6 دلیل که نگهداری از حیوانات خانگی استرس تان را کاهش می دهد

هر وقت به راه‌هایی برای کاهش استرس در زندگی فکر می‌کنیم، معمولا تکنیک‌هایی نظیر مراقبه یا مدیتیشن، یوگا، یا نوشتن اتفاقات و احساسات درونی‌مان در طول روز به ذهن‌مان خطور می‌کنند. این‌ها مطمئنا تکنیک‌های بسیار خوبی هستند. ولی پیدا کردن یک دوست جدید نیز می‌تواند به اندازه‌ی قابل توجهی استرس‌تان را تسکین دهد و فواید بسیاری برای سلامتی به همراه داشته باشد. با این‌که دوستان هم‌نوع‌مان می‌توانند به خوبی از لحاظ اجتماعی حمایت‌مان کنند و فواید زیادی در زندگی به ما برسانند، در این مقاله، قصد داریم به فواید نگهداری از حیوانات خانگی برای کاهش استرس و اضطراب اشاره کنیم.

کاهش استرس با نگهداری از حیوانات خانگی

پژوهش‌ها نشان می‌دهند، حیوانات خانگی – شاید حتی بیش‌تر از معاشرت با آدم‌ها – می‌تواند از لحاظ اجتماعی حمایت‌تان کنند، باعث تسکین استرس‌تان شوند، و فواید بسیاری برای سلامتی‌تان به همراه داشته باشند؛ مگر آن‌که واقعا از حیوانات متنفر باشید یا آن‌قدر سرتان شلوغ باشد که به خوبی نتوانید از آن‌ها مراقبت کنید. در ادامه، به فواید نگهداری از حیوانات خانگی برای سلامتی اشاره می‌کنیم.

۱. بهبود خلق و خو

اگر عاشق حیوانات باشید، حقیقتا امکان ندارد یک جفت چشم دکمه‌ای دوست‌داشتنی به چشمان‌تان خیره شوند، یا یک موجود ملوس نرم و پشمالو بدن خود را به دست‌های‌تان بمالد، و شما هم‌چنان ناراحت و خشمگین باقی بمانید. پژوهشگران معتقدند، حیوانات خانگی علاوه بر حمایت اجتماعی، تسکین استرس، سایر فوایدشان برای سلامت عمومی انسان‌، به خوبی می‌توانند وضعیت خلق و خو را نیز بهبود ببخشند. نتایج مطالعه‌ای در ۲۰۱۷ نشان دادند، آن دسته از بیماران مبتلا به ایدز که از یک حیوان خانگی نگهداری می‌کردند، کم‌تر از دیگر مبتلایان در معرض افسردگی قرار داشتند.

۲. کمک به کنترل فشار خون

بله، کاملا درست است. با این‌که داروهای بازدارنده‌ی آنزیم مبدل آنژیوتانسین عموما می‌توانند فشار خون را کاهش دهند، برای کنترل افزایش ناگهانی فشار خون ناشی از استرس و تنش آن‌چنان موثر نیستند. پژوهشگران از اواسط دهه‌ی ۱۹۸۰ به این نتیجه رسیدند که نگهداری از سگ‌ها و تعاملات اجتماعی به همراه حیوانات خانگی اثرات فیزیولوژیکی مثبتی به همراه دارد؛ از جمله یکی از این موارد، می‌توان به تاثیر ویژه‌ی آن بر کاهش فشار خون اشاره کرد. یکی از اثرات مثبت و شناخته شده‌ی نگهداری از حیوانات خانگی کاهش استرس و ایجاد آرامش در انسان است که از طریق لمس بدن این حیوانات در انسان ایجاد می‌شود.

۳. ترغیب به تحرک بیش‌تر

چه فقط به این دلیل که سگ‌های‌مان به راه رفتن نیاز دارند، چه به این دلیل که خودمان برای افزایش انگیزه‌مان به پیاده‌روی به یک همراه نیاز داریم، آن‌هایی که از سگ‌های خانگی نگهداری می‌کنند در مقایسه با سایر آدم‌هایی که حیوان خانگی ندارند و در محیط شهری زندگی می‌کنند، وقت بیش‌تری را به پیاده‌روی اختصاص می‌دهند.

رپورتاژ

به احتمال زیاد، بیش‌تر آدم‌هایی که دارای سگ خانگی هستند، به خاطر همراهی دوستان پشمالوی‌شان در پیاده‌روی، و شاید حتی به خاطر وجود این احساس که جزئی از جامعه‌ی دوستدار حیوانات هستند، بیش‌تر از سایرین از این فعالیت لذت می‌برند. از آن‌جا که انجام فعالیت‌های بدنی برای کنترل استرس و سلامت عمومی بدن مفید است، نگهداری از یک سگ خانگی افزایش میزان فعالیت بدنی روزانه‌تان را تضمین می‌کند.

۴. کمک به افزایش حمایت اجتماعی

وقتی برای پیاده‌روی به همراه سگ خانگی‌تان از خانه بیرون می‌روید، بیش از پیش به سایر آدم‌ها نزدیک می‌شوید؛ وجود این حیوان دوست‌داشتنی در کنارتان باعث می‌شود سایر آدم‌ها دلیلی برای صحبت کردن با شما پیدا کنند؛ به این ترتیب، شمار آدم‌هایی که می‌توانید با آن‌ها هم‌صحبت شوید، بیش‌تر می‌شود و این مسئله به شما امکان می‌دهد شبکه‌های دوستان‌ و آشنایان‌تان را گسترده‌تر کنید؛ در نهایت، تمام این‌ها کمک‌تان می‌کنند بهتر از گذشته بتوانید استرس‌تان را کنترل کنید.

۵. رفع تنهایی و ایجاد عشقی بی‌منت

حیوان‌های خانگی همیشه می‌توانند کنارتان باشند، به شکلی که شاید آدم‌ها نتوانند این چنین کنارتان بمانند. آن‌ها به شما عشق می‌ورزند و همراه‌تان هستند. هم‌چنین‌، همیشه می‌توانید از سکوت آرامش‌بخش آن‌ها، رازداری‌شان، و نوازش کردن‌شان لذت ببرید. و آن‌ها می‌توانند بهترین پادزهر برای تنهایی نیز باشند.

در حقیقت، طی یک مطالعه بر روی رفتارها و وضعیت ساکنان آسایشگاه‌ها، این افراد هنگامی که با یک سگ تنها هستند، کم‌تر از وضعیتی که با آدم‌ها و سگ‌ها وقت‌گذرانی می‌کنند، تنهایی را احساس می‌کنند. تمام این‌ها می‌توانند میزان استرسی را که آدم‌ها در واکنش به احساسات ناشی از انزوای اجتماعی و فقدان حمایت اجتماعی از جانب سایر آدم‌ها تحمل می‌کنند، کاهش دهند.

۶. کاهش استرس، حتی بهتر از دوستان و اطرافیان

با این‌که همه‌ی ما از قدرت گفتگو درباره‌ی مشکلات‌مان با دوست خوبی که شنونده‌ی خوبی نیز باشد، آگاه هستیم، پژوهش‌ها نشان می‌دهند وقت‌گذرانی با حیوانات خانگی حتی بهتر از گفتگو با دوستان می‌تواند به ما احساس آرامش و رهایی از استرس بدهد. نتایج یک مطالعه نشان داد، آدم‌هایی که در حال انجام یک فعالیت پر استرس هستند، هنگامی که در کنار حیوانات خانگی‌شان قرار دارند، در مقایسه با همراهی با یک دوست حمایت‌کننده یا حتی در حضور همسرشان، واقعا استرس کم‌تری را احساس می‌کنند. این مسئله تا حدودی به این دلیل است که حیوانات خانگی هیچ کس را قضاوت نمی‌کنند؛ فقط به آدم‌ها عشق می‌ورزند.

سخن آخر

با وجود تمام این فواید، همیشه باید به یاد داشته باشیم، همه‌ی آدم‌ها از عهده‌ی نگهداری از حیوانات خانگی بر نمی‌آیند. حیوانات خانگی واقعا توجه و مسئولیت‌پذیری مضاعف می‌خواهند؛ همین مسئله به خودی خود شاید استرس‌زا باشد. با وجود این، فواید نگهداری از یک حیوان خانگی برای بیش‌تر آدم‌ها از معایب آن قوی‌تر و بیش‌تر است. داشتن یک دوست خوب پشمالو می‌تواند استرس‌تان را در زندگی کاهش دهد و در لحظات سخت به شما آرامش بدهد.

 

نوشته‌های مرتبط