف به درج هولوگرام امنیتی روی محصولات خود برای جلوگیری از جعل هستند.
 7. صنعت خودروسازی: در صنعت خودروسازی نیز از لیبل هولوگرام برای تشخیص اصالت قطعه خودرو و جلوگیری از تقلب استفاده می‌شود.
 8. صنعت نرم افزار: اهمیت استفاده از هولوگرام برای نرم افزار ها و بازی های تولید شده روی DVD ها بسیار بالا بود. گرچه در حال حاضر بسیاری از بازی ها و نرم افزار های کامپیوتری در اینترنت برای خرید وجود دارند، اما همچنان هم شرکت های نرم افزاری DVD های خود را با لیبل هولوگرافی عرضه می کنند.

 

نوشته‌های مرتبط