کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

علائم کم کاری تیروئید: ۱۰ مهمترین علائم تیروئید کم کار را بشناسیم

اختلالات تیروئید بسیار شایع هستند. در واقع، در حدود ۱۲٪ از مردم در نقطه‌ای از زندگی‌شان، عملکرد غیر طبیعی تیروئید را تجربه خواهند کرد. احتمال ابتلا به اختلال تیروئید در زنان هشت برابر مردان است. همچنین، مشکلات تیروئید با بالا رفتن سن افزایش می‌یابد و ممکن است تاثیر آن بر بزرگسالان متفاوت از کودکان باشد. در ادامه این نوشتار با ما همراه باشید تا مهمترین علائم کم کاری تیروئید را بشناسید.

علائم کم کاری تیروئید

هورمون تیروئید مسئولیت هماهنگی انرژی، رشد و متابولیسم بدن را بر عهده دارد. هنگامی که سطح این هورمون بیش از حد بالا یا پایین است، مشکلاتی ممکن است رخ دهد. هیپوتیروئیدی یا سطح پایین هورمون تیروئید، متابولیسم شما را کاهش می‌دهد و رشد و ترمیم بسیاری از قسمت‌های بدن را کند می‌کند.

هیپوتیروئیدی یا کم کاری تیروئید چیست؟

تیروئید یک غده پروانه‌ای کوچک است که در جلوی گلو قرار دارد. اگر انگشتان‌تان را روی دو طرف سیب آدم قرار دهید و آب دهان‌تان قورت بدهید، غده‌ی تیروئید زیر انگشتان‌تان سر می‌خورد.

این غده هورمون تیروئید را آزاد می‌کند که روی رشد و متابولیسم در همه‌ی قسمت‌های بدن شما کنترل دارد.هیپوفیز، یک غده‌ی کوچک در وسط سر، بر فیزیولوژی شما نظارت و هورمون محرکه‌ی تیرویید (TSH) را آزاد می‌کند. TSH سیگنالی برای غده‌ی تیروئید جهت آزاد کردن هورمون تیروئید است.

گاهی اوقات سطح TSH افزایش می‌یابد، اما غده‌ی تیروئید نمی‌تواند در پاسخ، هورمون تیروئید را آزاد کند. این اختلال به عنوان  تیروئید کم کار اولیه شناخته می‌شود، زیرا این مشکل در سطح غده‌ی تیروئید آغاز می‌شود. گاهی هم سطح TSH کاهش می‌یابد و تیروئید اصلا سیگنالی برای افزایش سطح هورمون‌های تیروئید دریافت نمی‌کند. این اختلال  تیروئید کم کار ثانویه نامیده می‌شود.

هیپوتیروئیدی یا کم کاری تیروئید می‌تواند نشانه‌های مختلفی داشته باشد. این مقاله به شما در تشخیص و درک این اثرات کمک خواهد کرد. در این نوشتار با ۱۰ علائم کم کاری تیروئید آشنا خواهید شد.

۱. احساس خستگی

یکی از شایع‌ترین نشانه‌های تیروئید کم کار احساس خستگی شدید است. هورمون تیروئید کنترل تعادل انرژی را بر عهده دارد و می‌تواند تعیین کند که شما کاملا سر حال باشید یا بدون انرژی و خسته باشید.

به عنوان یک مثال عالی، حیوانات که در خواب زمستانی به سر می‌برند در واقع در اثر کم بودن سطح تیروئید است. هورمون تیروئید سیگنال‌ها را از مغز دریافت می‌کند و سبب می‌شود که سلول‌ها عملکرد خود را بسته به چیزهای دیگری که در بدن شما اتفاق می‌افتد، تغییر دهند.

کسانی که سطح بالای هورمون تیروئید دارند احساس اضطراب و دلهره دارند. در مقابل، افراد مبتلا به تیروئید کم کار احساس خستگی و خمودی دارند. در یک مطالعه، ۱۳۸ بزرگسال مبتلا به  تیروئید کم کار، خستگی فیزیکی و کم شدن فعالیت را تجربه کردند. آن‌ها همچنین انگیزه‌ی کم‌تر و احساس خستگی ذهنی را نیز گزارش دادند.

افراد کم تیروئید احساس بی‌قراری می‌کنند، حتی اگر بیش‌تر خواب باشند. در مطالعه‌ی دیگری، ۵۰٪ افراد مبتلا به هیپوتیروئیدی (کم کاری تیروئید) احساس خستگی داشتند، در حالی که ۴۲٪ از کسانی که هورمون تیروئید کمی داشتند، گزارش دادند که بیش از حد معمول می‌خوابند. احساس خستگی بیش از حد بدون توضیح می‌تواند نشانه‌ای از  تیروئید کم کار باشد.

چرا این علائم کم کاری تیروئید ظاهر می شود؟

هورمون تیروئید برای انرژی و متابولیسم مانند پدال گاز است. سطوح پایین هورمون تیروئید شما را به شدت خسته و بدون انرژی می‌کند.

۲. افزایش وزن

افزایش غیرمنتظره‌ی وزن یکی دیگر از علائم شایع تیروئید کم کار است. افراد مبتلا به تیروئید کم کار نه تنها کم‌تر حرکت می‌کنند، بلکه همچنین به کبد، عضلات و بافت چربی سیگنال می‌دهند که که کالری‌ها را نگه دارند.

هنگامی که سطح تیروئید کم است، متابولیسم حالت‌ها را تغییر می‌دهد. به جای سوزاندن کالری برای رشد و فعالیت، مقدار انرژی که در حالت استراحت یا میزان متابولیسم پایه خود استفاده می‌کنید، کاهش می‌یابد. در نتیجه، بدن شما تمایل دارد کالری بیش‌تری را از رژیم غذایی به عنوان چربی ذخیره کند. به همین دلیل، سطح پایین هورمون تیروئید می‌تواند باعث افزایش وزن شود، حتی اگر تعداد کالری مصرف شده بدون تغییر باقی بماند.

در حقیقت، در یک مطالعه، افرادی که به تازگی تیروئید کم کار در آن‌ها تشخیص داده شده به طور متوسط ​​۱۵-۳۰ پوند (۷-۱۴ کیلوگرم) وزن اضافه کردند. اگر افزایش وزن را تجربه می‌کنید ابتدا بررسی کنید که آیا تغییرات دیگری در سبک زندگی شما رخ داده که ممکن است آن را توضیح دهد یا خیر. اگر به نظر می‌رسید که با وجود رژیم غذایی مناسب و برنامه‌ی ورزشی همچنان وزن‌تان افزایش می‌یابد، حتما به پزشک‌تان مراجعه کنید. این بالا رفتن وزن ممکن است سرنخی باشد به این معنا که مشکلی در بدن‌تان وجود دارد.

چرا این علائم کم کاری تیروئید ظاهر می شود؟

هیپوتیروئیدی به بدن سیگنال می‌دهد که بیش‌تر بخورد، کالری‌ها را ذخیره کند و کالری کم‌تری بسوزاند. این ترکیب منجر به افزایش وزن می‌شود.

۳. احساس سردی

گرما یک محصول جانبی سوختن کالری است. به عنوان مثال، به این فکر کنید که در هنگام ورزش کردن چه‌قدر گرم‌تان می‌شود. این گرما به این دلیل است که در حال سوزاندن کالری هستید.

حتی وقتی نشسته‌اید هم مقدار کمی کالری می‌سوزانید. با این حال، در موارد  تیروئید کم کار، میزان متابولیسم پایه کاهش می‌یابد و میزان گرمای تولید شده هم کم می‌شود.

علاوه بر این، هورمون تیروئید ترموستات را روی چربی قهوه‌ای قرار می‌دهد، نوع خاصی از چربی که حرارت را تولید می‌کند. چربی قهوه‌ای در حفظ حرارت بدن در آب و هوای سرد اهمیت دارد، اما هیپوتیروییدی مانع از عملکرد درست آن می‌شود.

به همین دلیل است که سطوح پایین هورمون تیروئید باعث می‌شود که نسبت به اطرافیان‌تان احساس سرمای بیش‌تری داشته باشید. حدود ۴۰٪ افراد کم تیروئید حساسیت بیش‌تری به سرما دارند. اگر شما همیشه دوست داشته‌اید که اتاق گرم‌تر باشد این احتمال وجود دارد که طبیعت شما این‌گونه است. اما اگر متوجه شدید که اخیرا بیش از حد معمول احساس سرما دارید، ممکن است دچار مشکل تیروئید کم کار شده باشید.

چرا این علائم کم کاری تیروئید ظاهر می شود؟

پایین بودن سطح هورمون تیروئید باعث کاهش تولید طبیعی گرمای بدن می‌شود و به این ترتیب احساس سرمای بیش‌تری خواهید داشت.

۴. ضعف و درد در عضلات و مفاصل

کم بودن هورمون تیروئید متابولیسم بدن را به کاتابولیسم (فروگشت) تغییر می‌دهد، یعنی زمانی که بدن بافت‌های خود را مانند ماهیچه‌ها برای انرژی تجزیه می‌کند. در طول کاتابولیسم، قدرت عضلانی کاهش می‌یابد، و به طور بالقوه منجر به بروز احساس ضعف می‌شود. فرایند شکستن بافت عضلانی همچنین ممکن است منجر به احساس درد شود.

همه‌ی آدم‌ها گاهی احساس ضعف می‌کنند. با این حال، افرادی که مبتلا به  تیروئید کم کار هستند دو برابر بیش‌تر از افراد سالم احساس ضعف دارند. علاوه بر این، ۳۴ درصد از افراد کم تیروئید در صورت عدم فعالیت، گرفتگی عضلانی را تجربه می‌کنند.

یک مطالعه روی ۳۵ بیمار مبتلا به  تیروئید کم کار نشان داد که جایگزین کردن سطوح پایین هورمون تیروئید با هورمون مصنوعی تیروئید به نام لووتیروکسین موجب افزایش قدرت عضلانی و کاهش درد می‌شود در مقایسه با زمانی که هیچ درمانی صورت نمی‌گیرد. مطالعه‌ی دیگری نشان داد در سلامت جسمی بیماران دریافت جایگزینی تیروئید ۲۵٪ بهبود مشاهده شد.

ضعف و درد بعد از فعالیت شدید طبیعی است. با این حال، ضعف یا دردی که به تازگی تجربه می‌کنید، به ویژه اگر در حال افزایش باشد، دلیل خوبی برای مراجعه به پزشک است.

چرا این علائم کم کاری تیروئید ظاهر می شود؟

سطح پایین هورمون تیروئید باعث کاهش سرعت سوخت و ساز بدن می‌شود و می‌تواند باعث ضعف عضلانی دردناک شود.

۵. ریزش مو

مانند بسیاری از سلول‌ها، فولیکول‌های مو هم توسط هورمون تیروئید تنظیم می‌شوند. از آن‌جایی که فولیکول‌های مو دارای سلول‌های بنیادی هستند که طول عمر کوتاهی دارند، و نسبت به کم شدن هورمون تیروئید در مقایسه با سایر بافت‌ها حساسیت بیش‌تری دارند.

کم بودن سطح هورمون تیروئید مانع از بازسازی فولیکول‌های مو می‌شود و در نتیجه ریزش مو نمود پیدا می‌کند. این مشکل به طور معمول هنگامی که اختلال تیروئید درمان می‌شود، بهبود می‌یابد. در یک مطالعه، مشخص شد که سطح هورمون تیروئید در بین حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد از بیمارانی که مبتلا به ریزش مو بودند، پایین است. این رقم در افراد بالای ۴۰ سال به ۴۰٪ افزایش یافت.

علاوه بر این، مطالعه‌ی دیگری نشان داد که  تیروئید کم کار سبب زبر شدن مو در ۱۰٪ افرادی شد که سطح هورمون تیروئید در آن‌ها کم بود. اگر تغییرات غیرمنتظره در میزان یا الگوی ریزش مو تجربه کردید، به خصوص اگر موهای‌تان به شدت زبر شد، حتما به پزشک مراجعه کنید. سایر مشکلات هورمونی نیز می‌توانند موجب از دست دادن غیرمنتظره‌ی مو شود. پزشک‌تان می‌تواند به شما کمک کند تا متوجه شوید که آیا این ریزش مو ناشی از وجود مشکل نگران‌کننده‌ای است یا نه.

چرا این علائم کم کاری تیروئید ظاهر می شود؟

کم بودن هورمون تیروئید روی سلول‌هایی که سرعت رشد بالایی دارند مانند فولیکول‌های مو تاثیر می‌گذارد. این امر می‌تواند باعث ریزش مو و زیر و خشن شدن موها شود.

۶. پوست خشک و دچار خارش

مانند فولیکول‌های مو، سلول‌های پوست هم رشد سریعی دارند و مدام عوض می‌شوند. بنابراین، آن‌ها نیز به از دست دادن سیگنال‌های رشد از هورمون تیروئید حساس هستند. هنگامی که چرخه‌ی طبیعی بازسازی پوست با اختلال مواجه می‌شوند، رشد دوباره‌ی پوست ممکن است دچار مشکل شود.این بدان معنا است که لایه‌ی بیرونی پوست مدت زیادی باقی مانده‌است. همچنین به این معنی است که از بین رفتن سلول‌های مرده‌ی پوست زمان بیش‌تری می‌طلبد و بنابراین پوست خشک و پوسته پوسته می‌شود.

یک مطالعه نشان داد که ۷۴٪ افراد کم تیروئید خشکی پوست را گزارش کرده‌اند. با این وجود، ۵۰٪ از بیماران با سطح نرمال تیروئید نیز خشکی پوست را در اثر علل دیگر گزارش کرده‌اند، و معلوم نیست که آیا مشکل تیروئید علت آسیب دیدن پوست است یا خیر.

به علاوه، همین مطالعه نشان داد که ۵۰٪ از افراد مبتلا به  تیروئید کم کار گزارش دادند که پوست‌شان در سال گذشته بدتر شده‌است.تغییرات در پوست که آلرژی‌هایی مانند تب یونجه یا استفاده از محصولات جدید سبب ایجاد آن نشده‌است، می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات تیروئید باشد.

در نهایت،  تیروئید کم کار گاهی ناشی از بیماری‌های خودایمنی است. این بیماری می‌تواند روی پوست تاثیر بگذارد، و باعث تورم و قرمزی معروف به میگزدم شود. میگزدم بیش‌تر از سایر علل خشکی پوست، با مشکلات تیروئید ارتباط دارد.

چرا این علائم کم کاری تیروئید ظاهر می شود؟

تیروئید کم کار معمولا سبب خشک شدن پوست می‌شود. با این حال، اکثر افراد مبتلا به این مشکل،  تیروئید کم کار ندارند. میگزدم یک راش قرمز و متورم است که مشخصه‌ی وجود مشکلات تیروئید است.

۷. احساس غم یا افسردگی

هیپوتیروئیدی با افسردگی ارتباط دارد. دلایل این پیامد هنوز مشخص نیست اما ممکن است یک نشانه‌ی ذهنی کاهش کلی انرژی و تغییر اوضاع سلامتی باشد.۶۴ درصد زنان و ۵۷ درصد مردان مبتلا به  تیروئید کم کار احساس افسردگی دارند. در حدود همان درصد از مردان و زنان اضطراب را هم تجربه می‌کنند.

در یک مطالعه، جایگزینی هورمون تیروئید در بیماران مبتلا به  تیروئید کم کار نه چندان شدید درمقایسه با دارونما، افسردگی را بهبود بخشید.مطالعه‌ی دیگری روی زنان جوان مبتلا به  تیروئید کم کار کم خفیف افزایش احساس افسردگی را نشان داد که همچنین به کاهش رضایت از زندگی جنسی آن‌ها مرتبط بود.علاوه بر این، نوسانات هورمون پس از زایمان یک علت شایع هیپوتیروییدی است که به طور بالقوه در بروز افسردگی پس از زایمان نقش دارد.

احساس افسردگی دلیل خوبی برای صحبت با یک پزشک یا درمانگر است. او می‌تواند به شما کمک کند تا بدانید که آیا این افسردگی ناشی از مشکلات تیروئید است یا مشکل دیگری در بدن‌تان وجود دارد.

چرا این علائم کم کاری تیروئید ظاهر می شود؟

هیپوتیروئیدی می‌تواند باعث بروز افسردگی و اضطراب شود. ثابت شده‌است که این اختلال با جایگزینی هورمون تیروئید بهبود می‌یابد.

۸. وجود مشکل در تمرکز یا یادآوری

بسیاری از بیماران مبتلا به  تیروئید کم کار مبتلا به “مه‌آلود بودن” ذهن هستند و برای تمرکز کردن مشکل دارند. شیوه‌ی نمود پیدا کردن این حالت مه‌آلودگی ذهنی از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

در یک مطالعه ۲۲٪ افراد مبتلا به کم بودن سطح تیروئید، گزارش دادند که در انجام سوالات ریاضی هر روزه مشکل دارند، ۳۶٪ روند تفکرشان آرام‌تر از حد معمول توصیف کردند و ۳۹٪ گفتند که حافظه‌شان ضعیف شده‌است. در مطالعه‌ی دیگری که روی ۱۴ مرد و زن مبتلا به  تیروئید کم کار درمان‌نشده صورت گرفت، شرکت‌کنندگان در یادگیری نشانه‌های کلامی مشکل داشتند.

علل بروز این مشکل هنوز به طور کامل مشخص نشده، اما مشکلات حافظه با درمان مخصوص کم بودن سطح هورمون تیروئید بهبود می‌یابد.مشکلات در حافظه یا تمرکز می‌تواند برای همه اتفاق بیفتد، اما اگر آن‌ها به طور ناگهانی رخ بدهند یا خیلی شدید باشند، می‌توانند نشانه‌ای از  کم کار بودن غده‌ی تیروئید باشند.

چرا این علائم کم کاری تیروئید ظاهر می شود؟

کم‌ کاری تیروئید می‌تواند باعث آسیب مغزی و دشواری در تمرکز شود. همچنین ممكن است برخی انواع حافظه را با اختلال مواجه كند.

۹. یبوست

سطوح پایین تیروئید عملکرد کولون یا روده‌ی بزرگ را با اختلال مواجه می‌کند. بر طبق یک مطالعه، یبوست ۱۷٪ از افراد مبتلا به کم بودن سطح هورمون تیروئید را تحت تاثیر قرار می‌دهد، در مقایسه با ۱۰٪ از افرادی که سطح هودمون تیروئید در آن‌ها نرمال است.

در این مطالعه، ۲۰ درصد از افراد مبتلا به  تیروئید کم کار گزارش دادند که یبوست‌شان بدتر شده‌است، در مقایسه با تنها ۶ درصد از کسانی که سطح هورمون تیروئید در آن‌ها نرمال است. در حالی که یبوست یک مشکل رایج در بیماران مبتلا به  تیروئید کم کار است، معمولا پیش نمی‌آید که یبوست تنها علامت موجود یا شدیدترین نشانه‌ی این مشکل باشد.

اگر دچار مشکل یبوست هستید اما حال‌تان به طور کلی خوب است، می‌توانید برخی از شیوه‌های طبیعی درمان یبوست را امتحان کنید قبل از این‌که در مورد تیروئیدتان نگران باشید. اگر این روش های طبیعی تاثیری روی شما نداشتند و حتی یبوست‌تان بدتر شد، چند روز یکبار هم دفع مدفوع نداشتید یا احساس درد و استفراغ را شروع کردید، خیلی زود به پرشک مراجعه کنید.

چرا این علائم کم کاری تیروئید ظاهر می شود؟

اکثر افراد مبتلا به یبوست،  تیروئید کم کار ندارند. با این حال، اگر یبوست با نشانه‌های دیگر کم کاری تیروئید همراه باشد، تیروئیدتان ممکن است مقصر باشد.

۱۰. دوره‌های قاعدگی سنگین یا نامنظم

هم نامنظم بودن دوره‌ها و هم خونریزی شدید قاعدگی با هیپوتیروئیدی مرتبط است. یک مطالعه نشان داد که حدود ۴۰ درصد از زنان مبتلا به کم بودن سطح هورمون تیروئید در سال گذشته افزایش بی نظمی قاعدگی یا خونریزی شدید را در مقایسه با ۲۶ درصد از زنان دارای سطح نرمال تیروئید تجربه کردند.

در یک مطالعه‌ی دیگر، ۳۰٪ از زنان مبتلا به  تیروئید کم کار دوره‌های نامنظم و سنگین داشتند. کم کاری تیروئید در این زنان پس از تجربه‌ی سایر علائم با انجام آزمایش تشخیص داده شد. هورمون تیروئید با هورمون‌های دیگری که چرخه‌ی قاعدگی را کنترل می‌کنند، تعامل دارد و سطح غیر طبیعی آن می‌تواند سیگنال‌های آن‌ها را مختل کند. هورمون تیروئید در عین حال به طور مستقیم بر تخمدان و رحم تاثیر می‌گذارد.

علاوه بر  تیروئید کم کار، مشکلات متعددی وجود دارند که می‌توانند دوره‌های سنگین یا نامنظم را ایجاد کند. اگر دوره‌های نامنظم یا سنگین دارید که سبک زندگی شما را مختل می‌کنند، قبل از نگرانی در مورد تیروئید، با یک متخصص زنان صحبت کنید.

چرا این علائم کم کاری تیروئید ظاهر می شود؟

دوره‌های سنگین یا چرخه‌های نامنظم که بدتر از حالت معمول هستند می‌تواند ناشی از یک اختلال باشد، از جمله  تیروئید کم کار. بهتر است با متخصص زنان درباره‌ی این مشکل صحبت کنید.

کلام پایانی

هیپوتیروئیدی یا کم کاری تیروئید یک اختلال رایج است. این اختلال می‌تواند علائم مختلفی مانند خستگی، افزایش وزن و حس سرما را ایجاد کند. همچنین می‌تواند مشکلاتی در سلامت مو، پوست، عضلات، حافظه و حالت روحی را به همراه داشته باشد.

موضوع مهم این است که هیچ کدام از این مشکلات منحصر به هیپوتیروئیدی نیستند. با این حال اگر شما چند مورد از این علائم را دارید یا اخیرا آن‌ها را تجربه کرده‌اید، و بدتر یا شدیدتر شده‌اند، با پزشک‌تان مشورت کنید تا تصمیم بگیرید که آیا باید برای کم کاری تیروئید آزمایش بدهید یا خیر.

خوشبختانه، تیروئید کم کار معمولا با داروهای ارزان‌قیمت قابل درمان است. اگر سطح هورمون تیروئید شما پایین باشد، یک  درمان ساده می‌تواند به میزان زیادی کیفیت زندگی‌تان را بهبود ببخشد.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- سارا فیضی

منبع: هلث لاین

علائم کم کاری تیروئید: ۱۰ مهمترین علائم تیروئید کم کار را بشناسیم


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جامانا

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی