انواع آگلونما: ۹ گونه از گیاه آگلونما که معجزه‌گر هستند

سازمان NASA گیاه آگلونما را در صدر فهرست ده گیاه برتر پاک‌کننده‌ی هوا قرار داده است چون به طور طبیعی این گیاه توانایی پاکسازی هوای اطرافش را دارد. نشان داده شده است که آگلونما بنزن و فرمالدئید را از هوا می‌زداید و آن را برای تنفس بی‌خطرتر می‌سازد. این گیاه گرمسیری انبوه و رنگارنگ نه تنها هوا را تصفیه می‌کند، بلکه به طرز حیرت ‌انگیزی زیبا نیز هست. به راحتی می‌شود فهمید چرا این گیاهان اینقدر محبوب هستند! در این نوشتار با انواع آگلونما این گیاه زیبا و استثنایی آشنا می شویم.

انواع آگلونما

حدود ۴۸ گونه آگلونما وجود دارد، هرچند تعداد دقیق آن‌ها بسته به ثبت گیاهی متفاوت است. اما، صدها رقم زراعی مختلف با رنگ‌بندی‌های گوناگون برگ‌ها وجود دارد.

دسته‌بندی گیاه آگلونما بر اساس اسامی گونه زراعی آن‌ها آسان‌تر است تا بر اساس نام گیاهی‌شان، که این امر شناسایی آن‌ها را پیچیده می‌کند. در اینجا مجموعه‌ای از تنوعات مختلف انواع آگلونما به شما ارائه می‌شود که در پاکسازی هوا و انتقال انرژی مثبت به شما واقعا معجزه می‌کنند.

۱. آگلونما مودستوم

آگلونما مودستوم

این آگلونما بخصوص، که یکی از ده برترین گیاه پاکسازی کننده‌ی هوای ناسا لقب گرفته است، برگ‌های سبز دارای رشته‌های سفید دارد که از ساقه‌های سبز کم رنگ آن می‌رویند. در حالی که در این تصویر نشانه‌هایی از آب دادن بیش از حد (بعضی از برگ‌های در حال زرد شدن) در خود دارد، اما همچنان طرح و الگوی برگ‌ها را کاملا به خوبی نشان می‌دهد.

۲. آگلونما نیتیدوم

نیتیدیوم گیاهی به رنگ سبز تیره است که به نوردهی کمی نیاز دارد. این گیاه بخصوص کاملا در محیط‌های اداری محبوب است چون توانایی آن را دارد که رنگ سبز غنی خود را فارغ از حداقل نوری که به آن دسترسی دارد حفظ کند.

۳. آگلونما ویدوری، «طاووس قرمز»

آگلونما ویدوری، «طاووس قرمز»

برگ‌های سبز با رگه‌ها و خال‌های صورتی روشن منظره‌ای خوش‌رنگ در فضای داخل خانه به وجود می‌آورد. این آگلونما قرمز رنگ نسبت به خویشاوندان تیره رنگ‌ترش نور کنی بیشتر را ترجیح می‌دهد، اما همچنان باید در معرض نور غیرمستقیم قرار داشته باشد.

۴. آگلونما «کاتلاس» (قمه‌ای)

Best Aglaonema Varieties 79

نام این آگلونما از برگ‌های بلند و رگه‌دار آن گرفته شده است، چون تقریبا شبیه به خنجر هستند. سطوح سبز-سفید کرمی با رگ‌ها و لبه‌های سبز تیره چه در داخل خانه چه در بیرون منظره‌ای پر طراوت ایجاد می‌کند.

رپورتاژ

۵. آگلونما « امرالد بی »

Best Aglaonema Varieties 83

امرالد بی سبز تیره را با سبز-خاکستری نقره‌ای ترکیب می‌کند تا گیاهی خانگی باشکوه و تمام عیار بسازد. این گونه نسبت به شرایط نور کم از بسیاری گونه‌های چند رنگ دیگر تحمل بیشتری دارد.

۶. آگلونما «ارلکین»

در شرایط کم نور، ارلکین به رنگ سبز غلیظ با لکه‌های زرد و رگه‌های صورتی است. در شرایط پرنورتر برگ‌ها به رنگ تقریبا یک‌دست زرد در می‌آیند و رنگ صورتی حالت رنگ شمعی به خود بگیرد. این گونه کاملا محبوب است!

۷. آگلونما «سیلور کویین» (ملکه‌ی نقره‌ای)

Best Aglaonema Varieties 4

سیلور کویین، که به عنوان استاندارد طلائی آگلونما بسیار شناخته شده است، احتمالا گسترده‌ترین و رایج‌ترین گونه‌ی رویشی در جهان است. الگوی برگ‌های آن کرمی بر روی یک زمینه‌ی سبز تیره است و در شرایط نور متوسط شکوفا می‌شود.

۸. آگلونما «سیلور کینگ» (شاه نقره‌ای)

آگلونما «سیلور کینگ» (شاه نقره‌ای)

سیلور کینگ بسیار شبیه به سیلور کویین است به جز آنکه به اندازه‌ی آن خطوط هشتی (۸) شکل روی برگ‌هایش ندارد.

در این تصویر، یکی از گل‌آذین‌ها نشان داده شده است. این گل‌ها زیبایی چندان زیادی فراهم نمی‌آورند اما واقعا دیوانه‌وار گرده افشانی می‌کنند، بنابراین توصیه می‌شود قبل از باز شدن غنچه‌ها آن‌ها را ببرید.

۹. آگلونما «سوزی»

آگلونما «سوزی»

سوزی، که یک گونه‌ی خانگی محبوب است، در خود مخلوطی از استقامت بیشتر نسبت به نور کم در مقایسه‌ با گونه‌های تیره تر و رگه‌هایی از رنگ صورتی است که اکثر گونه‌های آگلونما رنگ روشن دوست داشتنی تولید می‌کنند. این گونه به عنوان یک گیاه خانگی محبوبیت بالایی پیدا کرده است.

نوشته‌های مرتبط