11 بهترین روش از بین بردن سوسک آلمانی یا سوسک های ریز کابینتی

به هر حال، سوسک آلمانی سوسک شماره‌ی یک در منازل است، و نرخ تولیدمثل سریع‌شان یعنی اینکه اگر برای خلاص شدن از دست‌شان قدمی برندارید، آن‌ها می‌توانند به منزل‌تان خسارت بزنند! خوشبختانه، ما این راهنما را برای شما فراهم آورده است تا به شما کمک کند سوسک آلمانی یا سوسک های ریز کابینتی را شناسایی کنید، مراقب نشانه‌های هجوم باشید، و این آفات را از بین ببرید.

بگذارید با بحث درباره‌ی مشخصه‌های سوسک آلمانی یا سوسک های ریز کابینتی شروع کنیم.

مشخصههای سوسکهای آلمانی

سوسک‌های آلمانی رایج‌ترین گونه‌های خانگی یافته شده هستند. اگر یک سوسک قهوه‌ای روشن یا یا مایل به زرد با دو نوار افقی سیاه رنگ پشت سرش پیدا کرده‌اید، احتمالا این سوسک، سوسک آلمانی است.

همچنین باید ذکر کنیم که، هرچند این سوسک‌ها بال دارند، اما به ندرت پرواز می‌کنند. در عوض، آن‌ها ترجیح می‌دهند روی کف اتاق، پیشخوان آشپزخانه و دیگر جاهای گرم و مرطوب منزل‌تان به اطراف بخزند.

و مواظب باشید- این آفات می‌توانند باعث بروز علائم آسم و انتقال باکتری‌های مضر شوند. بنابراین، در مورد هجوم سوسک‌های آلمانی(یا هر آفت خانگی خطرناک دیگری) نباید سهل‌انگاری شود!

اگر نمی‌خواهید خودتان از دست آن‌ها خلاص شوید، به فکر انتخاب خدمات کنترل آفات حرفه‌ای باشید تا خانه‌ تان سالم و بی‌سوسک باقی بماند.

نشانههای هجوم سوسکهای آلمانی:

آیا یک سوسک آلمانی را در منزل‌تان شناسایی کرده‌اید؟ اگر چنین است، ممکن است با هجوم سوسک‌ها مواجه باشید. در اینجا چند نشانه‌ی دیگر ذکر می‌شود که باید مراقب آن‌ها باشید:

۱. فعالیت سوسکها در طول روز

سوسک‌ها موجوداتی شب‌فعال هستند، پس اگر آن‌ها را در طول روز حین به سرعت دویدن روی کف خانه دیدید، این احتمال وجود دارد که در منزل‌تان مورد هجوم جدی سوسک‌ها قرار گرفته باشید.

۲. هر بوی چربی و کپک زدگی

سوسک‌های آلمانی انواع مختلفی از مواد شیمیایی بودار ترشح می‌کنند. پس اگر یک بوی چربی و کپک زدگی احساس کردید، به احتمال فراوان مورد هجوم سوسک‌های آلمانی واقع شده‌اید.

۳. مدفوع سوسکها

انگار درگیر بودن با خود سوسک‌ها کافی نیست- که حالا باید با مدفوع‌شان هم درگیر باشیم!

شما می‌توانید خیلی راحت مدفوع سوسک‌های آلمانی را تشخیص بدهید چون شبیه دانه‌های فلفل/قهوه است و عموما در کشوها یا کابینت‌ها یافت می‌شود. مدفوع آن‌ها حتی ممکن است لکه‌های تیره‌ای در گوشه‌های اتاق‌های خانه‌تان به جا بگذارد.

۴. سوسکهای مرده

اگر یک سوسک‌ آلمانی مرده پیدا کنید، به احتمال فراوان دوستانش همان نزدیکی‌ها هستند- زنده و در حال هجوم به منزل شما. اما یک سوسک مرده تنها نشانه‌ی واضح هجوم نیست- حتی پوست ریخته‌ی یک سوسک آلمانی زنده می‌تواند نشانه‌ای از هجوم آن‌ها باشد!

۵. تعداد بسیار زیادی از سوسکهای قهوهای کوچکتر در آشپزخانه و/یا حمام

سوسک‌های آلمانی عاشق پرسه زدن در آشپزخانه‌ها و حمام‌ها هستند چون این قسمت‌ها مستعد فراهم کردن رطوبت و غذایی هستند که آن‌ها برای بقا نیاز دارند. بله- “غذای” سوسک در حمام‌ها وجود دارد چون آن‌ها صابون و خمیردندان هم می‌خورند.

روش از بین بردن سوسک آلمانی یا سوسک های ریز کابینتی

آیا متوجه چند نشانه‌ی هجوم در منزل‌تان شده‌اید؟ اگر چنین است، باید سریع وارد عمل شوید چون جمعیت سوسک‌‌های آلمانی به سرعت رشد می‌کند! مواردی که در ادامه می‌آیند کارهایی هستند که می‌توانید برای برطرف کردن مشکل آفات‌ انجام دهید:

۱. آشپزخانه و حمامتان را تمیز و خشک نگه دارید.

رپورتاژ

از آن‌جایی که سوسک‌های آلمانی عاشق پرسه زدن در آشپزخانه‌ها و حمام‌ها هستند، شما می‌توانید با از میان برداشتن هر دلیلی برای زندگی‌شان در آنجا آن‌ها را دفع کنید. این یعنی لازم است رطوبت و خرده غذاها را پاک کنید و صابون‌تان را دور از دسترس آن‌ها نگه دارید.

۲. هرچه ظرف غذای حیوان خانگی دارید خالی کنید.

چون سوسک‌ها شب‌ها فعال هستند، به احتمال فراوان از غذای حیوان خانگی‌تان تغذیه خواهند کرد، مگر آن که آن را بردارید. برای جلوگیری از این اتفاق، شب‌ها قبل از خواب مطمئن شوید ظرف‌های غذای حیوان خانگی‌تان خالی و تمیز باشند.

۳. از یک دستگاه رطوبت گیر در منزل‌تان استفاده کنید.

سوسک‌ها در محیط‌های مرطوب رشد می‌کنند، بنابراین استفاده از یک دستگاه رطوبت‌گیر روش خوبی است برای اینکه آن‌ها را به دنبال یافتن جای مرطوب‌تری برای زندگی بفرستیم. اگر از دستگاه رطوبت‌گیر در مکان بزرگی مثل زیرزمین استفاده می‌کنید، مطمئن شوید دستگاهی را انتخاب کرده‌ باشید که مشخصا برای پوشش متراژ مربع آن مکان ساخته شده است.

۴. کابینتهای آشپزخانهتان را تمییز کنید.

یادتان باشد- آنچه برای شما آشغال است، ضیافت سوسک‌های آلمانی است! حتی کوچک‌ترین خرده‌های غذا می‌تواند یک سوسک کثیف را به آشپزخانه‌تان بکشاند. بنابراین، مطمئن شوید کابینت‌های‌تان را کاملا تمیز کرده‌اید تا منبع غذایی این آفت‌ها را از بین برده باشید.

۵. آشغال را در فضای باز نگذارید

سوسک‌ها عاشق این هستند که وارد آشغال‌ها بشوند، بنابراین سعی کنید از گذاشتن آشغال در فضای باز اجتناب کنید تا آن‌ها نتوانند از آن تغذیه کنند! همچنین شما باید مطمئن شوید درب تمام سطل‌های آشغال‌تان محکم بسته شده باشد تا سوسک‌ها نتوانند دزدکی وارد آن‌ها بشوند.

۶. درب ظرفهای غذا را محکم ببندید.

اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که در یک بسته چیپس را باز می‌کنید و آن را داخل کابینت می‌گذارید، بهتر است این عادت‌تان را تغییر دهید. چرا؟ چون انجام این کار دسترسی سوسک‌ها را به غذای شما راحت می‌کند!

به جای آن، بسته‌های باز شده‌ی خوراکی‌ها را در ظرف‌های پلاستیکی محکم بسته شده قرار دهید. به این طریق، هیچ آفتی نمی‌تواند وارد آن شود.

۷. همه چیز را تا آنجا که ممکن است خشک نگه دارید.

شب‌ها قبل از آن که بخوابید، کمی وقت بگذارید و تمام سینک‌ها، وان‌های حمام، و دوش‌ها را خشک کنید. با انجام این کار، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که سوسک‌ها برای رشد و نمو محیط مرطوبی در اختیار ندارند.

۸. چطور سوسکهای آلمانی را بکشیم

بسیار خوب- تا اینجا درباره‌ی چند روش برای خلاص شدن از دست سوسک‌های آلمانی از طریق از بین بردن غذا، آب، و پناهگاه‌شان صحبت کرده‌ایم. حالا، اجازه بدهید درباره‌ی راه‌های کشتن آن‌ها صحبت کنیم.

۹. کنترل آفات خانگی با جوش شیرین

برای استفاده از این روش، یک پیمانه شکر را با یک پیمانه جوش شیرین مخلوط کنید و این مخلوط را روی یک بشقاب پلاستیکی که به راحتی در دسترس سوسک‌ها باشد قرار دهید. مطمئن شوید کمی آب هم در آن نزدیکی گذاشته باشید.

سوسک‌ها عاشق شکر هستند، بنابراین بلافاصله به سمت بشقاب جذب خواهند شد. با وجود این، وقتی یک سوسک آلمانی این مخلوط (ترکیب شده با آب)را می‌خورد، معده‌اش به خاطر واکنشی که به سبب جوش شیرین به وجود می‌آید منفجر خواهد شد!

۱۰. تلهی مختص به خودتان را درست کنید.

برای ساختن یک تله سوسک دست ساز، به چند کاسه، وازلین، و خوراکی(می‌توانید از شکر، خوراکی‌های نشاسته دار، یا هرچیز دیگری استفاده کنید- سوسک‌ها در مورد خوردن چندان سخت‌گیر نیستند!) نیاز دارید. یک لایه‌ی زخیم از وازلین را داخل کاسه قرار بدهید، و مقداری خوراکی در ته کاسه بریزید تا سوسک‌ها را به آنجا بکشانید.

وقتی یک سوسک آلمانی برای خوردن خوراکی به سمت کاسه می‌آید، در وازلین گیر خواهد کرد. آنوقت می‌توانید از دست آن آفت‌ها خلاص شوید.

۱۱. روشهای شیمیایی

اگر دوست داشته باشید، می‌توانید از افشانه‌های شیمیایی برای کشتن سوسک‌ها استفاده کنید. همچنین می‌توانید برای خلاص شدن از دست آن‌ها از ذرات یا تله‌های شیمیایی استفاده کنید. فقط به خاطر داشته باشید که، اگر این کار را انجام دهید، باید خیلی سریع باقیمانده‌ی سوسک‌ها را از زمین بردارید و دور بریزید!

نوشته‌های مرتبط