کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

حسابداری نقدی

حسابداری نقدی چیست؟

حسابداری نقدی یا Cash Basis Accounting بازشناسی یا ثبت تراکنش ها بر مبنا یا زمان دریافت و پرداخت نقد است. بنابراین نقد فقط وقتی بازشناسی یا ثبت می شود که دریافت می‌شود و نه وقتی که درآمد تحقق می یابد. درآمد حاصل از فروش های نسیه تا زمانی که وصول نشود یا در حساب کسب و کارها نقد نشود در حسابداری نقدی لحاظ نمی‌شود. حسابداری مخارج نیز وقتی صورت می گیرد که یک کسب و کار آنها را نقدی پرداخت می‌کند، نه وقتی آنها را متحمل می‌شود.

در کسب و کار چه کسی از حسابداری نقدی استفاده می‌کند؟

حسابداری نقدی معمولا فقط توسط افراد، شرکت‌های بسیار کوچک یا موسسات تجاری که تقریبا همه پرداخت ها ی شان منحصرا نقدی است انجام می‌شود. اگر یک موسسه‌ی تجاری یا فرد، با جریان نقد بالا و مثبت، همه ی امورش نقدی باشد آنگاه اجرای سیستم حسابداری نقدی آسان و البته یک شیوه‌ی حسابداری مناسب است.

حسابداری نقدی برای کسب و کار چگونه کار می‌کند؟

در رابطه با حسابداری نقدی فروش‌ها فقط شامل نقد است، و فقط این نوع از فروش ها در دفاتر موسسه‌ی تجاری انعکاس می یابند، هم چنین فقط مخارج پرداخت شده در آن دوره‌ی حسابداری در دفات ثبت می شوند. به عنوان مثال، اگر یک فروشگاه کفش‌های کتانی از حسابداری نقدی استفاده کند، مالک فروشگاه ممکن است فقط  فروش هر جفت کفش را وقتی ثبت کند پول نقد دریافت نقدمی کند. مالک فروش‌های صورت گرفته از طریق کارت اعتباری یا نسیه را تا زمانی که پول یا وجه پرداختی به حساب واریز نشده باشد در  حساب ها ثبت نمی کند. مخارج هم زمانی ثبت می شوندکه فروشگاه آنها را نقدا می‌پردازد. در پایان دوره‌ی حسابداری، مالک فروشگاه جریان نقد حاصل از فروش ثبت شده در حساب ها و نیز همه‌ی مخارج پرداخت شده در طول آن دوره‌ی زمانی را محاسبه می‌کند.

اشکالات حسابداری نقدی

یک شرکت یا شخص که از حسابداری نقدی استفاده می‌کند ریسک صدور حساب ها و گزارش های  گمراه‌کننده را برای مالکان اش دارد. اگر مالک مخارجی مانند قبوض و دستمزدها را در حالی بپردازد که تمام فروش‌ها ( منظور فروش ها نسیه است) ثبت نشده اند مانده‌ی حساب سود و زیان در دفاتر حساب ناچیز به نظر برسد. ممکن است به نظر برسد که یک کسب و کار یک جریان نقدی ضعیف یا منفی دارد، که ممکن است به مشکلاتی در زمینه‌ی اخذ وام یا تسهیلات اعتباری منجر شود.

از طرف دیگر، اگر در دوره‌ی حسابداری مخارج کمی وجود داشته باشد فروشگاه ممکن است به لحاظ نقد غنی به نظر برسد. این بخصوص وقتی خطرناک است که مخارجی ، مانند موجودی خریداری شده به صورت نسیه، انجام شده باشند اما در حساب‌های فروشگاه ثبت نشده باشند. یا ممکن است مالک فروشگاه با این تفکر که نقدینگی خوبی دارد جای دیگری سرمایه‌گذاری کند یا حقوق بالاتری بگیرد، در حالی که در واقع کسب و کار در آن زمان استطاعت لازم برای انجام این سرمایه گذاری ها یا پرداخت هزنه ها را ندارد.

به دلیل بی دقتی حسابداری نقدی یک کسب و کار ممکن است برای سرمایه‌گذاران مطلوب به نظر نرسد چون جریان نقد ضعیف است یا مخارج بسیاری پرداخت نشده باقی مانده‌اند. از آن‌جا که این مشکلات می‌توانند به مسائل دیگری منجر شوند، از جمله مسائل تامین مالی و بانکی، بیشتر شرکت‌ها ترجیح می‌دهند از حسابداری نقدی استفاده نکنند، در عوض به دنبال روش حسابداریتعهدی هستند که برای ثبت و ضبط حساب‌های کسب و کار دقیق‌تر هستند.


ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده

منبع: shopify.com

حسابداری نقدی


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی