جاذبه های گردشگری آفریقا: ۲۵ حیرت انگیزترین جاهای دیدنی آفریقا

با داشتن مناظر گسترده و حیات وحش اعجاب انگیز، دومین قاره‌ی پهناور جهان بی‌شک بهترین مکان برای عکاسان است. فکرش را بکنید در مکانی باشید که قرن‌ها دست نخورده باقی مانده است، و گاهی حتی هزاران سال، و در آنجا الهام بخش‌ترین مقصدهای روی کره‌ی زمین را مشاهده کنید. جاذبه های گردشگری آفریقا ، چه فکر دلچسب و شیرینی! با ما همراه باشید تا شما را با ۲۵ حیرت انگیزترین جاهای دیدنی آفریقا که باید هنگام سفر به آنجا حتما ببینید آشنا کنیم.

جاذبه های گردشگری آفریقا

۱. مهاجرت بزرگ، تانزانیا

هرچند یک عکس نمی‌تواند طوفان گرد و خاک برخاسته از کوبش سم حیوانات وحشی و صدها هزار گوره‌ خر را که در حال مهاجرت سالانه هستند خوب به تصویر بکشد، اما اهمیت و اعجاب انگیزی این رویداد به قوت خود باقی است.

مهاجرت در واقع رویدادی سالانه است که طی آن در ماه ژانویه (دی ماه) حیوانات از منطقه‌ی حفاظت شده‌ی انگورونگورو تانزانیا به راه می‌افتند، در حوالی ماه ژوئن از سرنگتی می‌گذرند و در حول و حوش ماه سپتامبر، قبل از سفر مجدد به جنوب، به ماسایی مارا می‌رسند.

۲. کوه تیبل، آفریقای جنوبی

کوه تیبل کیپ‌تاون را تشکیل می‌دهد، یکی از بهترین شهرهای ساحلی جهان، که یکی از فتوژنیک‌ترین‌ها در جهان نیز هست.

در آنجا امکان تله‌کابین سواری به بالای تپه وجود دارد، جایی که پر از چشم‌اندازهای فوق‌العاده، طلوع/غروب‌های بی نظیر و عالی برای گرفتن عکسی خارق‌العاده است. شما را به چالشی دعوت می‌کنم: اگر می‌توانید زیر ۵۰ عدد عکس بگیرید!

۱۰ جاذبه جزیره مایورکا اسپانیا که چشم هر گردشگری را خیره می‌کند

۳. جامع الفنا، مراکش

جامع‌ الفنا، حیرت انگیزترین میدان شهری جهان، به یاد شما می‌آورد که در قاره‌ی آفریقا هستید. در قلب شهر قدیمی مراکش، ساحران مار باز، کسانی که با حنا روی بدن مردم نقش و نگار می‌کشند، کف بین‌ها، خرمافروشان و فروشندگان آب پرتقال بساط‌شان را در گرمای خواب‌آور بعدازظهر به پا می‌کنند.

با فرا رسیدن شب، فروشندگان و طبل نوازان قبیله‌ای، رقصندگان و رستوران‌های سیاری که گوشت کبابی خوشمزه، نان داغ و سالاد می‌فروشند به هم می‌پیوندند به نحوی که دود برخاسته از کسب و کارشان تا پاسی از نیمه شب هم چنان بر فراز دکه‌های آن‌ها قابل رویت است.

۴. تپه‌های سوسوس‌وِلی، نامیبیا

سوسوس‌ولی یعنی «محل جمع شدن آب» اما اگر نمی‌خواهید در این مکان – یعنی برجسته ترین جاذبه‌ی نامیبیا – با دهیدراته شدن بدن مواجه شوید، حتما با خودتان آب آشامیدنی ببرید.

این تپه‌ّها در گذر میلیون‌ها سال به وجود آمده‌اند، و نتیجه‌ی جاری شدن مواد از رود اورنج به دریای آتلانتیک، حمل شدن این مواد به شمال و بازگشتشان با موج به عقب هستند.

بالا رفتن از این تپه‌ها شما را با مناظر حیرت انگیزی روبرو می‌سازد، از جمله دِدوَلی (دره مرگ)، گستره‌ای مملو از خاک رس خشک و سفید که بدن لخت درختان خشکیده به مانند اسکلت‌های به جا مانده از حیوانات دوران کهن از دل آن بیرون زده است.

۱۲ جاذبه گردشگری بوداپست مجارستان عروس زیبای دانوب

۵. گوریل‌های کوهی، رواندا

یک رویارویی نزدیک با گوریل‌های کوهی در جنگل‌های بارانی رواندا خاطره‌ای می‌شود که یک عمر با شما باقی خواهد ماند. نهادهای مختلفی آنجا هستند که تورهایی به دنبال این گوریل‌ها و دارو دسته‌شان در دل جنگل‌های انبوه به راه می‌اندازند.

در ارتفاعی بیش از ۱۸۲۸ متر، پارک ملی نیونگوی منطقه‌ای مجزا است، که بیش از ۶۲۱ کیلومتر مربع را در جنوب غربی رواندا پوشش می‌دهد. گردشگران می‌توانند با طیف گسترده‌ای از گونه‌های اولیه آشنا شوند و همچنین از بلندترین سایبان شرق آفریقا عبور کنند.

۶. آبشارهای ویکتوریا، زامبیا و زیمبابوه

یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های عالی جهان، آبشارهای ویکتوریا—طبق گزارش‌ها اولین بار توسط اروپایی‌ها و وقتی دیوید لیوینگستون اسکاتلندی به آنجا سفر می‌کند کشف می‌شود.

از آن‌ زمان به بعد هزاران نفر از فرو ریزش این آبشار ۱۰۸ متری – که زمانی هر ثانیه ۱۲.۸۰۰ متر مکعب آب از آن به پایین می‌ریخت – یعنی دو برابر بلندترین آبشار نیجریه، لذت برده‌اند.

۱۳ جاذبه گردشگری بارسلونا اسپانیا که هوش از سرتان می‌برد

۷. اسپیتز کوپه، نامیبیا

بیابان‌های نامیبیا آن‌قدر شگفت‌انگیز هستند که شایستگی آن را دارند یک بار دیگر در این فهرست به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری به آن‌ها اشاره شود.

اسپیتز کوپه گروهی از قله‌های گرانیتی در صحرای نامیب نامیبیا است، که بلندترین قله‌ی آن ۱۸۰۰ متر ارتفاع دارد. این مکان برای کوهنوردان، زمین شناسان، ستاره شناسان، و عاشقان دیدن پرواز پرندگان واقعا بهشت است.

۸. تپه‌های ساهارا، مراکش

توریست‌پسندترین بخش ساهارا از حاشیه‌ی شمالی مراکش قابل دسترسی است. شما می‌توانید به همراه بربرهای شهر زاگورا سفر کنید، یا در تازارین اردو بزنید، جایی که دوندگان از سرتاسر جهان هر سال بهار دو ماراتون یک هفته‌ای خود را در آن به پایان می‌رسانند.

دامنه‌ی تپه‌های مرزوگا یک گستره‌ی بی‌پایان قرار گرفته – که عاری از آلودگی نوری- است و برای تماشای ستارگان عالی است.

۱۱ جاذبه گردشگری رم ایتالیا که قلب‌تان را به تپش می‌اندازد

۹. اهرام بزرگ جیزه

مشهورترین سازه در جیزه، نزدیک قاهره، «هرم خوفو چهارم» است که در حدود ۲۶۵۰ سال قبل از میلاد و از ۲.۵ میلیون بلوک سنگ آهک ساخته شده است. اضلاع آن دقیقا به سمت شمال، جنوب، شرق و غرب هستند.

هرم خفرع یا خفرن دومین هرم بزرگ مجموعه اهرام جیزه است. هرچند هرم خوفو بزرگ‌ترین هرم در میان هرم‌های سه‌گانه است اما خفرع سالم‌ترین شکل هرمی را در میان این سه هرم حفظ کرده‌است و نوک هرم و مجموعه تدفینی آن از همه دیگر هرم‌های دشت جیزه سالم‌تر باقی مانده‌است.

هرم منقرع سوّمین هرم بزرگ مجموعه اهرام جیزه است. قدمت هرم منقرع به دودمان چهارم مصر می‌رسد. این هرم از دو هرم دیگر کوچکتر است و هر سه آن‌ها با اهرام کوچکتر و چندین و چند مقبره احاطه شده اند.

۱۰. پارک ملی نیئیکا پلاتو، مالاوی

نیئیکا، بزرگترین پارک ملی مالاوی، یکی از غیرمعمولی‌ترین جاهای آفریقا است، دشتی دارد که رودخانه‌های متعددی آن را قطع می‌کنند و از طریق آبشارهای حاشیه‌ی شرقی کوهستان به دریاچه‌ی مالاوی می‌رسند.

مرز شرقی این دشت دیواره‌ی دره‌ی بزرگ ریفت را تشکیل می‌دهد. گنبدهای بزرگ تپه‌ها شیب ملایمی دارند، که نیئیکا را برای در نوردیدن و پیاده روی کوهستانی و همچنین جیپ‌رانی‌های اکتشافی به مکانی بی‌نظیر تبدیل می‌کند.

۱۱. دشت‌های نمک مک گادیکگی، بوتسوانا

رپورتاژ

گفته می‌شود که شما می‌توانید در این ناحیه‌ی وسیع پر از نمک خشک شده در صحرای کالاهاری صدای جریان خون خود را بشنوید، منظره‌ای ممنوعه که از خشک شدن دریاچه‌ای عظیم در هزاران سال پیش شکل گرفته است.

اما در طول زمستان می‌تواند در یک لحظه تغییر وضعیت بدهد، اگر باران آنقدر باشد که جوانه‌ّای علف را برویاند، صدای پای حیات وحش سکوت را در هم خواهد شکست، صدای پای گوره خرها، حیوانات وحشی و فلامینگوها.

۱۲. دره‌ی دِرا، مراکش

بین کوه‌های اطلس و تپه‌های ساهارا یکی از چشم‌نوازترین و ارزنده‌ترین مناظر مراکش قرار گرفته است: درا، نخلستان انبوهی که خانه‌های ساخته شده از خاک رس قرمز از دل آن‌ها سر برآورده‌اند.

زاگورا، در انتهای جنوبی این دره، با هتل‌ها و رستوران‌های لوکس مکان دلنشینی را فراهم آورده است. برای رسیدن از مراکش به درا از مسیری تماشایی در لابلای رشته کوه‌های اطلس باید بگذرید – بهتر این است که خودتان رانندگی نکنید!

۱۳. ابوالهول، مصر

مجسمه اِسفینکس یا به عربی ابوالهول غول افسانه‌های مصر باستان و اسطوره ادیپ، مخلوطی از انسان و حیوان با پیکری از شیر، مزیّن به بال‌های عقاب و دارای سری شبیه سر زنان است. این موجود افسانه‌ای کسانی را که موفق به حل معمای او نمی‌شدند می‌کشت و در نظر مصریان باستان مظهر آفتاب محسوب می‌شد. اِسفینکس بزرگ که در مصر قرار دارد از صخره‌ای یکپارچه تراشیده شده‌است و ۲۰ متر ارتفاع و ۷۰ متر طول دارد. بعد از چیرگی اعراب بر مصر باستان، نام اِسفینکس را ابوالهول نهادند که در عربی به معنی پدر وحشت است.

۱۴. کوه مولانژه، مالاوی

در حدود ۳.۰۰۰ متری، مولانژه‌ی کبیر زمین انبوهی را که احاطه‌اش کرده‌ است قطع می‌کند. این کوه توسط شکاف فورت لیستر، رهگذری که بر اثر فرسایش توسط رودخانه‌های فالومبه و سومبانی به وجود آمده است، به دو نیم تقسیم می‌شود.

این کوه به خاطر تخته‌ سنگ‌ها و مجراهای باریکی که جریان‌های تند آب را قطع می‌کند شناخته شده و متمایز است. اگر طاقت پیمودن مسیری کمی خسته کننده را داشته باشید نهایتا به چشم‌اندازهایی بی‌نظیر خواهید رسید.

در مسیر انتظار رویارویی با میمون‌ها، خرس‌ها، خرگوش‌های صحرایی، موش‌های صحرایی و فرشی از گل‌های وحشی اغواگر که بعد از بارش باران سر برآورده‌اند را داشته باشید.

۱۵. سافاری سواری، کنیا

بهترین راه تجربه‌ی دیدن گوره‌ خرها در کنیا چیست؟ سوار بر گرده‌ی یک اسب! مسافران می‌توانند به موازات این حیوانات راه راه در ماسای مارا، اسب سواری کنند و ظرف یک هفته تا   ۱۰۰ کیلومتر مربع مسافت را طی کنند.

۱۶. شگفتی‌های نیل، مصر

یک سفر دریایی در امتداد رود نیل، و روی یک فلوکای (قایق کوچک) رومانتیک نه داخل یک قایق توریستی شلوغ، آثار به جا مانده‌ی یکی از قدیمی‌ترین تمدن‌های جهان را برای‌تان آشکار خواهد ساخت.

در بالاترین نقطه‌ دره‌ی فراعنه، با مجسمه‌های یادبودش، و معبد کوم امبوی باشکوه، در شمال شهر اسوان در کرانه‌ی شرقی قرار دارد.

۱۷. فلامینگوها، کنیا

پاک ملی دریاچه‌ی ناکورو خانه‌ی ۱ میلیون فلامینگو است، و یکی از به یاد ماندنی‌ترین مناظر کنیا را رقم می‌زند. این دریاچه به خاطر به نمایش گذاشتن بزرگترین جمعیت پرندگان در جهان مشهور است، با سواحلی به رنگ صورتی زنده که این دریاچه‌ی قلیایی و آسمان پهناورش را پر می‌کنند.

۱۸. زامبزی سفلی، زامبیا

سافاری با قایق‌ در رودخانه‌ی زامبزی سفلی شما را با مناظری از اسب‌های آبی، فیل‌ها و سایر حیوانات روبرو می‌سازد که در حال آب خوردن از رودخانه‌ها و انشئابات اطراف کمپ هستند.

کسانی که عاشق ماهیگیری هستند نیز می‌توانند در کمپ‌ها و لوژهای مختلفی در سواحل رودخانه شرکت کنند.

۱۹. مجمع‌الجزایر بازاروتو آرچیپلاگو

یک هلیکوپتر سواری ۱۰ دقیقه‌ای در بازاروتو آرچیپلاگو به لژ آزورا ریتریتس در جزیره‌ی بنگوررا واقعا ارزشش را دارد. این مقصد مثل نگین انگشتری است!

این هتل بوتیک که برنده‌ی جایزه شده است بر روی یک جزیره‌ی تنها و درون پارک ملی مارینه قرار گرفته است، که در آنجا شانس دیدن نهنگ‌ها، دلفین‌ها و فیل دریایی را خواهید داشت.

۲۰. پارک ملی صحرای نکسای، بوتسوانا

بائوباب‌های بینس که نزدیک ورودی پارک ملی صحرای نکسای قرار گرفته است نام خود را از سری نقاشی‌های آبرنگی مشیده شده توسط کاشف دوره ویکتوریا و هنرمند نقاش توماس بینس گرفته است. میوه‌های این درخت ظاهرا کمی مزه‌ی شربت می‌دهند.

پارک صحرای نکسای برای تماشای نمکزارهایی که سمبل کالاهاری هستند و همچنین به خاطر شیر، پلنگ، و چیتاها و گله‌های بزرگ زرافه که چندان حضورشان عادی و معمول نیست معروفند بی‌نظیر است.

۲۱. دره‌ی فیش ریور، نامیبیا

نامیبیا یکی از نعمات مسافرتی است که همیشه چیزی برای ارائه به بازدید کنندگان دارد. این دره‌ی بزرگ که در بعضی جاها ۵۰۰ متر عمق و بیش از ۱۶۰ کیلومتر طول دارد به لحاظ اندازه بعد از گرند کانیون آمریکا دومین دره‌ی بزرگ جهان است، و در طول فصل خشک سال حوضچه‌های فیروزه‌ای آب های جاری فصلی از آن جاری و در دوردست‌ها گم می‌شوند.

۲۲. کرگدن‌ها در منطقه‌ی حفاظت شده‌ی سولیو، کنیا

منطقه‌ی سولیو، که در دره‌ای بین دامنه‌ّهای پر شیب کوه کنیا و قله‌ی گرد کوه‌های آبرداره واقع شده است خانه‌ی حدود ۲۵۰ کرگدن سیاه و سفید است و بهترین مکان برای دیدن این گونه‌های به سرعت در حال انقراض به حساب می‌آید.

۲۳. آتشفشان نیراگونگو، پارک ملی ویرونگا، جمهوری دموکراتیک کنگو

آتشفشان نیراگونگو با بیش از ۲ کیلومتر عرض و معمولا داشتن دریاچه‌ای از گدازه‌ها یکی از فعال ترین آتشفشان‌های آفریقا است که با فورانش در سال ۲۰۰۲ بیش از نیم میلیون نفر آواره شدند.

۲۴. کلیمانجارو، تانزانیا

کوه کلیمانجارو با ۵.۸۹۵ متر ارتفاع بلندترین قله‌ی آفریقا است و یکی از موارد موجود در فهرست هزاران چیزی که قبل از مرگ باید دید قرار دارد. این یک «جزیره‌ی آسمانی» است که زیستگاهی طبیعی و متنوع و دراماتیک به وجود آورده است.

با صعود از بین جنگل‌های بارانی انبوه و مراتع آلپ، کوهنوردان از یک چشم‌انداز مهتابی بی آب و علف عبور می‌کنند تا به قله‌های دو قلو، که اغلب بالای ابرها هستند، می‌رسند.

۲۵. دریاچه مالاوی، مالاوی

دریاچه‌ی مالاوی، یکی از بزرگترین دریاچه‌های جهان، توسط دکتر دیوید لیوینگستون «دریاچه‌ی ستارگان» نامیده شد؛ کسی که یک قرن و نیم پیش به این منطقه پا گذاشته بود.

این رودخانه از هر رودخانه‌ی دیگری در جهان ماهی‌های استوایی بیشتری دارد – ۱.۳۰۰ گونه – و شیرجه زدن در آب تازه‌ی آن واقعا لذت بخش است.

تنوع زیستی در این منطقه توسط یونسکو به رسمیت شناخته شده و ثبت شده است، که همین امر باعث به وجود آمدن پارک ملی دریاچه‌ی مالاوی شده است؛ اولین پارک آبی جهان، مکانی که میراث جهانی به حساب می‌آید.

 

نوشته‌های مرتبط