پاکسازی صورت: 31 بهترین درمان خانگی و طبیعی برای پاکسازی صورت

اگر پاک ‌کننده‌های صورت مورد اعتمادتان نتایج دلخواه‌ را برآورده نمی‌کنند، خودتان می‌توانید پاک ‌کننده‌ی صورتی بسازید که دارای نتایجی موثر و سریع باشد. در این مقاله به ۳۶ بهترین درمان‌ خانگی و طبیعی برای پاکسازی صورت اشاره می‌کنیم؛ همه‌ی آن‌ها را می‌توانید در خانه امتحان کنید.

درمان خانگی و طبیعی برای پاکسازی صورت

۱. زرده‌ی تخم ‌مرغ

زرده‌ی تخم ‌مرغ حاوی خواص پاک ‌کنندگی طبیعی است. سفیده‌ی تخم‌مرغ فقط به تقویت پوست‌تان کمک می‌کند. توصیه می‌شود برای پاکسازی صورت از تخم‌مرغ کامل یا فقط از زرده‌ی تخم‌ مرغ استفاده کنید. به هر حال تخم‌ مرغ یکی از بهترین درمان‌های خانگی برای پاکسازی صورت به شمار می‌رود.

۲. آناناس

صورت‌تان را بشویید و سپس برشی از آناناس را روی صورت‌تان قرار دهید. آناناس به پوست‌تان شادابی و جوانی هدیه می‌دهد و به آن ظاهری زیبا و لطیف می‌بخشد. از این میوه‌ی خوشمزه به عنوان درمانی خانگی و طبیعی برای پاکسازی صورت استفاده کنید.

۳. موز

موز پاک ‌کننده و مرطوب‌ کننده‌ای طبیعی است. این میوه‌ی محبوب به پوست‌تان درخشندگی می‌بخشد و سرعت بروز نشانه‌های پیری را در آن کاهش می‌دهد. موز نیز از دیگر درمان‌های خانگی برای پاکسازی پوست است باید در این مقاله به آن اشاره می‌کردیم.

۴. توت فرنگی

استفاده از توت فرنگی، درمان خانگی و طبیعی برای پاکسازی صورت است و فوایدی بسیار برای پوست‌تان به همراه دارد. این میوه بهترین پاک کننده، لایه برداری عالی، تقویت‌ کننده‌ای طبیعی،‌ و روشن کننده‌ی رنگ پوست‌تان است. برای پاکسازی و تقویت پوست صورت‌تان از آب توت فرنگی استفاده نمایید.

۵. پاپایا

پاپایا به پوست‌تان درخشندگی می‌دهد، آن‌ را کاملا پاکسازی می‌کند، و همه‌ی ذرات آلودگی را از صورت‌تان می‌زداید. این میوه به صورت طبیعی پوست‌تان را آب رسانی می‌کند و به سرعت برای‌تان پوستی شاداب فراهم می‌سازد. استفاده از پاپایا را به عنوان درمان خانگی برای پاکسازی پوست صورت‌تان فراموش نکند.

۶. سیب

خیلی خوب! سیب برای همه‌ چیز مفید است. سیب نه فقط به عنوان درمانی خانگی برای پاکسازی پوست صورت‌تان به شمار می‌رود بلکه در فهرست بسیاری دیگر از درمان‌های خانگی برای امراض و مشکلات سلامتی جای دارد. آب سیب یا آب سیب پالپ‌دار (حاوی گوشت میوه) برای پاکسازی پوست بسیار عالی عمل می‌کند. این میوه‌ی معجزه‌گر برای پوست‌تان روشنی و درخشندگی به ارمغان می‌آورد.

۷. لیمو

استفاده از لیمو نیز یکی دیگر از درمان‌های خانگی برای پاکسازی صورت به شمار می‌رود. لیمو پاک کننده و سفید کننده‌ای طبیعی است. آب لیمو را می‌توانید مرتبا به پوست‌تان بمالید. به جای شوینده‌های صورت از لیمو استفاده کنید، و تفاوت را احساس نمایید.

۸. عسل

عسل به عنوان آب رسان طبیعی برای پوست عمل می‌کند. عسل غبار را از صورت‌تان می‌زداید، و هم‌زمان به پوست‌تان روشنی و درخشندگی می‌بخشد. ترکیب عسل و آب‌ لیمو نیز تاثیری عالی بر پوست‌تان می‌گذارد.

ماست و عسل را با یکدیگر ترکیب کنید و به پوست‌تان بمالید؛ این درمان خانگی عمیقا پوست‌تان را پاکسازی می‌کند. از این درمان خانگی و طبیعی برای پاکسازی صورت بهره‌مند شوید.

۹. انبه

استفاده از انبه نیز به عنوان یکی دیگر از درمان‌های خانگی برای پاکسازی صورت به پاکسازی عمیق پوست‌تان کمک می‌کند. هم‌چنین انبه به عنوان تقویت کننده و جوانی‌بخش برای پوست‌تان عمل می‌نماید. این میوه‌ی محبوب پوست‌تان را نرم و انعطاف پذیر می‌کند، و سرعت بروز نشانه‌های پیری را در آن کاهش می‌دهد.

۱۰. پرتقال

پرتقال با دارا بودن مقداری زیاد ویتامین C به عنوان یکی دیگر از بهترین درمان‌های خانگی و طبیعی برای پاکسازی پوست شناخته می‌شود. اگر به اندازه‌ی کافی به پوست‌تان ویتامین C برسانید، به تدریج روشن و درخشنده می‌شود. برای بهره‌مندی از فواید پرتقال برای پاکسازی پوست می‌توانید هم از پالپ (گوشت میوه)،‌ هم از آب، و هم از پوست آن استفاده کنید؛ همه‌ی آن‌ها تاثیری مشابه دارند.

۱۱. گیلاس

اگر از پوستی آفتاب سوخته و خشک رنج می‌‌برید؛ اگر ظاهر پوست‌ و چهره‌تان کدر و خسته است، توصیه می‌کنیم از گیلاس به عنوان درمان خانگی و طبیعی برای پاکسازی صورت استفاده کنید. گیلاس میوه‌ای است سرشار از مواد معدنی و ویتامین‌های گوناگون که پوست‌تان را آب رسانی و تغذیه می‌کند. برای بهره‌مندی از فواید گیلاس می‌توانید از پالپ (گوشت میوه) یا آب آن استفاده کنید. بعد از استفاده از این میوه و مشاهده‌ی تاثیرات آن، حتما از انتخاب‌تان راضی خواهید بود.

۱۲. انار

استفاده‌ی مرتب از انار به عنوان درمان خانگی برای پاکسازی صورت می‌تواند به زدودن آفتاب سوختگی و پاکسازی عمیق پوست کمک کند. برای خوش آب و رنگ شدن پوست‌تان حتما از انار استفاده کنید.

۱۳. هندوانه

اگر پوستی خشک دارید، هندوانه به عنوان درمان خانگی و طبیعی برای پاکسازی صورت، گزینه‌ای عالی برای‌ شما به شمار می‌رود. هندوانه به طور طبیعی صورت‌تان را آب رسانی می‌کند. این میوه‌ی خوشمزه لایه‌ای از رطوبت را روی سطح پوست‌تان قرار می‌دهد و با این‌ کار شما را از شر خشکی پوست خلاص می‌کند. مرتبا از آب هندوانه به عنوان پاک کننده‌ی صورت استفاده کنید.

۱۴. آلوئه‌ورا

استفاده از آب آلوئه‌ورا نیز از دیگر درمان‌های خانگی و طبیعی است که پوست‌تان را پاکسازی می‌کند و آن را شفاف و زیبا می‌نماید.

۱۵. شیر خام

شیر خام بهترین پاک‌ کننده‌ای است که می‌توانیم به شما توصیه کنیم. استفاده از شیر خام نه فقط پوست‌تان را پاکسازی می‌کند، بلکه هم‌چنین آن را مرطوب می‌نماید. شیر خام ظاهری نرم و زیبا به پوست‌تان می‌بخشد. از این رو، توصیه می‌کنیم حتما از این درمان خانگی و طبیعی برای پاکسازی صورت استفاده کنید.

۱۶. جوش شیرین و روغن جوجوبا

جوش شیرین ماده‌ی لایه‌بردار عالی است که به عنوان پاک کننده‌ی صورت نیز عمل می‌کند. فقط کافی است روغن جوجوبا و عسل را با جوش شیرین ترکیب کنید؛‌ از این درمان خانگی و طبیعی برای پاکسازی صورت به مدت یک هفته استفاده نمایید و تفاوت را احساس کنید.

رپورتاژ

۱۷. آووکادو

آووکادو نرم‌ کننده‌ای عالی و طبیعی برای موهای‌تان به شمار می‌رود؛ هم‌چنین، تاثیرات نرم‌ کنندگی آووکادو برای پوست نیز موثر است. استفاده از آووکادو به پوست‌تان رطوبت هدیه می‌دهد و آن را تغذیه می‌کند؛ به علاوه، آووکادو به عنوان درمان خانگی و طبیعی برای پاکسازی صورت، به پوست صورت‌تان نرمی می‌بخشد. با ترکیب گوشت میوه‌ی آووکادو ‌با آب لیمو می‌توانید پاک کننده‌ای فوق‌العاده برای پوست صورت‌تان تهیه کنید.

۱۸. گریپ فروت

برشی از گریپ فروت را روی صورت‌تان بمالید و آن را پاکیزه و درخشان‌تر نمایید. استفاده از گریپ فروت باعث کاهش چربی‌های اضافه از روی پوست می‌شود و ذرات آلودگی و غبار را از روی آن می‌زداید. به همین دلیل نیز گریپ فروت را در فهرست بهترین درمان‌های خانگی و طبیعی برای پاکسازی صورت قرار داده‌ایم.

۱۹. قند و عسل

قند به عنوان تمیز کننده‌ای (اسکرابر) عالی، موثر، و طبیعی به شمار می‌رود. این ماده‌ی شیرین پوست را پاکسازی می‌کند و به آن درخشندگی می‌بخشد. برای افزایش تاثیر پاک کنندگی و درخشان کنندگی قند می‌توانید آن را با عسل نیز به کار ببرید. افزودن آب لیمو نیز این ترکیب را به یکی از بهترین درمان‌های خانگی طبیعی برای پاکسازی صورت تبدیل می‌کند.

۲۰. آلوئه‌ورا و پاپایا

ساختن این پاک کننده‌ی طبیعی درست مانند ساختن همان ماسک‌های صورت تجاری است که از فروشگاه‌های بهداشتی خریداری می‌کنید. آلوئه‌ورا با ملایمت پوست را تمیز می‌کند و هم‌زمان، پاپایا نیز نه تنها به پاکسازی پوست کمک می‌نماید، بلکه آن را مرطوب می‌کند. با افزودن عسل و آب لیمو نیز می‌توانید تاثیرات این پاک کننده‌ی طبیعی را چند برابر کنید. بعد از استفاده از این درمان خانگی و طبیعی برای پاکسازی صورت، هرگز دیگر به استفاده از محصولات تجاری برای پاکسازی نیاز نخواهید داشت.

۲۱. ماست و لیمو

ترکیب ماست و لیمو کاملا برای پوست‌تان مناسب است. ماست پوست را تغذیه می‌کند و لیمو نیز باعث پاکسازی آن می‌شود. هنگام درست کردن این پاک کننده‌ی صورت، برای حفظ رنگ طبیعی پوست‌تان ۳ تا ۴ قطره روغن طبیعی لیمو به آن اضافه کنید. این ترکیب نیز یکی دیگر از بهترین درمان‌های خانگی و طبیعی برای پاکسازی صورت به شمار می‌رود.

۲۲. گلاب (عصاره‌ی گل سرخ)

پاک کردن صورت با گلاب نه فقط باعث پاکسازی پوست صورت‌تان می‌شود، بلکه به آن رنگ گل سرخ می‌بخشد.

گلاب را با گلیسیرین مخلوط کنید. چند قطره‌ی روغن طبیعی گل سرخ نیز به آن بیفزایید. شستشوی روزانه‌ی صورت با این پاک کننده می‌تواند پوست‌تان را عمیقا پاکسازی و صورت‌تان را به زیبایی گل سرخ کند. به همین دلیل توصیه می‌کنیم از این درمان خانگی و طبیعی برای پاکسازی صورت استفاده نمایید.

۲۳. خیار

هم آب خیار، و هم پالپ (گوشت) خیار، به یک اندازه می‌تواند به پاکسازی پوست کمک کند. استفاده از این درمان خانگی و طبیعی را برای پاکسازی صورت توصیه می‌کنیم.

۲۴. عسل و بادام

روغن بادام منبع عمده و غنی برای ویتامین E به شمار می‌رود. بادام به خوبی مواد مغذی مورد نیاز پوست‌تان را فراهم می‌کند. برای درست کردن یک پاک کننده‌ی خوب برای پوست، مقداری بادام را خمیر کنید و به آن کمی عسل بیفزایید. برای چند برابر کردن تاثیر و قدرت این پاک کننده یک زرده‌ی تخم مرغ نیز به آن اضافه نمایید. این سه ماده برای ساختن پاک کننده‌ای با خاصیت تغذیه کنندگی و مرطوب کنندگی پوست کافی هستند. استفاده‌ی روزانه از این درمان خانگی برای پاکسازی صورت می‌تواند به کاهش چین و چروک‌ها و درمان آکنه (جوش) کمک کند.

۲۵. جو دو سر

جو دو سر را می‌توان به عنوان پاک کننده یا لایه‌ بردار پوست استفاده کرد؛ هر دو ویژگی‌ جو دو سر برای پوست مفید هستند. پودر جو دو سر را در آب ولرم بخیسانید و روی پوست‌تان بمالید. این کار پوست‌تان را به نرمی پوست کودک می‌کند و آن را به صورت طبیعی مرطوب می‌نماید. برای کسب نتیجه‌ی بهتر، مقداری خیار و ماست نیز به آن اضافه کنید.

ترکیب جو دو سر و لیمو نیز از دیگر درمان‌های خانگی و طبیعی به شمار می‌رود، و برای پاکسازی پوست فوق‌العاده عالی است. برای حفظ تعادل این پاک کننده مقداری عسل به آن اضافه کنید؛ هم‌چنین، برای این‌که این پاک کننده را به قوام دلخواه برسانید، به آن کمی آب بیفزایید.

این کرم پاک کننده برای درمان خشکی پوست بسیار عالی و موثر است. این درمان خانگی رطوبت مورد نیاز پوست‌تان را فراهم می‌کند. مخلوط کردن جو دو سر و عسل تاثیر هر دو را صد چندان می‌کند.

۲۶. سیب و روغن زیتون

هم سیب و هم روغن زیتون به عنوان بهترین پاک کننده‌های پوست شناخته می‌شوند. با افزودن ماست و عسل به ترکیب آن‌ها  پاک کننده‌ای فوق‌العاده موثر خواهید ساخت. استفاده از این درمان خانگی و طبیعی برای پاکسازی صورت را به شما توصیه می‌کنیم.

۲۷. آرد نخودچی و زردچوبه

این درمان خانگی و طبیعی در پاکسازی پوست‌های چرب بسیار موثر و عالی است. آرد نخودچی آلودگی‌ها و چربی‌های اضافه را از پوست بیرون می‌کشد. زردچوبه نیز پوست‌تان را لطیف می‌کند. آرد نخودچی و زردچوبه را با هم مخلوط کنید و کمی ماست به آن بیفزایید تا به این درمان خانگی تاثیر مرطوب کنندگی نیز اضافه نمایید.

۲۸. خیار و نعناع

این درمان خانگی و طبیعی به سرعت می‌تواند پوست‌تان را پاکسازی کند و شادابی را به آن بازگرداند. مقداری برگ نعناع (تازه و خرد شده) را به مقداری خیار خرد شده اضافه کنید،‌ و سپس به آن دو ماست نیز بیفزایید. فقط یک بار از این درمان خانگی استفاده کنید و تفاوت را احساس نمایید.

۲۹. گوجه فرنگی

گوجه فرنگی به تنهایی به عنوان درمان خانگی و طبیعی برای پاکسازی و تقویت پوست به شمار می‌رود. اگر کمی شیر و آب لیمو نیز به مقداری گوجه فرنگی له شده اضافه کنید، ماده‌ای خواهید ساخت که به خوبی پوست‌تان را پاکسازی، تقویت، تغذیه، و روشن می‌کند.

۳۰. روغن‌های طبیعی

برای پاکسازی صورت می‌توانید از روغن‌هایی نظیر روغن بادام، روغن نارگیل، روغن زیتون یا روغن کرچک استفاده کنید. پوست‌تان را با این قبیل روغن‌ها تمیز کنید. این روغن‌ها آلودگی را از پوست‌تان می‌زدایند؛ حتی می‌توانید آرایش‌تان را نیز با استفاده از آن‌ها پاک نمایید. این روغن‌ها به عنوان بهترین درمان‌های خانگی و طبیعی برای پاکسازی پوست‌های خشک و معمولی به شمار می‌روند.

۳۱. روغن زیتون و انگور + شیر

همان‌طور که می‌دانید شیر و روغن زیتون پاک کننده‌هایی عالی هستند، ولی افزودن آب انگور یا انگور له شده به آن‌ها، ماده‌ پاک کننده‌ای عالی و مفید به وجود می‌آورد. این درمان خانگی و طبیعی برای پاکسازی پوست‌ بسیار فوق‌العاده است.

چند نکته:

الف. بعد از شستشوی صورت، یک بار دیگر صورت‌تان را با آب سرد آبکشی نمایید.
ب. ببینید چه چیزهای دیگری برای پوست‌تان مفید هستند؛ آن‌ها را به صورت امتحانی با مواد بالا ترکیب کنید تا به نتایج بهتر برسید.
پ. به یاد داشته باشید، هر چه تعداد موادی که در ساخت پاک کننده‌‌ی صورت‌تان استفاده می‌کنید بیش‌تر باشد، فواید بیش‌تری برای پوست صورت‌تان به همراه خواهد داشت.

نوشته‌های مرتبط