کار تیمی و گروهی چیست – بررسی ويژگی و مزایای team work

از جمله مواردی که می تواند به موفقیت سازمان و شرکت کمک کند داشتن نیروهای زبده و متخصص است که برای رسیدن به اهداف تعریف شده در کنار هم تلاش می کنند. بر این اساس کسب و کارهایی که تازه شکل گرفته اند باید در بین پرسنل خود روحیه ی تیمی داشته باشند تا باعث شود تمام آنها از منافع کسب و کارشان و خواسته ی هدف گذاری شده بهره مند شود. در اینجا باید با معنی و مفهوم دو عبارت بیشتر آشنا شویم آن هم اینست که کار تیمی و گروهی چیست؟ و اینکه مزایا و ویژگی های هرکدام از آنها را بررسی کنیم تا مشخص شود کدامیک برای منافع و کسب و کار سازمان ها بهتر و مفیدتر است.

آشنایی با مفهوم گروه

در هر گروه می توانیم حداقل 2 یا چند نفر داشته باشیم که در کنار هم فعالیت می کنند و هریک مسئولیت خاص خود را دارند و هر کدام بیشتر به فکر کار و وظایف خود هستند و کمتر با دیگران مشارکت دارند و همینطور هم افزایی بین آنها صورت نمی گیرد. افراد در گروه کمتر سعی می کنند ضعف ها و مشکلات دیگر اعضا را برطرف کنند و هرکدام برای حل مشکلات و وظایفی که از او خواسته شده است تلاش می کند. اینگونه می توانیم برداشت کنیم که فعالیت هر کدام از اعضای یک گروه وابسته به اعضای دیگر نیست و افراد نیز بصورت معناداری به یکدیگر وابسته نیستند.

در یک گروه هر فرد دارای وظایف مخصوص به خود است که باید آنها را طبق چارت و زمان مشخص شده انجام دهد و طبق وظایفی که از پیش برای او در نظر گرفته شده کار می کند. بصورت کلی می توانیم گروه را اینگونه تعریف کنیم :

افرادی که در ساختار یک مجموعه در کنار هم وظیفه ی خود را انجام می دهند و البته این وظایف و مسئولیت ها هرکدام کاملا تعیین شده اند و هرکسی از اعضای گروه تنها در چارچوب وظایفی که برای او مشخص شده است فعالیت خود را انجام می دهد.

در ادامه با بررسی و شناخت تیم می توانیم متوجه شویم که کار تیمی و گروهی چیست و چه تفاوت هایی بین آنها وجود دارد. البته این شناخت بصورت کامل نیست و برای درک جامع این دو مفهوم باید بیشتر به بررسی مباحث نظری بپردازیم تا بتوانیم در عمل طریقه انجام کارها را بصورت تیمی و گروهی پایش کنیم. از جمله مباحثی که در این زمینه توسط مجموعه آموزشی فرادرس مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است موضوع آموزش سازمانی فرادرس می باشد که سعی داشته بطور کامل تمامی آموزش های مربوط به سازمان ها و عوامل موفقیت آنها را مورد تجزیه قرار داده تا بتواند به صاحبان کسب و کارها و مشاغل کمک شایانی کرده باشد. برای شناخت کامل این طرح آموزشی می توانید بر روی لینک زیر کلیک کنید و در فرم انتهای لیست اطلاعات خود را وارد کنید تا کارشناسان مربوطه در اولین فرصت با شما تماس حاصل فرمایند.

بررسی و شناخت تیم

در ابتدا باید بگوییم که برخی از افراد تیم را همان گروه کاری می دانند در صورتی که از نظر علمی و مدیریت مشاغل و کسب و کارها این تعریف درستی نیست. در نگاه ابتدایی گروه و تیم شاید با هم تفاوت زیادی نداشته باشند یعنی اینکه در هر دوی آنها اعضای مختلفی وجود دارند که در ساخار یک مجموعه به انجام وظایف خود می پردازند ولی در کل از نظر علم مدیریت بین گروه و تیم تفاوت هایی وجود دارد.

کار تیمی و گروهی چیست - بررسی ويژگی و مزایای team work

در مورد تیم باید گفت که در اصل تیم از دو یا چند فرد تشکیل شده که وابستگی های متقابل و روابط پیوسته ای با یکدیگر دارند تا بتوانند با هم به اهداف مورد نظرشان برسند. این اهداف مشترک و همچنین روابط متقابل را می توانیم نقطه ی اتصال افراد بدانیم که موجب می شود تبادل اطلاعات داشته باشند و همواره تلاش کنند تا بهترین تصمیم ها را در حوزه وظایف خود بگیرند. هرکدام از اعضای تیم در جایگاهی که دارند نقش و سهم مشخصی برای پیشرفت کارها دارند و سرانجام با هم افزایی با یکدیگر می توانند اهداف جمعی مشخصی را بدست بیاورند. بطور کلی می توانیم بگوییم هم افزایی که در قالب عملکرد جمعی اعضا بوجود بیاید بسیار بهتر از عملکرد فردی هریک از آنها خواهد بود.

در یک تیم اعضا باتوجه به تخصص ها و توانایی ها که دارند می توانند مکمل همدیگر باشند و علاوه بر اینکه می توانند مسئولیت شخصی خود را انجام دهند، توانایی لازم را خواهند داشت تا برای اهداف مشترک تیم نیز اقدام کنند و برای رسیدن به آن به سایر اعضا کمک کنند. حال شاید بپرسیم تفاوت اصلی و مهم یک تیم و گروه در چیست؟

تفاوت مهم تیم و گروه در همین میزان تعهد کاری و متقابلی هست که بین اعضای یک تیم وجود دارد ولی در یک گروه نمی توانیم این مقدار از تعهد متقابل را مشاهده کنیم. از مزایای اصلی یک تیم وجود انسجام و هماهنگی زیاد میان افراد است که باعث می شود بسادگی هنگام بوجود آمدن مشکل در وظایف هرکدام از اعضا، دیگران با هر میزان از توانایی که دارند به کمک یکدیگر خواهند رفت.

مثالی برای درک گروه و تیم

بعد از اینکه بررسی کردیم کار تیمی و گروهی چیست می خواهیم مثالی برای شناخت بهتر آنها بیاوریم. همانطور که گفته شد یکی از راه های موفقیت برای کسب و کارهای نوین و نوپا این است که اعضای آن دارای روحیه ی تیمی باشند و در میان پرسنل نوعی تعهد متقابل و درک مشکلات سایر اعضا وجود داشته باشد تا همگی بتوانند از منافع موجود در کسب و کارشان بهره مند شود. البته این روحیه تیمی که از آن نام می بریم را خیلی از مشاغل می خواهند داشته باشند ولی نمی توانند دلیل آن هم این است که باید با هنر مدیریت کسب و کار بتوانیم روحیه ی تیمی را به یک گروه وارد کنیم و به آنها یاد بدهیم که کسب موفقیت توسط تک تک افراد ممکن خواهد شد.

کار تیمی و گروهی چیست - بررسی ويژگی و مزایای team work

در اینجا مثالی را می آوریم تا قدری بدانیم که روحیه ی تیمی چه تاثیری در رشد و ارتقای یک کشور و ملت خواهد داشت. به عنوان نمونه از کشور ژاپن و مردم آن نام می بریم که در سالهای اخیر برندها و شرکت های مختلفی در زمینه خودروسازی وجود دارد مانند تویوتا، هوندا، نیسان، سونی و پاناسونیک که هرکدام توانسته اند به موفقیت بزرگی در سراسر جهان دست یابند. از عمده ترین دلایلی که می توانیم برای این میزان موفقیت شرکت های ژاپنی نام ببریم داشتن روحیه ی تیمی در بین تمامی مردم ژاپن است که در حوزه کسب و کارشان نمود عینی بیشتری پیدا کرده است. البته اگر به حوزه ی ورزش هم وارد شویم مشاهده خواهیم کرد که در رشته های تیمی نیز کشور ژاپن و همچنین کشور چین حائز رتبه های بالایی هستند و این خود نشانگر داشتن روحیه ی همکاری گروهی بالا در بین مردمان این کشورهاست.

و البته یکی از دلایلی که می توانیم برای عدم موفقیت در سالیان اخیر در کشورمان ایران نام ببریم عدم وجود روحیه ی همکاری گروهی است چون معمولا هرکسی می خواهد خودش بتنهایی تمامی وظایف را انجام دهد و در این راه مطمئنا با مشکلاتی همراه خواهد بود که از رسیدن به موفقیت بازخواهد ماند.

مقایسه جامع کار تیمی و گروهی

در این بخش می خواهیم جزئیات هر کدام از تعاریف تیم و گروه را مورد بررسی قرار دهیم و مشخص کنیم تفاوت های کار تیمی و گروهی چیست و چه ویژگی هایی دارند؟

یکی از معیارهای مقایسه ای بین تیم و گروه این است که در یک تیم افراد حاضر در آن همگی مهارت ها و توانایی هایی دارند که تکمیل کننده کارهای دیگران است و مجموعه ی این کارها مشخص می کند که آنها دارای هدف، رویکرد و مقصد مشترکی هستند که براساس آن بهم پیوند خورده اند و به همدیگر تکیه می کنند. ولی در مقابل آن افراد حاضر در یک گروه اولا تعداد بسیار زیادتری دارند و همچنین ملزم به دنبال کردن هدف و مقصد مشترکی نیستند.

همینطور که مشخص است در یک کار تیمی غایب بودن هر یک از اعضا موجب می شود دستیابی به هدف تیم با نوسان و مشکل همراه باشد ولی در مقابل در کار گروهی نمی توان اینطور برداشت کرد و اعضای حاضر در یک گروه مستقل تر هستند و نسبت به تیم استقلال بیشتری دارند.

کار تیمی و گروهی چیست - بررسی ويژگی و مزایای team work

در یک کار تیمی می توانیم مشاهده کنیم که برای انجام و اجرای کار مشترک بین اعضای آن وظایف تقسیم می شود و به گونی که هرکدام از اعضا علاوه بر اینکه حس مسئولیت نسبت به عملکرد و کار خود دارند در برابر مسئولیت و کار دیگر اعضای تیم نیز احساس وظیفه می کنند و سعی بر رفع مشکلات دیگران دارند. در اصل در کار تیمی اجرای وظایف بصورت مشترک توسط افرادی انجام می شود که هرچقدر بصورت مستقل هستند ولی درنهایت بصورت یک واحد عمل خواهند کرد.

ولی در یک کار گروهی اینطور نیست، به این معنا که وقتی بین اعضای گروه برای اجرای یک کار مشترک وظایف تقسیم می شود هرکسی باید مسئولیت کار خود را داشته باشد و هیچ ارتباطی بین اعضای یک گروه حتی در موارد جزئی نیز وجود نخواهد داشت یعنی بصورت کلی اجرای یک کار مشترک توسط افراد یک گروه بصورت کاملا مستقل انجام می شود که این موارد دقیقا مشخص می کند تفاوت های کار تیمی و گروهی چیست؟

مهمترین خصوصیات اعضای تیم

باتوجه به اینکه بررسی کردیم کار تیمی خصوصیات بهتر و مهمتری نسبت به کار گروهی دارد در این بخش می خواهیم خصوصیات کار تیمی را بیشتر تجزیه و تحلیل کنیم و با آن آشنا شویم. بصورت کلی در یک کار تیمی 6 اصل وجود دارد که وقتی هر مجموعه ای این 6 اصل را همراه داشته باشد می توان به آن یک تیم اطلاق کرد و این اصول عبارتند از :

  • وجود پاسخگویی بصورت متقابل
  • امکان توافق در مورد رویکرد همسان و مشترک
  • دارای اهداف واضح و یکسان
  • وجود داشتن مهارت ها و توانایی های مکمل یکدیگر
  • دارای ماموریت یکسان
  • تعداد اعضا حداکثر 12 نفر

کار تیمی و گروهی چیست - بررسی ويژگی و مزایای team work

همچنین در یک کار تیمی اعضای آن خصوصیات دیگری نیز دارد که شامل :

  • اعضای تیم می دانند که بدون همکاری با یکدیگر شانسی برای رسیدن به اهداف خود ندارد.
  • اعضای تیم درک کاملا روشنی نسبت به هدفی که می خواهند به آن برسند و دلیل آن دارد.
  • معمولا بیشتر از 2 نفر در یک تیم درگیر یک کار هستند.

دلایل اجرای کار تیمی در مشاغل و استارتاپ ها

در این بخش می خواهیم بررسی کنیم چرا معمولا پیشنهاد می شود انجام کار بصورت تیمی در انواع مشاغل و کسب و کار اجرا شود و مزایای مهم کار تیمی در استارتاپ ها چیست؟

رقابتی بودن کسب و کارها

می توانیم ثابت کنیم که داشتن یک تیم بخشی از مزیت های رقابتی بودن بین کسب و کارها می باشد و در جامعه ی امروزی که رهبران و صاحبان مشاغل بدنبال مدیریت هرچه بهتر کسب و کارشان هستند بخوبی با خصوصیات یک تیم و گروه آشنا هستند و از جهت می خواهند انجام کارها بصورت تیمی اجرا شود. شاید تا قبل از این وجود نیروی کار ارزان یک مزیت رقابتی ثابت شده محسوب میشد ولی در حال حاضر علاوه بر اینکه به نیروی کار ارزان بعنوان یک ویژگی نگاه می شود ولی انجام کارها بصورت تیمی پیشرفت بهتری برای کسب و کارها بهمراه خواهد داشت.

افزایش رضایت شغلی و بهره وری

می دانیم که در بسیاری از سازمان ها برخی از کارمندان و کارکنان آنگونه که لازم است انگیزه و علاقه ی کافی برای انجام کارها ندارند که یکی از دلایل مهم این نوع کار کردن وجود نداشتن کار تیمی و گروهی است که در یک سازمان و شرکت احساس می شود. در این صورت اگر نوع کار کردن به همین شیوه باشد و هرکسی تنها برای انجام وظایف محوله به سر کار برود و هدف مورد نظر از انجام شغل خود را ندانند میزان بازدهی و رضایت شغلی آنها پایین خواهد بود ولی وقتی شناخت کافی در مورد دلایل انجام فعالیت هایشان داشته باشند میزان رضایت از شغل و بهره وری افزایش خواهد یافت.

پرورش دادن استعداد ها

در زندگی ماشینی که در حال حاضر می توانیم مشاهده کنیم افراد تنها برای اینکه وظایف روزمره خود را انجام دهند به سر کار می روند و می خواهند سر هر ماه حقوق خود را دریافت کرده و هیچ گونه فعالیت دیگری در مجموعه ی خود بصورت پویا و با افزایش بازدهی نداشته باشند، در این صورت است که استعدادهای آنها با گذشت زمان از بین خواهد رفت و دیگر به خلاقیت و ابتکار بیشتر فکر نمی کنند. ولی اگر وظایف در قالب یک کار تیمی انجام شود ضمن اینکه هدف و ارزش کار خود را می دانند و خلاقیت های بهتری در کار خود بخرج می دهد، استعدادهای خود را نیز پرورش داده و سعی در حل بهتر مشکلات خواهند کرد.

کار تیمی و گروهی چیست - بررسی ويژگی و مزایای team work

جمع بندی درباره اینکه کار تیمی و گروهی چیست؟

در این مقاله سعی کردیم ضمن اشاره کامل به مفهوم تیم و گروه با کلیات و خصوصیت آنها آشنا شویم و مشخص کنیم که تفاوت ها و مزایای کار تیمی و گروهی چیست و چرا کسب و کارها باید نوع فعالیت های خود را بصورت تیمی انجام دهند. حال که با جزئیات و خصوصیات هرکدام از مفاهیم تیم و گروه بیشتر آشنا شدیم می توانیم نسبت به ایجاد کارها بصورت تیمی اقدام کنیم. حال برای اینکه بخواهیم شرایط ایجاد یک کار تیمی را بدانیم و نسبت به ایجاد آن اقدام کنیم نیاز است با آموزش های تخصصی در این زمینه آشنا شویم و میزان آگاهی خودمان را افزایش دهیم. در این بین می توانید از طرح آموزش سازمانی فرادرس استفاده کنید که سعی دارد یادگیری صاحبان کسب و کارها را ارتقا و افزایش دهد. این مجموعه ی ارزشمند و جامع را می توانید در قالب آموزش سازمانی فرادرس دریافت کنید و برای کسب اطلاعات بیشتر بر روی لینک زیر کلیک کنید تا نسبت به جزئیات آن آگاهی کاملی کسب کنید.