6 خوراکی که باعث بی خوابی میشوند

بیش‌تر آدم‌ها می‌دانند نوشیدن دو فنجان کامل قهوه با کافئین بالا پیش از خواب باعث می‌شود کل شب از این پهلو به آن پهلو بغلتند و نخوابند. با وجود این، بسیاری نمی‌دانند حتی برخی خوراکی‌های سالم‌تر نیز می‌توانند شما را چند ساعتی در تخت‌خواب بیدار نگه دارند؛ و باعث می‌شوند برای جبران استرس اضافی ناشی از کم‌خوابی به مصرف غذاهای پرچرب و پرکالری روی بیاورید.

طبق یک پژوهش، نظرسنجی در مورد کم‌خوابی و بی‌خوابی که از بیش از 1/1 میلیون شرکت کننده به عمل آمد، نشان داد خوابِ کم‌تر از 8 – 7 ساعت به طور مداوم باعث افزایش شاخص توده‌ی بدنی (BMI) می‌شود. بنابراین، می‌توان نتیجه گرفت خواب کامل و کافی شبانه می‌تواند شما را از وزن اضافه دور نگه دارد، و هم‌چنین تمایل‌تان را به مصرف غذاهای ناسالم کاهش می‌دهد.

برای آن‌که همیشه وزن‌تان را متناسب نگه دارید و به طور کلی احساس سلامت کنید، باید به اندازه‌ی کافی بخوابید. متاسفانه، بسیاری آدم‌ها شب‌ها در خوردن غذاهایی زیاده‌وری می‌کنند که به جای آن‌که کمک‌شان کنند در خواب رویاهای شیرین ببینند، باعث می‌شوند کل شب را کاملا هشیار و بیدار باشند.

  1. سبزیجات چلیپایی

چه کسی حدس می‌زد بروکلی و گل كلم بتواند سبب شب زنده‌داری شما شود؟ این نوع سبزیجات مقدار زیادی مواد معدنی و فیتوکمیکال دارد که برای سلامتی فوق‌العاده مفید است، از جمله تریپتوفان، یک آمینواسید که به تولید سروتونین، هورمونی خواب‌آور، کمک می‌کند. با این حال سبزیجات چلیپایی از جمله سخت‌ترین خوراکی‌ها برای هضم هستند، چون حاوی مقدار زیادی فیبر غیرمحلول هستند که خروج آن از دستگاه گوارش‌تان بیش‌تر طول می‌کشد. اگر این سبزیجات را خیلی نزدیک به وقت خواب‌تان بخورید، بدن‌تان مجبور خواهدبود به جای آماده شدن برای خواب، روی هضم این خوراکی کار کند، یعنی ساعات احتمالی خواب کاهش می‌یابد.

  1. شکلات تلخ

هرچند شکلات تلخ حاوی مقدار زیادی آنتی‌اکسیدان و مواد معدنی است، خطر بیماری قلبی را کاهش می‌دهد، فشار خون را کم می‌کند، و حتی از پوست در برابر آفتاب محافظت می‌کند، اما خوردن آن خیلی نزدیک به وقت خواب باعث می‌شود تمام شب به سقف زل بزنید. بعضی شکلات‌های تلخ تقریبا به اندازه‌ی یک فنجان قهوه‌ی معمولی کافئین دارد، و انواع تلخ‌تر آن بیش‌ترین کافئین را دارد. هم‌چنین این خوراکی حاوی تیروزین است، یک آمینواسید که بدن را تحریک می‌کند، و به خواب رفتن را حتی دشوارتر می‌کند.

رپورتاژ
  1. گوشت مزه‌دار شده و پنیر مانده

بسیاری از آدم‌ها در میهمانی‌ها یا دیگر مناسبات ویژه این خوراکی‌ها را مصرف می‌کنند، اما هرچند طعم‌شان خوب است، ولی برای خواب روح‌بخش شما فایده‌ی چندانی ندارند. گوشت مزه‌دار شده و پنیر مانده حاوی یک آمینواسید به نام تیرامین است که اندورفین ترشح می‌کند، یک محرک دیگر که هر کاری می‌کند به جز خواب‌آلود کردن شما.

  1. سس گوجه فرنگی

سس گوجه فرنگی همراه بسیاری از غذاها مصرف می‌شود، به‌ویژه غذاهای ایتالیایی از قبیل اسپاگتی، پیتزا، لازانیا، یا غذاهای محبوب مشابه. هرچند بیش‌تر آدم‌ها عاشق یک ظرف پاستا هستند که از آن بخار بلند می‌شود و پوشیده از سس مارینارا است، اما زیاده‌روی در این خوراکی لذیذ و آسان می‌تواند شما را بیش‌تر از آن‌چه می‌خواستید بیدار نگه دارد.  گوجه فرنگی مقدار فراوانی ویتامین‌های مهم، مواد معدنی، و آنتی‌اکسیدان دارد که ثابت شده‌است خطر حمله‌ی قلبی و سرطان را کاهش می‌دهد، اما در عین حال خیلی اسیدی است، که می‌تواند منجر به سوزش سر دل و سوءهاضمه در نیمه شب شود. سعی کنید گوجه فرنگی را چند ساعت قبل از خواب بخورید تا از هرگونه علائم رفلاکس اسید معده اجتناب کنید.

  1. گوشت قرمز

بر اساس پژوهش، هضم خوراکی‌های پرچرب از قبیل گوشت قرمز بیش‌تر از خوراکی‌های دارای کربوهیدرات و فیبر زیاد طول می‌کشد، چون خوراکی‌های چرب به معده سیگنال می‌دهند تا به کندی تخلیه شود. به‌طور متوسط خروج خوراکی از دستگاه گوارش گوشتخواران ۲۴ ساعت بیش‌تر طول می‌کشد که به علت چربی بیش‌تری است که مصرف می‌کنند. با این حال، اگر تصمیم گرفتید گوشت بخورید، سعی کنید از خوردن گوشت‌های سنگین‌تر از قبیل گوشت گاو و خوک نزدیک به وقت خواب اجتناب کنید. در عوض سراغ مرغ یا ماهی بروید، که هضم‌شان خیلی آسان‌تر است. در نظر داشته‌باشید که رژیم‌های سرشار از پروتئین با وقفه‌ی تنفسی در خواب در ارتباط است، با این حال مطمئن شوید به اندازه‌ی کافی فیبر مصرف می‌کنید تا توازن رژیم غذایی‌تان را حفظ کنید.

  1. خوراکی‌های تند

درست مانند گوجه فرنگی، خوراکی‌های تند می‌تواند سبب سوزش سر دل و سوءهاضمه شود، و خواب خوب را دشوار کند. هم‌چنین این نوع خوراکی‌ها سوخت و ساز را بالا می‌برد و دمای بدن را بالا می‌برد، که اوضاع ناراحت‌کننده‌ای برای به خواب رفتن شما به وجود می‌آورد. اگر خوراکی‌های تند می‌خورید، مطمئن شوید حداقل چند ساعت قبل از خواب آن را می‌خورید، تا به بدن زمان کافی برای هضم آن بدهید.

 

 

نوشته‌های مرتبط