25 کابوس رایج که بهتر است معنی آن ها را بدانید

بسیار محتمل است یکی از کابوس های رایج موجود در این فهرست را تجربه کرده باشید. حتی ممکن است از خودتان پرسیده باشید آیا این کابوس‌ها معنی خاصی دارند. آیا می‌توانند هشدارهایی معنوی باشند؟ احتمال دارد بتوانند بعضی از رویدادهای آتی دیگر را پیش‌بینی کنند؟ همچنین می‌توانید توضیح علمی‌تری از آن داشته باشید و رویاها را به عنوان بازنمود کشمکش‌ها، امیال، و افکار ناخودآگاه توصیف کنید. بعضی از آدم‌ها معتقدند این چند کابوس رایج حتما معنی دارند و باید به معنی آن‌ها توجه کنیم. آيا آماده‌اید به آنچه کابوس‌های‌تان سعی دارند به شما بگویند پی ببرید؟ پس به فهرست ما از ۲۵ کابوس رایج که بهتر است معنی آن‌ها را بدانید نگاهی بیندازید.

۲۵. کابوس رایج مار

کابوس مربوط به مارها می‌تواند معانی زیادی داشته باشد. رایج‌ترین معنی آن شفا و تحول است (به خاطر این که مارها پوست می‌اندازند). همچنین می‌تواند به معنی آن باشد که با وضعیت دشواری روبرو هستید یا نماد یک شخص مذکر جذاب یا تهدید کننده باشد.

۲۴. غرق شدن

رویای غرق شدن می‌تواند نشانه‌ی کشمکشی در زندگی‌تان باشد. این گونه کابوس‌ها معمولا برای کسانی رخ می‌دهند که احساس می‌کنند زیر بار احساسات غرق شده‌اند و ممکن است مسائل سرکوب شده‌ای در زندگی داشته باشند. این مشکل می‌تواند به شغل، خانواده، رابطه و … آن‌ها مربوط شود.

۲۳. کابوس پیکرهای تیره

رویای اشکال و پیکرهای تیره ممکن است به معنی آن باشد که درباره‌ی آینده‌ی خود تردیدهایی دارید. اجماع عمومی بر آن است که این رویا معمولا وقتی ظاهر می‌شود که شخص در حال تجربه‌ی تغییر قابل توجهی است. پس در لیست کابوس‌های رایج قرار می گیرد.

۲۲. رویای از دست رفتگان

یکی از کابوس‌های رایج، رویای از دست رفتگان است که می‌تواند تعبیرهای بسیاری داشته باشد. بعضی از رایج‌ترین تعبیرها به ابعاد از دست رفته‌ی زندگی‌تان مربوط می‌شوند یعنی چیزی که در زندگی از دست داده‌اید. همچنین این رویاها می‌توانند به مرگ احساسات مربوط به یک رابطه اشاره داشته باشند: عواطفی که به دنبال تغییرات بزرگ در زندگی‌ برای شما رخ می‌دهند مانند از دست دادن دلدار، شغل، فرزند و غیره یا می‌توانند حتی نشانه‌ای از خبری غیرمنتظره باشند.

۲۱. گیر افتادن

تعبیر کابوس‌های مربوط به گیر افتادن نسبتا ساده و سر راست است. این رویا معمولا به یک وضعیت در زندگی واقعی اشاره دارد که در آن گرفتار شده‌اید. این وضعیت می‌تواند یک رابطه، کار بی‌ثمر، یا مشکلی باشد که راه‌حل کاملا روشنی برای آن وجود ندارد.

مطالب مرتبط: تعبیر خواب اسکلت: ۳۲ معنی و تعبیر خواب اسکلت و استخوان

۲۰. کابوس عنکبوت

بسته به فضا و بافتار رویا، کابوس عنکبوت‌ها می‌تواند معانی بسیاری داشته باشد. عموما، دیدن عنکبوت در رویا‌ی‌تان حاکی از آن است که خودتان را نسبت به یک وضعیت بیگانه می‌دانید یا ممکن است سعی داشته باشید از چیزی دوری کنید. عنکبوت همچنین می‌تواند نماد قدرت زنانه یا مادری بردبار در زندگی‌تان باشد.

تعبیر دیگر آن به توانایی تار تنیدن عنکبوت مربوط می‌شود. این تار تنیدن به عنوان روشی برای فریب به حساب آورده و به این نحو تعبیر می‌شود که سر شخصی که رویا را می‌بیند کلاه گذاشته می‌شود و فریب می‌خورد یا خود آن شخص در حال انجام تقلب و فریب‌کاری است.

۱۹. تیر خوردن

مشابه کابوس‌هایی که به آن‌ها اشاره کردیم، تیر خوردن می‌تواند بسته به بافتار و فضای رویا معانی مختلفی داشته باشد. به طور کلی، تیر خوردن که جزو کابوس‌های رایج است، اغلب نشانه‌ی آن است که شما درباره‌ی یک نوع تقابل و رویارویی نگران هستید. ممکن است رویارویی با دلدار، همکار یا دوست‌تان باشد، یا می‌تواند درباره‌ی هر مسئله‌ای باشد که سعی کرده‌اید از آن اجتناب کنید.

اگر خواب ببینید در میدان جنگ تیر می‌خورید، این می‌تواند بازتاب تجربه‌ای در گذشته یا اختلاف نظر و تضاد با یک سیاست بخصوص باشد. اگر تیر به گردن‌تان بخورد، معنی‌اش می‌تواند آن باشد که ذهن و قلب‌تان با هم در تضاد مستقیم هستند یا می‌تواند همچنین به شخصی اشاره داشته باشد که برای‌تان استرس زیادی ایجاد می‌کند. این‌ها چیزی به جز اصول اولیه نیستند، فضاها و بافتارهای بسیار بیشتری وجود دارند که می‌توانند معنی این رویا را تغییر بدهند مانند با گلوله مردن، دیدن تانک‌ها به هنگام تیر خوردن، و حتی تیر خوردن با کمان.

۱۸. سقوط کردن

چه از فراز یک آسمان خراش باشد، یا یک درخت یا صخره، رویای سقوط کردن معمولا نشان از عدم امنیت یا نگرانی درباره‌ی وضعیتی در زندگی‌تان دارد. از طرف دیگر، کسانی که به خاطر نمی‌آورند خواب سقوط دیده باشند کسانی هستند که در زندگی واقعی از تغییرات ترسی ندارند.

۱۷. آتش گرفتن خانه

دیدن این خواب که خانه‌ای آتش گرفته است نشان می‌دهد بهتر است تا حد ممکن به فکر تغییرات شخصی باشید. اگر مرتبا خواب می‌بینید خانه‌تان آتش گرفته است، پس ممکن است آماده‌ی تغییرات نباشید و در تلاش برای جلوگیری از رخداد آن‌ها باشید.

۱۶. برهنه شدن در خواب

برهنه شدن در خواب نیز یکی از کابوس‌های رایج است. کسانی که مدام خواب ناخوشایند برهنه شدن را می‌بینند ممکن است در زندگی واقعی‌شان احساس آسیب‌پذیری یا ناامنی کنند یا احتمالا به خاطر کاری که در گذشته انجام داده‌اند یا چیزی که گفته‌اند از خودشان خجالت می‌کشند.

مطالب مرتبط: تعبیر خواب لباس: ۴۲ تعبیر دیدن لباس در خواب که حتما شما هم دیده‌اید

۱۵. مرگ بستگان

اکثر تعابیر مربوط به مرگ بستگان (به خصوص والدین) در رویا حاکی از هشدار درباره‌ی یک دردسر است. با وجود این، این رویاها ممکن است گاهی به شخصی که خواب می‌بیند کمک کنند آرامش درونی و اعتماد به نفس‌اش را به دست آورد یا حتی بر اوضاع کسب و کار و رفاه خانواده تاثیر بگذارند. تعبیر دیگر به احساسات سرکوب شده‌ی گناه و تقصیر به خاطر وقت نگذراندن با بستگان یا نگرانی از وضع رفاه آن‌ها مربوط می‌شود.

۱۴. تعقیب شدن

تعقیب شدن توسط کسی یا چیزی در خواب، جزو کابوس‌های رایج است. این کابوس معمولا نشانه‌ی نگرانی درباره‌ی کار نیمه‌تمامی است که دارید یا ترس از چیزی که در گذشته اتفاق افتاده است. همچنین می‌تواند به معنی آن باشد که از مسئله‌ای یا شخصی دوری و اجتناب می‌کنید.

۱۳. خیانت کردن یا مورد خیانت قرار گرفتن

رپورتاژ

مورد خیانت قرار گرفتن در خواب می‌تواند چنان واقعی به نظر برسد که گاهی آدم‌ها در بیداری هم شریک جنسی‌شان را به آن متهم می‌کنند. این کابوس‌ها بسیار مغشوش کننده و پریشان‌‌اند اما معمولا فقط نشانه‌ی ترس از مورد خیانت قرار گرفتن هستند تا سندی بر رخداد واقعی آن. اگر در خواب، شما شخصی باشید که خیانت می‌کند، این امر می‌تواند نشانه‌ی گناه و خیانتی باشد که ممکن است تا حدودی در امانت (حق) خود کرده باشید (نه لزوما خیانت به یک شخص).

۱۲. دیدن خون در خواب

معمولا خون به عنوان منبع حیات در نظر گرفته می‌شود و اغلب در رویاهای‌مان نیز – فارغ از آن که چقدر ترسناک ممکن است به نظر برسند- نمایانگر همین موضوع است. همان‌طور که احتمالا تا اینجا انتظار داشته‌اید، معنی خون به فضا و بافتار رویا بستگی دارد.

رویا‌های خشن و خونین که جزو کابوس‌های رایج هستند، ممکن است نشانه‌ی یک تحول عاطفی باشند یا رها سازی خشم فروخورده و سرکوب شده. این رویا می‌تواند نشانه‌ی مورد سوء استفاده واقع شدن در بیداری باشد. از طرف دیگر، دیدن خون قاعدگی در خواب می‌تواند نماد باروری و انرژی زنانه باشد.

۱۱. کابوس مرگ

خواب مرگ دیدن(بخصوص مرگ خودتان) می‌تواند هشدار دهنده باشد. با وجود این، معنی آن لزوما بد نیست. البته همه چیز به فضا و بافتار آن بستگی دارد اما معمولا مرگ نماد پایان چیزی است. این چیز می‌تواند شغل، یک دوره، یا حتی یک رابطه باشد.

مطالب مرتبط: تعبیر خواب مرگ: ۱۴ نکته در مورد تعبیر دیدن مرگ و مردن در خواب

۱۰. افتادن دندان

خواب از دست دادن دندان ممکن است به ترسناکی سایر کابوس‌ها نباشد اما رویایی بسیار رایج و کاملا بدیمن است. در واقع، خواب از دست دادن دندان ممکن است نشانه‌ی اضطراب، درماندگی و احتمالا حتی حالات افسردگی باشد.

۹. کابوس رایج توفان

خواب توفان دیدن نشانگر وضعیتی است که به طرز قابل توجهی آشفته و درهم است. متوجه می‌شوید که در حال تجربه‌ی آشفتگی، خشم یا عصبانیت هستید. دیدن توفان در خواب همچنین می‌تواند به معنی آن باشد که شما یا شخص دیگری ممکن است درباره‌ی چیزی بسیار ناراحت باشید.

مطالب مرتبط: تعبیر خواب حنا: ۱۳ معنی و تعبیر دیدن حنا در خواب

۸. آسیب دیدگی

اگر خواب ببینید که مصدوم یا زخمی می‌شوید، ممکن است در زندگی شخصی‌تان مشکلاتی داشته باشید. کابوس‌هایی که شامل تصادفات، زخمی شدن یا نقص عضو می‌شوند می‌توانند به معنی آن باشند که مغزتان سعی دارد به شما درباره‌ی آسیب احتمالی که لازم است به آن توجه شود هشدار بدهد.

۷. آخرالزمان

سناریوهای آخرالزمانی در رویاها و خواب‌ها آن‌قدرها که به نظر می‌رسد نادر نیستند بلکه جزو کابوس‌های رایج هستند. اگر خواب ببیند که جهان نابود می‌شود (چه با سونامی عظیم، شهاب آسمانی، یا زلزله)، ممکن است در زندگی‌ واقعی‌تان تغییر قابل توجه و تاثیر گذاری در حال رخ دادن باشد.

۶. خون‌آشام‌ها

دیدن خون آشام در خواب نمایانگر جنبه‌ای از شخصیت‌تان است که می تواند انرژی و پویایی شما و یا آدم‌های اطراف‌تان را تخلیه کند. کابوس خون‌آشام ممکن است به مسائلی اشاره داشته باشد که از خودآگاه شما پنهان مانده‌اند.

مطالب مرتبط: تعبیر خواب واژن: 15 تعبیر دیدن آلت تناسلی زنان در خواب

۵. از دست دادن یک قرار مهم

دیر رسیدن یکی از ۱۰ رایج‌ترین موضوع خواب است. کابوس‌های مربوط به از دست دادن جشن عروسی، پرواز یا هر رویداد خاص دیگری در آدم‌هایی که زندگی پر سرعت و پر استرسی دارند کاملا عادی و معمول است. این کابوس‌های رایج اغلب به نگرانی از شکست یا ناتوانی در انجام کارها مطابق انتظار مربوط می‌شوند.

۴. رویای جنگ

خواب جنگ دیدن ممکن است نمایانگر درگیری درونی، نبرد اراده‌ها، نقطه ‌نظرات مخالف یا مشاجره با کسی باشد. کابوس‌های جنگی ممکن است جبرانی برای عدم وجود پرخاشگری در زندگی واقعی باشند، که نیاز به تهاجمی‌تر یا قاطع‌تر بودن در بیداری را نشان می‌دهند.

۳. کابوس رایج هیولاها

آدم‌های بسیاری وجود دارند که مرتبا کابوس هیولاها را می‌بینند. اما حتی ترسناک‌ترین هیولاها هم ممکن است فقط نمایانگر مسائل و سختی‌هایی باشند در زندگی واقعی با آن‌ها روبرو هستیم.

۲. فریاد خاموش

رویایی که در آن تا می‌توانید بلند فریاد می‌زنید اما هیچ کس صدای شما را نمی‌شنود کابوس رایج و مشوش‌کننده‌ی دیگری است. این رویاها معمولا برای کسانی اتفاق می‌افتند که احساس می‌کنند در زندگی واقعی کسی صدای‌شان را نمی‌شنود. این کابوس همچنین می‌تواند انعکاسی از نا امیدی و درماندگی در وضعیتی مشخص باشد.

۱. فلج شدن در خواب

فلج شدن در خواب نشان می‌دهد که شما احساس می‌کنید در زندگی واقعی در وضعیتی سخت گرفتار شده‌اید. بهتر است از خودتان بپرسید چگونه ممکن است خودتان را فلج کرده باشید (کاری که شما را به دردسر انداخته و گرفتار کرده کدام است) و اقدام لازم را برای رها شدن از این وضعیت راکد انجام دهید.

تعبیر خواب پیدا کردن پول: ۱۵ تعبیر و معنی پیدا کردن پول در خواب

منبع list25
نوشته‌های مرتبط