۵۰ راز جالب درباره بیل گیتس بنیانگذار بشردوست مایکروسافت

بیل گیتس، یک تاجر متشخص، یک بشردوست وظیفه شناس، پیشگام در تولید نرم افزار و ثروتمندترین مرد حال حاضر جهان است. در ادامه به ۵۰ مورد از جالب­ترین ­حقایقی اشاره ­می­کنیم که احتمالا درباره بنیان­گذار شرکت مایکروسافت نمی­دانید.

۱. بیل گیتس با نام ویلیام هنری گیتس سوم به دنیا آمد، و چهارمین فرد خانواده با این نام است.  به خاطر اینکه پدرش پسوند “دوم” را داشت، بیل را با اسم مستعار “تری” صدا می‌کردند.

۲. گیتس در مدرسه خصوصی lakeside به تحصیل پرداخت که در میان محدود مدرسه­های آمریکا بود که در آن زمان از پایانه رایانه برخوردار بودند. علاقه گیتس به برنامه نویسی کامپیوتر چندان بود که برای دنبال کردن آن از شرکت در کلاس­های ریاضی معاف شد.

۳. اولین برنامه کامپیوتری گیتس بازی tic-tac toe بود.

۴. گیتس برنامه نرم افزاری مدرسه­ برای برنامه‌ریزی دانش­آموزان در کلاس­ها را هک کرد و با عوض کردن کد دستوری آن­ها باعث شد در کلاس­ها تعداد نامتناسبی از دختران جذاب قرار بگیرند.

۵. در ۱۷ سالگی گیتس اولین برنامه کامپیوتری­اش را که یک سیستم جدول زمانی برای دبیرستانی­ها بود فروخت، که توانست ۴۲۰۰ دلار به جیب بزند.

۶. گیتس از مدرسه lakeside با نمره ۱۵۹۰ از ۱۶۰۰ فارغ­التحصل شد، و در سال ۱۹۷۳ به دانشگاه هاروارد رفت که در آن­جا با استیو بالمر آشنا شد.

۷. به عنوان دانشجوی سال دوم در هاروارد، یک الگوریتم مرتب‌سازی ……….. نوشت که بیش از ۳۰ سال رکورددار پیدا کردن سریعترین راه­حل برای مسئله‌ای بود که توسط هنری لوئیس در کلاس ترکیبیات ارائه شده بود.

۸. در هاروارد به استادانش گفت، که قبل از ۳۰ سالگی یک میلیونر خواهد شد. اما در ۳۱ سالگی میلیاردر شد.

۹. در سال ۱۹۷۵، گیتس از دانشگاه هاروارد اخراج شد و به دوست دوران بچگیش پل آلن ملحق شد تا شرکتی بسازند که بعد­ها مایکرو-سافت نام گرفت. خط پیوند وسط آن در عرض یک سال پاک شد.

۱۰.  جالب است بدانید مایکروسافت اولین ماجراجویی بیل گیتس و پل آلن نبود. این دو قبل­تر هم با همکاری یکدیگر Traf-O-Data را پایه‌گذاری کردند، شرکتی که بر اساس پردازنده­ اینتل 8008 شمارش­گر­های ترافیکی می­ساخت.

۱۱. در سال ۱۹۷۷ بخاطر به همراه نداشتن گواهینامه در حین رانندگی در نیومکزیکو دستگیر شد.

۱۲. گیتس در طول پنج سال اول تاسیس شرکتش، تک تک خط کدهایی را که شرکتش ارسال کرده بود بازبینی می­کرد.

۱۳. گیتس در این صنعت به عنوان یک رقیب سرسخت شهرتی به هم زد و نه با تلفن در دسترس بود و نه تماس­های تلفنی را پاسخ می‌داد.

۱۴. گیتس در یک مصاحبه تصدیق کرد که ترکیب دکمه­های ctrl-alt-delete برای وارد شدن به رایانه­ها اشتباه بود.

۱۵.  در سال ۱۹۹۴ بیل گیتس در یک حراجی، برای Codex Leichester، مجموعه نوشته­های لئوناردو داوینچی ۳۰.۱ میلیون دلار پرداخت کرد.

۱۶. گیتس خود را متعهد کرده است که بیشتر ثروت­­اش را در امور خیریه مصرف کند. طبق گزارشات رسیده گیتس برای هر یک از فرزندانش مبلغ ۱۰ میلیون دلار کنار گذاشته است.

۱۷. وقتی از گیتس که دوست مارک زاکربرگ است پرسیدند چرا در توئیتر فعال است اما در فیسبوک فعالیت نمی­کند؟ گفت: درخواست‌های دوستی از کنترل خارج شده بود… .

۱۸. گیتس برای اینکه نشان دهد چقدر مجموعه نسخه­های داوینچی را تحسین می‌کند، اعلام کرد اگر مجبور شود در خانه در حال سوختن بین میراث خود و نجات نوشته­ها یکی را انتخاب کند، بدون تردید دومی را انتخاب می­کند.

۱۹. یک ماشین پول به معنای واقعی کلمه نشان می­دهد که گیتس به طور متوسط ۲۵۰ دلار در ثانیه، ۱۵۰۰۰ دلار در دقیقه و ۲۰ میلیون دلار در روز بدست می­آورد.

۲۰. مدت کوتاهی دارایی خالص او در سال ۱۹۹۹ از مرز ۱۰۱ میلیون دلار گذشت، و باعث شد رسانه­ها او را سنتی­بیلیونر بخوانند.

۲۱. ثروت او به اندازه مجموع ثروت ۴۰ کشور دنیاست، نه ۱۴۰ کشور.

۲۲.  از سال ۱۹۹۵ تا سال ۲۰۰۸ و قبل از اینکه برای لحظاتی توسط وارن بافت عنوان خود را از دست دهد، گیتس ثروت­مندترین مرد دنیا بود. در سال ۲۰۱۳ بعد از اینکه توانست ثروت خود را از ۱۵.۸ میلیارد دلار به ۷۸.۵ میلیارد دلار افزایش دهد عنوان ثروت­مندترین مرد دنیا را دوباره از آن خود کرد.

۲۳. ۳۲ سال بعد از اخراج شدنش از دانشگاه هاروارد، در سال ۲۰۰۷ گیتس برای دریافت مدرک افتخاری دکترا به دانشگاهش برگشت در نتیجه به قولی که به پدرش داده بود عمل کرد و بالاخره این مدرک را به دست آورد.

۲۴. طبق آنچه که گزارش شده است، استیو جابز در پایان زندگی­اش نامه­ای از بیل گیتس را در کنار تختش نگه می‌داشت.

۲۵. گیتس بیش ۲۸ میلیارد دلار از طریق انجمن خیریه­اش اهدا کرده است که بالاترین رقمی اعطا شده به یک خیریه است.

رپورتاژ

۲۶. به گفته استیو جابز به خاطر لجبازی با بیل گیتس او را یک ساعت در دفاتر NeXT منتظر گذاشت.

۲۷. در سال ۲۰۰۵ ملکه الیزابت، بیل گیتس را به خاطر کمک‌های خیرخواهانه­اش در سراسر جهان، شوالیه فرمانده رتبه امپراتوری نامید.

۲۸. بیل گیتس در یک مصاحبه سهوا فاش کرد که مارک زاکربرگ با دوست دختر قدیمی­اش پریسیلا چاینا نامزده کرده است. این ادعا به سرعت توسط رئیس ارتباطات فیسبوک، الیوت سچارج تکذیب شد.

۲۹. .بیل گیتس و استیو جابز قبل از جدایی­شان در دهه هشتاد میلادی دسته جمعی و همراه با دوست دختر­هایشان بیرون می­رفتند.

۳۰. در نهم دسامبر سال ۲۰۱۰، گیتس، وارن بافت سرمایه گذار و مارک زاکربرگ( مدیر عامل فیسبوک) پیمان بخشش بوفت-گیتس را امضا کردند که در آن قول دادند حداقل نصف ثروت خود را به امور خیریه ببخشند.

۳۱. بنیاد بیل و ملیندا گیتس به خاطر سرمایه‌‌گذاری در شرکت­هایی که به تشدید فقر و آلودگی هوا متهم شده‌اند و هم‌چنین شرکت­های داروسازی که با کشورهای در حال توسعه دارو نمی‌فروشند، توسط لس‌آنجلس تایمز مورد انتقاده قرار گرفته است.

۳۲. در یکی از تبلیغات مایکروسافت که در سال ۲۰۰۸ پخش شد، گیتس در کنار جری ساینفلد ظاهر شد. در این تبلیغ ساینفیلد قبل از ورود به فروشگاه کفش‌های تخفیف خورده با غریبه‌ها مکالماتی انجام می دهد درحالی که گیتس هم در فروشگاه در حال خریدن کفش است.

۳۳. کارمندان مایکروسافت­ می‌گویند کم پیش نیامده که رئیس بزرگ مایکروسافت وسط یک سخنرانی بپرد و بگوید:”این احمقانه­ترین چیزیه که شنیده­ام”.

۳۴. در سال ۱۹۹۴ با دوس دختر فرانسویی­اش ملیندا ازدواج کرد که از او ۳ فرزند داشت: دخترانش کاترین و فوبه ادل، و پسرش روری جان.

۳۵.  اگر گیتس یک کشور به حساب می­آمد، ۳۷مین کشور ثروتمند روی زمین بود.

۳۶. پس از پایان فعالیتش به عنوان مدیر اجرایی مایکروسافت در ژانویه سال ۲۰۰۷، گیتس به عنوان رئیس باقی ماند و عنوان معمار نرم‌افزاری اصلی را برای خودش ساخت.

۳۷. گیتس پس از پایان فعالیتش به عنوان مدیرعامل مایکروسافت حقوق ویدیویی مجموعه سخنرانی­های مسنجر به نام The Character of Physical Law را خریداری کرد که توسط ریچارد فینمن در دانشگاه کورنل ارائه شده بودند.

۳۸. به نقل از گیتس او معتقد است اگر به جای درمان مالاریا در درمان بیماری سرطان سرمایه‌گذاری می­کرد ثروتش بی‌تاثیر می­بود.

۳۹. یکی از لذت­های فرزندانش دست انداختن گیتس با خواندن آهنگ میلیاردر است که توسط برونو مارس و تراویس مک‌کوی اجرا شده است..

۴۰. گیتس تقریبا یک میلیون دلار مالیات اموال برای خانه­اش پرداخت می­کند، یک خانه رویایی که بر دریاچه واشنگتن مشرف است و ارزشش ۱۲۵ میلیون دلار است.

۴۱. پس از پیدا شدن اشکالاتی در OS  برای سرقت زمان کامپیوتری،  بیل گیتس، پل آلن و دو نفر دیگر از دوستانشان توسط Computer Center Corporation  از استفاده از رایانه محروم شدند.

۴۲. عمارت خانوداگی گیتس، Xanadu 2.0، دارای یک استخر شنا ۱۷ در ۶۰ فوتی با یک سیستم موسیقی زیرزمینی و یک کف نقاشی شده به شکل فسیل است.

۴۳.  در سال ۱۹۸۷ وقتی ملیندا با بیل گیتس ملاقات کرد، کارمند مایکروسافت بود که بعدا شوهرش و پدر فرزندانش شد.

۴۴. گیتس در یکی از پیش‌بینی ­های ناموفقش اعلام کرد پیام­های اسپم ایمیل در عرض دو سال یعنی تا ۲۰۰۴حذف خواهند شد.

۴۵. بیل گیتس زمانی گفته بود مایکروسافت هیچ وقت سیستم عامل ۳۲ بیتی نمی‌سازد، هر چند در نهایت شرکت مایکروسافت در سال ۱۹۹۲ با ویندوز NT این کار را انجام داد.

۴۶. بیل گیتس بار دیکر به خاطر کوته‌نگری خود پیش‌بینی کرد، کاربرانش هیچوقت به حافظه ۶۴۰ کیلوبایت بیشتر بروی کامپیورتشان نیازمند نخواهند بود، هر چند کاملا اشتباه می­کرد.

۴۷. فکر می‌کنید بیل گیتس، جولیا رابرتز، برد پایسلی و فرانک اکسون چه چیز­ مشترکی باهم دارند؟ همه آن­ها در ۲۸ اکتبر به دنیا آمده ­اند.

۴۸. وقتی که سخن از چانه‌زنی برای بهترین قیمت واکسن­ها به میان­ می­آید، بیل گیتس به عنوان پادشاه شناخته می­شود.

۴۹. همسر و فرزندان گیتس اجازه ندارند بیشتر از یک نوع از محصولات اپل را در اختیار داشته باشند. استیو بالمر این محدودیت را برای این خانواده گذاشته است.

۵۰. گیتس بعد از ترک مایکروسافت تجارت­های پرمخاطره دیگری مثل کوربیس، تراپاور و تحقیقات گیترا  پایه‌گذاری کرده است.

۵۱. گیتس یک کلکسیونر مشتاق ماشین­های پورشه است. مجموعه او شامل یک پورشه ۹۱۱ قابل تبدیل، و یک ۸۸ پورشه کوپه ۹۵۹ است. که بخاطر آمار ناشناخته تصادف، نیازمند امضای یک قانون فدرال توسط رئیس جمهور کلینتون بود که به بیل گیتس اجازه رانندگی ماشینش را در امریکا بدهد.

منبع boomsbeat
نوشته‌های مرتبط