کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

درمان سرفه: ۳۰ موثرترین درمان خانگی سرفه که باید امتحان کنید

چه سرفه خشک باشد یا تر، در ادامه با درمان‌هایی خانگی برای رهایی از دست آن آشنا می‌شوید. درمان سرفه راه های زیادی دارد و شما در این نوشتار ۳۰ برترین درمان خانگی سرفه بیان می شود. با بازده همراه باشید.

۳۰ موثرترین درمان خانگی سرفه که باید امتحان کنید

 

سرفه و سرماخوردگی، گرچه در همه‌ی موارد جدی نیستند، زندگی‌مان را مختل می‌کنند. در حالی‌که در برخی موارد، شاید مصرف مقداری داروی ضدسرفه ضرورت داشته باشد اما غالبا، مواد ساده‌ای در آشپزخانه و داروهای بدون نسخه می‌توانند کمک کنند با سرفه مقابله کنید. در این‌جا با چند درمان خانگی سرفه که بسیار سریع و موثر هستند آشنا می‌شنوید. می‌توانید همین الان امتحان کنید!

۱۰ برترین درمان خانگی برای سرفهدرمان سرفه ۱: غرغره کردن

به محض آن‌که در گلوی‌تان درد احساس کردید، حتما با آب گرم و نک غرغره کنید. نمک موجود در آب کمک می‌کند مایع اضافی نواحی ملتهب گلو خشک شود و علائم کاهش یابند. طبق کتاب درمان‌های خانگی مایوکلینیک، غرغره کردن هم‌چنین محرک‌ها را از گلو زدوده و مخاط را روان می‌کند.

۲. از پماد ویپوراب (VapoRub) استفاده کنید

طبق مطالعه‌ای در دانشکده‌ی پزشکی ایالت پنسیلوانیا، کودکان بالای ۲ سال پس از استفاده از ویپوراب تسکین علائم داشته و توانستند بهتر بخوابند. در حالی‌که توضیح دقیق چگونگی کار ویپوراب یک راز باقی مانده است، مواد تشکیل دهنده‌ای چون منتول، کافور، و اکالیپتوس ممکن است در بهبود گرفتگی نقش داشته باشند.

مطلب مرتبط: ۵ درمان خانگی برای سرفه‌خشک که واقعا معجزه می‌کنند

۱۰ برترین درمان خانگی برای سرفه

درمان سرفه ۳. مایعات گرم بنوشید

بهتر از سرفه نادیده گرفته نشود زیرا گاهی می‌تواند منجر به عوارض خاصی شود. نوشیدن آب گرم راه خوبی برای تسکین التهاب گلو است. اما مزه‌ای ندارد و ممکن است برای بیش‌تر آدم‌ها اشتهابرانگیز نباشد. یک سوپ گرم یا یک لیوان چای گیاهی راه‌حل بهتری است.

درمان سرفه ۴: هنگام خواب سرتان را بالا بگیرید

در برخی افراد، وقتی مخاط از پشت بینی به حلق می‌ریزد، سرفه‌ی مولد (توام با خلط) ایجاد می‌شود. این امر شب‌ها که حالت بدن برای چکیدن مخاط مساعد است، بدتر می‌شود. با قرار دادن سر در وضعیتی بالاتر از بدن به کاهش این چکیدن کمک می‌کند و بسیاری افراد متوجه شده‌اند این وضعیت خواب به کاهش سرفه در شب کمک کرده و خواب را بهبود مي‌دهد.

مطلب مرتبط: ۲ شربت سرفه‌خانگی که میتوانید خودتان بسازید

۱۰ برترین درمان خانگی برای سرفهدرمان خانگی سرفه ۵: قرص‌های مکیدنی گلو

مطالعه‌ای که در دانشگاه ایالتی وین، شهر دیترویت انجام شده است، نشان داد سرفه‌های بیمارانی که هر دو تا سه ساعت، قرص‌های مکیدنی روی مصرف کردند، ظرف مدتی نصف زمان عادی بهبود پیدا کرد. با استفاده از قرص‌های مکیدنی گلو می‌توان بر سوزش ایجاد شده توسط سرفه‌های مکرر نیز غلبه کرد. هم‌چنین به خاطر جلوگیری از پیشرفت یک گلودرد به سرفه شناخته می‌شوند.

در حالی‌که برخی از قرص‌های مکیدنی دارویی هستند و موادی مانند دکسترومتورفان (یک ضدسرفه) یا بنزوکائین (بی‌حس‌کننده) دارند، سایر آن‌ها حاوی مواد تسکین‌دهنده‌ی طبیعی مثل عسل، منتول، روغن نعناع یا روغن اکالیپتوس هستند. در بسیاری از خانه‌ها، بسیار متدوال است که برای توقف سرفه، یک بچه‌ی کوچک را وادار کنند نوع قرمز نبات ( که در زبان هندی میشیری گفته می‌شود) را لیس بزند.

مطلب مرتبط: درمان با زردچوبه:زردچوبه قوی تر از ۱۴ داروی پرمصرف

۱۰ برترین درمان خانگی برای سرفهدرمان خانگی سرفه ۶: زردچوبه

هلدی بود:

درمانی سنتی که بیش‌تر آدم‌ها سر آن قسم می خورند، استفاده از شیر داغ و زردچوبه است. مطالعه‌ای نشان می‌دهد این ترکیب خواص آنتی‌باکتریال دارد. یک لیوان شیر را داغ کنید و نصف قاشق چایخوری پودر زردچوبه به آن افزوده و گرم بنوشید تا شما را از سرفه رهایی بخشد.

غرغره‌ی زردچوبه:

غرغره‌ی زردچوبه هم نتایج خوبی دارد. نصف یک قاشق چایخوری پودر زردچوبه و نصف قاشق چایخوری نمک را به یک فنجان آب داغ اضافه کنید.از این مایع برای غرغره‌ی گلو استفاده کنید و مطمئن باشید بهبودی از سرفه را تجربه خواهید کرد.

مخلوط زردچوبه و عسل:‌

برای یک سرفه‌ی خشک، مصرف سه الی چهار بار پودر زردچوبه‌ی مخلوط با یک قاشق چایخوری عسل موثر خواهد بود. هم‌چنین می‌توانید با اضافه کردن یک قاشق چایخوری پودر زردچوبه به ۴ فنجان آب در حال جوش، تهیه‌ی چای زردچوبه را امتحان کنید. چند دقیقه صبر کنید، آن را صاف کنید و با کمی عسل و آب ‌لیمو ترکیب کرده و بنوشید.

دوما پان:

به گفته‌ی دکتر سومیا بات، پزشک پیرو آیورودا، استنشاق دود زردچوبه‌ی درحال سوختن که دوما پان نامیده می‌شود به عنوان درمان موثری برای سرفه و سرماخوردگی در نظر گرفته می‌شود. یک ریشه‌ی زردچوبه‌ی خشک بردارید، آن را بسوزانید و دودش را استنشاق کنید.

روش دیگر آن است که چند تکه زغال چوب داغ و قرمز را در قوری سفالی کوچکی بگذارید که در مقداری آب به اندازه‌ی یک لیوان قرار گرفته است. چند برگ زردچوبه‌ خشک را روی زغال‌ها قرار داده و روی آن‌ها یک قاشق سرپر پودر زردچوبه بریزید. به آرامی زغال‌ها را بدمید تا پودر زردچوبه آتش بگیرد و دود خارج شده را تنفس کنید.

۱۰ برترین درمان خانگی برای سرفهدرمان خانگی سرفه ۷: عسل

عسل به خاطر تسکین سوزش دیواره‌ی گلو  شناخته می‌شود از این رو، از سال‌ها قبل به عنوان یک درمان آیورودیک برای سرفه استفاده می‌شده است. مطالعه‌ای که در دانشکده‌ی پزشکی ایالت پنسیلوانیا روی کودکان بالای دو سال انجام شد، نشان داد عسل به آن‌ها کمک کرده بود کم‌تر سرفه کنند و بهتر بخوابند.

علاوه‌بر آن‌چه درباره‌ی ترکیب عسل و زردچوبه گفته شد، راه‌های مختلفی برای استفاده از عسل وجود دارد. یک سرفه‌ی خشک به ترکسیبی از عسل و آب انگور پاسخ می‌دهد. یک لیوان شیر داغ با مقداری عسل درست پیش از خوابیدن، در تسکین سرفه‌های شبانه موثر است. مقداری عسل و آب‌ لیمو را در یک لیوان آب گرم مخلوط کنید و سه با در روز بنوشید تا سرفه‌تان بهبود یابد.

مطلب مرتبط: خواص دارویی زنجبیل : ۱۰ خاصیت زنجبیل که نمی دانستید

۱۰ برترین درمان خانگی برای سرفهدرمان خانگی سرفه ۸: درمان زنجبیل

زنجبیل که به عنوان یکی از بهترین درمان‌های خانگی سرفه شناخته می‌شود، تعدادی خواص شگفت‌انگیز دارد.

زنجبیل تازه:

برای یک سرفه‌ی خشک، یکی از ساده‌ترین راه‌ها تسکین یافتن آن است که تکه‌ای زنجبیل تازه ببرید، کمی نمک روی آن بپاشید و چند دقیقه آن را بجوید. با این حال، هرکسی مزه‌ی به شدت معطر زنجبیل را دوست ندارد و در چنین مواردی چای تهیه شده از زنجبیل هم همان‌قدر مفید است.

چای زنجبیل:

زنجبیل را به تکه‌های کوچکی ببرید، آن‌ها را به ظرفی محتوی یک فنجان آب اضافه کنید. این ترکیب را بجوشانید تا وقتی‌که حجم آن به نصف مقدار اولیه کاهش می‌یابد. مایع را صاف کنید، یک قاشق چایخوری عسل اضافه کنید و گرم بنوشید تا روی سرفه‌هایتان تاثیر تسکین‌دهنده داشته باشد. چطور عمل می‌کند؟ دکتر اکلز، مدیر مرکز سرماخوردگی معمولی در دانشگاه کاردیف به وب‌گاه netdoctor.co.uk گفت که به نظر می‌رسد زنجبیل ’ با افزایش ترشح بزاق و مخاط به تسکین علائم سرماخوردگی کمک می‌کند. ‘

زنجبیل و تالسی:

ترکیب زنجبیل و ریحان مقدس هم یک راه موثر درمان سرفه است. حدودا ۱۰ برگ ریحان مقدس را خرد کرده، با عصاره‌ی خارج شده از یک زنجبیل کوچک مخلوط کنید. به این ترکیب همان مقدار عسل اضافه کنید؛ روزی سه بار حدود یک قاشق چایخوری از این ترکیب را قورت دهید تا از دست سرفه خلاص شوید.

کسانی‌که به طعم تند و قوی فلفل اهمیت نمی‌دهند هم می توانند کمی پودر فلفل سیاه و زردچوبه را به مخلوطی از عسل و عصاره‌ی زنجبیل اضافه کنند. وقتی سه بار در روز به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه این خمیر را به آرامی لیس زده شود، به به کاهش گرفتگی در گلو و کاهش سرفه کمک می‌کند. تهیه‌ی چای زنجبیل بسیار ساده است، کافی است زنجبیل را در آب بجوشانید؛ سپس برگ چای یا پودر چای را اضافه کرده، چند برگ ریحان مقدس و پودر فلفل در آن بیندازید، مایع را صاف کنید و برای رهایی از سرفه بنوشید.

مطلب مرتبط: هنگام استفاده از سیر به عنوان آنتی بیوتیک باید از این ۶ اشتباه پرهیز کنید

۱۰ برترین درمان خانگی برای سرفهدرمان سرفه ۹: سیر

سیر یک آنتی‌باکتریال و خلط‌ آور قوی است و این امر باعث می‌شود به درمانی باارزش برای مبارزه با سرماخوردگی تبدیل شود. مرکز پزشکی دانشگاه مریلند مطالعه‌ای را ذکر می‌کند که نشان می‌دهد سیر ممکن است از سرماخوردگی جلوگیری کند و علائمش را تقلیل دهد. افرادی که برای ۱۲ هفته مکمل سیر مصرف کردند، نسبت به کسانی‌که دارونما مصرف کردند، ۶۳ درصد کم‌تر سرما خوردند.

حدود ۵ حبه سیر پوست کنده را به آرامی له کنید و ر یک قاشق چایخوری کره‌ی آب‌شده سرخ کنید؛‌ برای درمان سرفه و سرماخوردگی، آن را وقتی هنوز گرم است مصرف کنید. در صورت امکان این سیر سرخ شده را به غذاهای دیگر اضافه کنید. این کار را با سوپ راسام انجام دهید تا یک سوپ درمانی به دست آید که گلویتان را تسکین داده و به روان شدن مخاط کمک کند، و بیرون راندن بلغم همراه با سرفه را آسان‌تر سازد.

