10 فایده آب درمانی ژاپنی برای سلامتی+ روش انجام

آب درمانی ژاپنی عبارت است از عادت به نوشیدن آب به محض برخاستن از خواب؛ این کار در طب سنتی ژاپن بسیار توصیه شده است. دهه‌ها است که در کشور ژاپن،‌ این کار به عنوان یک عادت مفید و پر خاصیت شناخته می‌شود. ژاپنی‌ها هر روز صبح، به محض بیدار شدن از خواب (به صورت ناشتا و با معده‌ی خالی) آب می‌نوشند.

قطعا، نوشیدن آب یکی از مهم‌ترین کارهایی است که می‌توانیم برای حفظ سلامتی‌مان انجام دهیم. آب به عنوان مایع حیات شناخته می‌شود، زیرا وجود آن برای همه‌ی سلول‌های بدن و کارکرد مناسب آن‌ها ضروری است. به دلیل اهمیت آب برای سلامتی، برخی آدم‌ها همواره عادت نوشیدن صبحگاهی آن را تا به اکنون حفظ کرده‌اند. در این مقاله، قصد داریم به برخی جزییات فواید آب درمانی ژاپنی برای سلامتی اشاره کنیم:

۱. آبرسانی مجدد به بدن

در حقیقت، ۶۰ درصد بدن انسان از آب تشکیل شده است. به همین دلیل نیز حفظ آبرسانی به بدن بسیار اهمیت دارد. وقتی مجموع آب بدن کاهش یابد، دچار کم آبی می‌شویم؛‌ این مشکل با نوشیدن مقدار زیادی آب بر طرف می‌شود. در نتیجه، بعد از نوشیدن آب احساس شادابی و افزایش انرژی خواهیم کرد. به علاوه، نوشیدن آب سرد دارای ۱۹ خاصیت است که شاید باورتان نشود.

۲. بازیابی توان مغز

۷۵ درصد از مغز را آب تشکیل داده است. نوشیدن یک لیوان آب می‌تواند توان پردازش مغز را تا ۱۴ درصد افزایش دهد. از جمله دیگر فواید نوشیدن آب برای مغز می‌توان به افزایش قدرت تمرکز، بهبود خلاقیت، و بهبود حافظه اشاره کرد. خواص آب برای مغز از این مسئله سرچشمه می‌گیرد که این مایع حیاتی دارای انرژی الکتریکی مهمی است که به پردازش حافظه، فرایند تفکر، و بسیاری دیگر از کارکردهای مغز کمک می‌کند. علاوه بر نوشیدن آب، ۹ روش عالی دیگر برای تقویت مغز نیز وجود دارد.

۳. پاکسازی روده‌ها

وقتی به صورت ناشتا (با معده‌ی خالی) آب می‌نوشیم،‌ آب به آسانی می‌تواند در مجاری گوارشی حرکت کند. نوشیدن آب برای پاکسازی روده بسیار مفید است. با پاکسازی روده، جذب مواد مغذی حاصل از خوردن غذاها بهبود می‌یابد؛ و همین مسئله به افزایش انرژی و احساس شادابی و سرحالی کمک می‌کند. مخلوط سیب و عسل نیز معجون بسیار عالی برای پاکسازی روده شناخته می‌شود.

۴. بهبود متابولیسم (سوخت و ساز)

پژوهش‌ها ثابت کرده‌اند، نوشیدن حدود ۵۰۰ میلی لیتر آب سرد، هنگام صبح، می‌تواند متابولیسم (سوخت و ساز) را تا ۲۴ درصد افزایش دهد. برای کسب بهترین نتیجه، توصیه می‌شود این کار را با معده‌ی خالی انجام دهید.

۵. بازیابی درخشندگی پوست

کم آبی بدن یکی از دلایل پیری و خشکی پوست است. کم آبی باعث می‌شود پیرتر از سن واقعی‌مان به نظر برسیم؛ زیرا در اثر کم آبی، درخشندگی طبیعی پوست از بین می‌رود. با استفاده از آب درمانی ژاپنی، سموم بدن دفع می‌شوند. این روش سنتی ژاپنی به آبرسانی به بدن کمک می‌کند. و به این ترتیب، پوست‌مان جوان‌تر و زیباتر دیده می‌شود. به علاوه، توصیه می‌کنیم از مصرف ۷ خوراکی که باعث و دلیل پیری زودرس شما هستند خودداری کنید.

۶. کاهش خطر ابتلا به سر درد

کم آبی بدن ممکن است باعث بروز سر درد شود. فورا بعد از بیداری از خواب، آب بنوشید تا از بروز کم آبی و هم‌چنین احتمال ابتلا به سر درد – به عنوان یکی از برجسته‌ترین علائم کم آبی در بدن پیشگیری کنید. کمبود آب بدن یکی از ۵ چیز غیر منتظره‌ای است که علت سردرد شدید شما هستند.

۷. بهبود حرکات روده‌ها و اجابت مزاج

رپورتاژ

نوشیدن آب به محض برخاستن از خواب (با معده‌ی خالی) می‌تواند به بهبود حرکات روده‌ها و اجابت مزاج کمک کند. از دیگر خواص آب درمانی ژاپنی می‌توان به پیشگیری از بروز یبوست اشاره کرد؛ بعد از خوردن صبحانه یا هر کدام از وعده‌های غذایی در طول روز امکان بروز یبوست وجود دارد. بر اساس آمار دانشکده علوم بهداشتی دانشگاه مک‌مستر، ۲۷ درصد از آمریکایی‌ها به یبوست مزمن دچار هستند.

۸. خلاصی از شر مواد زائد در بدن

بدن انسان دارای یک فرایند طبیعی است که طی آن، در هنگام خواب، به ترمیم و پاکسازی خود می‌پردازد. به همین دلیل، هنگام صبح، مواد زائد زیادی در بدن وجود دارند. با نوشیدن آب به صورت ناشتا، این مواد زائد از طریق ادرار از بدن خارج می‌شوند.

۹. تقویت دستگاه ایمنی بدن

آب به عنوان یکی از حیاتی‌ترین بخش‌های بدن انسان، به بهبود دستگاه ایمنی بدن نیز کمک می‌کند. در نتیجه،‌ با تقویت توان ایمنی بدن، به آسانی می‌توانیم با برخی از عفونت‌ها و بسیاری دیگر از انواع بیماری‌ها مبارزه کنیم.

۱۰. پیشگیری از بسیاری از بیماری‌ها

طبق نتایج پژوهش‌هایی در خصوص خواص آب درمانی ژاپنی برای سلامتی، این کار می‌تواند به اندازه‌ی قابل توجهی به پیشگیری از بروز بیماری‌های مختلف از جمله دیابت، سنگ کلیه، بیماری آسم، و آنژین کمک کند.

نحوه‌ی انجام آب درمانی ژاپنی

اگر قصد دارید از این روش درمانی استفاده کنید، باید از دستورالعمل زیر پیروی کنید:

الف. به محض برخاستن از خواب (با معده‌ی خالی)، چهار الی شش لیوان، هر یک به اندازه‌ی ۱۶۰ الی ۲۰۰ میلی لیتر، آب بنوشید. آب نوشیدنی‌تان باید ولرم، یا دمای آن به اندازه‌ی دمای اتاق باشد. توصیه می‌شود مقداری آب لیموی تازه نیز به هر لیوان آب اضافه کنید.

ب. بعد از نوشیدن آب، می‌توانید دندان‌های‌تان را مسواک کنید. برای کسب بهترین نتیجه، توصیه می‌شود دست کم تا ۴۵ دقیقه بعد، چیزی نخورید و ننوشید.

پ. بعد از گذشت ۴۵ دقیقه، می‌توانید طبق معمول، به خوردن و نوشیدن بپردازید.

ت. توصیه می‌شود، دست کم تا دو ساعت بعد از خوردن صبحانه، چیز دیگری نخورید و ننوشید.

ث. برخی از افراد سالخورده‌ای که به دلیل ابتلا به برخی بیماری‌ها نمی‌توانند از این دستورالعمل استفاده کنید یا حتی برخی افرادی که به تازگی به آب درمانی ژاپنی روی آورده‌اند، باید این روش درمانی را با روزی یک لیوان آب شروع کنند و به تدریج میزان آن را افزایش دهند.

این روش درمانی نه فقط در کشور ژاپن، بلکه در سرتاسر جهان نیز محبوب است. در صورتی می‌توانید به طور کامل از خواص آب درمانی ژاپنی بهره‌مندی شوید که آن را به طور مرتب در سبک زندگی‌تان بگنجانید. این روش درمانی هیچ عارضه‌ی جانبی به همراه ندارد.

 

نوشته‌های مرتبط