خواص قرص زینک: 47 خاصیت قرص روی یا داروی مکمل زینک

روی دارای مزایای زیادی برای سلامتی است که تقریبا غیر ممکن است همه‌ی آنها را در یک نوشتار جای بدهیم. این ماده‌ برای حفظ تعادل ایمنی، کاهش التهاب، به عنوان یک آنتی‌اکسیدان، عملکرد شناختی و خیلی بیش‌تر مهم است. در این نوشتار با ما همراه باشید تا درباره خواص قرص زینک و به عبارت بهتر ۴۷ خاصیت قرص روی یا داروی مکمل زینک بیشتر بدانید.

مقدمه

روی یک ماده معدنی ضروری است که در تمام اندام‌ها، بافت‌ها و مایعات بدن یافت می‌شود.

به عنوان دومین ماده‌ی معدنی فراوان در بدن پس از آهن، نقش مهمی‌در فرآیندهای بیولوژیکی دارد.

روی برای فعالیت کاتالیزوریِ بیش از ۳۰۰ آنزیم حاضر در سنتز و متابولیسم کربوهیدرات‌ها، چربی‌ها، پروتئین‌ها، اسیدهای نوکلئیک و سایر مواد مغذی لازم است.

روی همچنین نقش مهمی در تثبیت ساختارهای سلولی و ارگان‌ها، عملکرد ایمنی، بهبود زخم، تقسیم سلولی، رشد، لخته شدن خون، عملکرد تیروئید، بینایی، چشایی و بویایی نقش دارد.

روی علی‌رغم داشتن چنین عملکردهای حیاتی و مهمی، در بدن ذخیره نمی‌شود و باید از طریق رژیم غذایی‌تان دریافت شود.

منابع غذایی مناسب برای دریافت روی عبارتند از گوشت قرمز، غذاهای دریایی، محصولات لبنی، آجیل، حبوبات و غلات کامل.

با این حال، روی بیش‌تر از گوشت و پروتئین حیوانی جذب می‌شود. سبزیجات منابع ایده‌آلی نیستند زیرا فیتات دارند، ترکیبی در گیاهان است که مانع جذب روی می‌شود.

از آن‌جایی که این ماده نقشی حیاتی در سیستم ایمنی بدن دارد، کمبود آن به بروز بیماری‌های زیادی منجر می‌شود و بنابر این کمبود آن یکی از مهم‌ترین مسائل سلامت عمومی است.

گروه‌هایی که در معرض خطر کمبود روی هستند عبارتند از افرادی که اختلالات گوارشی دارند، گیاهخواران، زنان باردار و شیرده، افراد الکلی و کسانی که به بیماری کم‌خونی داسی شکل مبتلا هستند.

خواص قرص زینک برای سلامتی

۱) روی سیستم ایمنی را تقویت می‌کند و خطر ابتلا به عفونت را کاهش می‌دهد

روی برای توسعه و عملکرد طبیعی بسیاری از سلول‌های ایمنی ضروری است.

به علت نقش حیاتی که روی بر سیستم ایمنی بدن دارد، حتی یک کمبود خفیف آن، می‌تواند عملکرد ایمنی را مختل کند و خطر ابتلا به عفونت باکتریایی، ویروسی و انگلی را افزایش دهد.

در بیماری‌های مرتبط با کمبود قدرت سیستم ایمنی (به عنوان مثال، بیماری کم‌خونی داسی شکل، عفونت ویروس اچ‌آی‌وی (HIV)، سندرم داون و در افراد مسن) قرص زینک می‌تواند فعالیت سلول‌های کشنده‌ی طبیعی، تولید لنفوسیت و مقاومت در برابر عفونت را بازیابی کند.

مطالعات روی افراد مبتلا به HIV با سطوح پایین روی در خون‌شان نشان می‌دهد که مصرف مکمل‌ها با کم شدن عفونت‌ها و کم شدن خطر نقص ایمنی همراه است. با این حال، مکمل باید با احتیاط مصرف شود زیرا روی بیش از حد ممکن است علائم بیماری را بدتر کند.

افراد مبتلا به آکرودرماتیت انتروپاتیک (یک اختلال ژنتیکی موثر روی جذب روی)، میزان بالای عفونت را تجربه می‌کنند. قرص زینک در دوزهای درمانی باعث بهبود کامل می‌شود.

بسیاری از مطالعات نشان داد‌ه‌اند که مصرف روی در نوزادان و کودکان در کشورهای در حال توسعه موجب کاهش مدت زمان، شدت و شیوع اسهال حاد و مزمن، عفونت‌های حاد دستگاه تنفسی و مالاریا می‌شود.

اثرات مشابهی نیز برای سایر بیماری‌های عفونی در انسان گزارش شده‌است از جمله شیگلوز، جذام، سل، لیشمانیاز، هپاتیت C و سرماخوردگی (با افزایش سیتوکین‌های Th۱)

از سوی دیگر، سطوح بیش از حد روی می‌تواند ایمنی را سرکوب کند. یک مطالعه روی مردان سالم نشان داد که دوز بالای روی باعث کاهش چندین عملکرد ایمنی، از جمله فعال‌سازی لنفوسیت‌ها و فاگوسیتوز (بیگانه‌خواری) نوتروفیل‌ها می‌شود.

۲) روی به عنوان یک آنتی‌اکسیدان عمل می‌کند

مطالعه‌ای روی سالمندان نشان داد که قرص زینک می‌تواند باعث کاهش چربی خون شود.

در یک مطالعه ‎ی دیگر، مشخص شد که روی می‎تواند شکستگی DNA را در زنان کاهش دهد. شکستگی DNA معمولا به عنوان نشانگر پارامتری برای ارزیابی میزان آسیب ناشی از استرس اکسیداتیو مورد استفاده قرار می‎گیرد.

روی همچنین رباینده ‎های رادیکال سوپراکسید را در اسپرم مردان مبتلا به آستنوسپرمی (تحرک اسپرم ضعیف) به سطوح نرمال بازگرداند.

علاوه بر این، از موش‎ها در برابر استرس اکسیداتیو ناشی از تابش محافظت می‌کند.

قرص زینک همچنین اثربخشی مناسبی را در درمان بیماری ویلسون نشان می‌دهد، اختلالی که در اثر آن مس در بافت‎های بدن جمع می‎شود.

روی همچنین باعث جلوگیری از مرگ سلولی پوست ناشی از استرس اکسیداتیو و سموم باکتریایی می‌شود.

۳) روی التهاب را کنترل می‎کند

روی تولید بسیاری از سیتوکین‎های التهابی (با مهار NF-kB ) را مهار می‎کند.

مطالعاتی که روی سالمندان صروت گرفته‎اند (که اغلب دچار کمبود روی هستند) نشان می‌دهند که روی با کاهش سیتوکین‎ها و سایر نشانگرهای التهابی التهاب را کاهش می‌دهد.

روی همچنین در رابطه با انواع اختلالات التهابی مانند سندرم روده‎ی تحریک ‎پذیر، آکنه و آسم اثربخشی قابل‎توجهی را نشان می‌دهد.

قرص زینک در یک موش پیر باعث کم شدن میزان افزایش در نشانگرهای التهاب مرتبط با سن شد.

۴) روی می‎تواند مانع از رد پیوند (وازنش) و خودایمنی شود

بسیاری از مطالعات نشان می‌دهند که روی با تحریک لنفوسیت تی تنظیم‎ کننده می‌تواند واکنش‎های ایمنی ناخواسته (مثلا خود ایمنی و رد پیوند) را مهار کند.

یک مطالعه که روی مردان سالم صورت پذیرفت نشان داد که روی قادر است میزان رد پیوند را کاهش دهد و در عین حال از بدن در برابر عفونت ناشی از سیستم ایمنی سرکوب‎ شده محافظت کند.

در مدل‎های موش مبتلا به تصلب بافت چندگانه (ام‎اس) و آرتریت، روی توانست علائم این بیماری‎ها را با کاهش التهاب، سرکوب تکثیر لنفوسیت تی و افزایش لنفوسیت تی تنظیم‎کننده بهبود بدهد.

در کشت لنفوسیت‎های مخلوط، روی لنفوسیت تی تنظیم ‎کننده را تحریک کرد و توسط کاهش سیتوکین‎های التهابی و تکثیر لنفوسیت‎های تی باعث کاهش رد پیوند شد.

به طور مشابه، روی با جلوگیری از مرگ بافت پیوند (با مهار کازپاز ۳)، رد پیوند قلب را در مدل موش کاهش داد.

۵. روی با آلرژی و آسم مبارزه می‎کند

در واکنش به گرده‌ی علف، آلرژنی که یکی از علل عمده‎ی بروز رینیت آلرژیک در بسیاری از نقاط جهان است، روی لنفوسیت‎های تی تنظیم‎کننده را افزایش داد و سبب کاهش تکثیر سلول‎های تک هسته‎ای خون محیطی (PBMCs) جدا شده از افراد آلرژیک شد.

سطوح پایین روی در خون با علائم شدید آسم در کودکان مرتبط است.

یک مطالعه نشان داد که قرص زینک باعث بهبود علائم (مانند سرفه، خس خس سینه و تنگی نفس) در کودکان مبتلا به آسم می‌شود.

این ماده همچنین قادر است التهاب و واکنش بیش از حد مجاری هوا را در مدل موش‎های مبتلا به التهاب آلرژیک و آسم کاهش بدهد.

در موش‎های حساس شده با آلرژن، روی قادر بود مرگ سلول‎های اپیتلیال دستگاه تنفسی (با مهار کاسپاز ۳) را مهار کند.

۶) روی روند التیام زخم و ترمیم بافت را تسریع می‎کند

روی باعث بهبود زخم‎های پوستی در بیماران دیابتی شد. همچنین کمبود آن، با تاخیر در روند بهبودی زخم ارتباط داده شده‎است.

مطالعاتی که روی حیوانات و انسان‎ها انجام شده، نشان می‌دهند که استفاده از روی پس از جراحی، سوختگی و سایر زخم‎ها می‌تواند روند بهبودی را تسریع ببخشد.

اکسید روی هنگام استفاده‎ی موضعی، روند التیام زخم‎های ناشی از بریدگی را در موش‎های صحرایی بهبود داد.

۷) روی موجب بهبود شناخت می‌شود و از نورون‎ها محافظت می‎کند

قرص زینک قادر است توانایی شناختی را در افراد مبتلا به کمبود روی که سکته‎ی مغزی ایسکمی را تجربه کردند، بهبود دهد.

یک آزمایش تصادفی نشان داد که قرص زینک در نوزادان و کودکان نوپا موجب افزایش فعالیت، رشد ذهنی و کیفیت حرکتی آن‎ها می‌شود.

مصرف روی در بیماران سالمند مبتلا به بیماری آلزایمر، با کاهش سطح مس خون، که می‌تواند برای مغز سمی باشد، از آن‎ها در برابر کاهش شناختی محافظت می‌کند.

بسیاری از مطالعات حیوانی نشان می‌دهند که روی در غلظت‎های متوسط، می‏‎تواند از عصب‎ها محافظت کند و در عیهن حال به حفظ سطح نرمال یادگیری و حافظه کمک می‌کند.

مطالعه‎ی دیگری نشان داد که قرص زینک باعث افزایش حافظه‎ی فضایی و حافظه در موش صحرایی می‌شود.

یک مطالعه نشان داد که دوز متوسط ​​(۱۲ میلی‎گرم بر کیلوگرم) روی مدت زمان زنده ماندن را در مدل موش مبتلا به بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) طولانی‎تر کرد.

۸) روی می‌تواند اختلالات روانی را درمان کند

یک مطالعه روی بیماران OCD نشان داد که اضافه کردن روی به درمان فلوکستین می‌تواند علائم را کاهش دهد.

از آن‎جایی که روی می‌تواند آزادسازی و انتقال گلوتامات را مهار کند، می‌تواند علائم OCD را نیز بهبود ببخشد.

بر اساس یک مطالعه، قرص زینک در ترکیب با متیل فنیدیت (محرک CNS)، بیش فعالی و تکانشگری را در کودکان مبتلا به ADHD ( اختلال کم‎توجهی – بیش‎فعالی) کاهش داد.