۱۰ برترین درمان خانگی برای سرفه

درمان سرفه ۱۰. شکر زرد برای رهایی از خلط سینه

تجمع خلط سینه می‌تواند منجر به احساس گرفتگی در سینه و تمام مجرای تنفسی شود؛ از این رو بیرون راندن این خلط رهایی از سرفه و گرفتگی را در پی خواهد داشت. دکتر سومیا بات، پزشک پیرو آیورودا درمان‌های زیر را پیشنهاد می‌کند. با جوشاندن دانه‌های فلفل همراه آب به مدت ۲۰ دقیقه یک جوشانده تهیه کنید؛ آن را با زیره و شکر زرد ترکیب کنید. یک چهارم یک پیاز را ببرید، یک تکه‌ی کوچک شکر زرد را وسط آن قرار دهید و آن را بجوید تا خلط سینه‌تان بیرون کشیده شود.

مطلب مرتبط : درمان سرماخوردگی: ۳۷ بهترین درمان خانگی سرماخوردگی

درمان سرفه ۱۱: لیمو

لیمو را می‌توانیم به شیوه‌های گوناگون برای درمان سرفه استفاده کنیم. لیمو دارای خواصی است که باعث کاهش التهاب می‌شوند. از سویی دیگر لیمو مقداری ویتامین C نیز به بدن می‌رساند، ویتامینی که با عفونت مبارزه می‌کند.

– یک نوع شربت سرفه‌ی ساده را می‌توانید با ترکیب دو قاشق غذاخوری آب لیمو و یک قاشق غذاخوری عسل تهیه کنید. این شربت مفید را چند بار در روز بنوشید.

– روش دیگر برای استفاده از لیمو این است که آب آن را با کمی عسل و کمی فلفل کاین ترکیب کنید و سپس آن را بنوشید.

درمان سرفه ۱۲: پیاز

یکی از ساده‌ترین داروهای خانگی برای سرفه پیاز برش خورده است. استنشاق بوی تند پیاز می‌تواند به درمان سرفه کمک کند.

– شما همچنین می‌توانید از آب پیاز پخته، چای گیاه هماور و عسل شربت سرفه تهیه کنید و برای خلاص شدن از شر سرفه‌ی خشک آن را هر روز بنوشید.

– روش دیگر این است که یک دوم قاشق چایخوری آب پیاز را با یک قاشق چایخوری عسل خالص ترکیب کنید. این محلول را دست کم دو بار در روز برای کاهش سرفه و تسکین گلو مصرف کنید.

درمان سرفهدرمان خانگی سرفه ۱۳: آب هویج

هویج دارای ویتامین ها و مواد مغذی فراوانی است که می‌توانند به تسکین نشانه‌های مختلف سرفه کمک کنند.

۱. آب ۴ تا ۵ هویج تازه را بگیرید و مقداری آب به آن اضافه کنید تا رقیق شود. برای این‌که طعم و مزه‌ی بهتر و مزایای بیش‌تری داشته باشد، یک قاشق چایخوری عسل نیز به آن اضافه کنید.

۲. این آب هویج را سه تا چهار بار در روز بنوشید تا زمانی که علائم‌تان بهبود بیابد.

درمان سرفه ۱۴: انگور

خواص موجود در انگور باعث شده که این میوه به عنوان یک خلط‌آور عمل کند، و موکوسی (خلط) که در قسمت‌های آسیب دیده‌ی سیستم تنفسی شما وجود دارد، ‌آزاد کند. هر چه خلط‌ها زودتر از بین برود، سرفه‌تان نیز زودتر به پایان خواهد رسید. شما می‌توانید به سادگی انگور بخورید یا کمی آب انگور تازه تهیه کنید. آب انگور همراه با یک قاشق عسل اثر تسکین‌دهنده و همچنین موثری روی سرفه خواهد داشت.

درمان سرفه ۱۵: بادام

خواص تغذیه‌ای موجود در بادام نقش فعالی را در بهبودی علائم سرفه را بازی می‌کنند.

۱. ۵ تا ۶ عدد بادام به مدت ۸ تا ۱۰ ساعت خیس در آب خیس بگذارید.

۲. از بادام‌های خیس خورده یک خمیر صاف و یکدست تهیه کنید و یک قاشق چایخوری کره به آن اضافه کنید.

۳. ترکیب به دست آمده را سه تا چهار بار در روز بخورید تا زمانی که علائم از بین بروند.

 ۱۶: چای شیرین‌بیان

یکی دیگر از داروهای موثر در میان درمان‌های خانگی طبیعی برای سرفه که در این مقاله ارائه شده، چای شیرین‌بیان است. اگر شما از سرفه رنج می‌برید، نوشیدن چای شیرین‌بیان یک راه‌حل عالی است. این چای دارای خواصی است که احساس خارش و جز جز را که می‌تواند موجب سرفه یا سرفه خشک شود، از بین می‌برد. به علاوه، این چای گیاهی می‌تواند به افزایش دریافت مایعات کمک کند.

مواد و وسایل لازم برای آماده کردن چای شیرین‌بیان:

– دو و نیم فنجان آب سرد
– ۳ قاشق غذاخوری ریشه‌ی ‌ی شیرین‌بیان کاملا خشک شده و خرد شده
– عسل (اختیاری)
– یک شیرجوش

روش انجام کار:

– در ابتدا ریشه‌ی ‌ی شیرین‌بیان خشک و خرد شده را با آب سرد در داخل شیرجوش مخلوط کنید.
– شیرجوش را روی حرارت ملایم بگذارید تا کم کم به دمای جوش برسد.
– سپس، شعله را پایین بکشید.
– اجازه بدهید به مدت حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه دیگر روی حرارت پایین بجوشد.
– بعد از گذشت این زمان، ترکیب را صاف کنید و عسل را برای بهتر شدن مزه‌ی چای اضافه کنید.
– در نهایت، چای حاصل را ۲ تا ۳ بار در روز بنوشید.

درمان سرفه ۱۷. شربت زنجبیل و بادیان رومی

عصاره‌ی روغن بادیان رومی اغلب در بسیاری از شربت‌های سرفه که بدون نسخه به فروش می‌رسند، استفاده می‌شود. معروف است که این روغن به تسکین سرفه کمک می‌کند. علاوه بر این، عطر و طعم زنجبیل می‌تواند به کاهش احساس خارش در گلو و احتقان کمک کند.

مواد لازم برای آماده کردن این دارو:

– ۱ قاشق غذاخوری ریشه‌ی زنجبیل خرد شده
– ۱ فنجان آب
– ۳ یا ۴ بادیان رومی ستاره‌ای شکل به طور کامل
– عسل (اختیاری)

روش انجام کار:

– آب سرد را داخل یک تابه بریزید.
– سپس، ریشه‌ی زنجبیل و ستاره‌های بادیان رومی را به آن اضافه کنید.
– تابه را روی شعله‌ی متوسط بگذارید و صبر کنید تا آب به دمای جوش برسد.
– سپس، شعله را پایین بکشید.
– اجازه بدهید به مدت حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی حرارت پایین بجوشد.
– در نهایت ترکیب را صاف کنید، اگر دوست دارید عسل را اضافه کنید و دو یا سه فنجان از این دارو را هر روز بخورید.

۱۸. روغن نعناع فلفلی و اوکالیپتوس

نعناع فلفلی و روغن اوکالیپتوس به دلیل خواص شفادهنده‌های که دارند، شناخته‌شده هستند. منتول موجود در نعناع می‌تواند گلو را تسکین دهد و همچنین به عنوان یک ضد احتقان عمل می‌کند و به از بین رفتن مخاط کمک می‌کند. یکی از بهترین و ساده‌ترین روش‌های درمان خانگی سرفه، مصرف یک فنجان چای نعناع فلفلی به طور روزانه یا استنشاق بخار نعناع فلفلی است. برای انجام این کار ۳ یا ۴ قطره روغن نعناع فلفلی را با هر ۱۵۰ میلی‌لیتر آب گرم مخلوط کنید.

حوله را بر روی سرتان بگذارید. بعد، مستقیما بخاری که از آب داغ بلند می‌شود را تنفس کنید. علاوه بر این، با روغن اوکالیپتوس، می‌توانید یک پماد آماده کنید، به این ترتیب که موم، روغن نارگیل و روغن اوکالیپتوس را با هم مخلوط کنید تا پمادتان آماده شود.

 درمان خانگی سرفه ۱۹: چای آویشن

درمان سرفهآویشن اغلب برای بیماری‌های تنفسی استفاده می‌شود. برگ‌های این گیاه می‌توانند به کاهش سرفه و تسکین برونشیت کوتاه مدت کمک کنند. این برگ‌ها حاوی ترکیبی هستند به نام فلاونوئیدها، که عضلات گلو را ریلکس می‌کنند و التهاب را کاهش می‌دهند.

مواد لازم برای آماده کردن چای آویشن:

– ۲ قاشق غذاخوری آویشن خشک یا یک مشت شاخ و برگ آویشن تازه
– عسل یا لیمو (اختیاری)
– ۲۴۰ میلی‌لیتر آب تازه

روش انجام کار:

– در ابتدا آویشن را به آرامی در هاون بکوبید.
– سپس، آن را داخل یک لیوان بریزید.
– حدود ۲۴۰ میلی‌لیتر آب جوش روی آویشن داخل لیوان بریزید.
– روی لیوان را پوشش بدهید و اجازه بدهید به مدت حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه دم بکشد.
– چند قاشق چایخوری عسل یا لیمو را برای بهبود طعم به چای اضافه کنید.
– در نهایت چای حاصل را بنوشید.
– در صورت نیاز می‌توانید ۲ یا ۳ بار در روز این چای را مصرف کنید.

۲۰. فلفل کاین

فلفل کاین به شما در کاهش درد قفسه‌ی سینه به دلیل سرفه‌ی مداوم کمک خواهد کرد. کاین دارای خواص تحریک‌کننده و گرم‌کننده است.

– شما می‌توانید فقط با مخلوط کردن ۴/۱ قاشق چایخوری فلفل کاین، ۴/۱ قاشق سوپخوری پودر زنجبیل، ۱ قاشق غذاخوری عسل، ۱ قاشق غذاخوری سرکه سیب و ۲ قاشق غذاخوری آب یک داروی مفید را آماده کنید.
– سپس داروی حاصل را ۲ تا ۳ بار در روز بنوشید.

۲۱. بخار، بخار، بخار

بخار نه تنها باعث از بین رفتن مخاط و خلط می‌شود، بلکه شما می‌توانید مقدار زیادی روغن معطر نیز به آن اضافه کنید تا مزایای شفابخش زیادی را دریافت کنید. برخی از این مزایا عبارتند از خواص ضد ویروسی، ضد التهابی و ضد باکتریایی که به هوا منتقل می‌شوند؛ بنابراین، در هنگام تنفس بخار، آنها را استنشاق می‌کنید.

مواد لازم برای آماده‌سازی:

– ۱ یا ۲ قطره روغن اوکالیپتوس
– ۳ قطره روغن درخت چای
– یک حوله‌ی نرم و تمیز
– یک کاسه آب

روش انجام کار:

– مقدار کافی آب را بجوشانید تا نیمی از یک کاسه‌ با اندازه متوسط پر شود.
– سپس، آب را داخل آن کاسه بریزید.
– به مدت حدود ۳۰ تا ۶۰ ثانیه صبر کنید تا کمی از حرارت بیفتد.
– سپس روغن‌های معطر خود را به آب اضافه کنید.
– سریع آن را هم بزنید تا عطر روغن‌های معطر آزاد شود.
– سرتان را روی کاسه قرار بدهید و تا جایی که امکان دارد نزدیک شوید (به خاطر داشته باشید که بخار می‌تواند به طور جدی پوست را بسوزاند).
– سپس با استفاده از یک حوله سرتان را مانند چادر بپوشانید که بخار را به دام بیندازید و سپس آن را عمیق تنفس کنید.
– در حالت ایده‌آل، این روش درمانی را باید ۲ تا ۳ بار در روز و هر بار به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه انجام دهید.

درمان سرفه ۲۲. ترکیب فلفل و عسل

مواد لازم برای آماده کردن این دارو:

– ۱ قاشق چایخوری فلفل سیاه تازه پودرشده
– ۲۴۰ میلی‌لیتر آب تازه
– ۱ قاشق غذاخوری عسل

روش انجام کار:

– فلفل و عسل را داخل یک لیوان بریزید.
– سپس آب جوش را روی فلفل و عسل داخل لیوان بریزید.
– ترکیب را برای حل کردن فلفل و ذوب شدن عسل هم بزنید.
– به مدت حدود ۱۰ دقیقه صبر کنید تا دم بکشد، یک بار دیگر هم بزنید، و سپس تمام آن را بنوشید.
– شما می‌توانید مصرف این نوشیدنی را ۱ تا ۲ بار در روز به منظور شل کردن مخاط تکرار کنید.

۲۳. شربت زنجبیل و نعناع فلفلی

درمان سرفهمواد لازم برای آماده کردن این شربت:

– ۱ قاشق غذا خوری نعناع فلفلی خشک‌شده
– ۳ قاشق غذاخوری زنجبیل خردشده
– ۱ فنجان عسل
– ۴ فنجان آب

روش انجام کار:

– در ابتدا باید زنجبیل را ریز خرد کنید.
– سپس، آن را همراه با نعناع فلفلی به ۴ فنجان آب اضافه کنید.
– ترکیب را روی حرارت بگذارید تا بجوشد.
– سپس، شعله را پایین بکشید تا ترکیب روی حرارت پایین کم‌کم بجوشد.
– اجازه بدهید آن‌قدر بجوشد تا حجم مایع به نصف کاهش پیدا کند، سپس آن را صاف کنید.
– کمی صبر کنید تا خنک شود.
– بعد مایع حاصل را به ۱ فنجان عسل اضافه کنید و خوب هم بزنید تا کاملا حل شود.
– داروی به‌دست آمده را داخل بطری بریزید و هر چند ساعت یک بار، یک قاشق از آن را بخورید تا سرفه‌تان تسکین بیابد.
– می‌توانید این دارو را به مدت حدود ۳ هفته در یخچال نگهداری کنید.

درمان سرفه ۲۴. شربت تخم کتان، عسل و لیمو

جوشاندن تخم کتان با آب به شما یک ژله‌ی غلیظ و شیره مانند می‌دهد، که می‌تواند گلو و دستگاه برونش را تسکین بدهد. لیمو و عسل نیز به عنوان آنتی بیوتیک‌های ملایم عمل می‌کنند که ترکیبات مهمی برای تهیه‌ی یک شربت فوق‌العاده آرام‌بخش هستند.

برای آماده کردن این دارو، باید حدود ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری از تخم کتان را به ۱ فنجان آب جوش اضافه کنید تا آب غلیظ و لعاب‌دار شود. سپس ترکیب را صاف کنید و ۳ قاشق غذاخوری عسل و ۳ قاشق غذاخوری آب لیمو به آن اضافه کنید. در نهایت، ۱ قاشق غذاخوری از این دارو را هر زمانی که لازم بود، میل کنید.

۲۵. شربت عسل، پیاز، و سیر

عسل، سیر و پیاز همه به طور طبیعی دارای خواص ضد میکروبی هستند. عسل همچنین به عنوان یک مرهم عمل می‌کند که سبب تسکین رفلکس سرفه کردن می‌شود و گلو را نرم می‌کند.

روش تهیه‌ی این شربت:

– در ابتدا باید نصف فنجان عسل را با نصف فنجان آب ترکیب کنید.
– در مرحله‌ی بعد یک پیاز خرد شده را با یک حبه سیر خرد شده به ترکیب آب و عسل اضافه کنید.
– سپس یک تکه مریم گلی، پونه‌ی کوهی یا آویشن را به ترکیب اضافه می‌کنید و اجازه بدهید به مدت یک شب در دمای اتاق بماند.
– در نهایت ترکیب را صاف کنید و از مایع مانند شربت سرفه استفاده کنید.
– می‌توانید این شربت را چند روز در یخچال نگه دارید.

۲۶. داروی مالشی روغن کرچک، فلفل کاین، زنجبیل و سیر برای قفسه‌ی سینه

درمان سرفهروغن کرچک به سرعت توسط بدن جذب می‌شود و به افزایش گردش خون که می‌تواند واکنش ایمنی ما را تحریک کند، کمک می‌کند. علاوه بر این، فلفل کاین و زنجبیل به گرم شدن بدن، تحریک گردش خون و شل کردن مخاط کمک می‌کند. روغن اوکالیپتوس و سیر به خاطر خواص ضد میکروبی که دارند به این ترکیب اضافه می‌شوند. بنابراین، ساخت یک داروی مالشی با استفاده از روغن کرچک معمولی، فلفل کاین، زنجبیل و سیر و استفاده از آن به مدت چند روز بر روی قفسه‌ی سینه، یکی از بهترین داروهای خانگی طبیعی برای سرفه است که می‌توانید به راحتی آن را در خانه استعمال کنید.

