کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۵ سوگیری شناختی که رابطه تان را خراب می‌کند

سوگیری شناختی الگویی است که در قضاوت و استدلال انحراف ایجاد کرده که به موجب آن، نتیجه‌گیری‌هایی که در مورد سایر افراد و موقعیت‌ها انجام می‌گیرد، ممکن است به شکلی غیرمنطقی صورت گیرند. حتی باهوش‌ترین و یکدل‌ترین آدم‌ها نیز در دام‌هایی روانشناختی گرفتار می‌شوند که آنها را از درکِ کامل دیگر آدم‌ها باز می‌دارند. در واقع، اشتباه کردن در قضاوت‌ها و رفتارمان نسبت به دیگران تقریبا در ما نهادینه شده است.

۱۵ سوگیری شناختی که رابطه تان را خراب می‌کند

در این‌جا، ۱۵ سوگیری شناختی را که بر تعاملات هرروزمان تاثیر می‌گذارند گردآوری کرده‌ایم. جای ترسناک‌اش آن‌جا است که بیشتر آنها حتی بدون آن‌که باخبر شویم اتفاق می‌افتند.

۱۵ سوگیری شناختی که رابطه تان را خراب می‌کند۱. سوگیریِ انتخاب-حمایت

وقتی چیزی را انتخاب می‌کنید، حتی اگر انتخاب‌تان نقص‌هایی داشته باشد حس مثبتی درمورد آن دارید. مثلا، ممکن است فکر کنید حیوان‌خانگی‌تان عالی است- حتی اگر آن حیوان هر چندوقت یکی را گاز بگیرد – و بقیه‌ی حیوانات رمزخرف هستند، چون مالِ شما نیستند.

مطلب مرتبط: ۲۰ انتخاب و عادت هوشمندانه افراد موفق

۲. مصیبتِ دانش

وقتی آدم‌هایی که بسیار بادانش هستند نمی‌توانند آدم‌های معمولی را درک کنند. مثلا، در سریال تلویزیونی “بیگ بنگ تئوری، ” برای دانشمند فیلم، شلدون کوپر، درکِ پنی، دختر همسایه که یک پیش‌خدمت است، کار دشواری است.

۳. فاصله‌ی همدلی

وقتی آدم‌های دارای یک وضعیت ذهنی از درک آدم‌هایی با وضعیت ذهنی دیگر عاجز می‌مانند. اگر شاد باشید، نمی‌توانید درک کنید چرا بقیه شاد نیستند. اگر دارای اشتیاق جنسی نیستید، نمی‌توانید درک کنید وقتی در آن وضعیت قرار بگیرید چگونه عمل خواهید کرد.

۱۵ سوگیری شناختی که رابطه تان را خراب می‌کند۴. خطای انتساب به ذات

وقتی رفتار یک نفر را به جای وضعیتی که در آن قرار دارد به یک ویژگی ذاتی او نسبت می‌دهید.

مثلا، وقتی همکارتان صرفا به خاطر ضربه خوردن شست پای‌اش ناراحت است، ممکن است فکر کنید او یک آدمِ ذاتا عصبانی است.

۵. اثر هاله‌ای

وقتی ویژگی مثبت یک‌نفر را دریافت می‌کنیم و آن را به هر چیز دیگری درمورد آن شخص یا چیز نسبت می‌دهیم. این حالت نشان می‌دهد که چرا ما اغلب فکر می‌کنیم افراد بسیار جذاب آدم‌های خوبی هم هستند.

۶. سوگیریِ بین گروهی

ما آدم‌های گروه‌مان را از کسی که در یک گروه دیگر است شایسته‌تر می‌بینیم. این سوگیری به مشخص‌کردن ریشه‌های پیش‌داوری و تبعیض کمک می‌کند. متاسفانه، پژوهشگران می‌گویند ما همیشه از این‌که آدم‌های گروه اجتماعی خود را ترجیح می‌دهیم آگاهی نداریم.

مطلب مرتبط: ۶ فکر خوش بینانه که دیدگاه‌تان را به زندگی تغییر خواهد داد

۷. فراخوش‌بینی

وقتی جهان را جای بهتری از آن‌چه هست بپنداریم، برای خطر و خشونتی که ممکن است با آن روبه‌رو شویم، آمادگی نخواهیم داشت. ناتوانی در پذیرش تنوع سرشت انسان‌ها، ما را آسیب‌پذیر می‌کند.

۱۵ سوگیری شناختی که رابطه تان را خراب می‌کند

۸. سوگیری بدبینی

این نقطه‌ی مقابل سوگیری فراخوش‌بینی است. بدبین‌ها پیامدهای منفی اعمال خود و دیگران را بیش‌ازحد بزرگ می‌کنند. کسانی که افسرده‌اند احتمال سوگیری بدبینی در آنها بیشتر است.

۹. واکنش مقاومتی

تمایل به انجام وارونه‌ی آن‌چه کسی از شما می‌خواهد، صرفا برای آن‌که قدرت آزادی انتخاب خود را ثابت کنید.

در پژوهشی دریافتند وقتی آدم‌ها تابلویی را می‌بینند که روی آن نوشته شده است “تحت هیچ شرایطی روی این دیوار چیزی ننویسید، ” احتمال بیشتری وجود دارد که دیوار را خط‌خطی کنند تا وقتی‌ تابلویی را می‌بینند که روی آن نوشته شده است، “لطفا روی این دیوارها چیزی ننویسید.” نویسندگان این پژوهش می‌گویند این تاحدودی به دلیل آن است که تابلو اول القا کننده‌ی تهدید بزرگ‌تری نسبت به آزادی آدم‌ها است.

۱۵ سوگیری شناختی که رابطه تان را خراب می‌کند۱۰. جبران

اعتقاد به این‌که انصاف باید بر ارزش‌های دیگر برتری داشته باشد، حتی اگر باب میل ما نباشد.

ما هنجار جبران را از سنین پایین می‌آموزیم که بر تمام تعاملات ما تاثیر می‌گذارد. در پژوهشی دریافتند وقتی پیش‌خدمت‌های رستوران به مشتریان نعنای بیشتری می‌دادند، مشتریان هم انعام آنها را افزایش می‌دادند. این احتمالا به‌خاطر آن است که مشتریان خود را موظف می‌دانستند لطفی را که در حق‌شان شده است جبران کنند.

۱۱. چشمگیری

تمایل ما به تمرکز روی ویژگی‌هایی از یک شخص که به راحت‌ترین شکل قابل تشخیص هستند.

مثلا، پژوهش‌ها نشان می‌دهند ما اغلب اعضای در اقلیت یک گروه را معرفِ کل گروه درنظر می‌گیریم. بنابراین اگر در یک تیم کسب‌و‌کار خانمی هست که عملکرد ضعیفی دارد، ممکن است فکر کنیم که خانم‌ها به طور کلی عملکردشان ضعیف است.

مطلب مرتبط: ۱۰ جالب‌ترین ترفندهای روانشناسی که بر آدم‌ها نفوذ کنید

۱۲. شعبده‌ی شیر و شکر (پارچه‌های راه راه)

بیش‌اتکایی به توصیه‌ی کارشناس خبره.

ما عموما به کسانی “کارشناس”‌ می‌گوییم که برای پیش‌گویی یک پیامد قدرت چندان بیشتری از بقیه‌ی مردم ندارند.

به عبارت دیگر، “در ازای هر شیر، یک شکر هم وجود دارد.”

[پارچه‌های راه راه دارای دو رنگ هستند ولی معمولا یک رنگ را غالب نشان می‌دهند، در صورتی که از هر دو رنگ به یک اندازه در آنها هست. م]

۱۳. سوگیری خود-اغراقی

همه‌ی آدم‌ها غالبا موفقیت‌های‌شان را با مردم قسمت می‌کنند، تا شکست‌های‌شان را. این امر به درک اشتباهی از واقعیت و ناتوانی در ارزیابی درست شرایط می‌انجامد.

همچنین به همین خاطر است که آدم‌ها در اینستاگرام از آن‌چه در زندگی واقعی می‌توانند باشند، بسیار شادتر به نظر می‌رسند.

۱۵ سوگیری شناختی که رابطه تان را خراب می‌کند۱۴. سوگیری حفظ وضع موجود

وقتی تمایل داشته باشیم اوضاع به همان شکل باقی بماند.

این مورد شبیه سوگیری زیان-گریزی است؛ که آدم‌ها ترجیح می‌دهند به جای کسب سود، ضرر نکنند.

نویسندگانِ یک کتاب می‌گویند، در رابطه‌ها، ما اغلب آشنایی(با هم ماندن) را به غریبگی(ازهم جدا شدن) ترجیح می‌دهیم، حتی اگر در آن لحظه از شریک زندگی خود ناراضی باشیم.

۱۵. کلیشه‌‌نگری

انتظار داشته باشیم یک گروه یا یک نفر ویژگی‌های معینی داشته باشد بدون آن‌که در مورد افراد اطلاعات واقعی در دست داشته باشیم.

ممکن است کلیشه‌‌نگری ارزش‌هایی هم داشته باشد چون به ما اجازه می‌دهد به سرعت تشخیص بدهیم غریبه‌ها دوست هستند یا دشمن. ولی آدم‌ها در استفاده‌ی آن زیاده‌روی می‌کنند- مثلا فکر می‌کنند افراد کم‌درآمد به شایستگی افراد پردرآمد نیستند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

منبع: بیزینس اینسایدر

نویسندگان: دریک بائر و شانا لبوییتز

۱۵ سوگیری شناختی که رابطه تان را خراب می‌کند


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی