۸ نکته درباره علائم، عوامل، تشخیص و درمان اختلال شخصیت اسکیزوئید

قبل از اینکه درباره اختلال شخصیت اسکیزوئید سخن بگوییم باید گفت که افراد مبتلا به اختلال­های شخصیتی دارای الگوهای فکری و رفتاری کهنه و ریشه ­داری هستند و این الگوها متفاوت با آن چیزی است که جامعه آن را معمولی یا نرمال می‌داند. انعطاف ناپذیری شخصیت این افراد می­تواند ناراحتی­ها و پریشانی­های بسیار زیادی را موجب شده و در بسیاری از جنبه­ های زندگی از جمله عملکرد اجتماعی و کاری مشکلات بسیاری را به ­همراه خواهد داشت. بطور کلی مهارت­های مقابله­ای در افراد مبتلا به اختلال­های شخصیتی بشدت ضعیف بوده و برقراری ارتباطات سالم برای آن­ها کار سختی است.

افراد مبتلا به اختلال اضطرابی از مشکل خود آگاه هستند اما توانایی کنترل آن را ندارند درحالیکه افراد مبتلا به اختلال­های شخصیتی اغلب از این مسئله آگاه نبوده و باور نمی­کنند که چیزی وجود دارد که باید بر آن کنترل داشته باشند. افراد مبتلا به اختلال­های شخصیتی معمولا به وجود اختلالی در خود معتقد نبوده و به همین دلیل درجست‌وجوی درمان نخواهند بود.

۱. اختلال شخصیتی اسکیزویید چیست؟

اختلال شخصیت اسکیزوئید مجموعه­ ای از شرایط و حالت­هایی است که گروه الف (A) یا اختلالات شخصیتی غیرعادی نامیده می­شود. افراد مبتلا به این اختلال معمولا خاص و عجیب و غریب به­ نظر می­رسند. این افراد دربرابر ارتباطات اجتماعی بی­تفاوت بوده و اغلب از آن­ها کناره ­گیری می­کنند. معمولا آن­ها افراد تنهایی هستند که فعالیت­های انفرادی را ترجیح داده و به ندرت عواطف و احساسات شدید و پرشور خود را بیان می­کنند. اگرچه اسکیزوفرنی و اختلال شخصیت اسکیزویید از نظر لغوی به یکدیگر نزدیک بوده و مکن است علائم مشابهی داشته باشند اما این دو کاملا بایکدگیر متفاوت هستند. بسیاری از افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوئید تمایل به انتخاب مشاغلی انفرادی دارند- ازجمله ماموران امنیتی شبانه، کارمند کتابخانه یا آزمایشگاه. بااینحال، آن­ها قادر هستند که عملکرد نسبتا خوبی در شغلهایشان ارائه دهند.

۲. علائم اختلال شخصیت اسکیزویید

افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوئید اغلب افرادی منزوی هستند و زندگی خود را بگونه­ای برنامه­ریزی می­کنند که با دیگران تماس یا ارتباطی نداشته باشند. بسیاری از آن­ها هرگز ازدواج نمی­کنند و در بزرگسالی و میان­سالی همچنان با والدین خود زندگی می­کنند. دیگر ویژگی­های رایج و متداول بین این افراد عبارتند از:

  • عدم تمایل یا لذت بردن از ارتباط نزدیک و صمیمانه حتی با اعضای خانواده
  • انتخاب فعالیت­ها و شغل­های انفرادی
  • لذت بردن از فعالیت­هایی محدود ازجمله سکس
  • نداشتن دوست صمیمی به ­جز خویشاوندان درجه اول
  • مشکل در برقراری ارتباط با دیگران
  • بی­تفاوتی دربرابر تحسین یا انتقاد دیگران
  • افرادی گوشه­ گیر که احساسات خود را به­ندرت بروز می­دهند
  • پرداختن به افکار پوچ یا توهمات زنده در مورد زندگی درونی پیچیده

۳. نسبت شیوع اختلال شخصیت اسکیزوئید

از آنجایی که افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوئید به­ندرت در جست‌وجوی درمان هستند پس ارزیابی دقیق میزان شیوع این اختلال کار چندان راحتی نیست. اختلال شخصیت اسکیزوئید در مردان رایج­تر از زنان است و در افرادی که خویشاوندان نزدیکی مبتلا به اسکیزوفرنی دارند بیشتر رواج دارد.

اختلال شخصیت اسکیزوئید معمولا در اواخر نوجوانی یا اوایل بزرگسالی آغاز می‌شود.

۴. علت بروز اختلال شخصیت اسکیزویید

علل پیدایش اختلال شخصیت اسکیزوئید چندان شناخته شده نیست اما تصور می­شود که ژنتیک و محیط در شکل­ گیری آن موثر باشند. برخی از متخصصان بهداشت روان بر این باورند که دوران کودکی تلخی که فاقد محبت، ملایمت، عواطف و احساسات بوده باشد می­تواند در شکل­گیری این اختلال موثر باشد. خطر بالاتر ابتلا به بیماری اختلال شخصیت اسکیزوئید در خانواده ­هایی با افراد مبتلا به اسکیزوفرنی نشان دهنده آن است که حساسیت ژنتیکی نیز عاملی موثر در به ارث رسیدن این اختلال است.

رپورتاژ

۵. چگونگی تشخیص اختلال شخصیت اسکیزوئید

درصورت مشاهده علائم این نوع اختلال شخصیتی، پزشک معالج با بررسی کامل تاریخچه پزشکی و معاینات بدنی احتمالی به ارزیابی آن می­پردازد. اگرچه هیچ­گونه تست آزمایشگاهی مخصوص شناسایی اختلال­های شخصیتی وجود ندارد اما پزشک می‌تواند از برخی آزمایش­های تشخیصی استفاده کرده و بیماری جسمی به‌وجود آورنده این علائم را شناسایی کند.

درصورتیکه هیچ­گونه عامل فیزیکی پدیدآورنده این علائم یافت نشود، پزشک عمومی فرد را به روان­شناس، روان­پزشک یا متخصصان بهداشت روان که برای تشخیص و درمان بیماری­های ذهنی آموزش دیده­اند ارجاع می­دهد. روان­شناسان و روان­پزشکان با استفاده از گفت‌وگوها و ابزارهای سنجش طراحی شده مخصوص به بررسی اختلال شخصیتی در فرد مورد نظر می­پردازند.

۶. درمان اختلال شخصیت اسکیزوئید

افکار و رفتار افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوئید معمولا برای آن­ها مشکلی به همراه نداشته و این افراد به­ندرت به دنبال درمان بیماری خود هستند. در صورت تمایل بیمار به درمان اغلب از روش روان­درمانی– نوعی مشاوره- استفاده می­شود. این درمان احتمالا بر بالابردن مهارت­های مقابله­ای عمومی و بهبود تعامل اجتماعی، ارتباطات و عزت نفس متمرکز خواهد شد. اعتماد بخش مهمی در درمان این اختلال است و باین ترتیب درمان را به فرآیندی سخت برای درمان­گر تبدیل خواهد کرد. علت آن است که افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوئید در برقراری ارتباط با دیگران با مشکلاتی روبه‌رو هستند. آموزش مهارت­های اجتماعی نیز می‌تواند بخش مهمی از درمان این اختلال باشد.

معمولا از دارو برای درمان اختلال شخصیت اسکیزوئید استفاده نمی­شود. با این ­وجود، درصورتیکه فرد از یک مشکل روانی مرتبط با این بیماری- مثل افسردگی- رنج می­برد، درمان­گر می­تواند به تجویز دارو بپردازد.

۷. مشکلات جانبی اختلال شخصیت اسکیزویید

فقدان تعامل اجتماعی مشکل اصلی اختلال شخصیت اسکیزوئید است. افراد مبتلا به این نوع اختلال شخصیت ندرتا خشمگین و عصبانی می­شوند زیرا ترجیح می­دهند که با دیگران تعاملی نداشته باشند. شرایطی مشابه مثل اختلالات خلقی، اختلالات اضطرابی و دیگر اختلال‌های شخصیتی در این افراد رایج تر از سایرین است.

۸. وضعیت افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوئید در آینده

اگرچه برخی رفتارهای این افراد ممکن است عجیب و غریب باشد اما افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوئید بطور کلی می­توانند در زندگی روزمره خود عملکرد خوبی داشته باشند. بااین­وجود، ممکن است آن­ها نتوانند ارتباطات معناداری را شکل دهند یا برای خود خانواده­ای تشکیل دهند. تحقیقات نشان داده­ است که ممکن است این افراد برخی اوقات ناتوانی اجتماعی، مالی یا شغلی را تجربه کنند.

آیا اختلال شخصیت اسکیزوئید قابل پیشگیری است؟

هیچ روش شناخته شده­ای برای جلوگیری از این نوع اختلال شخصیتی وجود ندارد.

منبع webmd
نوشته‌های مرتبط