کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

استراتژی بازاریابی محتوا: ۴ توصیه به برندها برای تولید محتوای مناسب

برندهای جهان فراموش کرده‌ بودند که باید به استراتژی بازاریابی محتوا هم توجه کنند و در مورد نیازهای کاربران‌شان فکر کنند. شرکت‌ها فقط روی اولویت‌های خودشان و آن‌چه می‌خواستند بیان کنند متمرکز شده بودند. این اوضاع با طراحی کاربر محور تغییر کرد – مردم کم کم بررسی نیازهای مخاطبان مختلف و پرداختن به آن‌ها را به طور جدی شروع کردند. اما این خطر وجود دارد که یک سازمان بتواند در اثر توجه ویژه‌ای که نسبت به کاربران دارد، خود را فراموش کند. مارگوت بلومشتاین، استراتژیست برند و محتوا، در این ماموریت قصد دارد آونگ را به وسط چهارچوب بازگرداند.

او به این شکل استدلال می‌کند: “اگر شرکت‌هایی که همگی در یک صنعت خاص هستند و مخاطب یکسانی دارند، فقط روی نیازهای آن مخاطب متمرکز شوند، تجربه‌ی چندان جالبی نخواهند داشت.”

استراتژی بازاریابی محتوا

استراتژی بازاریابی محتوا

۱. توجه به بیان تفاوت ها

“خطوط هواپیمایی که همان کالای مشابه را به فروش می‌رسانند، همه یکسان به نظر می‌رسند و ظاهری یکسان دارند، ولی چنین چیزی درست نیست زیرا ما می‌دانیم که آن‌ها با هم فرق دارند به این دلیل که برندهای متفاوتی هستند، حتی اگر در مسیرهای یکسان پرواز داشته باشند، و حتی در صورتی که قیمت‌شان یکسان‌ باشد. ما می‌دانیم که تجربیاتی که جت‌بلو ، ویرجین و یونایتد ارائه می‌دهند به طور قابل‌توجهی متفاوت هستند و مردم سطح وفاداری، تمایلات و علائق مختلفی دارند که با آن برندها مطابقت دارد. من دوست دارم با مشتریان‌ام کار کنم تا به آن‌ها در بیان این تفاوت‌ها به بهترین نحو کمک کنم. در صورتی که آن‌ها بدانند چه کسی هستند، بهتر می‌توانند تصمیم بگیرند که با چه کسی می‌خواهند ارتباط برقرار کنند و چه زبان، محتوا و پلت‌فرم‌هایی برای جذب مخاطبان آن‌ها بهترین هستند. ”

مطلب مرتبط: ۴ اشتباه استارت‌‌ آپ ها در تولید محتوا، بازاریابی و جذب مشتری

۲. توجه به تجربه کاربر متناسب با برند

بلومشتاین، که با مشتریانی مانند تیمبرلند‌، لیندت و الجزیره‌ی آمریکا همکاری کرده‌است، به برندها کمک می‌کند تا اطمینان حاصل کنند که انتخاب‌های‌شان نه تنها برای مخاطبان‌شان مناسب است بلکه به عنوان یک شرکت برای خودشان هم مناسب است. رویکردی که او آن را تجربه‌ی کاربرِ متناسب با برند نامیده‌است.

برای مثال آیا یک برند تجاری باید با جملات کوتاه و مختصر با مخاطبین خود در ارتباط باشد یا از محتوایی بلند و طولانی برای این کار استفاده کند؟ آیا آن‌ها باید مصاحبه‌های ویدئویی با ذینفعان خود انجام دهند، یا بهتر است که مستقیماً با بزرگ‌ترین مشتریان‌شان در ارتباط باشند؟

مطلب مرتبط:چک لیست تولید محتوا: ۲۱ گام فوق‌العاده برای تولید محتوا و بلاگ نویسی

۳. توجه به اهداف ارتباطی

اولین قدم، صرف نظر از صنعت مشتری، اندازه یا مشکلی که سعی در حل آن دارند، همیشه کمک به آن‌ها برای ایجاد یک ساختار پیام است. بلومشتاین این موضوع را به عنوان سلسله مراتب اهداف ارتباطی تعریف می‌کند که می‌تواند برای هدایت ایجاد نسخه و همچنین طراحی بصری مورد استفاده قرار بگیرد.

بلومشتاین مشتری را از طریق یک فرآیند سه مرحله‌ای (که اولین بار آن را در کتاب خود به نام استراتژی محتوا در محل کار منتشر کرد) هدایت می‌کند به این ترتیب که باید پاسخ این سه سوال مشخص شود: این‌که چه کسی هستند، دوست دارند چه کسی باشند و چه کسی نیستند. او سپس تجزیه و تحلیل می‌کند که کدام اصطلاحات و واژه‌ها برای برند بسیار مهم و اساسی هستند به حدی که می‌خواهند حتما نسبت به آن‌ها پایبند باشند در حالی که برخی دیگر از واژه‌ها اهمیت چندانی برای برند ندارند.

او توضیح می‌دهد: ” شاید از قدیم شکل و شمایلی سنتی داشته‌اید و حالا متوجه شده‌اید که این شیوه خسته‌کننده و ملا‌انگیز است، اما هنوز هم تمایل دارید دارای ثبات، مسئولیت‌پذیر و قابل اعتماد دیده شوید. در نهایت، ما الگوهای طبیعی را در این شرایط مشخص می‌کنیم و آن‌ها را رتبه‌بندی می‌کنیم. ما باید پی ببریم که بهترین ویژگی که شما برای برقراری ارتباط با مخاطبین‌تان دارید، چیست – برای مثال‌، احساس نوآوری شما و خلاق و اولین بودن‌تان می‌تواند ویژگی مثبت شما باشد. ”

۴. ارزیابی محتوا

بلومشتاین پس از ایجاد ساختار پیام، به سمت کارهای تاکتیکی‌تر حرکت می‌کند. این کارها می‌توانند ایده‌هایی را در رابطه با محتوا و تعیین دستورالعمل‌های مرتبط با اصول نگارشی شامل شوند. ساختار پیام برای ارزیابی محتوای موجود در برند به منظور آزمایش کردن آن استفاده می‌شود.

بلومشتاین ادامه می‌دهد: “من نمی‌توانم به شما بگویم چند بار با تیمی کار کرده‌ام که ممکن است با گفتن این‌که تمایل دارند مدرن به نظر برسند، کارشان را شروع کنند، اما وقتی از آن‌ها می‌پرسم مدرن بودن چه معنایی دارد و با شیوه‌های قبلی که برای انجام کار داشته‌اند، چه فرقی دارد، اکثر اوقات مکث می‌کنند! خوب، چه کسی دوست ندارد که کارش مدرن و امروزی به نظر برسد؟ ما باید این واژه‌ها را بشکافیم و باز کنیم و از حالت انتزاعی به حالت واقعی و عینی پیش برویم. ”


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: creativebloq

استراتژی بازاریابی محتوا: ۴ توصیه به برندها برای تولید محتوای مناسب


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی