6 نشانه که شما به زودی از شغل تان اخراج می شوید

در این نوشتار نشانه‌هایی به شما معرفی می‌کنیم مبنی بر این‌که به زودی از شغل تان اخراج می شوید. از دست دادن شغل تجربه‌ای ناخوشایند است و زمانی که به صورت غیر منتظره رخ می‌دهد می‌تواند بدتر از این هم باشد. در چنین شرایطی نمی‌دانید که چنین اتفاقی در حال رخ دادن است و به همین خاطر فرصتی برای پیدا کردن یک شغل جدید ندارید. اما حقیقت این است که همواره نشانه‌های کوچکی وجود دارند که می‌توان با توجه به آنها احتمال اخراج شدن را داد. در ادامه این مطلب قصد داریم برخی از این نشانه ها را برای شما برشماریم و نیز چند راهکار که می‌تواند به شما کمک کند را بگوییم.

۱. تعاملات شما با مدیرتان دستخوش تغییر شده است.

آیا تازگی ها کمتر با مدیرتان حرف می‌زنید؟ آیا در مواقع استراحت که به مدیرتان بر می‌خورید رفتار سردی با شما دارد؟ آیا رئیس‌تان از نگاه کردن به چشمان شما خودداری می‌کند؟ همه این موارد نشانه‌های کوچکی هستند که می‌توانند حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشند.

به گفته استفانی دانیل نایب رئیس شرکت Keystone Associates که در زمینه ارائه مشاوره در رابطه با منابع انسانی فعالیت دارد: «انسان‌ها، فارغ از آنکه چه سطحی از دانش و تجربه دارند، اگر در مورد شرایطی احساس ناراحتی کنند، این عدم رضایت را اندک اندک نشان می‌دهند. بنابراین اگر مدیرتان قصد اخراج شما را داشته باشد، رفتار او به خوبی همیشه نخواهد بود.

۲. نتوانسته‌اید به اهداف خود دست پیدا کنید.

این نشانه کاملا روشن است اما اگر عملکردتان به آرامی رو به افول نهاده، ممکن است که متوجه این نکته نشده باشید. با این همه، اگر برای انجام وظایفی خاص، زمانی را اعلام نموده اید و نتوانسته‌اید که به تعهدات خود عمل کنید، حتی در صورتی که رئیستان بگوید اوضاع مرتب است هم خود را در خطر بزرگی قرار داده‌اید.

زمانی که عملکرد افراد ضعیف می شود، لب به سرزنش دیگران می‌گشایند و از پذیرفتن مسئولیت‌ها شانه خالی می‌کنند. اگر شما نیز چنین وضعیتی دارید بهتر است که نحوه انجام فعالیت‌هایتان را مورد بازبینی قرار دهید.

۳. حجم وظایف همکاران‌تان زیاد شده است.

تصور کنید که به یکباره، پروژه‌های جدیدی به همکارانتان محو می شود و مجبورند که تا دیر وقت کار کنند در حالی که وظیفه تازه‌ای به شما محول نمی‌شود. حذف شدن از جلسات کاری شرکت و پروژه‌های مهم و کلیدی هیچگاه نشانه خوبی نیست.

دانیل می‌گوید: اگر از شما در فعالیت‌های مختلف استفاده می‌شود (جلسه، پروژه جدید و غیره) یا اینکه نظرتان را جویا می‌شوند، این می‌تواند نشانه خوبی باشد که همچنان در صحنه حضور خواهید داشت.

در عوض زمانی که دیگر از شما برای شرکت در پروژه‌هایی که به حوزه فعالیت‌هایتان مرتبط می‌شود، درخواست نمی‌شود، این یعنی اوضاع به هیچ وجه خوب نیست و باید هرچه سریع‌تر به فکر چاره باشید.

۴. آموزش فردی جدید به شما محول شده است.

رپورتاژ

به گفته باب هادیک رئیس شرکت کاریابی Russ Hadick and Associates، شرکت‌ها معمولا زمانی که قصد جایگزین کردن فردی را داشته باشند، شخص تازه‌ای را به وی معرفی می‌کنند تا آموزش‌های لازم را دریافت کند. اگر به ناگاه همکار تازه‌ای برای شما پیدا می‌شود که قرار است همکاری نزدیکی با هم داشته باشید و فوت و فن های کار را یاد بگیرد، احتمالا در حال آموزش دادن به شخص جایگزین خود هستید.

۵. از شما درخواست می‌شود که شرح فعالیت‌های خود و نحوه سپری کردن زمان‌تان را گزارش دهید

هادیک می‌گوید، کارفرمایانی که قصد اخراج کارمندشان را دارند معمولا از آنها سوال می‌کنند که زمان‌شان را چگونه سپری می‌کنند. مدیرتان احتمالا از شما درخواست می‌کند که جزئیات بیشتری را در رابطه با فعالیت‌های روزانه و دستاوردهای هفتگی‌تان در اختیارش قرار دهید.

۶. تغییری در مدیریت ایجاد شده است.

خریداری شدن یک شرکت توسط کمپانی دیگر یا انتصاب رئیس جدید برای شما نمی‌تواند حکم زنگ خطر را داشته باشد اما در چنین شرایطی معمولا خطر جایگزین شدن‌تان وجود دارد.

دانیل می‌گوید، گاهی اوقات شرکت خریدار ترجیح می‌دهد که از کارکنان خودش استفاده کند یا اینکه رئیس جدید دوست دارد از چهره‌های آشنای خود برای تصدی پست‌های مختلف بهره بگیرد. در چنین مواردی صحبت کردن با سرپرست می‌تواند نکته‌های مهمی را در اختیارتان قرار دهد.

حال این سوال مطرح می‌شود که اگر این نشانه ها را دیدید و به این نتیجه رسیدید که به زودی از شغل تان اخراج می شوید ، در گام بعدی باید چه کاری را انجام دهید؟

با مدیرتان صحبت کنید

با مدیرتان جلسه‌ای بگذارید و از او بپرسید که برای برآورده کردن توقعاتش چه کاری را می‌توانید انجام دهید. اگر گفتگویی صادقانه با مدیر خود داشته باشید می‌توانید به اطلاعات مهمی دست پیدا کنید و علاوه بر این، به او نشان دهید که حفظ شغل‌تان برای شما اهمیت دارد.

در مورد نقش خود شفاف باشید

هیچ‌کس دوست ندارد که مرتبا کارهای خوبش را به یاد دیگران بیاورد، اما بهتر است آماده باشید تا در مورد کارهایی که برای شرکت و تیم خود انجام داده‌اید صحبت کنید و مطمئن شوید که مدیران جدید از خدمات شما و نقش‌تان در موفقیت‌های گذشته شرکت باخبرند یا اینکه می‌دانند شما مغز متفکر کالا یا خدمتی موفق بوده‌اید.

به دنبال شغل جدید باشید

گاهی اوقات خبرها زیاد هم خوب نیستند و صحبت‌های شما هم نقشی در تصمیم‌گیری مدیرتان ندارد. پس بهتر است که به دنبال شغلی تازه برای خود باشید. در صورتی که به این نکات توجه داشته باشید زودتر می‌توانید از خبر اخراج خود مطلع شده و به دنبال شغل تازه‌ای بگردید.

نوشته‌های مرتبط