10 روش عالی برای غلبه بر ترس از پرواز با هواپیما

تعطیلات قرار است که اوقاتی برای ماجراجویی، سرگرمی و آرامش باشد. اما بعضی از مردم، حتی قبل از این‌که به مقصد برسند، ممکن است مدام اضطراب و نگرانی داشته باشند. ترس از پرواز از هر چهار مسافر یک نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث می‌شود که فرد احساس تنش و اضطراب کند، حملات هراس را تجربه کند، و در برخی موارد، به طور کلی قید سوار شدن به هواپیما را بزند. اما شما نباید اجازه بدهید که ترس از پرواز مانع شروع سفرتان و لذت بردن از آن شود. بکوشید با نکات قید شده در این نوشتار بر ترس‌تان از پرواز غلبه کنید و سفری پر از آرامش را پشت سر بگذارید.

۱. یک برنامه‌ی ذهن‌آگاهی را دانلود کنید

شاید ذهن‌آگاهی (حضور در لحظه) از آن عبارت‌هایی باشد که حسابی بین مردم باب شده‌است و همه در مورد آن صحبت کنند، اما واقعیت این است که ثابت شده این فرایند روانشناختی به غلبه بر ترس از پرواز کمک می‌کند. بسیاری از برنامه‌های ذهن‌آگاهی وجود دارد که شما می‌توانید دانلود کنید و هر زمانی که احساس کردید سوار شدن به هواپیما و پرواز شما را عصبی کرده و ترس به وجودتان انداخته‌است، از آن‌ها برای آرامش یافتن استفاده کنید. حتی برنامه‌هایی وجود دارند که مجموعه‌ای داستان برای خواب هستند و کمک‌تان می‌کنند در طول پرواز بخوابید. مدیتیشن کردن در زمان پرواز هم فکر خوبی است اما یادتان باشد که در روز پروازتان نیز این کار را انجام بدهید تا بیش‌ترین فایده‌ی ممکن را از آن ببرید.

۲. حواس‌تان را به چیز دیگری پرت کنید

بهترین راه برای این‌که در یک پرواز طولانی دچار اضطراب و نگرانی نشوید، انجام دادن کاری است که ذهن‌تان را از ترسی که دارید دور کند. روی گزینه‌های سرگرمی در پرواز اتکا نکنید؛ در عوض، یک مجموعه از انتخاب‌های خودتان برای سرگرمی و پرت کردن حواس‌تان به همراه داشته باشید. یک یادآوری روی گوشی تلفن‌تان برای دانلود فیلم، شوهای تلویزیونی و پادکست‌ها تنظیم کنید و بعد مجموعه‌ی مورد نظرتان را قبل از پرواز روی گوشی یا لپ تاپ دانلود کنید. کتاب مورد علاقه‌تان یا یکی از مجلاتی که همیشه مطالعه می‌کنید را به همراه داشته باشید. حتی در صورت امکان می‌توانید یک کاردستی سرهم‌کردنی، کتاب رنگ‌آمیزی بزرگسالان، یا ماسک صورت با خودتان ببرید. هر چیزی که می‌تواند به مدت چند ساعت شما را در پرواز مشغول نگه دارد، گزینه‌ی خوبی محسوب می‌شود.

۳. به ترس‌تان به صورت ریشه‌ای بپردازید

آویوفوبیا یا ترس از پرواز، نوعی اختلال روحی پیچیده است. درک چیزی که واقعا سبب بروز این ترس در شما شده‌است، برای غلبه بر این ترس کمک شایانی به شما خواهد کرد. به عنوان مثال، در حالی که برخی از مردم از سقوط هواپیما وحشت دارند، بسیاری دیگر هم از قرار گرفتن در یک محیط بسته و محدود واهمه دارند. قبل از برنامه‌ریزی سفر بزرگ بعدی، سعی کنید مدتی فکر کنید که واقعا چه چیزی باعث ترس از پرواز شما می‌شود، به این ترتیب می‌توانید بر اساس آن عمل کنید.

۴. نفس بکشید

زمانی که در طول پرواز  احساس کردید، هراس به دل‌تان افتاده‌است یا اضطراب دارید، بهترین راه برای آرام کردن خودتان این است که نفس عمیق بکشید. تکنیک‌های مختلفی وجود دارد که شما می‌توانید استفاده کنید، اما هدف اصلی این است که آهسته نفس بکشید و بیش‌تر روی بیرون دادن نفس‌تان تمرکز کنید تا روی تو کشیدن نفس، زیرا زمانی که دچار هراس می‌شوید تنفس‌تان سطحی و تند می‌شود، و در نتیجه حملات هراس بیش‌تر طول می‌کشد. یک ترفند این است که قبل از استنشاق، نفس‌تان را بیرون بدهید. سپس عمیق نفس بکشید، چند ثانیه نفس‌تان را نگه دارید، و بعد کامل نفس‌تان را بیرون بدهید. این کار را انجام بدهید تا زمانی که حملات هراس به پایان برسند.

۵. زود به فرودگاه بروید

رپورتاژ

مسافران مضطرب، اغلب احساس می‌کنند که فرودگاه‌ها عمدا طوری طراحی شده‌اند که شما را از تنش خارج کنند. طوری برنامه‌ریزی کنید که زود به فرودگاه برسید. حتی می‌توانید از دوست‌تان یا یکی از اعضای خانواده بخواهید که شما را به فرودگاه برساند. هنگامی که به فرودگاه رسیدید، کارهای لازم را از جمله تحویل بار و چک کردن جای صندلی‌تان در هواپیما انجام بدهید و کاملا آماده و ریلکس باشید. از مصرف کافئین اجتناب کنید زیرا ممکن است احساس استرس را تشدید کند. در عوض از زمانی که دارید استفاده کنید و در قسمت دیوتی فری فرودگاه دور بزنید. با دیدن محصولات مختلف هم حواس‌تان پرت می‌شود و هم آرامش خواهید یافت.

۶. صندلی راحت‌تر را انتخاب کنید

اگر از آن دسته آدم‌هایی هستید که از قرار گرفتن در محیط بسته و محدود ترس دارید، بهتر است صندلی کنار راهرو را برای نشستن انتخاب کنید. اگر احساس می‌کنید نگاه کردن بیرون از طریق پنجره برای‌تان کمک‌کننده است، خوب همین صندلی را انتخاب کنید. هنگامی که بلیط را خریداری می‌کنید، حواس‌تان باشد صندلی را انتخاب کنید که برای‌تان احساس راحتی دارد، حتی در صورتی که این کار برای‌تان هزینه‌ی بیش‌تری بتراشد. بعضی از هواپیماهای جدیدتر در پرواز کلاس اقتصادی هنگام شب نیز تخت‌خواب به مسافران می‌دهند، بنابراین برای اطلاع یافتن در زمینه‌ی این هواپیماها با ایرلاین مورد نظرتان تماس بگیرید. همچنین می‌توانید زمان سوار شدن به هواپیما از خدمه‌ی پرواز بپرسید که آیا همه‌ی صندلی‌ها پر هستند یا نه و در صورتی که بعضی از صندلی‌ها خالی بودند می‌توانید، صندلی‌تان را عوض کنید و جایی بنشینید که فضای بیش‌تری وجود دارد. در غالب مواقع اگر به آن‌ها بگویید که عصبی شده‌اید، آن‌ها بیش‌ترین کمک ممکن را به شما خواهند کرد.

۷. از گوش‌گیر و چشم‌بند استفاده کنید

برای بعضی از آدم‌هایی که ترس از پرواز دارند، پرواز در شب بسیار دشوار به نظر می‌رسد، اما در صورتی که برای‌تان امکان‌پذیر است، کمی استراحت کردن در پرواز می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. استفاده از گوش‌گیر و چشم‌بند به شما کمک می‌کند که راحت‌تر به خواب بروید. گوش‌گیر به خصوص خیلی مفید است زیرا صدای بلند هواپیما را مسدود می‌کند (به جای هدست بهتر است از گوش‌گیر استفاده کنید زیرا کمک می‌کند که راحت‌تر به خواب بروید). چشم‌گیر نیز به خدمه‌ی پرواز نشان می‌‌دهد که شما خواب هستید و فعلا نباید مزاحم‌تان بشوند. بسیاری از خطوط هوایی در پروازهای شبانه این امکانات را در اختیار مسافران نمی‌گذارند، بنابراین بهتر است که خودتان این دو را به همراه داشته باشید.

۸. مشکل‌تان را به یکی از خدمه‌ی پرواز بگویید

کارکنان پرواز هر روز با آدم‌هایی که از پرواز می‌ترسند، سر و کار دارند. دفعه بعد که سوار هواپیما شدید، هر زمانی که احساس اضطراب داشتید به نزدیک‌ترین میهمان‌دار بگویید. لازم نیست خجالت بکشید زیرا کار آن‌ها این است که به شما کمک کنند و سبب شوند که احساس آرامش و راحتی داشته باشید. آن‌ها می‌توانند اوضاع و احوال شما را بررسی کنند. همچنین ممکن است برخی نکات را در مورد تجربیاتی که در این زمینه دارند با شما به اشتراک بگذارند. اغلب، و به ویژه در صورتی که به تنهایی سفر می‌کنید، صحبت کردن در مورد ترسی که دارید می‌تواند کمک شایانی به شما بکند.

۹. طب فشاری را امتحان کنید

یک نقطه‌ی فشاری در پشت دست وجود دارد، درست در شکل V در پایه‌ی استخوان‌های انگشت شست و انگشت اشاره. پیدا کردن آن کمی تمرین نیاز دارد، اما زمانی که آن را فشار می‌دهید، حس خاصی ایجاد می‌شود. هرچند ثابت نشده‌است که انجام این کار روی همه تاثیر می‌گذارد، اما این نقطه با اضطراب ارتباط دارد و فشار دادن آن می‌تواند علائم تنش را از بین ببرد. در روزهای قبل از پرواز بکوشید این نقطه را پیدا کنید. فشار روی این نقطه اعمال کنید و ببینید آیا روی شما تاثیر دارد یا خیر. در صورتی که تاثیر داشت هر زمانی که پرواز دارید آن را انجام بدهید.

۱۰. در یک دوره کلاس ترس از پرواز شرکت کنید

اگر ترس از پرواز شما مانع از این می‌شود که سفر کنید یا اضطراب تان به حدی زیاد است که سلامتی‌تان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و تمام لذت‌تان را از سفر نابود می‌کند، بهتر است که به دنبال کمک حرفه‌ای باشید. برخی از خطوط هوایی، از جمله بریتیش ایروریز، ویرجین و ایزیجت، و همچنین برخی از فرودگاه‌ها، دوره‌های ترس از پرواز را ارائه می‌دهند. این دوره‌ها توسط خلبانان، خدمه و روانشناسان هدایت می‌شود و در آن‌ها همه‌ی جنبه‌های ترس از پرواز و نحوه‌ی غلبه بر آن‌ها تحت پوشش قرار می‌گیرد. متخصصان آموزش دیده، به تمام سوالات شما پاسخ می‌دهند و برای غلبه بر ترس‌تان آموزش‌هایی به شما می‌دهند. از آن‌جایی که این دوره‌ها با یک پرواز کوتاه نیز همراه هستند، فقط چند بار در طول سال برگزار می‌شوند. بنابراین حواس‌تان باشد که یکی از این دوره‌ها را از قبل رزرو کنید.

نوشته‌های مرتبط