6 نوشیدنی با آب برای تقویت دستگاه گوارش

آب‌رسانی به بدن برای سلامت دستگاه گوارش بسیار ضروری است. اگر به میزان کافی آب در دستگاه گوارش‌مان نباشد، حرکت روده‌ها به کندی صورت می‌گیرد، مدفوع خشک و سفت می‌شود، و به سختی به روده‌ی بزرگ منتقل می‌شود؛ و به این ترتیب، دچار یبوست مزمن می‌شویم. به هر حال، همه بیش و کم از اهمیت آب‌رسانی به بدن آگاه هستند. ولی شاید تنها مشکل این باشد که آب بیش از اندازه بی‌مزه است و به ‌سختی بتوان آب زیاد نوشید. ولی در حقیقت، می‌توانید با افزودن ۶ خوراکی،‌ چند نوشیدنی با آب برای تقویت دستگاه گوارش برای خود درست کنید که دوست‌داشتنی و دلپذیر هستند!

به علاوه، افزودن این ۶ خوراکی به آب، و نوشیدن آن نسبت به نوشیدن آب میوه فوایدی بیش‌تر برای سلامت دستگاه گوارش‌تان به ارمغان خواهد آورد! چرا؟ زیرا معمولا آب میوه‌ها مملو از قند هستند. برای مثال، نوشیدن یک لیوان (حدود 340 گرم) آب پرتقال، 9 قاشق غذاخوری قند وارد بدن‌مان خواهد کرد؛ که این مقدار قند مساوی با حداکثر میزان قندی است که فرد بزرگسال می‌تواند در روز مصرف کند. ولی اگر تصمیم بگیرید این ۶ ماده را به آب آشامیدنی‌تان اضافه کنید و از مزایای آن‌ها بهره‌مند شوید، دیگر نیاز نیست نگران قند مصرفی‌تان باشید. این نکات را رعایت کنید تا دستگاه گوارش‌تان بسیار سالم و قوی بماند.

رپورتاژ

نوشیدنی با آب

  1. آب و لیمو شیرین یا لیمو ترش – این دو نوع مرکبات که سرشار از ویتامین C هستند به تولید آنزیم‌های گوارشی کمک می‌کنند. می‌توانید آب لیمو را در آب آشامیدنی‌تان بچکانید، یا تکه‌های آن‌ را در آب بیندازید.
  2. آب و سرکه سیــب – افزودن ۲ یا ۳ قاشق چای‌خوری سرکه به آب آشامیدنی می‌تواند سموم را از بدن‌تان دفع کند، عملکرد دستگاه گوارش را بهبود بخشد و سوخت‌وساز بدن‌تان را افزایش دهد. هم‌چنین می‌تواند تعادلpH را در بدن نیز حفظ کند.
  3. آب و برگ تازه‌ی نعنا – می‌تواند جریان صفرا و عملکرد غدد بزاقی را بهبود بخشد. هم‌چنین باعث تولید آنزیم‌های گوارشی می‌شود که به جذب ویتامین‌ها و مواد مغذی کمک می‌کنند. برگ نعنا هم‌چنین به تسکین ناراحتی معده کمک می‌کند.
  4. آب و خیـــــار – سرشار از فیبر و آب است که به گوارش و سلامت اجابت مزاج کمک می‌کند. نیمی از یک خیار نازک را قطعه‌قطعه کنید و در یک لیوان آب آشامیدنی بیندازید.
  5. آب و دارچیــن – یک تکه از چوب دارچین را در لیوان آب آشامیدنی‌تان بیندازید تا دستگاه گوارش‌تان را تقویت کنید. دارچین با کشتن باکتری‌ها و درمان عفونت‌های مجرای گوارشی به تسکین سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر کمک می‌کند.
  6. آب و زنجبیــل– به تسکین گرفتگی ماهیچه‌های معده، گاز معده، نفخ و سوءهاضمه کمک می‌کند. تکه‌های زنجبیل تازه را در آب بیندازید و بگذارید یک شب خیس بخورد. این کار باعث می‌شود مواد مغذی زنجبیل وارد آب شوند.

خواص آب ترشی: ۷ کار فوق العاده که می توانید با آب ترشی انجام دهید

نوشته‌های مرتبط