نگهداری آگلونما: 11 نکته درباره نگهداری و پرورش گل آگلونما

آیا تا به حال دوست داشته‌اید یک گیاه خوش یمن پرورش دهید؟ آگلونما، که به آن همیشه‌سبز چینی هم گفته می‌شود، در کشور چین گیاهی خوش‌شانسی‌آور به حساب می‌آید. این گیاه گرمسیری برگ‌دار، که بومی چین و فیلیپین است، گیاه خانگی بسیار محبوب و کم دردسری است که در سرتاسر جهان می‌روید. در ادامه این نوشتار با ما همراه باشید تا درباره نگهداری آگلونما نکات جالبی بخوانید.

نگهداری آگلونما

سازمان NASA گیاه آگلونما را در صدر فهرست ده برترین گیاه پاک‌کننده‌ی هوا قرار داده است چون به طور طبیعی این گیاه توانایی پاکسازی هوای اطرافش را دارد. نشان داده شده است که آگلونما بنزن و فرمالدئید را از هوا می‌زداید و آن را برای تنفس بی‌خطرتر می‌سازد. این گیاه گرمسیری انبوه و رنگارنگ نه تنها هوا را تصفیه می‌کند، بلکه به طرز حیرت ‌انگیزی زیبا نیز هست. به راحتی می‌شود فهمید چرا این گیاهان اینقدر محبوب هستند!

انواع آگلونما

بین ۲۱-۲۴ گونه آگلونما وجود دارد، هرچند تعداد دقیق آن‌ها بسته به ثبت گیاهی متفاوت است. اما، صدها رقم زراعی مختلف با رنگ‌بندی‌های گوناگون برگ‌ها وجود دارد.

دسته‌بندی گیاه آگلونما بر اساس اسامی گونه زراعی آن‌ها آسان‌تر است تا بر اساس نام گیاهی‌شان، که این امر شناسایی آن‌ها را پیچیده می‌کند. در اینجا مجموعه‌ای از تنوعات مختلف آگلونما به شما ارائه می‌شود.

۱. آگلونما مودستوم

۲. آگلونما نیتیدیوم

۳. آگلونما ویدوری، «طاووس قرمز»

۴. آگلونما «کاتلاس» (قمه‌ای)

۵. آگلونما « امرالد بی »

۶. آگلونما «ارلکین»

۷. آگلونما «سیلور کویین» (ملکه‌ی نقره‌ای)

۸. آگلونما «سیلور کینگ» (شاه نقره‌ای)

۹. آگلونما «سوزی»

نگهداری آگلونما

نگهداری آگلونما این گیاه انبوه گرمسیری فوق‌العاده راحت است، و آن را به گیاه اداری محبوبی در سرتاسر جهان تبدیل کرده است. در اینجا فهرستی از بهترین شرایط نگهداری آگلونما و حفظ شکل پر رنگ آن به شما رائه می‌شود.

۱. نور و دما

گونه‌های تیره‌تر آگلونما، که به تحمل نور کم معروف هستند، به عنوان گیاهان خانگی در ادارات فاقد پنجره بسیار محبوبند. گونه‌های کمرنگ‌تر یا چند رنگ کمی نور بیشتر آفتاب را ترجیح می‌دهند، اما آن‌ها نیز می‌توانند در فضای اداری روشن دارای نور فلوروسنت دوام بیاورند.

نیازی به گفتن نیست که، آن‌ها به عنوان یک گیاه خانگی هم کاربرد خوبی دارند. در محیط طبیعی‌، آن‌ها زیر سایه‌ی درختان گرمسیری می‌خزند، و به ندرت نور مستقیم آفتاب را دریافت می‌کنند، در نتیجه حتی در فضای خانه مادامی که کمی نور به آن‌ها برسد نیز رشد می‌کنند و شکوفا می‌شوند.

اما این گیاهان نسبت به آب و هوای سرد حساس هستند. آن‌ها را هرگز نباید در محلی قرار داد که دمایش تا ۱۵.۵ درجه‌ی سانتیگراد پایین می‌آید نگهداری کرد، چون در آن صورت کم کم در این گیاه نشانه‌هایی از سرمازدگی دیده خواهد شد. در حالت ایده‌آل باید آن‌ها را در دمای ۱۸ تا ۲۶ درجه‌ی سانتیگراد نگهداری کرد.

۲. آب و رطوبت

نگهداری آگلونما

آگلونمای شما تا حدودی نسبت به شرایط آب کم مقاوم است، اما هرگز نباید آن را برای مدت زمانی طولانی بی آب گذاشت. در حالت ایده‌آل، هرگز اجازه ندهید قبل از آبدهی مجدد خاک آن بیش از ۲۵-۳۰٪  آبی که قبلا گرفته است خشک شود.

در محیط طبیعی‌اش، رطوبت آن‌قدر بالا هست که این گیاه کمی از رطوبت خود را از هوا جذب می‌کند. شما می‌توانید گاهگاهی آب روی این گیاه اسپری کنید تا سطح رطوبت آن را بالا ببرید، یا آن را در یک سینی پر از ریگ و آب قرار دهید تا رطوبت اضافی‌اش را تامین کنید.

از قرار دادن گیاه‌تان زیر دستگاه تهویه‌ی مطبوع یا در نواحی سرد و ناجور خودداری کنید. این گیاه طاقت تحمل شرایط آب و هوایی خشک را ندارد، و همین طور آب‌ و هوای سردتر نیز می‌تواند باعث آسیب رسیدن به برگ‌های چرب آن بشود. به همین نحو، از قرار دادن مستقیم این گیاه در مسیر شوفاژ یا دستگاه حرارتی خودداری کنید چون ممکن است به سرعت آب آن خشک شود.

نگهداری آگلونما ۳: خاک

خاک آگلونمای شما باید بتواند کمی آب را نگه دارد تا به اندازه‌ی کافی نسبتا مرطوب بماند. اما، این گیاه باید به راحتی بتواند آب اضافی را سریعا تخلیه کند تا از خطر آسیب دیدن ریشه‌ها در امان بماند.

یک خاک گلدان دارای کود گیهای با (خاک) پرلیت اضافی توصیه می‌شود، اما می‌توانید به مخلوط کردن آمیزه‌ای از ارکیده و پوست درخت نیز فکر کنید. خود خاک باید به اندازه‌ی معقولی غنی از نیتروژن باشد، اما بهتر است شل باشد و به صورت فشرده در نیامده باشد.به پرورش دهندگان آگلونما خاک نسبتا اسیدی با pH ۵.۶-۶.۵ توصیه می‌شود.

۴. کود

نگهداری آگلونما

در کمال تعجب اینکه به زیاده از حد به آگلونما کود بدهید خیلی راحت اتفاق می‌افتد. در حالی که این گیاه واقعا به کمی نیتروژن برای برگ‌زایی و رشد نیاز دارد، اما کود رسوبات نمک فراوانی در خود دارد که می‌تواند در خاک روی هم انباشته شود.

رپورتاژ

من به شخصه استفاده از یک کود خانگی مایع متعادل نیمه قوی را یک بار در ماه آن هم در فصول بهار و تابستان توصیه می‌کنم. در پاییز می‌توانید این فرایند را کندتر کنید و به هر دو ماه یک بار کاهش دهید اما در زمستان باید از کوددهی اجتناب کنید.

نگهداری آگلونما ۵: تکثیر

در حالی که آگلونما را می‌توان از طریق بذر، قلمه‌های نوک گیاه، تکه‌های گیاه، یا کشت بافت در آزمایشگاه تکثیر کرد، اکثر آدم‌ها قلمه‌زنی را ترجیح می‌دهند. این برای پرورش دهنده‌های خانگی از همه راحت تر است.

برای قلمه زدن آگلونمای‌تان، ابتدا نگاه کنید ببینید نقاط متعددی وجود داشته باشد که گیاه از آنجا از دل خاک بیرون زده باشد. این گیاه به طور طبیعی خودش را از طریق بن‌شاخه‌هایی که زیر سطح خاک می‌رویند تکثیر می‌کند، و گلدان می‌تواند به سرعت پر از بن‌شاخه‌های نورسته‌ی این گیاه بشود. اما شما قطعا به دنبال داشتن گیاهی با شاخ و برگ‌های سالم و سر حال هستید.

پس، به آرامی گیاه و خاکش را از گلدان خارج کنید. اگر خاک به اندازه‌ی کافی شل است، به آرامی آن را با دست بتکانید تا ریشه‌ها پیدا شوند. به شرط آنکه گیاه ریشه‌هایش در هم تنیده نباشد، قادر خواهید بود آن‌ها را با انگشتان‌تان برای کاشت مجدد از هم جدا کنید.

اگر گیاه‌تان دارای ریشه‌های در هم پیچیده شده است، پس باید از یک چاقوی تیز استریل شده برای بریدن توده‌ی ریشه‌ها به قطعات متعدد جهت کاشت مجدد استفاده کنید، اما حتما کاری کنید روی هر یک تعداد زوجی برگ و ساقه وجود داشته باشد.

۶. تعویض خاک گلدان

نگهداری آگلونما

آگلونما را باید هر دو سال یکبار از خاک در آورد و در گلدانی جدید با خاک تازه کاشت. این کار نه تنها خاک را تقویت می‌کند، بلکه به شما اجازه می‌دهد در صورتی که بخواهید اندازه‌ی گلدانش را بزر‌گتر کنید این گیاه را تکثیر کنید.

اندازه‌ی گلدان را متناسب با خود گیاه انتخاب و حفظ کنید. آگلونما دوست دارد ریشه‌های امن و متراکم داشته باشد، اما به خاک بیش از حد که می‌تواند رطوبت بیش از اندازه‌ای در خود نگه دارد نیاز ندارد.

۷. هرس کردن

این گیاه کم دردسر که به مراقبت کمی نیاز دارد هرس کردن را به کاری ضروری و حتمی تبدیل نمی‌کند. در واقع، این کار اکثرا به خاطر تغییرات در زیبایی و ظاهر گیاه انجام می‌شود.

شما می‌توانید برگ‌های مرده را به محض آنکه پای گیاه می‌ریزند بردارید و یا اگر هنوز به ساقه وصل هستند اما شل شده اند با یک قیچی باغبانی استریل شده آن‌ها را جدا کنید.

اما، از هرس کردن جوانه‌های زنده‌ی پای گیاه به همان روش اجتناب کنید. شما می‌توانید برای تحریک جوانه زدن و انبوه شدن گیاه کمی بالاتر از یک گره‌ی برگ‌ها را ببرید، اما سعی کنید از جدا کردن شاخ و برگ نزدیک به پایه‌ی گیاه خود داری کنید چون با این کار خود گیاه را در معرض آسیب شدید قرار می‌دهید.

یک چیز که همیشه توصیه می‌شود آن است که هر گل‌آذین جدیدی که می‌روید را به محض ظاهر شدن هرس کنید. گل‌های آگلونما خیلی زیبا نیستند، و انرژی را که گیاه باید صرف رشد برگ کند از آن می‌گیرد. ساقه‌های گل را پیش از باز شدن غنچه‌ها ببرید تا از پخش شدن گرده‌ها در محیط جلوگیری کنید!

مشکلات مربوط به نگهداری آگلونما

آگلونما که نگهداری از آن در کمال تعجب بسیار راحت است، برای پرورش دهندگان خانگی بسیار محبوب است. اما وقتی مشکلی پیش می‌آید چه اتفاقی می‌افتد؟ هرچند تعداد کمی از این مشکلات واقعا مهم هستند، در اینجا نحوه‌ی کنترل کردن آن‌ها به شما ارائه می‌شود.

۸. مشکلات مربوط به رشد

رایج‌ترین مسئله و مشکلی که برای این گیاهان پیش می‌آید زرد شدن برگ‌ها است. برگ‌های زرد آگلونما می‌تواند به خاطر آب‌دهی کمتر یا بیشتر از حد معمول به وجود بیاید اما بیشتر به علت دومی حاصل می‌شود. حتما به طور منظم رطوبت را حفظ کنید اما برای جلوگیری از زرد شدن برگ‌ها نگذارید خاک خیس آب شود.

اگر به رغم حفظ شرایط آبدهی ایده‌آل، باز هم زرد شدن برگ‌ها اتفاق افتاد، ممکن است گیاه‌تان دچار کمبود مس شده باشد. این مشکل به طرز عجیبی در این نوع گیاهان رایج است، چون به شدت به تغذیه‌ی مس موجود در خاک وابسته است. گیاه‌تان ممکن است کمبود ریز مغذی‌ داشته باشد و باید به نحو درستی کوددهی شود.

نگهداری آگلونما

۹. قهوه‌ای شدن نوک برگ‌ها

این مشکل عموما به خاطر تشکیل رسوبات نمک، کلورین، مواد معدنی یا فلوراید موجود در آب لوله‌کشی به وجود می‌آید. برای درمان این مشکل، می‌توانید با استفاده از آب مقطر به طور کامل آن را زهکشی کنید و خاک را از رسوبات معدنی پاکسازی کنید یا اینکه کافی است خاک گلدان را با خاک تازه عوض کنید.

۱۰. آفت‌ها

رایج‌ترین آفت‌های آگلونما شپشک آردی است. آن‌ها خودشان را به برگ‌های چرب می‌چسبانند، و شیره‌ی گیاه را می‌مکند و باعث آسیب آن می‌شوند. سایر حشرات نیز ممکن است این گیاه را مبتلا کنند.

آفت‌های کمتر رایج اما احتمالی کنه‌های تارعنکبوتی و شته‌ها هستند. این‌ها نیز احتمال دارد شیره‌ی گیاه را بمکند، و خودشان را به لایه‌های داخلی برگ‌ها و ساقه‌ها بچسبانند.

۱۱. بیماری‌ها

گیاه آگلونما شما بیش از هر چیزی نسبت به فساد ریشه و لکه‌های برگ آسیب پذیر است. پس بیایید نگاهی به رایج‌ترین بیماری‌های مهاجم بیندازیم.

زغالک و لکه‌های قارچی برگ هر دو به خاطر وجود قارچ‌ها پدید می‌آیند. این‌ها می‌توانند باعث بی‌رنگ شدن برگ‌ها و ایجاد سوراخ در نقاط قهوه‌ای خشک بشوند، و می‌توانند به آرامی گسترش پیدا کنند و در گذر زمان باعث آسیب شدیدتری بشوند.

درمان لکه‌های برگی که علت قارچی دارند با پاشیدن کمی قارچ‌کش مسی مایع مانند Monterey Liqui-Cop میسر است. باز هم باید تاکید کنیم که این محصول را هنگام غروب استفاده کنید تا سطح برگ‌ها در طول شب خشک شود. گیاه شما از دریافت مس اضافی نیز خوشحال خواهد شد.

لکه‌های باکتریایی برگ‌ها نیز ممکن است بر روی گیاه آگلونما ظاهر شوند. این بیماری که عموما از طریق استفاده‌ی ابزارهای استرلیزه نشده یا آفت‌هایی مانند شته‌ها انتقال پیدا می‌کند به درمان  Monterey Liqui-Cop نیز واکنش خوبی نشان خواهد داد.

اگر گیاه‌تان مرتبا آب بیش از حد دریافت کند، ممکن است باعث پوسیدگی ریشه ها که ناشی از نوعی کپک بنام فیوزاریم است بشود. این مشکل عموما مهلک است و بهترین کاری که می‌توانید در قبال آن انجام دهید پیشگیری است. لطفا به گیاه‌تان بیش از اندازه آب ندهید!

 

منبع epicgardening
نوشته‌های مرتبط