مطالعه‎ای در مورد مردان اسکیزوفرنی نشان داد که روی در ترکیب با ریسپریدون علائم مرتبط با این اختلال را (به عنوان مثال پرخاشگری، توهم و هذیان) بهبود می‎بخشد. این اثر بخشی به خواص آنتی‌اکسیدانی و ضد افسردگی روی مربوط است.

۹) روی می‎تواند مانع از بروز اوتیسم شود

یک مطالعه نشان داد افرادی که مبتلا به اوتیسم هستند، در مقایسه با افراد نوروتیپیکال (غیر اوتیستیک) سطوح پایین‎تری از روی دارند. در این مطالعه، پس از امتحان کردن درمان روی و ویتامین ۶B، شدت علائم اوتیسم (یعنی آگاهی، بیش‎فعالی، تمرکز و توجه، تماس چشمی، حساسیت به صدا، حساسیت به لمس و تشنج) کاهش یافت.

مطالعات انجام شده نشان می‎دهند که درمان روی در دوران بارداری، مانع از بروز رفتارهای اوتیستی (مثلا مشکلات اجتماعی، رفتارهای تکرارشونده و انعطاف‎پذیری شناختی) در بچه‎های موش شد که همین نشان می‎دهد رابطه‎ای میان کمبود آن و توسعه‎ی اوتیسم وجود دارد.

در یک مطالعه که به تازگی انجام شده‎است، معلوم شد که روی سبب معکوس شدن تغییرات سلول‎های مغز در اوتیسم می‎شود. نویسنده‌ی این مطالعه می‌نویسد:

– “کار ما نشان می‌دهد که حتی سلول‎هایی که تغییرات ژنتیکی مرتبط با اوتیسم را حمل می‎کنند می‌توانند نسبت به روی واکنش نشان بدهند.”

– “تحقیقات ما متمرکز بود روی پروتئین Shank۳ که در سیناپس مغز قرار دارد و با اختلالات توسعه عصبی مثل اوتیسم و ​​اسکیزوفرنی مرتبط است.”

– “بیماران انسانی با تغییرات ژنتیکی در shank ۳، نقص رفتاری و ارتباطی را نشان می‌دهند. در این مطالعه ما نشان می‎دهیم که Shank ۳ یک جزء کلیدی از سیستم سیگنال حساس به روی است که که چگونگی ارتباط سلول‎های مغزی را تنظیم می‎کند. ”

– دکتر مونتگومری می‎گوید: “جالب توجه است که تغییرات مرتبط با اوتیسم در ژن Shank۳ باعث آسیب دیدن ارتباط سلول‎های مغزی می‌شود. این تغییرات ژنتیکی در Shank۳ توانایی آن را برای نشان دادن واکنش نسبت به روی تغییر نمی‌دهد.”

– “در نتیجه، ما نشان داده‎ایم که روی می‌تواند ارتباط سلول‎های مغز را که قبلا توسط تغییرات مرتبط با اوتیسم در Shank۳ ضعیف شده‎است، افزایش دهد.”

– “اختلال در چگونگی تنظیم روی در بدن نه تنها ممکن است باعث کاهش کارکرد سیناپس‎ها در مغز شود بلکه ممکن است منجر به ناهنجاری‎های شناختی و رفتاری در بیماران مبتلا به اختلالات روانی شود.”

– او می‎گوید: “این داده‎ها همراه با نتایج ما، نشان می‌دهند که عوامل زیست‎محیطی / رژیم غذایی مانند اعمال تغییراتی در سطح روی می‌تواند سیستم سیگنال‎دهی این پروتئین را تغییر دهد و توانایی آن را برای تنظیم عملکرد سلول‎های عصبی در مغز کم کند. ”

۱۰) روی استرس را کاهش می‎دهد و سبب بهبود خلق و خو می‎شود

تاثیر قرص زینک در درمان اختلالات خلقی (مثل افسردگی و اضطراب) به صورت بالینی و در مدل‎های حیوانی ثابت شده‎است.

روی همچنین باعث افزایش میزان فاکتور نورونزایی مشتق‎شده از مغز (BDNF) که در افراد افسرده کم است، می‌شود.

یک مطالعه نشان داد که مصرف روی با افزایش سطح کلی BDNF در سوژه‎های دارای اضافه وزن توانست خلق و خوی کلی را بهبود دهد.

۱۱) روی مرگ سلولی را کنترل می‎کند

هم غلظت درون سلولی بالا و هم پایین روی، آپوپتوز (مرگ سلولی) را در بسیاری از انواع سلول‎ها تحریک می‎کند.

۱۲) روی می‎تواند از سرطان جلوگیری کند

کمبود روی به طور قابل ‎توجهی خطر ابتلا به سرطان دهان، مری و معده را افزایش می‌دهد. بافت‎های دستگاه گوارش بیش‌تر مستعد بروز این بیماری هستند زیرا تا حد زیادی در معرض سموم قرار دارند.

سطوح پایین روی در خون همچنین با سرطان‎های سر، گردن، ریه، پروستات، مثانه و تخمدان ارتباط دارد. بازیابی سطوح طبیعی روس می‌تواند عملکرد سلول‎های کشنده ‎ی طبیعی را که برای کشتن سلول‎های تومور ضروری هستند، بهبود بخشد.

روی در عین حال می‌تواند رشد تومور را با کاهش جذب گلوکز، جلوگیری از رشد عروق خونی جدید و القای مرگ سلولی در سلول‎های سرطانی حیوانات و انسانی متوقف کند.

۱۳) روی ضد میکروب است

روی در دوزهای بالا، مانع رشد چندین گونه باکتری، به خصوص گونه ‎های گرم مثبت می‌شود.

این ماده فعالیت‎های ضد باکتری را در برابر ارگانیسم‎های هوازی و بی‎هوازی در روت کانال نشان داد.

روی در عین حال اتصال و رشد استافیلوکوکوس اورئوس (S. aureus) را در بافت پوست مهار می‌کند.

اثرات ضد میکروبی روی، در مقابل فلور زخم معمول در موش صحرایی نیز ثابت شده ‎است.

۱۴) روی می‎تواند صرع را درمان کند و از تشنج جلوگیری کند

مطالعات متعدد نشان داده که سطح روی در بیماران مبتلا به صرع به میزان قابل‎ توجهی پایین است.

در یک مطالعه روی کودکان مبتلا به صرع مصرف روی تعداد دفعات تشنج را در ۳۱٪ از کودکان تحت درمان به طور قابل‎ توجهی کاهش داد.

قرص زینک در عین حال قادر است مدت نهفتگی (دوره‎ای بین تشنج‎ها) تشنج ناشی از تب (تب) را در موش صحرایی کاهش بدهد.

۱۵) روی را روند رشد را بهبود می‌دهد

در تعدادی از مطالعات صورت گرفته، قرص زینک اثرات مهمی را ‌در رقم وزن و قد کودکان، به ویژه در کودکان کم وزن و کودکان مبتلا به رشد سرکوب شده ایجاد کرد.

تجزیه و تحلیل مطالعات رشد در کودکان نشان داد که یک دوز ۱۰ میلی‎گرمی از روی به طور روزانه و به مدت ۲۴ هفته منجر به افزایش خالص در حدود ۰.۳۷ سانتی‎متری (قد) در بچه‎هایی شد که قرص زینک دریافت کرده بودند در مقایسه با کودکانی که با دارونما تحت درمان بودند.

روی در عین حال توده‎ی عضلانی را در کودکان افزایش می‌دهد.

۱۶) روی از دستگاه گوارش محافظت می‎کند

قرص زینک بر پوشش روده‎ی مدل‎های حیوانی و انسانی در انواع بیماری‎های دستگاه گوارش (مثل بیماری التهابی روده، سرطان، مسمومیت ناشی از الکل و کولیت) تاثیر محافظتی دارد.

این ماده با افزایش فرآیند بهبود روده در موش باعث تثبیت مخاط بینی و کاهش ضایعات معده و روده‎ی کوچک می‌شود.

روی همچنین از مخاط روده در برابر آسیب ناشی از الکل در موش محافظت می‌کند. این ماده می‌تواند نشت روده را از بین ببرد، و به این ترتیب ممکن است خطر ابتلا به بیماری التهابی روده را کاهش دهد.

مطالعه‎ای که روی بیماران مبتلا به سوء هاضمه انجام شد، نشان داد که التهاب سرطان معده‎ی ناشی از هلیکوباکتر پیلوری با غلظت روی ارتباط منفی دارد و همین نشان می‌دهد که روی ممکن است با سرکوب التهاب معده خطر ابتلا به سرطان معده را کاهش بدهد.

۱۷) روی باعث بهبود کیفیت خواب می‌شود

زنان و کودکانی که سطح روی در خون‎شان بیش‌تر است، کیفیت خواب بهتری دارند.

یک مطالعه در نوزادان نشان داد که قرص زینک قادر است طول خواب را افزایش دهد.

۱۸) روی باعث تحریک اشتها و درمان آنورکسی (بی ‎اشتهایی عصبی) می‌شود

یکی از نخستین نشانه‌های کمبود روی، از دست دادن اشتها است.

مطالعات بالینی روی بیماران مبتلا به بی ‎اشتهایی عصبی (AN ) ارتباط معنی‎داری را بین این بیماری و سطوح پایین روی در خون نشان می‎دهد.

بسیاری از مطالعات روی مکمل خوراکی روی، افزایش را در وزن، توده‎ی عضلانی، اشتها، حساسیت به طعم و مصرف غذا در بیماران AN گزارش کردند.

۱۹) روی سلامت پوست را افزایش می‎دهد

ثابت شده‌است که روی برای انواع بیماری‎های پوست مفید است (از جمله آکنه، زگیل، روزاسه، اگزما، پسوریازیس، ملسما و شوره‎ی سر).

در افراد مبتلا به آکنه، گروه‎هایی که قرص زینک (استفاده از روی به صورت خوراکی) مصرف کردند در مقایسه با گروه‎های دارونما بهبودی چشمگیری را تجربه کردند.

آزمایشات بالینی در بیماران مبتلا به زگیل‎های ویروسی منجر به از بین رفتن زگیل‎ها به طور کامل و برای اکثریت افرادی شد که قرص زینک را مصرف کردند.

روی در درمان هرپس سیمپلکس (زگیل تناسلی ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس ۱ و ۲) اثر مشابهی دارد.

مطالعه ‎ای که روی افراد مبتلا به روزاسه (یک بیماری التهابی مزمن که مشخصه‎ی آن رگ‎های خونی کوچک و برجستگی‎های قرمز روی صورت) صورت گرفت، نشان می‌دهد که مصرف روی به صورت خوراکی قادر به کاهش نشانه‎ های بیماری است.

قرص زینک اثرات مشابهی را در درمان سایر اختلالات التهابی پوست مانند پسوریازیس و اگزما نشان می‎دهد و این اثرات احتمالا به علت خواص ضد التهابی و آنتی‌اکسیدانی روی بستگی دارد.

روی ممکن است همچنین درماتیت سبوره‎ای (شوره‎ی سر) را درمان کند. مطالعات نشان می‌دهند که شامپوی حاوی روی می‌تواند به طور قابل‎ توجهی پوسته پوسته شدن و التهاب مربوط به شوره ‎ی سر را کاهش دهد.

ملاسما یک اختلال پوستی رنگی است که باعث تغییر رنگ پوست و قهوه ‎ای شدن آن می‌شود. روی می‎تواند شدت این اختلال را در بیماران مبتلا با حداقل عوارض جانبی کاهش دهد.

روی همچنین از پوست در برابر آسیب خورشید که می‌تواند باعث پیری پوست و سرطان شود، محافظت می‌کند. مطالعه‎ای که روی انسان صورت گرفت، نشان داد که یک کرم ضد آفتاب حاوی روی اکسید تیتانیوم در برابر اشعه ماوراء بنفش (UV ) بیش‌تر از پوست محافظت می‎کند.

۲۰) روی می‎تواند از ریزش مو جلوگیری کند

در یک مطالعه‏ ی بالینی، مصرف روی به صورت موضعی توانست رشد مو را در مردان طاس بهبود بدهد. پیش‎بینی شده‌است که اثرات ضد میکروبی، ضد التهابی، آنتی‌اکسیدان و آنتی آندرژن روی، بر پوست کف سر به طور بالقوه در افزایش حجم مو نقش دارد.

مطالعه‎ی دیگری در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی‎کیستیک (PCOS) نشان داد که قرص زینک اثرات مفیدی روی تعدادی از علائم، از جمله آلوپسی (ریزش مو) دارد.

مصرف روی همچنین ریزش مو را در افرادی که گاستروپلاستی عمودی (معکوس کردن معده) را پشت سرگذاشته‎اند – نوعی عمل جراحی که می‌تواند سبب بروز کمبود روی در بدن شود- درمان می‎کند.

۲۱) روی می‎تواند نشانه ‎های بیماری کلیوی را بهبود بخشد

بازیابی سطح روی در بیماران مبتلا به بیماری مزمن کلیه می‌تواند با کاهش التهاب، استرس اکسیداتیو و کلسترول و همچنین با افزایش هموگلوبین، هورمون‎های جنسی (یعنی تستوسترون و LH) و عملکرد سیستم ایمنی، عملکرد کلی کلیه را بهبود ببخشد و بسیاری از عوارض مرتبط با بیماری (مانند بیماری‎های قلبی، کم‎خونی، عفونت‎ها و اختلال عملکرد جنسی) را کاهش دهد.

۲۲) روی از کبد محافظت می‌کند

رپورتاژ

قرص زینک در مدل‎های حیوانی مبتلا به بیماری کبد چرب الکلی (ALD)، با مسدود کردن بیشتر مکانیسم‎های آسیب‎های کبدی (یعنی نشت روده، اندوتوکسمی، استرس اکسیداتیو، تولید بیش از حد سیتوکین التهابی و مرگ سلولی کبد) از کبد محافظت می‌کند.

در بیماران مبتلا به سیروز کبدی غیر الکلی، قرص زینک باعث بهبود عملکرد کبد و جلوگیری از انباشت بیش از حد مس می‌شود که می‌تواند به کبد آسیب برساند.

روی همچنین نتیجه ‎ی بیماران مبتلا به هپاتیت C را بهبود می‎بخشد. اگر این بیماری بدون درمان باقی بماند، می‌تواند به مشکلات کبدی منجر شود.

۲۳) روی استخوان‎ها را تقویت می‎کند

مطالعات نشان داده‎اند که روی با افزایش استخوان‎سازی و جلوگیری از تحلیل رفتن استخوان می‌تواند باعث افزایش تراکم و قدرت استخوان شود.

در سلول‎های استئوپلاست موش، مصرف روی باعث تحریک فعالیت استخوان‎سازی شد.

مطالعه‎ی دیگری نشان داد که قرص زینک باعث افزایش نشانگرهای استخوانی در مردان سالم می‌شود.

روی در عین حال با مهار نشانگرهای تحلیل استخوانی (مانند هورمون پاراتیروئید و PGE۲)، قادر به سرکوب فعالیت تجزیه‎ی استخوان در کشت مغز استخوان موش بود.

به علت اثرات تقویت‎کننده‎ی استخوان، روی از حیوانات و انسان‎ها در برابر بسیاری از عوارض مرتبط با استخوان محافظت می‎کند.

۲۴) روی از بیماری قلبی جلوگیری می‌کند

مطالعات نشان داده‎اند که میزان روی در افراد مبتلا به تصلب شرایین (سخت شدن شریان‎ها)، بیماری‎های قلبی، درد قفسه‎ی سینه و کسانی که سکته‎ی قلبی را تجربه کرده‎اند، کم است.

یک مطالعه نشان داد که نرخ بالای نارسایی قلبی با کمبود روی ارتباط دارد.

سایر مطالعات نشان داده‎اند که دوز بالای روی قادر است به جلوگیری و درمان آنژین (درد قفسه‎ی سینه) در بیماران مبتلا به آترواسکلروز کمک کند.

قرص زینک همچنین قادر است از قلب در برابر آسیب‎های مرتبط با سکته‎ی مغزی در موش محافظت کند.

۲۵) روی حساسیت به انسولین را افزایش می‎دهد و از دیابت و عوارض آن جلوگیری می‎کند

یون‎های روی می‌توانند به گیرنده‎های انسولین متصل شوند و مسیرهای سیگنال دهی انسولین را فعال کنند.

این ماده با تقلید از انسولین، انسولین اضافی را که توسط سلول‎های پانکراس آزاد می‎شوند، کاهش می‎دهد، و به این ترتیب به محافظت از بافت پانکراس در برابر آسیب کمک می‌کند.

روی همچنین حلالیت انسولین را در سلول‎های پانکراس بهبود می‎بخشد و باعث افزایش وابستگی انسولین به گیرنده‎ی آن می‌شود.

به علت نقش اساسی روی در پردازش، ذخیره‎سازی و ترشح انسولین، کمبود آن می‌تواند به افزایش مقاومت به انسولین منجر شود.

یک مطالعه نشان داد که احتمال کم بودن سطح روی در بیماران مبتلا به پیش‎دیابت بیش‌تر است.

سایر مطالعات درصد بالایی از کمبود روی را در بیماران دیابتی نوع ۲ مشاهده کردند.

مطالعات انجام شده در زنان نشان می‌دهند که مصرف روی بیش‎تر، خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش می‌دهد.

مطالعات متعدد نشان داده‎اند که قرص زینک باعث کاهش سطح قند خون ناشتا و افزایش حساسیت انسولین در مدل‎های حیوانی و انسانی دیابتی می‌شود.

روی همچنین در بیماران دیابتی نوع ۲ شدت نوروپاتی دیابتی (درد عصبی)، استرس اکسیداتیو و میزان کلسترول / تریگلیسرید را کاهش داد.

۲۶) روی به کاهش وزن کمک می‎کند

لپتین هورمونی است که نقش مهمی ‌در اشتها و کنترل وزن دارد. محدودیت روی باعث کاهش تولید لپتین از سلول‎های چربی در موش و انسان می‌شود.

بازیابی سطح روی در مردانی که به کمبود روی مبتلا هستند، موجب افزایش سطح لپتین خون می‌شود.

۲۷) روی محافظ پرتو است

ثابت شده‌است که روی از بدن در برابر سمیت ناشی از تابش در موش‎ها و سلول‎های پیش ‎ماده‎ ی مغز استخوان محافظت می‎کند.

روی استرس اکسیداتیو (چنان‎چه توسط سطح MDA اندازه‎گیری می‎شود) را کاهش می‎دهد و آنزیم‎های آنتی‌اکسیدانی را در گلبول‎های قرمز موش‎های صحرایی پس از قرار گرفتن در معرض ید رادیواکتیو ثبات می‎بخشد.

درمان روی در عین حال قادر است از سلول‎های اسپرم ‎ موش‎ها در برابر مرگ سلولی ناشی از اشعه محافظت کند.

۲۸) روی بوی بدن را کاهش می‌دهد

برومیدروز (بوی بدن) معمولا با افزایش فلور باکتریایی – که عمدتا گونه‎ های استافیلوکوکوس و کورینه ‎باکتریوم را شامل می‎شود – در ناحیه‎ ی زیر بغل همراه است.

در مطالعات بالینی ثابت شده‎است که روی با توجه به عملکرد آنتی باکتریالی که دارد، در صورتی که به طور موضعی استفاده شود در کاهش بوی پا و زیر بغل موثر است.

۲۹) روی سلامت دهان را بهبود می‎بخشد

کمبود روی می‌تواند منجر به تشکیل پلاک بیش از حد شود و روند التهاب در بیماری لثه را بدتر کند.

دهانشویه‎های بر پایه‎ی روی در کاهش رشد پلاک موثر هستند.

به همین ترتیب، مطالعه‎ای که روی کودکان مناطق کم درآمد صورت گرفت، نشان داد که دریافت روزانه ۱۵ میلی‎گرم روی به مدت ده هفته با کاهش میزان پلاک در دندان همراه است.

۳۰) روی میزان باروری مردان و سلامت باروری را افزایش می‎دهد

غلظت روی در مایع منی به طور مثبتی با تعداد اسپرم و تحرک آن ارتباط دارد.

این تاثیر احتمالا به دلیل نقش روی در تثبیت غشای سلولی و DNA (با کاهش آسیب اکسیداتیو) سلول‎های اسپرم و افزایش اسپرماتوژنز (تشکیل سلول‎های جدید اسپرم) است.

به نظر می‎رسد که دوزهای کم تا متوسط (۱۲-۱۲۰ میلی‎گرم بر کیلوگرم) روی عملکرد تولید مثل را در موش افزایش می‎دهد.

غلظت روی در پروستات و بیضه بسیار بالا است و در سنتز تستوسترون نقش دارد.

در مردان نابارور (با تستوسترون پایین در خون)، مصرف قرص زینک منجر به افزایش تعداد اسپرم، تستوسترون، دی هیدروتستوسترون (DHT) و باروری شد.

اثرات روی بر افزایش تستوسترون ممکن است در بالا رفتن میل جنسی و بهبود عملکرد جنسی مردان مبتلا به اختلال نعوظ (که اغلب دچار کمبود تستوسترون هم هستند) کمک کند.

روی همچنین باعث کاهش آسیب اکسیداتیو در بیضه‎ها می‌شود. در موش‎ها، روی قادر است عملکرد بیضه را (چنان‎چه به وسیله‎ی وزن بیضه، غلظت اسپرم و تستوسترون اندازه‎گیری می‎شود) در واکنش به استرس اکسیداتیو ایجاد شده توسط دود سیگار حفظ کند.

۳۱) روی با خستگی مبارزه می‌کند

غلظت کم روی در خون با بسیاری از علائم سندرم خستگی مزمن مرتبط است (مثلا خستگی، افسردگی و مشکل در تمرکز). یک مطالعه نشان داد که میزان روی در افراد مبتلا به سندرم خستگی مزمن (CFS) به طور معنی‎داری پایین‎تر از گروه کنترل بود و شدت علائم آن با سطح روی در خون رابطه‎ی منفی دارد.

این مطالعه به این نتیجه رسید که روی به دلیل خواص آنتی‌اکسیدانی و ضد التهابی که دارد، ممکن است در کاهش علائم CFS موثر باشد.

التهاب روده (ناشی از نشت روده) در افراد مبتلا به CFS شایع است.

در یک مطالعه درمان نشت روده با ترکیبی از مواد ضد التهابی و آنتی‌اکسیدانی از جمله روی در بیماران CFS موجب بهبود قابل‎ ملاحظه‎ ی علائم شد.

۳۲) روی لخته شدن خون را کنترل می‎کند

مطالعات انسانی نشان می‌دهند که روی در تنظیم فاکتورهای پروترومبوتیک (تشکیل لخته) و ضد ترومبوتیک (ضد لخته شدن) حاصل از پلاکت‎ها و مجرای خون ریه دخیل است.

هایئرزینسمیا (بالا بودن سطح روی در خون) می‌تواند باعث انعقاد خون شود در حالی که هایپوزینسمیا (پایین بودن سطح روی در خون) منجر به طولانی شدن مدت زمان لخته شدن خون می‌شود. هر دو حالت باعث اختلال در تجمع پلاکت‌ها و خونریزی غیرطبیعی می‌شود.

یک مطالعه نشان داد که بازگرداندن سطوح روی در مردان مبتلا به کمبود روی منجر به نرمال شدن تجمع عروق پلاکتی و زمان لخته شدن خون می‌شود.

۳۳) روی نتیجه ‎ی حاملگی را بهبود می‎دهد

پایین بودن سطح روی در خون با عوارض حاملگی (به عنوان مثال سقط خود به خودی، پره‎اکلامپسی، بارداری طولانی، زایمان زودرس و توسعه‎ی غیرطبیعی جنین) مرتبط است.

مطالعات نشان داده‎اند که مکمل بارداری روی (در زنان مبتلا به کمبود روی یا زنان کم وزن) می‌تواند خطر رخ دادن زایمان زودرس را کاهش بدهد و از آسیب دیدن کودک جلوگیری کند.

یک مطالعه نشان داد که مادران هندی که قرص زینک دریافت کردند، دوره‎های بارداری طولانی‎تر و نوزادانی با وزن بهتر داشتند.

مطالعه‎ی دیگری که روی زنان باردار (با سطوح پایین روی در خون‎شان) صورت پذیرفت، نشان داد که قرص زینک (۲۵ میلی‎گرم در روز) در نیمه‎ی دوم بارداری، وزن نوزادان را به طور قابل‎توجهی افزایش داد.

اعتقاد بر این است که این اثرات مفید، نتیجه‎ی توانایی روی در مهار مرگ سلول‎های جنینی، افزایش فاکتورهای رشد (مثلا IGF، PDGF و FGF) و کاهش آسیب‎های اکسیداتیو است که همگی به رشد جنین در شکم مادر کمک می‎کنند.

۳۴) روی برای سلامت زنان سودمند است

کمبود روی با اختلالات هورمونی همراه است که می‌توانند منجر به مشکلاتی در عملکرد تخمدان، بی‎نظمی قاعدگی و ناباروری شوند.

مطالعات متعددی نشان داده‎اند که مصرف خوراکی روی (همراه با مفتامیک اسید و به تنهایی) قادر به کاهش شدت و مدت زمان درد قاعدگی در زنان است.

این اثرات احتمالا ناشی از مهار پروستاگلاندین توسط روی در رحم است که منجر به کاهش گرفتگی دردناک در قسمت پایین شکم می‌شود.

در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی‎کیستیک (PCOS)، مقاومت به انسولین ممکن است باعث افزایش تولید هورمون‎های آندروژن (مانند تستوسترون و DHEA) شود که همین می‌تواند منجر به طاسی، رشد موی بدن، دوره‎های نامنظم قاعدگی و ناباروری شود.

مطالعات نشان داده‎اند که قرص زینک در زنان مبتلا به PCOS می‌تواند سطح انسولین را کاهش دهد و علائم بیماری را بهبود ببخشد (به عنوان مثال، رشد مو در بدن و طاسی).

سطح روی در خون زنان مبتلا به آندومتریوز (اختلالی که در اثر آن بافت داخل رحم در خارج از رحم رشد می‌کند) پایین است.

یک مطالعه نشان داد که مصرف آنتی‌اکسیدان‎ها (یعنی ویتامین C، ویتامین E، سلنیوم و روی) با شدت پیشرفت آندومتریوز در زنان ارتباط معکوس دارد، و همین نشان می‌دهد که روی ممکن است روند توسعه‎ی این بیماری را کند کند.

۳۵) روی درد را تسکین می‎دهد

در برخی مطالعات حیوانی ثابت شده‌است که روی دارای خواص تسکین درد است.

در موش‎های مبتلا به آسیب عصب سیاتیک، تزریق کلرید روی بسته به دوز مصرفی، به طور قابل‎توجهی موجب کاهش پردردی (حساسیت شدید به درد) شد.

مطالعه‎ی دیگری نشان داد که نمک دارای روی قادر است درد را در موش‎هایی که در معرض تعدادی از محرک‎های دردناک قرار دارند (مانند گرما و مواد شیمیایی تحریک‎کننده) سرکوب کند.

در بیماران مبتلا به بیماری مزمن کبدی، روی میزان فرکانس و شدت دردِ گرفتگی عضلانی را کاهش می‌دهد.

اعتقاد بر این است که روی تا حدی درد ناشی از اتصال به گیرنده‎ی NMDA (به عنوان یک آنتاگونیست) را که در راه‎اندازی درد موثر است، تسکین می‎دهد.

۳۶) روی می‎تواند اعتیاد به مواد مخدر را کاهش دهد

مشخص شده که سطح روی در مصرف‎کنندگان مواد مخدر و مشتقات تریاک پایین است.

مطالعات انجام شده در موش‎ها نشان داد که روی باعث کاهش شدت وابستگی به مورفین (یک اپیوئید) می‌شود، در حالی که چنگالنده‎های روی باعث افزایش شدت علائم ترک می‌شوند.

بر اساس این نتایج، یک مقاله که مروری بر تحقیقات گذشته داشت، نشان داد که قرص زینک به علت اثرات کاهش درد روی و کم بودن سطح سمیت آن، می‌تواند در کاهش خطر اعتیاد در افرادی که برای تسکین دردهای مزمن مخدر مصرف می‎کنند، موثر است.

۳۷) روی حساسیت به طعم را افزایش می‎دهد

کمبود روی با کاهش قدرت چشایی (حساسیت) همراه است.

چنین تاثیری ممکن است به این دلیل باشد که گاستین (یا کربنیک آنهیدراز VI)، آنزیم وابسته به روی، زمانی که غلظت روی در بزاق کم است، چندان فعال نیست.

یک مطالعه نشان داد که مکمل‎های روی حس چشایی (که با توجه به آستانه‏‎ی تشخیص نمک ارزیابی شد) را در دختران نوجوان هندی (که اغلب کمبود روی هستند) افزایش داد.

۳۸) روی می‎تواند از بروز نابینایی جلوگیری کند

اعتقاد بر این است که دژنراسیون ماکولا مربوط به سن، یکی از علل عمده ‎ی بروز نابینایی در سالمندان، ناشی از استرس اکسیداتیو است. مطالعات بالینی نشان داده‎اند که قرص زینک می‌تواند پیشرفت بیماری را احتمالا با جلوگیری از آسیب اکسیداتیو به شبکیه کاهش دهد.

گفته می‌شود که روی با جلوگیری از مرگ سلولی مویرگ‎های شبکیه و نئووسکولاریزاسیون (رشد عروق خونی جدید) می‌تواند از چشم‎ها در برابر رتینوپاتی دیابتی (که ممکن است منجر به نابینایی شود) محافظت کند.

این تاثیر روی به دلیل توانایی آن در کاهش استرس اکسیداتیو و التهاب (از طریق مهار NADPH اکسیداز و NF-κB) است که در پیشرفت رتینوپاتی دیابتی نقش مهمی دارند.

شب‎کوری یکی از نخستین علائم کمبود ویتامین A است. یک مطالعه نشان داد که روی توانایی افزایش اثر ویتامین A را در بازگرداندن دید در شب زنان باردار (که دارای سطوح پایین روی هستند) دارد.

۳۹) روی اختلالات شنوایی را درمان می‎کند

کمبود روی با اختلال شنوایی در موش‎ها مرتبط است و می‎تواند با قرص زینک درمان شود.

این نتیجه احتمالا در اثر خواص محافظتی روی در برابر سموم در ساختارهای گوش (مثلا حلزون گوش و دهلیز) است.

سطح روی در خون افراد مبتلا به وزوز گوش (صدای زنگ در گوش) پایین است.

یک مطالعه گزارش داده‎است که مصرف قرص زینک (۵۰ میلی‎گرم در روز) به مدت دو ماه توانست شدت وزوز گوش را در ۸۲٪ از بیماران کاهش دهد.

یک مطالعه نشان داد که مکمل‎های روی قادر هستند میزان عفونت گوش میانی را در کودکان سالم مناطق کم درآمد کاهش دهند.

۴۰) روی می‌تواند طول عمر انسان را افزایش دهد

به نظر می‎رسد استرس اکسیداتیو فرآیند پیری را تسریع می‎کند.

روی یک عنصر کلیدی از سوپراکسید دیسموتاز Cu / Zn (Cu/Zn – SOD) است، نوعی آنزیم قدرتمند که رادیکال‎های سوپراکسید را خنثی می‌کند.

یک مطالعه نشان داد که کرم‎ها و موش‎هایی که به لحاظ ژنتیکی برای داشتن سطح بالایی از SOD دستکاری شده‎اند طول عمر بیش‎تری داشته‎اند.

جهش در ژن SOD با بسیاری از بیماری‎های مرتبط با سن (مانند بیماری پارکینسون، بیماری آلزایمر و سرطان) همراه است.

التهاب نیز در روند پیری دخیل است.

ثابت شده که قرص زینک در سالمندان به کاهش التهاب، استرس اکسیداتیو و میزان عفونت کمک می‎کند.

بنابراین روی، به علت خواص آنتی‌اکسیدانی و ضد التهابی که دارد می‎تواند طول عمر را افزایش دهد، به ویژه در سالمندانی که اغلب دچار کمبود روی هستند.

۴۱) روی باعث بهبود عملکرد تیروئید می‌شود

در مطالعات حیوانی و انسانی، کمبود روی با کاهش عملکرد تیروئید همراه است.

ثابت شده که روی بر عملکرد تیروئید در انسان‎ها تاثیر مثبت دارد.

در بیماران مبتلا به کم‎کاری تیروئید تحت درمان آنتی کالوانسانت (با کمبود روی خفیف تا متوسط)، قرص زینک می‎تواند سطح هورمون‎های تیروئید را در خون (یعنی ۳T و ۳FT) نرمال کند و عملکرد تیروئید را بهبود ببخشد.

در یک مطالعه‎ی موردی روی دو زن در دانشگاه، مصرف روی سطح هورمون‎های تیروئید (یعنی ۳T و ۴T) و میزان متابولیسم زمان استراحت را افزایش داد.

همچنین مشخص شده‎است که قرص زینک از اثرات مضر تابش مانیتور کامپیوتر بر سطح هورمون‎های تیروئید کارکنان کامپیوتر جلوگیری می‎کند.

۴۲) روی می‌تواند فیبروز سیستیک را تسکین دهد

فیبروز سیستیک یک اختلال ژنتیکی است که می‌تواند مشکلات تنفسی، عفونت ریه و عدم توانایی افزایش وزن را ایجاد کند. یک مطالعه روی بیماران مبتلا به فیبروز سیستیک نشان داد که قرص زینک می‌تواند به بهبود عملکرد ریه، دریافت انرژی و کاهش میزان عفونت کمک کند.

۴۳) روی می‌تواند عملکرد ورزشی را افزایش دهد

یک مطالعه در کشتی‎گیران نشان داد که ورزش سنگین می‌تواند به میزان قابل‎توجهی هورمون‎های تیروئید و تستوسترون را کاهش دهد و به این ترتیب منجر به بروز خستگی و فرسودگی می‎شود. با این حال، قرص زینک قادر است از این مشکل جلوگیری کند، و همین نشان می‌دهد مصرف روی (در دوزهای فیزیولوژیکی) ممکن است به عملکرد ورزشی فرد کمک کند.

مطالعه‎ی دیگری در مردانی که کارشان بیش‎تر به صورت نشسته است، نتایج مشابهی را نشان داد.

۴۴) روی می‌تواند اثرات جانبی شیمی‎درمانی را کاهش دهد

موکوزیت (زخم غشای مخاطی) یک عارضه‎ی جانبی شیمی‎درمانی و پرتودرمانی است.

مطالعات انجام شده در بیماران تحت شیمی‌درمانی و پرتودرمانی نشان داد که مکمل‎های روی می‎توانند شدت موکوزیت دهان را کاهش دهند.

دیسگوسیا (حس کردن طعم فلز در دهان) و دیزومی (تغییر بوی) ​​نیز می‌توانند در طول شیمی‌درمانی رخ بدهند.

یک مطالعه نشان داد که مصرف ۱۰۰ میلی‎گرم روی به صورت روزانه و به مدت ۴-۶ ماه موجب بهبود علائم دیسگومیا و دیزومی در بیماران مبتلا به کمبود کربنیک آنهیدراز VI (گاستین) شد.

چنین تاثیری به این دلیل است که روی تولید کربنیک آندهیدراز VI را تحریک می‎کند، آنزیمی در بزاق که در رشد جوانه‏‎ی چشایی دخیل است.

۴۵) روی خطر سندرم متابولیک را کاهش می‌دهد

سندرم متابولیک دسته‎ای از اختلالات است (مثلا چاقی، مقاومت به انسولین، فشار خون بالا و کلسترول بالا) است که می‌تواند منجر به افزایش خطر ابتلا به بیماری‎های قلبی و دیابت نوع ۲ شود.

مطالعه‌ای در کودکان مبتلا به سندرم متابولیک نشان داد که قرص زینک مقاومت به انسولین، استرس اکسیداتیو، التهاب، قند خون، کلسترول و شاخص توده‎ی بدنی را کاهش می‎دهد.

۴۶) روی عملکرد میتوکندری را افزایش می‎دهد

در مطالعه‌ای روی موش‎ها مصرف روی باعث افزایش سیستم انتقال الکترون و فسفوریلاسیون اکسیداتیو در میتوکندری کبد شد و به این ترتیب تولید انرژی (ATP) را در سلول‎های کبدی افزایش داد.

۴۷) روی می‌تواند مسمومیت با آرسنیک را درمان کند

مطالعه ‎ای در بیماران مبتلا به مسمومیت آرسنیک مزمن نشان داد که روی در ترکیب با عصاره‏ی اسپیرولین در کاهش علائم (به عنوان مثال، ملانوسیس و کراتوزیس) موثر بود.

نوشته‌های مرتبط