ناباروری در زنان: 22 روش خانگی فوق‌العاده برای درمان ناباروری زنان

ناباروری در زنان یک اختلال وحشتناک و ناراحت‌کننده است. برای بعضی از زنان، باردار شدن آسان است در حالی که برخی دیگر باید مدتی صبوری پیشه کنند تا بتوانند باردار شوند. به طور متوسط، احتمال بارداری زن در طول ۶ ماه تلاش مداوم بالا است اما برخی از زنان باید به دلیل مشکلات باروری بیش‌تر تلاش کنند. دلایلی زیادی برای ناباروری در زنان وجود دارد از جمله PID (بیماری التهابی لگن)، مسدود شدن لوله‌های رحمی و آندومتریوز. شما باید با پزشک‌تان مشورت کنید تا مشخص شود که آیا نیاز به درمان پزشکی دارید یا خیر. با این حال، روش های خانگی و ساده زیادی برای درمان ناباروری زنان وجود دارد. این روش‌ها ممکن است در کنار درمان های سنتی مورد استفاده قرار بگیرند و شانس بارداری شما را به طور طبیعی افزایش دهند.

علل بروز ناباروری زنان

دلایل زیادی وجود دارد که سبب می‌شوند برخی از زنان علی‌رغم اقدام جدی برای بارداری، نتوانند باردار شوند. این علل می‌توانند از عدم تعادل هورمونی ساده تا یک بیماری پاتولوژیک مهم متغیر باشند. برخی از شایع‌ترین علل مشکلات باروری عبارتند از:

۱. عدم تعادل عمومی هورمونی

هورمون‌ها دوره‌های قاعدگی و تخمک‌گذاری را تنظیم می‌کنند. عدم تعادل می‌تواند هر دوی این‌ّها را مختل کند.

مطلب مرتبط: تست بارداری: ۱۵ روش تشخیص بارداری خانگی قبل از مراجعه به پزشک

۲. کوتاه شدن فاز لوتئال

فاز لوتئال بخش بعد از تخمک‌گذاری چرخه‌ی قاعدگی زن است. در طی این مرحله، هر تخمک بارور خود را به پوشش رحم متصل می‌کند. اگر این فاز بسیار کوتاه باشد، اغلب تخم‌های بارور شده نمی‌توانند به پوشش رحم متصل شوند.

۳. ناکافی بودن هورمون لوتئینیه‌کننده‌

افزایش طبیعی در طول چرخه‌ی این هورمون، سبب آغاز تخمک‌گذاری می‌شود و هورمون‌های دیگر را تحریک می‌کند که به تخمک بارور کمک کنند تا به دیواره‌ی رحم بچسبد. اگر این افزایش ناکافی باشد، تخمک‌گذاری ممکن است رخ ندهد.

۴. سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

اختلالی است که در اثر آن سطح استروژن و پروژسترون زن از تعادل خارج می‌شود. عدم تعادل هورمونی منجر به رشد کیست تخمدان (سندرم تخمدان پلی‌کیستیک) می‌شود که می‌تواند سطح باروری فرد را کاهش دهد.

سطح بالای هورمون پرولاکتین در خون می‌تواند تخمک‌گذاری را مهار کند. شیر دادن به نوزاد باعث افزایش سطح پرولاکتین می‌شود و همین موضوع کم بودن سطح باروری را در مادران شیرده توضیح می‌دهد.

۶. حضور چرخه‌های پیش آگهی

در طی یک چرخه‌ی پیش آگهی، مقادیر کمی از هورمون پروژسترون تولید می‌شود و همین می‌تواند مانع از تخمک‌گذاری شود، اما باز هم خونریزی شدید رخ می‌دهد. این خونریزی اغلب با یک دوره‌ی قاعدگی عادی اشتباه گرفته می‌شود، اما تخمک تولید نمی‌شود.

مطلب مرتبط: لکه بینی و خونریزی در بارداری: علت ها و درمان های خانگی خونریزی در بارداری

۷. آندومتریوز

آندومتریوز یک بیماری است که در آن پوشش رحم، به نام اندومتر، در یک مکان اشتباه، مانند لوله‌های فالوپ یا تخمدان رشد می‌کند. هنگامی که این پوشش در یک دوره‌ی قاعدگی طبیعی می‌ریزد، جایی برای رفتن ندارد و می‌تواند باعث گرفتگی‌های سنگین، کیست‌ها، و کاهش باروری شود.

۸. مسدود شدن لوله‌های فالوپ

موکوس و سایر مواد زائد اغلب می‌توانند لوله‌های فالوپ را مسدود کنند و مانع از رسیدن تخمک به دیواره‌ی رحم شوند. این امر می‌تواند از حاملگی جلوگیری کند یا حتی بدتر از آن، منجر به حاملگی خارج رحمی‌ شود.

۹. بیماری التهابی لگن

PID عفونت دستگاه تناسلی فوقانی است که رحم، لوله‌های فالوپ، و تخمدان را شامل می‌شود. اگر عفونت به صورت درمان‌نشده باقی بماند، ممکن است زخم رخ دهد و مانع از حرکت تخمک از طریق لوله‌های فالوپ و در نتیجه کاهش باروری می‌شود.

۱۰. سن و عدم تغزیه مناسب

سن و عدم تغذیه‌ی مناسب نیز می‌تواند سبب کاهش قدرت باروری شود.

تجربه کردن مشکل ناباروری می‌تواند برای هر زنی بسیار دردناک باشد. و ممکن است منجر به بروز بسیاری از مشکلات دیگر مانند گوشه‌گیری، اضطراب، افسردگی و عدم تمرکز شود.

اگر مدام در حال اقدام برای بارداری هستید اما نتیجه نمی‌گیرید، یادتان باشد که باید باروری شریک زندگی‌تان را نیز چک کنید. کم بودن تعداد اسپرم نیز می‌تواند یکی از دلایل بروز ناباروری باشد.

اما اگر مشکل‌تان همچنان به قوه‌ی خود باقی ماند، نگران نباشید – خبر خوبی برای‌تان داریم. شما می‌توانید برخی از روش‌های خانگی آسان را برای درمان ناباروری زنان امتحان کنید. این شیوه‌های درمانی نه تنها آسان و ارزان، بلکه طبیعی هستند، بنابراین بدن‌تان به هیچ وجه متحمل آسیب نخواهد شد.

روش‌های خانگی برای درمان ناباروری زنان

۱. انار

انار یک میوه‌ی جادویی است که به راحتی می‌تواند به باردار شدن شما کمک کند. این میوه با افزایش جریان خون به سمت رحم و ضخیم کردن پوشش رحم تاثیر خود را می‌گذارد.

انار نه تنها به عنوان یکی از داروهای خانگی موثر برای درمان ناباروری محسوب می‌شود بلکه در رشد مناسب و سالم جنین نیز در هنگام حاملگی تاثیر بسزایی دارد.

برای استفاده از انار جهت افزایش سطح باروری، دانه‌ها و پوست آن را آسیاب کنید تا پودر صاف و یکدستی حاصل شود.

– هر دو پودر را به نسبت برابر با هم مخلوط کنید و ترکیب حاصل را در یک ظرف دردار نگهداری کنید.

– نصف قاشق چایخوری از این پودر را بردارید و آن را با استفاده از آب گرم میل کنید.

مطلب مرتبط: علائم بارداری: ۱۵ نشانه بارداری برای تشخیص سریع حاملگی

– این روش درمانی را دو بار در روز تکرار کنید. روش دیگر این است که می‌توانید مقداری آب انار تازه بگیرید و هر روز آن را بنوشید.

۲. ریشه ماکا (جینسنگ پرویی)

ریشه‌ی ماکا به دلیل اثری که روی متعادل کردن هورمون‌ها دارد، می‌تواند به عنوان یکی از قدرتمندترین داروهای خانگی برای درمان ناباروری محسوب شود. این گیاه دارویی قدرتمند همچنین دارای خواص ارتقا دهنده‌ی سطح باروری است.

کاری که ریشه‌ی ماکا انجام می‌دهد، در واقع ایجاد تعادل در تولید هورمون‌های پروژسترون و استروژن در بدن است به گونه ای که باعث افزایش سطح باروری می‌شود.

ریشه‌ی ماکا می‌تواند یک منبع غنی از آهن باشد – ماده‌ای مغذی که برای باردار شدن زنان بسیار اهمیت دارد.

استفاده از این گیاه دارویی بسیار آسان است؛ تنها کاری که باید بکنید این است که نصف قاشق چایخوری از پودر این گیاه را در یک فنجان پر از آب بریزید. هم بزنید و بعد محلول حاصل را هر روز بنوشید.

همیشه توصیه می‌شود که نوع طبیعی ریشه‌ی ماکا را استفاده کنید، اگرچه مکمل‌های آن نیز در بازار نیز موجود است.

به یاد داشته باشید که بلافاصله بعد از باردار شدن،‌ مصرف این گیاه دارویی را متوقف کنید.

۳. روغن زیتون

اگر به دنبال داروهای خانگی برای باردار شدن هستید، روغن زیتون نیز می‌تواند برای شما سودمند باشد. این روغن به طور موثر باعث افزایش احتمال بارداری می‌شود. چنین تاثیری عمدتا به دلیل چربی‌های تک‌غیراشباع موجود در آن است.

ثابت شده است که چربی تک‌غیراشباع سطح باروری را افزایش می‌دهد. این روغن می‌تواند به شما کمک کند تا از هر گونه مشکل اساسی رها شوید و شانس باردار شدن را در خودتان افزایش بدهید.

برای استفاده از روغن زیتون، تا ۲ قاشق غذاخوری از آن را به صورت روزانه بنوشید. شما همچنین می‌توانید از روغن زیتون فوق‌العاده بکر برای طبخ غذای روزانه‌تان استفاده کنید یا آن را به عنوان بخشی از سس سالادتان میل کنید.

درمان ناباروری زنان ۴: خرما

گفته می‌شود که خرما یکی از ساده‌ترین و قابل اعتمادترین داروهای خانگی برای افزایش سطح باروری است.

این ماده‌ی خوراکی غنی از اسیدهای آمینه‌ی متفاوت است.

مطلب مرتبط: ۲۲ درمان خانگی موثر برای جلوگیری از بارداری

تمام کاری که باید انجام دهید این است که ۱۰ تا ۱۲ خرما بردارید و هسته‌ی آن‌ها را خارج کنید. مقداری گشنیز خرد شده به خرما اضافه کنید و هم بزنید تا خمیری حاصل شود.

در نهایت ترکیب حاصل را روزی یک بار به مدت هفت روز پشت سر هم بنوشید. دقت کنید که باید نوشیدن ترکیب را درست از آخرین دوره‌ی قاعدگی‌تان شروع کنید.

اگر نمی‌خواهید این مراحل را برای آماده کردن نوشیدنی انجام بدهید، خیلی ساده مقداری خرما به رژیم غذایی‌تان اضافه کنید.

۵. سرکه سیب

سرکه سیب نیز در این زمینه به حدی موثر است که بسیاری از پزشکان آن را به عنوان یکی از مفیدترین داروهای خانگی برای بارداری ذکر کرده‌اند.

این ماده با خارج کردن سموم از بدن تاثیر خود را می‌گذارد. همچنین ثابت شده‌است که سرکه سیب قادر است هورمون‌ها را در بدن متعادل کرده و تمامی مشکلاتی را که مانع از باردار شدن فرد به طور طبیعی می‌شوند، درمان کند.

گفته می‌شود که سرکه سیب ماهیتی اسیدی دارد، اما اثرات قلیایی‌کننده روی بدن می‌گذارد.

این ماده‌ی قدرتمند به حفظ PH قلیایی در بزاق و محیط واژن کمک می‌کند. محیط قلیایی باعث تسریع عمل لقاح می‌شود و بارداری را آسان می‌کند.

علاوه بر این، سرکه سیب همچنین می‌تواند عفونت‌های قارچی مختلف را که ممکن است موجب ناباروری در بدن شما شده باشند، درمان کند.

برای استفاده از سرکه به عنوان یک داروی خانگی جهت باروری، مطابق با دستورالعمل زیر پیش بروید

– ۲ قاشق چایخوری سرکه سیب را به یک لیوان آب اضافه کنید.
– ترکیب حاصل را دوبار در روز بنوشید.
– شما همچنین می‌توانید مقداری سرکه سیب به آب داخل وان اضافه کنید و به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در ترکیب حاصل غوطه‌ور شوید.

۶. کنترل استرس

گاهی اوقات مشکل اساسی که سبب عدم بارداری در شما شده چیزی جز استرس بیش از حد نیست.

ممکن است استرس در همان وهله‌ی اول که باردار نمی‌شوید، به وجودتان راه پیدا کند و همین سبب می‌شود که کارتان سخت‌تر شود.

بنابراین، مهم است که مدیریت استرس را نیز در میان درمان‌های خانگی برای باردار شدن در نظر بگیریم.

استرس بیش از حد ممکن است سطح آنزیم آلفا آمیلاز را در بدن شما افزایش دهد. این آنزیم با به تاخیر انداختن تخمک‌گذاری و تأثیر بر چرخه‌ی تولید مثل باعث می‌شود که باردار شدن‌تان دشوار باشد.

بنابراین برای مدیریت استرس و پایین نگه داشتن غلظت آلفا آمیلاز، تکنیک‌های تمدد اعصاب مختلف را مانند مدیتیشن، یوگا، ماساژ درمانی و طب سوزنی انجام بدهید.

 

شما همچنین می‌توانید به موسیقی آرامش‌بخش گوش بدهید تا آرام شوید یا کتاب‌های کمک به خود را مطالعه کنید.

۷. اسید فولیک

گفته می‌شود که اسید فولیک ویتامین مهمی برای باردار شدن است. این ویتامین کار خود را با کمک به تقسیم سلولی و بهبود تخمک‌گذاری انجام می‌دهد.

اسید فولیک به حدی موثر است که متخصصان بهداشت و سلامت نیز توصیه می‌کنند که زنان در کل دوران حاملگی آن را مصرف کنند.

شما می‌توانید اسید فولیک را در میان داروهای خانگی مورد علاقه‌تان برای باروری به دو شیوه استفاده کنید:

یا پس از مشاوره با پزشک‌تان آن را به صورت مکمل مصرف کنید، یا از مواد غذایی که به طور طبیعی حاوی اسید فولیک هستند استفاده کنید. برخی از این غذاها عبارتند از آووکادو، بروکلی، سبزیجات برگ‌دار، لوبیا، کشمش و عدس.

۸. گیاه دارویی گزنه‌ی دوپایه

گزنه‌ی دوپایه گاهی اوقات توسط گیاه‌پزشکان مختلف به عنوان یکی از داروهای طبیعی برای بارداری توصیه می‌شود.

چنین تاثیری به این دلیل است که گیاه گزنه‌ی دوپایه خاصی دارد که سبب می‌شود به عنوان یک تونیک مقوی رحم عمل کند. این گیاه دارویی غنی از مواد معدنی است که بی‌نهایت برای بدن‌تان مفید هستند.

علاوه بر این، گزنه‌ی دوپایه به کاهش سطح استرس نیز کمک می‌کند.

رپورتاژ

مطلب مرتبط: ۳۲ خاصیت گلابی برای سلامتی در دوران بارداری

به منظور استفاده از گیاه دارویی گزنه‌ی دوپایه، مطابق با روش زیر عمل کنید

– ۱ قاشق غذاخوری از این گیاه را به صورت خشک شده به یک فنجان آب گرم اضافه کنید.
– در ظرف را به مدت ۵ دقیقه بپوشانید و سپس آن را صاف کنید.
– کمی عسل برای بهبود طعم دمنوش اضافه کنید و بعد آن را بنوشید.
– این دمنوش را دو تا سه بار در روز بخورید.

گزنه در قالب مکمل نیز موجود است اما باید پس از مشاوره با پزشک‌تان آن را استفاده کنید.

یادتان باشد که هرگز این گیاه دارویی را در زمان بارداری مصرف نکنید.

۹. گیاه دارویی پنج انگشت برای درمان ناباروری زنان

گیاه پنج‌انگشت نیز در میان گیاهان دارویی برای بهبود احتمال باروری محسوب می‌شود.

این گیاه که با نام‌های پاکدامنی یا بنگرو نیز شناخته می‌شود، با اصلاح عدم تعادل هورمونی و بهبود تخمک‌گذاری، کمک‌تان می‌کند که به سرعت باردار شوید.

گیاه دارویی پنج‌انگشت برای مبارزه با سندرم تخمدان پلی‌کیستیک که گفته می‌شود یکی از اختلالات موثر در بروز ناباروری در زنان است،‌ مفید است.

پنج‌انگشت به راحتی در فروشگاه‌های فروش گیاهان دارویی در دسترس است. شما می‌توانید آن را به شکل‌های مختلف دریافت کنید، ‌از جمله کپسول، به صورت خشک یا تنتور.

به یاد داشته باشید که قبل از مصرف این دارو با یک پزشک در مورد مناسب بودن آن برای خودتان و دوز مورد نظر مشورت کنید.

۱۰. آب

شاید ساده به نظر می‌رسد، اما آب نیز در میان داروهای خانگی برای بالا بردن سطح باروری در نظر گرفته می‌شود.

هیدراته نگه داشتن بدن مهم است زیرا به نرم و مرطوب بودن محیط بدن و انتقال مواد مغذی ضروری و هورمون‌ها به مقصد مورد نیازشان کمک می‌کند.

آب همچنین کمک‌تان می‌کند که از شر سموم جمع شده در بدن‌تان خلاص شوید و از عفونت‌های ادراری نیز جلوگیری می‌کند.

نوشیدن دست کم ۱۰ تا ۱۲ لیوان آب در روز برای جلوگیری از بروز عوارض ناشی از کمبود آب بدن ضرورت دارد.

بنابراین، هر جا که می‌روید، یک بطری قابل استفاده‌ی مجدد را پر از آب داشته باشید. شما همچنین می‌توانید چای سبز یا آبمیوه‌های تازه را برای وجود تنوع در طعم بنوشید.

درمان ناباروری زنان ۱۱: خواب مناسب

استراحت برای تولید مثل و تنظیم بسیاری از هورمون‌ها در بدن‌تان مهم است.

ثابت شده‌است که فاز لوتئال در زنانی که سطح تولید سروتونین و ملاتونین پایینی دارند، کوتاه است. بنابراین، چنین زنانی در باردار شدن دچار مشکل می‌شوند.

همچنین گفته می‌شود که کمبود خواب در تنظیم آدرنالین، انسولین و کورتیزول توسط بدن اختلال ایجاد می‌کند، و همین سبب می‌شود که بارداری در زنان با مشکل روبرو شود.

بنابراین اگر می‌خواهید سریع باردار شوید، خواب را در میان دیگر روش‌های درمانی برای باردار شدن، ‌یک اولویت قرار بدهید.

شما می‌توانید این کار را با چرت زدن در هر زمانی از روز یا زودتر از همیشه خوابیدن شروع کنید. سعی کنید که در یک اتاق تاریک بخوابید تا سطح ملاتونین را حفظ کنید.

۱۲. ورزش

ورزش کردن به میزان کافی برای بالا نگه داشتن سطح باروری مهم است.

شما می‌توانید در فعالیت‌های مختلف مانند شنا، پیاده‌روی و سایر ورزش‌های سرگرم‌کننده شرکت کنید و شانس بارداری خود را افزایش دهید.

فقط حوا‌س‌تان به برنامه‌ی ورزشی‌تان باشد چرا که ورزش بیش از حد نیز ممکن است سطح باروری را با کاهش تخمک‌گذاری در بدن پایین بیاورد.

۱۳. دارچین برای درمان ناباروری زنان

دارچین نیز بخشی از داروهای خانگی طبیعی برای افزایش باروری است زیرا می‌تواند عملکرد تخمدان‌ها را بهبود دهد و به باردار شدن شما کمک کند.

دارچین اغلب به عنوان دارویی برای خلاص شدن از سندرم تخمدان پلی‌کیستیک استفاده می‌شود. چنان‌چه می‌دانید این اختلال خود در بروز ناباروری در زنان نقش دارد.

مطالعات ثابت کرده‌اند که دارچین می‌تواند چرخه‌ی قاعدگی را در زنانی که دارای سندرم تخمدان پلی‌کیستیک هستند، بهتر کند.

دارچین همچنین می‌تواند برای درمان مشکلات دیگری مانند آمنوره، فیبروئید رحمی و آندومتریوز استفاده شود؛ این اختلالات نیز می‌توانند به طور مستقیم روی باروری یک زن تاثیر بگذارند.

برای استفاده از دارچین، یک قاشق چایخوری از آن را به صورت پودر به یک فنجان آب جوش اضافه کنید. خوب هم بزنید و ترکیب حاصل را بنوشید. شما باید این ترکیب را روزی یک بار مصرف کنید. شما همچنین می‌توانید دارچین را به ماست، غلات صبحانه یا بلغور جوی دوسر اضافه کنید و به این ترتیب آن را در رژیم غذایی معمول‌تان بگنجانید.

روزانه بیش از دو قاشق چایخوری دارچین مصرف نکنید.

۱۴. ریشه‌ی انجیر هندی

ریشه‌ی درخت انجیر هندی یک داروی خانگی مؤثر برای درمان ناباروری زنان است.

برای استفاده از این درمان خانگی درمان ناباروری زنان ، مقداری ریشه‌ی درخت انجیر هندی را به مدت چند روز در نور مستقیم خورشید قرار بدهید تا خشک شود. ریشه‌ی خشک‌شده را آسیاب کنید تا به شکل پودر دربیاید. پودر ریشه‌ی درخت نجیر هندی را در یک ظرف دردار نگهداری کنید.

از این پودر به صورت روزانه با مخلوط کردن ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری از آن در یک لیوان شیر استفاده کنید. حتما این ترکیب را با معده‌ی خالی بنوشید.

پس از نوشیدن ترکیب پودر ریشه‌ی انجیر هندی و شیر به مدت یک ساعت چیزی ننوشید. استفاده از این روش درمانی را به مدت چند ماه ادامه بدهید تا متوجه تاثیرات واضح آن بشوید. یادتان باشد که نباید این ترکیب را در دوره‌ی قاعدگی‌تان مصرف کنید.

۱۵. زاج

اگر هیچ مشکلی در چرخه‌ی قاعدگی‌تان ندارید و هنوز هم قادر به باردار شدن نیستید، می‌توانید زاج را به داروهای خانگی خودتان برای درمان ناباروری اضافه کنید.

تمام کاری که باید انجام بدهید این است که مقداری زاج بردارید و آن را لای پنبه بپوشانید. سپس پنبه‌ی دارای زاج را داخل واژن‌تان قرار دهید و صبح روز بعد آن را بیرون بیاورید.

هنگامی که آن را بیرون می‌آورید، متوجه وجود لایه‌ی سفیدی روی پنبه خواهید بود.

به انجام این روش درمانی ادامه بدهید تا زمانی که دیگر لایه‌ی سفید را روی پنبه مشاهده نکنید.

در این زمان است که می‌دانید، برای باردار شدن آماده هستید. حالا می‌توانید این درمان را متوقف کنید و سعی کنید باردار شوید.

درمان ناباروری زنان ۱۶: سنگ نمک

سنگ نمک می‌تواند به طور موفقیت‌آمیزی در میان تمام داروهای خانگی دیگر برای بارداری سریع استفاده شود. این ماده عالی است زیرا به هیچ ماده‌ی عجیب و غریب دیگری نیاز ندارید.

شما می‌توانید این درمان را با آماده کردن ۱۰۰ گرم نمک سنگی شروع کنید و یک قاشق غذاخوری از آن را به ۷۵۰ میلی‌لیتر آب اضافه کنید. ساعت ۴ صبح از خواب بیدار شوید و این محلول را بنوشید. این روش درمانی را دست کم به مدت ۳ تا ۶ ماه ادامه بدهید.

محلول آب و نمک با بهبود سلامت رحم و نرمال کردن چرخه‌ی قاعدگی به بهبود باروری کمک خواهد کرد.

ممکن است با خوردن این محلول دچار اسهال یا استفراغ شوید اما نگران نباشید زیرا کاملا نرمال است.

وقوع این علائم به این معنا نیست که نباید از این دارو استفاده کنید. اگر این مشکلات همچنان ادامه یافت، میزان مصرف محلول آب و نمک را کاهش دهید.

۱۷. خمیر خردل

گفته می‌شود خمیر خردل بخشی از ساده‌ترین و مفیدترین داروهای خانگی برای درمان ناباروری است. استفاده از آن نیز بسیار آسان است.

شما باید دست کم چهار قاشق غذاخوری دانه‌ی خردل بردارید و آن‌ّها را له کنید تا به صورت یک خمیر یکدست دربیایند.

این خمیر را می‌توانید به طور روزانه از آغاز روز چهارم چرخه‌ی طبیعی قاعدگی‌تان استفاده کنید تا سطح بارداری در شما افزایش بیابد.

۱۸. ریحان

ریحان به عنوان بخشی از موثرترین درمان‌های گیاهی خانگی برای درمان ناباروری در نظر گرفته می‌شود. استفاده از آن نیز بسیار آسان است.

اگر دوست دارید که سریعا باردار شوید، تمام کاری که باید انجام بدهید این است که ۴ برگ از این گیاه را به صورت روزانه بجوید. این روش درمانی را می‌توان با نوشیدن یک لیوان شیر دنبال کرد.

همچنین می‌توانید هر روز دانه‌های ریحان را بجوید تا شانس بارداری‌تان را بهبود ببخشید. از این روش درمانی در طول دوره‌ی قاعدگی بدون ترس از عوارض استفاده کنید.

۱۹. رازیانه برای درمان ناباروری زنان

گفته می‌شود که رازیانه یکی از داروهای خانگی قدرتمند برای باروری است. نقش آن در بهبود باروری نیز توسط شواهد علمی پشتیبانی می‌شود.

رازیانه به ویژه برای افزایش شانس صورت گرفتن لقاح در زنان سنگین وزن موثر است.

– این درمان را با مصرف ۶ گرم رازیانه به شکل پودری شروع کنید.
– می‌توانید پودر رازیانه را با ۱۲ گرم کره خالص مخلوط کنید تا یک خمیر حاصل شود.
– این مخلوط را هر روز به مدت ۳ ماه مصرف کنید بدون این‌که فاصله‌ای در این میان بیندازید، تا اثرات مفید آن را مشاهده کنید.

۲۰. جوز هندی برای درمان ناباروری زنان

جوز هندی با کمی شکر به عنوان ترکیبی قدرتمند برای درمان ناباروری زنان محسوب می‌شود. در واقع، این ترکیب یکی از بهترین داروهای خانگی برای درمان ناباروری زنان است.

برای استفاده از این روش درمان ناباروری زنان ، مطابق با دستور زیر پیش بروید

– شما به ۳ گرم شکر و گردو به صورت پودر نیاز دارید.
– هر دو پودر را با هم مخلوط کنید و ترکیب حاصل را در یک ظرف دردار نگهداری کنید.
– ترکیب حاصل را به یک فنجان شیر گاو اضافه منید و هر روز آن را میل کنید.
– به یاد داشته باشید که استفاده از آن را در روز اول چرخه‌ی قاعدگی‌تان شروع کنید و مصرف آن را تا ۸ روز ادامه بدهید.

۲۱. برگ تمشک

گفته می‌شود که برگ تمشک و روغن دانه‌ی تمشک غنی از مواد مفید هستند از جمله اسید الاجیک، تانن و فلاونوئیدها.

این برگ‌ها که طعم و مزه‌ی دلپذیری هم دارند، به دلیل ارزش غذایی بالای‌شان در میان دیگر داروهای خانگی از قدیم‌الایام به عنوان یکی از درمان‌های خانگی برای درمان ناباروری زنان استفاده شده‌اند.

این برگ‌ها به عنوان یک داروی مقوی برای رحم عمل می‌کنند. شما می‌توانید از آن‌ها به صورت خشک شده استفاده کنید به این ترتیب که مقداری از برگ‌های خشک را با آب گرم مخلوط کنید. کمی صبر کنید تا دم بکشد و در نهایت آن را به عنوان یک دمنوش گیاهی بنوشید.

مصرف ۲ تا ۳ فنجان از این دمنوش به طور روزانه، شانس باردار شدن را به میزان زیادی افزایش می‌دهد.

۲۲. یونجه

یونجه به دلیل ویتامین‌های فراوانی که دارد، یکی از بهترین داروهای خانگی برای درمان ناباروری زنان محسوب می‌شود. گفته می‌شود که این گیاه حاوی ویتامین A ،E ،D و L است، علاوه بر این‌که ۸ آنزیم گوارشی متفاوت دارد. یونجه همچنین مواد معدنی مختلفی در مقادیر کم دارد.

مطلب مرتبط: ۱۵ خاصیت آب انار برای سلامتی در دوران بارداری

این گیاه به عنوان یک فیتواستروژن در نظر گرفته می‌شود که به تنظیم تعادل هورمون‌ها در بدن شما کمک می‌کند.

هنگامی که سطح استروژن بالا است، یونجه به گیرنده‌ها متصل می‌شود و اجازه می‌دهد که استروژن حضورش را عنوان کند. زمانی که سطح استروژن پایین است، یونجه به این گیرنده‌های دارای قدرت بالا، متصل می‌شود و فعالیت آن‌ها را افزایش می‌دهد.

شما می‌توانید از این گیاه شگفت‌انگیز با افزودن جوانه‌ی یونجه به سالادتان استفاده کنید. هرچند، نباید این گیاه را بیش از حد مصرف کنید چرا که گاهی اوقات می‌تواند مواد معدنی مثل منیزیم و کلسیم را از بدن‌تان بیرون کند.

فهرست بایدها و نبایدها را که در ادامه آمده بخوانید تا بتوانید راحت‌تر باردار شوید:

بایدها

– وزن مناسبی داشته باشید.
– قرار گرفتن در معرض سموم را به حداقل برسانید.
– در صورتی که دیابت دارید، میزان مصرف قندتان را تحت کنترل داشته باشید.
– میوه‌ها و سبزیجات تازه را در رژیم غذایی روزانه‌تان بگنجانید.

نبایدها

– از انجام تمرینات ورزشی سنگین پرهیز کنید.
– سیگار نکشید.
– مصرف الکل را متوقف کنید.
– قبل از مشاوره با پزشک، هیچ دارو یا مکملی را مصرف نکنید.
– از خوردن مواد غذای شیرین پرهیز کنید.

نوشته‌های مرتبط