کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

زبان بدن دروغگو : ۲۵ نشانه که یک نفر به شما دروغ می‌گوید

تا حالا این احساس را داشته‌اید که دلتان بخواهد بفهمید یک نفر دارد به شما دروغ می‌گوید یانه؟ خوشبختانه در این مقاله از ۲۵ زبان بدن دروغگو و نشانه هایی برایتان می‌گوییم که هر موقع دیگران به شما دروغ گفتند متوجه شوید!

زبان بدن دروغگو

وقتی شما در پی فهمیدن دروغگویی یک نفر هستید باید به دنبال این نشانه‌ها باشید و بر اساس ترکیبی از نشانه های زبان بدن و علایم رفتاری که تحلیلگران رفتارشناسی و روانشناسان با سالها مطالعه به آنها پی برده اند بتوانید پرده از دروغ و نیرنگ یک متقلب یا دروغگو بردارید.

۱. بیش از حد صورت خود را لمس می کند

زبان بدن دروغگو ۱

یکی از مهمترین نشانه های زبان بدن دروغگو بازی کردن با اجزای صورت مخصوصا بینی است. دکتر فیل معتقد است وقتی آدم ها دروغ می گویند تمایل زیادی دارند صورت شان مخصوصا بینی خود را لمس کنند. یا روی گونه‌های خود دست بکشند.

مطلب مرتبط:۷ ترفند مخفی تشخیص دروغگویی که هر دروغی را فاش می‌کند

۲. یک لبخند مصنوعی و الکی به لب دارند

زبان بدن دروغگو ۲

شما می‌توانید فرق یک لبخند واقعی را از یک لبخند جعلی تشخیص دهید؟ فهمیدنش زیاد سخت نیست. کافی است بدانید وقتی یک نفر واقعی می‌خندد گوشه‌ی چشم‌هایش چین می‌خورد و حالت خندیدن و شادی دارند اما کسی که الکی لبخند می‌زند فقط گوشه‌هایش لب هایش به سمت بالا حرکت کرده است و چشم‌هایش هیچ تغییری نمی‌کند.

۳. با بی تفاوتی شانه بالا می‌اندازند

زبان بدن دروغگو ۳

وقتی فردی به شما دروغ می‌گوید، کمی شانه هایش را بالا می‌اندازد. این حالت با شانه بالا انداختنی که واقعی است و تمام بدن فرد را درگیر این حرکت می کند تفاوت دارد. وقتی فردی شانه‌هایش را کمی بالا می‌اندازد یعنی یک حرکت کوچک انجام داده است که به بدنش تحمیل شده است.

۴. پاهای بی قراری دارند و مدام به زمین یا میز ضربه می‌زنند

زبان بدن دروغگو 4

یادتان باشد در یک گفت و گوی رسمی و اداری یادوستانه و عاشقانه صحنه‌ی رقص نیست که آدم‌ها مدام پاهایشان را تکان دهند! این حرکات اضافی پا و بی‌قراری ها می‌تواند یک دلیل مهم داشته باشد و آن این است که فرد در آن موقعیت ناراحت استو دلش می‌خواهد آن وضعیت را ترک کند.

مطلب مرتبط: ۱۱ نشانه‌‌ برای شناسایی آدم های دروغ‌گو که باید بدانید

۵. سرشان تکان های زیاد و حرکات ناگهانی دارد

زبان بدن دروغگو ۵

وقتی از فردی یک سوال می‌پرسید و او به طور ناگهانی سرش را پس می‌کشد یا مدام پایین و بالا را را نگاه می‌کند و سرش را این‌ور و آن‌ور می‌کند می‌تواند دلیلی برای دروغگویی اش باشد.

۶. ارتباط چشمی زیادی برقرار می‌کنند

زبان بدن دروغگو ۶

خیلی از افراد همیشه شنیده‌اند که آدم‌های دروغگو سعی می‌کنند از اذتباط چشمی مستقیم با سایرین دوری کنند. برای همین فردی که می‌خواهد دروغ بگوید به منظور جلوگیری از این شائبه سعی می‌کند مستقیم و خیره به چشمان شما نگاه کند تا شما به دروغگویی‌اش شک نکنید.

۷. بیش از حد از انگشت اشاره‌شان استفاده می‌کنند

زبان بدن دروغگو ۷

دروغگوها اغلب حالت دفاعی و خصمانه دارند. برای همین مدام انگشت اشاره‌شان به سمت دیگران است زیرا این انگشت معمولابرای تهدید به کار می رود و دروغگوها دوست دارند با مغلوب کردن سایرین اوضاع را به نفع خودشان به پایا ن برسانند. تا مخاطب به خاطر ترسیدن خودش را قانع کند که آنها راست گفته بودند و این اوست که اشتباه کرده است.

۸. به شدت عرق می‌کنند

زبان بدن دروغگو ۸

دروغگوها به شدت عرق می‌کنند و عرق می‌ریزند. زیرادروغ گفتن تحت هر شرایطی استرس زا است و این باعث می‌شود دمای بدن‌شان افزایش یابد و دچار تعریق زیادی شوند.

۹. به طور تصادفی دستهایشان را به اطراف بدن حرکت می‌دهند

زبان بدن دروغگو

گاهی اوقات یک فرد دروغگو برای اینکه از دروغی که می‌گوید حواس شما را پرت کند به طور تصادفی بازوهایش را باز یا بسته می‌کند یا دستهایش را به اطراف بدنش تکان می‌دهد.

۱۰. لبهای خود را غنچه می‌کنند!

زبان بدن دروغگو 10

دکتر فیل معتقد است دروغگوها به طور ناخودآگاه در تلاش برای جلب توجه و شگفت‌انگیز ظاهر شدن هستند. حالا یکبار لبخند مصنوعی می‌زنند، یکبار چشم‌هایشان راز یادی گشاد و گرد می‌کنند و یک بار هم به لبهایشان حالت غنچه(یا حالت اردکی) می‌دهند!

۱۱. حالت تدافعی دارند

زبان بدن دروغگو 11

دروغگوها معمولا در گفتگوها حالت تدافعی به خودشان می‌گیرند درحالی که افراد راستگو معمولا کمتر در لاک دفاعی فرو می‌روند و گاهی تهاجمی‌تر برخورد می‌کنند. دروغگوها معمولا دست به سینه می‌شوند و مدلی نگاه می‌کنند که گویی همین الان انتظار یک حمله از جانب شما را دارند.

مطلب مرتبط: ۶ روش تشخیص دروغ‌گو در عرض چند ثانیه

۱۲. مدام پشت گردن یا کنار گوش‌شان را می‌خارانند

زبان بدن ۱۴

وقتی یک فرد دروغ می‌گوید کنترل احساساتش کمی سخت می شود بنابراین بدنش مدام سیگنال های مختلفی می‌فرستد و او برای آنکه خودش را از آن وضعیت ناخوشایند برهاند دوستدارد حواس‌اش را از هیجانات منفی دور کند. عموم دروغگوها از خاراندن گردن و گوش به عنوان ابزاری برای آرام کردن خودشان بهره می‌برند.وقتی از کسی سوالی پرسیدید و او سریعا دستش را به سمت گوش و گردت خود برد یا دچار تیک عصبی دیگری شد می‌توانید به صداقتش شک کنید

۱۳. یک چیزی برای محافظت از خودشان دم دستشان است

زبان بدن دروغگو 13

گاهی اوقات در حین گفت و گو با یک دروغگو او به طور غیرارادی چیزهایی مثل کتاب، فنجان یا لپ تاپ را بین خودشان و شما حایل می‌کند. مثلا یک کتاب را جلوی چانه اش می‌گیرد یا بخشی از صورتش را پشت میز دکوری که نزدیکتان است پنهان می‌کند

۱۴.  معمولا زیاد سرفه می‌کنند

زبان بدن ۱۵

دکتر دارن معتقد است سرفه کردن در حین صحبت می‌تواند یکی از نشانه های دروغگویی باشد چرا که موضوعی تحت عنوان دغدغه لو رفتن همواره با شخص دروغگو همراه است و او سعی می‌کند از بدن خود سیگنال هایی به مخاطب ارسال کند تا دروغ خود را از لو رفتن حفظ کند و این سیگنال ها در ساده‌ترین شکل ممکندر غالب سرفه بروز می‌یابد. در یک بررسی از ۱۰ نفر پرسیده شد که سرفه نابهنگام وبی دلیل وسط یک گفتگو را نشانه چه چیزی می‌دانند؟ و ۹ نفر بیان کردند که معتقدند فرد مشغول دروغ گفتن است!

۱۵.بیش از حد پلک می‌زنند

زبان بدن ۱۶

پلک زدن به صورت طبیعی و عادی در همه افراد وجود دارد اما اگر شخصی به طور زیاد از حد و تا حدی عصبی پلک میزد می‌توان به صداقت کلامش شک کرد و نشانه های زبان بدن دروغگو می‌گوید که این کار غیرعادی است و می‌تواند یک حقیقت مخفی را برای ما آشکار کند.

۱۶. نفس‌شان تغییر می‌کند

زبان بدن دروغگو ۱۷

وقتی یک نفر دارد به شما دروغ می‌گوید، ممکن است سنگین نفس بکشد. این یک کنش بازتابی است. وقتی یک نفر مدل نفس کشیدنش تغییر کرد، شانه‌های‌اش بالا خواهد آمد و صدای‌اش خفه و از اعماق گلو به گوش ‌رسید می توانید به صداقتش شک کنید . در حقیقت، آن‌ها بریده بریده نفس می‌کشند چون ضربان قلب و جریان خون‌شان تغییر می‌کند.

۱۷. گونه هایشان خیلی سرخ است

زبان بدن دروغگو ۱۸

معمولا گونه‌های فردی که دروغ می‌گوید سرخ می‌شود و دلیلش هم این است که فرد تا حدودی عصبی است و عصبانیت باعث سرخ‌شدن صورت، به‌خصوص گونه‌ها می‌شود.

۱۸.لبهایش را به طور غیر ارادی گاز می گیرد

زبان بدن دروغگو ۱۹

یکی دیگر از نشانه های زبان بدن دروغگو فشار دادن و گاز گرفتن غیر ارادی لب است. فرد دروغگو معمولا از وضعیت خود اطمینان ندارد و چون در لحظه صحبت کردن بزاق دهانش کم می شود و گلویش خشک می‌شود باعث می‌شود ناخودآگاه لب هایش را می‌جود و فشار می‌دهد.

۱۹. در ارتعاش صدایشان تغییرات ایجاد می‌شود

فرد دروغگو معمولا سعی می‌کند بلندتر از سایرین حرف بزند و این به صورت کاملا غیرارادی رخ می‌دهد. بسیاری از سازمان‌ها برای تشخیص کلاهبرداران و متقلبان صدای آنها را ضبط می‌کنند و سپس با کمک نرم افزارهای خاصی به بررسی تنش و تغییر آوای کلام آنان می‌پردازند. متقلبان و دروغگوها معمولا تن صدایشان تغییر می‌کند و گاهی می‌لرزد و گاهی شبیه فریاد می‌شود.

۲۰. قهقهه های طولانی و خنده‌های بی دلیل دارند

زبان بدن دروغگو ۹

دروغگویان برای اینکه حواس شما را پرت کنند و یا آرامش درونی خود را به رخ شما بکشند سعی می‌کنند گاه و بیگاه الکی بخندند و گاهی هم قهقهه بزنند. با این کار سعی دارند به شما نشان بدهند که هیچ موضوع پنهانی و نگران کننده ای در میان نیست و آنها در کمال آرامش و درستی می‌خندند و اوضاع روبه راه است! اما خب شما ۱۹ زبان بدن دروغگو را تا قبل از این مورد خوانده اید و کاملا آماده کشف یک دروغگو هستید و فریب خنده های او را نمی‌خورید.

زبان بدن دروغگو ۲۱: کف دست‌شان را پنهان می‌کنند

زبان بدن دروغگو

دروغگوها معمولا بعد از گفتن یک مطلب دست‌شان را حرکت می‌دهند؛ در حالی که معمولا همه‌ی آدم‌ها پیش از شروع یک مطلب، یا هم‌زمان با بیان آن، دست‌شان را تکان می‌دهند. اگر ذهن آدم دروغگو متوجه شود که مخاطب حرف‌های‌اش را باور کرده است، کارهای زیادی انجام می‌دهد تا بتواند این داستان دروغین را بهبود ببخشد، و شاخ و برگ بهتری به آن بدهد. بنابراین، حرکات دست‌ها و بدن که در حالت طبیعی باید پیش از بیان یک مطلب مشاهده شوند، در مورد یک دروغگو بعد از صحبت‌های وی دیده خواهند شد.

به علاوه، وقتی آدم‌ها در حرف‌های‌شان صداقت ندارند، معمولا سعی می‌کنند کف دست‌های‌شان را از دید مخاطب پنهان کنند. این یک نشانه‌ی غیر ارادی است که آدم‌ها هنگام تردید در ابراز اطلاعات و هیجان‌ها، یا حتی دروغگویی از خود نشان می‌دهند. بنابراین، آدم‌های دروغگو دست‌های‌شان را در جیب‌شان یا حتی زیر میز پنهان می‌کنند.

۲۲. حالت چهره‌شان تغییر می‌کند

زبان بدن دروغگو

آیا تا به حال متوجه این مسئله شده‌اید که بعضی آدم‌ها هنگام صحبت، ناگهان صورت‌شان مثل روح سفید می‌شود؟ این نشانه می‌تواند حاکی از عدم صداقت باشد. این وضعیت هنگامی اتفاق می‌افتد که جریان خون به سرعت در سطح پوست صورت کاهش می‌یابد.

زبان بدن دروغگو ۲۳: از برخی اصطلاحات خاص استفاده می‌کنند

عبارت‌هایی مانند “‌می‌خواهم با شما صادق باشم‌”‌، “‌صادقانه بگویم‌”‌، “‌اجازه بدهید حقیقت را بگویم‌”‌، یا “‌به این یا به آن قسم می‌خورم‌”‌ و غیره می‌توانند نشان‌دهنده‌ی این مسئله باشند که یک آدم دروغگو تا حدودی به سختی تلاش می‌کند متقاعدتان کند که در حرف‌های‌اش صداقت وجود دارد.

۲۴. از برخی آواها یا کلمه‌ها استفاده می‌کند

سخنرانان

احتمالا آدم‌های دروغگو در حرف‌های‌اش مکررا از برخی آواها یا کلمه‌هایی نظیر “‌آااااا‌”‌، “‌امممم‌”‌ یا “‌مثلا‌”‌ استفاده می‌کند. پژوهشی در دانشگاه میشیگان در این خصوص نشان داد، استفاده از آواهایی که فواصل بین جمله‌ها را پر می‌کنند، از جمله نشانه‌های رایج فریبکاری هنگام صحبت هستند. آدم‌های دروغگو معمولا وقتی که تلاش می‌کنند برای ساختن ادامه‌ی داستان دروغین‌شان وقت بخرند، معمولا از این گونه آواها یا کلمه‌ها استفاده می‌کنند.

۲۵. آدم دروغگو معمولا تپق می‌زند

معمولا آدم‌ها ذاتا دروغگو متولد نمی‌شوند. بنابراین، گاهی اوقات حقیقت از دهان‌شان در می‌رود. به عنوان مثال، ممکن است فردی بگوید، “‌من اخراج شدم – نه، صبر کن، منظورم این بود که استعفا دادم‌” یا “‌من با فلانی و فلانی شام – نه، صبر کن، من واقعا، تا دیر وقت سر کار بودم.‌”‌ در این شرایط، ممکن است با یک آدم دروغگو مواجه باشید.


ترجمه : تحریریه سایت کسب و کار بازده- پریسا جعفری

منبع: اکسپرس و لول وت و تایم

زبان بدن دروغگو : ۲۵ نشانه که یک نفر به شما دروغ می‌گوید

زبان بدن دروغگو


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی