کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

زنجیره تامین

زنجیره تامین چیست

یک زنجیره تامین شبکه‌ای است بین یک شرکت و هر یک از تامین‌کننده‌های آن برای تولید و توزیع یک محصول مشخص، و زنجیره تامین، گام‌هایی را که برای رساندن کالا یا خدمات به مشتری برداشته می‌شود نشان می‌دهد. مدیریت زنجیره تامین یک فرآیند مهم است، چون یک زنجیره تامین بهینه به هزینه‌های کمتر و چرخه تولید سریع‌تر منتج می‌شود.

تجزیه و تحلیل “زنجیره تامین”

مدیریت لجستیک کسب و کار به فرآیند تولید و توزیع محصول در درون شرکت دلالت دارد، در حالی که مدیریت زنجیره‌ی تامین شامل تامین‌کنندگان، تولید کنندگان، و خرده‌فروشانی می‌شود که محصول را توزیع می‌کنند تا به‌دست مصرف کننده‌ی نهایی برسد. زنجیره‌های تامین در هر کسب و کاری وجود دارد که با یک محصول بخصوص سر و کار دارد، مثل شرکت‌هایی که قطعات تشکیل دهنده یک دستگاه را مونتاژ می‌کنند و به تولید‌کننده تحویل می‌دهند.

جریان هزینه‌های تولید چگونه کار می‌کند

جریان هزینه‌های تولید به فرآیند استفاده از مواد و نیروی کار برای تکمیل یک کالا که بتوان آن را به یک مشتری فروخت دلالت دارد. یک سیستم مدیریت زنجیره‌ی تامین می‌تواند هزینه و پیچیدگی فرآیند تولید را کاهش دهد، به خصوص برای تولید کننده‌ای که از قطعات و اجزای بسیاری استفاده می‌کند. به عنوان مثال، یک تولید کننده‌ی پوشاک اول مواد خام مانند پارچه، زیپ و قطعات دیگر را که برای تولید پوشاک استفاده می‌شوند تولید خواهد کرد. وقتی این اقلام ساخته شدند، باید تا زمانی که به یک مشتری فروخته می‌شوند بسته‌بندی و انبار شوند. یک سیستم مدیریت زنجیره‌ی تامین می‌تواند زمانی را که به مواد احتیاج خواهد بود و زمانی که می‌تواند تولید را برنامه‌ریزی کند پیش‌بینی کند، و این سیستم همچنین می‌تواند به کمینه کردن مقدار مواد و اجزا و قطعاتی که در کف کارخانه منتظر استفاده شدن در فرآیند تولید هستند، کمک کند.

نمونه‌هایی از تامین‌کنندگان معتبر

یک فرآیند مدیریت زنجیره‌ی تامین کارآمد مستلزم تامین‌کنندگانی است که معتبر باشند. یعنی این که محصول باکیفیتی تولید کنند که نیازهای تولیدکنندگان را برآورده کند، و محصول به موقع تحویل داده شود. به عنوان مثال فرض کنید که شرکت مبلمان XYZ گران‌قیمت‌ترین مبلمان را تولید می‌کند، و یکی از تامین‌کننده های اش دسته‌های فلزی و قطعات دیگر را تامین می‌کند. قطعات فلزی باید بادوام باشند، تا این که بتوانند سال‌ها روی مبلمان استفاده شوند و قسمت‌های فلزی ارسال شده به XYZ باید آن طور که مد نظر است کار کنند. تامین‌کننده باید قادر باشد سفارش های تولید‌کننده را بگیرد و قسمت‌های فلزی را برای برآوردن نیازهای تولید XYZ به آنجا ارسال کند. این مراحل برای تولید یک محصول کیفی که به شیوه‌ای سر وقت به مشتری ارسال می‌شود ضروری هستند.

مقاطعه(فاکتورینگ) در مقدار سفارش بهینه‌ی اقتصادی

بسیاری از کارخانه‌ها که از مدیریت زنجیره‌ی تامین استفاده می‌‌کنند مفهوم مقدار سفارش بهینه‌ی اقتصادی (EOQ)را به کار می‌بندند. EOQ ابزاری است برای تعیین چگونگی سفارش مواد و مصالح، اجزاء و قطعات و موجودی برای کمینه کردن هزینه‌ها و برآوردن نیازهای تولید. EOQ هزینه‌ی ثبت یک سفارش و زمانی را که تا دریافت سفارش طول می‌کشد در نظر می‌گیرد. به عنوان مثال، XYZ هر هفته برای تولید به ۱۰۰ دستگیره‌ی کشوی برنجی نیاز دارد، و پس از سفارش دادن سه هفته طول می‌کشد تا دستگیره‌ها با هزینه‌ای برابر با ۱۰ دلار برسند. EOQ می‌تواند اندازه‌ی ایده‌آل سفارش و زمان‌بندی سفارش را تعیین کند.


ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_کامروا ابراهیمی

منبع: investopedia

زنجیره تامین

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی