انواع طوطی ها: 23 با حال ترین و بهترین نژاد طوطی در جهان

انواع طوطی ها پرندگان جذاب و دوست داشتی هستند و اسم این پرنده زیبا و خارق العاده که اغلب در سرزمین‌های گرمسیر و نیمه‌گرمسیر زندگی می‌کند ما را به دوران خوش مدرسه و قصه معروف طوطی و بازرگان میبرد. در این مقاله بسیار جذاب همراه ما باشید تا با انواع بهترین طوطی ها در جهان آشنا شوید.

۱. اسکارلت ماکائو

یکی از بزرگترین گونه‌های ماکائو و یک حیوان خانگی بسیار محبوب. آنها بوی امریکای مرکزی و جنوبی هستند و می‌تواند به طور متوسط تا ۵۰ سال عمر کنند. اسکارلت ماکائو به خاطر صدای بسیار بلندش و این که می‌تواند حرف زدن و یک سری ترفند را یاد بگیرد شناخته شده و معروف است.

مطلب مرتبط: بهترین نژاد اسب: ۲۰ محبوب ترین انواع اسب ها در جهان

انواع طوطی ۲. ماکائو آبی طلائی

این پرنده‌های بسیار زیبا هم که می‌توانند به طور متوسط تا ۵۰ سال عمر کنند، به ماکائوهای آبی طلائی یا مکائو آبی و زرد معروف هستند. طول آنها (از نوک سر تا ته دم) به ۸۴ سانتیمتر و وزن آنها به یک کیلوگرم می‌رسد. درست مثل سایر ماکائوها، ماکائوی آبی طلائی نیز می‌تواند حرف زدن یاد بگیرد.

۳. ماکائو سنبلی

طوطی که بومی مرکز و جنوب شرقی امریکا است. طولی حدود ۱۰۰ سانتیمتر دارد که از هر گونه‌ی دیگر طوطی‌ها بلند‌تر است و بزرگترین گونه‌ی طوطی‌های پروازی است.

انواع طوطی ۴. طوطی خاکستری افریقایی

این پرنده‌ی زیبا که با عنوان طوطی خاکستری نیز شناخته می‌شود در جنگل‌های بارانی غرب و مرکز افریقا یافت می‌شود. متخصصان آن را به عنوان یکی از باهوش‌ترین پرنده‌های جهان قلمداد می‌کنند. آنها در درجه‌ی اول از میوه‌های نخل، دانه‌ها، میوه‌ها، و چیزهای برگدار تغذیه می‌کنند. ماهیت آرام آنها در کل و توانایی‌شان در تقلید صدا آنها را به حیوانات خانگی محبوبی در سرتاسر جهان تبدیل کرده است.

۵. عروس هلندی

عروس هلندی که با نام کوکاتیل هم شناخته می‌شود، کوچکترین عضو خانواده‌ی طوطیان و بومی استرالیا است. عروس هلندی در سرتاسر جهان حیوان خانگی بسیار محبوبی به شمار می‌رود.

انواع طوطی ۶. آمازون پیشانی سفید

آمازون پیشانی سفید یا طوطی پیشانی سفید بومی امریکای مرکزی است. این پرنده طولی به اندازه‌ی ۲۵ سانتیمتر دارد که آن را به کوچکترین پرنده‌ی آمازون دنیا تبدیل می‌کند. آنها می‌توانند طیف ۳۰ تا ۴۰ صدای مختلف را تقلید کنند و مانند سایر طوطی‌های بزرگ طول عمری حدود ۴۰ سال دارند.

۷. شهدخورک رنگین کمانی

این نوع پرنده یک طوطی با جثه‌ی متوسط است و طول ۲۵-۳۰ سانتیمتر است. شهدخورک‌های رنگین کمانی به شدت رنگارنگ هستند و در مجموع پرهایی بسیار روشن دارند. آنها طول عمر نسبتا کوتاهی برابر با ۲۰ سال دارند.

انواع طوطی ۸. طوطی برزیلی (مرغ عشق) فیشر

این گونه از طوطی‌ها بعد از کشف آنها توسط گوستاو فیشر آلمانی در اواخر قرن نوزدهم نامگذاری شدند. این پرنده‌های کوچک، که بومی ماداگاسکار هستند جزو حیوانات خانگی آدم‌های بسیاری در سرتاسر جهان هستند. آنها طول عمری حدود ۲۰ سال دارند و نسبتا آرام هستند، که همین امر آنها را به حیوانات خانگی خوبی تبدیل می‌کند.

۹. طوطی کاکلی کاکل زری

یک طوطی با اندازه‌ی متوسط (حدودا ۳۴ سانتیمتر)، که طول آن به ۳۴ سانتیمتر می‌رسد. این پرنده پرهایی به رنگ سفید و کاکلی زرد رنگ دارد، که همین موضوع علت نامگذاری آن به کاکل‌زری است. طوطی کاکلی کاکل‌زری بومی استرالیا و گینه‌ی نو است.

انواع طوطی ۱۰. پاراکیت طلائی

این طوطی زیبا که با عنوان کانور طلائی نیز شناخته می‌شود (همان طور که در تصویر می‌بینید) پرهایی زرد دارد و نوک بال‌هایش به رنگ سبز است. این پرنده در قسمت‌های مرتفع و خشک‌تر جنگل‌های بارانی آمازون برزیل زندگی می‌کند و گونه‌ای در خطر انقراض است.

۱۱. طوطی ملنگو طوق صورتی

طوطی طوق صورتی یا ملنگو پرنده‌ای از خانواده طوطیان است. این طوطی را در زبان انگلیسی «پاراکیت گردن حلقه ای» و «پاراکیت گردن حلقه‌ای صورتی» می‌نامند. این طوطی نیز طرفداران بسیاری دارد و از لحاظ جثه و اندازه کمی کوچک تر از شاه طوطی است و برخلاف شاه طوطی، فاقد لکه سرخ روی لبه بال است. این طوطی بومی افریقا و آسیا است و معمولا طول عمری برابر با ۱۵ تا ۲۰ سال دارد.

انواع طوطی ۱۲. باجریگار (مرغ عشق در ایران)

مرغ عشق برای نخستین بار در اواخر سال ۱۷۰۰ میلادی به صورت گله‌های وحشی در استرالیا مشاهده شد که تعداد افراد این گله‌ها به هزاران قطعه می‌رسید. نام انگلیسی مرغ عشق «باجریگار» از کلمه بومی budgerijour گرفته شده‌ است. طول عمر این پرنده ۵-۸ سال است. رنگ طبیعی این حیوان سبز چمنی می‌باشد انتهای پشت سینه و شکم سبز می‌باشد. پشت سر بالای شانه و روی بالها زرد همراه با خطهای سیاهی به صورت موجی می‌باشد. دو پر بزرگ از میان دمش بیرون آمده که آبی تیره‌اند. پرهای دم سبز بوده و دارای نوار زردی می‌باشد. صورت مرغ عشق تا گلو زرد روشن است و در انتهای صورتش لکه‌های بنفشی که ریش نامیده می‌شود وجود دارد. پلکها بسیار نازک هستند و از سمت پاین به بالا جمع می‌شوند. نوکش مانند طوطی سانان است و نوک پایینی کوچکتر از بالایی می‌باشد.

مطلب مرتبط: ۷ حقیقت درباره جفت گیری گربه ها که واقعا جالب و جذاب است

رپورتاژ

‍۱۳. طوطی آمازونی

گونه‌ای از طوطیان است که نسبتا کوچک و تپل است و دمی کوتاه و مربعی دارد و رنگ‌های پر و بال آن بسیار روشن است. وزن آنها معمولا بین ۱۵۰ تا ۱۷۰ گرم است. خاستگاه این نوع طوطی کشور برزیل است و حدود ۴۰ سال عمر می‌کنند.

انواع طوطی ۱۴. طوطی اکلکتوس

این نوع طوطی که خاستگاه آن شمال شرق استرالیا، جزایر سلیمان، گینه‌ی نو، سومبا و جزایر مالوکو است بین ۳۵ تا ۴۳ سانتیمتر طول دارد. از مشخصه‌های این نوه پرنده رنگ مختلف جنس نر و ماده‌ی آن است. رنگ نرها سبز علفی است و رنگ ماده‌ها قرمز تا قرمز قهوه‌ای است. متوسط عمر آنها بین ۲۵ تا ۳۰ سال است.

۱۵. کاکادو ملوکان

یکی از بزرگترین گونه‌های طوطی‌های سفید است که ممکن است طول آنها به ۴۵ تا ۵۰ سانتیمتر برسد. در نگاه اول صورتی کمرنگ دیده می‌شود. اما وقتی پرهای تاج خود را باز می‌کند به رنگ نارنجی است. زیر بال‌ها و دم آنها زرد رنگ است. این پرنده بومی اندونزی و متوسط عمر آن ۴۰ تا ۶۰ سال است.

۱۶. طوطی کاکلی گوگردی

طوطی‌کاکلی گوگردی تنها گونه طوطی سفید رنگ از خانواده کاکاتوهاست که جثه نسبتاً بزرگتری نسبت به دیگر هم خانواده‌های خود دارد و در مناطق پوشیده شده از درخت در استرالیا، اندونزی و گینه نو یافت می‌شود. آنها در زیستگاهها و مناطقی که در تعداد زیاد یافت می‌شوند، معمولاً بعنوان آفت برای محصولات نباتی، کشاورزی به حساب می‌آیند. این پرنده برای پرورش بعنوان یک حیوان خانگی به خوبی شناخته شده و مناسب هستند. طول عمر این پرنده معمولا ۳۰-۴۰ سال است.

۱۷. شاه طوطی یا طوطی بزرگ اسکندر

طول این پرنده ۵۸ سانتیمتر و رنگ اصلی‌اش سبز است و در جنس نر آن نوار سیاهی از بخش زیرین منقار منشعب شده و در پشت گردن به نوار قرمزی ارتباط می‌یابد. اگر از جوجگی با انسان باشند استعداد یادگیری واژه‌ها را دارند. زیستگاه اصلی شاه‌طوطی از پاکستان تا ویتنام است که کشورهای پاکستان، هند، سری لانکا، بوتان، نپال، بنگلادش، برمه، تایلند، لائوس و ویتنام را شامل می‌شود. علاوه بر این جمعیت‌هایی از طوطی‌های از قفس گریخته نیز در افغانستان، ایران، کویت، عربستان، ترکیه، امارات و یمن ساکن شده‌اند. متوسط طول عمر این پرنده ۳۰-۴۰ سال است.

۱۸. طوطی کاکلی سینه صورتی

نام یک گونه از تیره طوطی‌کاکلی است که به آن گِلا هم می‌گویند. خاستگاه این پرنده‌ی زیبا کشور استرالیا است. طوطی کاکلی سینه صورتی ۴۰ سال عمر می‌کند. این پرنده طولی حدود ۳۵ سانتیمتر دارد و وزنش حدودا ۳۵۰ گرم است. جنس نر و ماده‌ی این پرنده تفاوت چندانی با هم ندارند.

۱۹. طوطی پروتلت

این نوع طوطی با این که در ایران چندان دیده نمی‌شود ولی جزو دسته‌ی طوطی‌های کوچک جثه‌ی معروف جهان به شمار می‌رود. به لحاظ رفتاری به مرغ عشق یا همان طوطی برزیلی شباهت‌هایی دارد.

۲۰. طوطی خورشیدی (سان کورن)

بعضی از آنها بدنشان سبز رنگ است و سرشان قرمز روشن و درخشان است. طوطی خورشیدی یکی از مشهورترین طوطی‌های جهان است چون دارای شخصیت جالبی است و می‌تواند با حرکات و رفتارهای مختلفش شما را حسابی سرگرم کند. خاستگاه این پرنده شمال شرقی امریکای جنوبی است و معمولا بین ۱۵ تا ۲۵ سال عمر می‌کند.

۲۱. طوطی رزیلا

این نوع طوطی بیشتر به خاطر ظاهر زیبا و چشم‌نوازی که دارد تقریبا توجه همه کس را به خود جلب می‌کند و بسیاری از آدم‌ها دوست دارند که یکی از آنها را به عنوان جیوان خانگی خود داشته باشند چون طوطی رزیلا به زندگی اجتماعی تمایل دارد و می‌تواند همدم خوبی برای افراد تنها باشد. خاستگاه این طوطی کشور استرالیا است و شش نوع مختلف دارد: رزیلای غربی، رزیلای لاکی (قرمز سیر)، رزیلای سبز، رزیلای کله کمرنگ، رزیلای شرقی و رزیلای شمالی. این نوع طوطی بین ۱۵ تا ۲۰ سال عمر می‌کند.

۲۲. طوطی کانور

این دسته گروه بزرگی از طوطی‌ها را در بر می‌گیرد من جمله سان کانور، کانور طلائی، کانور داسکی و سایر طوطی‌هایی با جثه‌ی کوچک و متوسط.

۲۳. طوطی کواکر یا طوطی راهبه

این پرنده نام خود را به خاطر پرهای خاکستری‌ صورت خود که آن را شبیه به یک راهبه می‌کند گرفته است. همچنین به آن طوطی میمونی هم می‌گویند که در جنوب امریکا زندگی می‌کنند. این پرنده جثه‌ای به اندازه‌ی ۳۰ سانتی‌متر دارد و می‌تواند صحبت کند. متوسط طول عمر این پرنده ۱۵ تا ۲۰ سال است. جیره‌ی غذایی‌شان میوه‌ها و دانه‌ها هستند و جنسیت آنها را فقط از طریق تست دی‌ان‌ای می‌توان تشخیص داد.

این طوطی بومی مناطق مرکزی بولیوی و جنوب برزیل و مرکز آرژانتین است.

۳ نوع از این طوطی وجود دارد که چهار شاخه ی مختلف از آن جدا می‌شود که معروف‌ترین آنها عبارتند از:

۱. طوطی راهب: ۲۶ سانتیمتر. پیشانی و بالای سر، بالای شکم و سینه ی خاکستری روشن بوده و پشت و شاه پرها سبز زیتونی و منقار خاکستری روشن.

۲. طوطی کاترین: ۱۶ سانتیمتر. پرهایش سبز و زرد رنگ است و دارای خال‌های تیره در بدن و سرشانه ی آبی رنگ می‌باشد.

۳. طوطی آیمارا: ۲۰ سانتیمتر. شکم، سینه و گلو خاکستری روشن. نواحی غده چربی سبز زیتونی و قسمت فوقانی دم آبی و قسمت زیرین آن سبز خاکستری و بالای سر و پشت آن قهوه‌ای رنگ است.

 

منبع parrotsjoy
نوشته‌های مرتبط