روش انجام کار:

– کارتان را با آماده کردن یک فنجان روغن کرچک با کیفیت که به شیوه‌ی پرس سرد گرفته شده شروع کنید.
– سپس یک یا دو حبه سیر را له کنید.
– سیر له‌شده را به روغن اضافه کنید و هم بزنید.
– ۱ قاشق غذاخوری زنجبیل رنده شده، ۳ یا ۴ قطره روغن اوکالیپتوس و حدود نصف قاشق چایخوری فلفل کاین به ترکیب سیر و روغن اضافه کنید.
– ترکیب آماده شده را روی قفسه‌ی سینه بمالید.

درمان خانگی سرفه ۲۷: شربت ترب کوهی

روش انجام کار:

– یک تکه ترب کوهی را به ۱/۴ فنجان عسل اضافه کنید.
– سپس، اجازه دهید به مدت چند ساعت بماند.
– در نهایت از این شربت به عنوان یک شربت سرفه استفاده ‌کنید.

ترب کوهی باعث بیش‌تر شدن میزان تعریق می‌شود، بنابراین برای درمان تب مفید است. هنگامی ‌که آن را با عسل مخلوط می‌کنید، ترکیب حاصل یکی از موثرترین داروهای خانگی برای سرفه و رهایی از سرماخوردگی و آنفولانزا خواهد بود. علاوه بر این، ترب کوهی می‌تواند اشتها را تحریک کند و فرآیند هضم را تسریع کند. با این حال، خوردن مقدار زیادی از این گیاه دارویی می‌تواند باعث ناراحتی معده شود.

۲۸. ترکیب عسل و دارچین

روش انجام کار:

– چند قاشق غذاخوری عسل را داخل یک ظرف کوچک بریزید.
– سپس، برای بهبود طعم و مزه‌ی این دارو، آن را با چند قاشق چایخوری دارچین مخلوط کنید.
– در نهایت می‌توانید ۱ قاشق غذاخوری از این دارو را در صورت نیاز برای کاهش سرفه مصرف کنید.

هم عسل و هم دارچین دارای خواص ضد ویروسی و ضد باکتری هستند. عسل همچنین گلو را نرم کرده و تسکین می‌دهد.

درمان سرفه ۲۹: شربت آقطی با لیمو و میخک

درمان سرفه - ۲۹مواد لازم برای تهیه‌ی این شربت:

– ۲ لیتر آب میوه‌ی آقطی
– ۴۵۰ گرم شکر به ازای هر پاینت آب میوه (۱۸۰۰ گرم در مجموع برای ترکیبی که شما آماده می‌کنید)
– آب ۱ لیمو به ازای هر پاینت (آب ۴ لیمو برای ترکیب شما)
– حدود ۱۰ میخک به ازای هر پاینت اب میوه (حدود ۴۰ میخک)

روش تهیه‌ی دارو:

– ۸ شیشه‌ی ۴۷۰ میلی‌لیتری را استریل می‌کنید و سپس آنها را گرم کنید.
– بعد در همه‌ی ظرف‌های شیشه‌ای را در آب داغ، گرم کنید.
– اجازه بدهید آنها گرم بمانند اما نجوشند.
– بعد قابلمه‌ای را پر از آب می‌کنید و به جوش بیاورید.
– سپس، تمام ترکیبات را در یک ظرف بزرگ غیر واکنشی ترکیب کنید.
– ترکیب را روی حرارت بگذارید و هم بزنید تا تمام شکر حل شود.
– اجازه بدهید ترکیب به دمای جوش برسد و ده دقیقه بجوشد.
– شربت داغ را درون شیشه‌های استریل بریزید و ۴/۱ فضای آن را خالی بگذارید.
– سپس در ظرف‌های شیشه‌ای را محکم ببندید.
– در حدود ۱۰ دقیقه شیشه‌ها را در قابلمه‌ی پر از آب جوشیده بگذارید.
– حالا شما حدود ۷ تا ۸ پاینت شربت دارید.
– البته، شما می‌توانید این دستور را برای تهیه‌ی مقدار کم‌تر نیز تنظیم کنید.

درمان سرفه ۲۰: شربت سرفه‌ی گیاهی

درمان سرفه - ۳۰مواد لازم برای تهیه‌ی این شربت:

– ۲ قاشق غذاخوری تخم رازیانه
– ۱ قاشق غذاخوری از پوست درخت نارون
– ۱ قاشق غذاخوری ریشه‌ی شیرین بیان
– ۱ قاشق غذاخوری پوست درخت گیلاس وحشی
– ۱ قاشق غذاخوری سنبل‌الطیب
– یک ونیم قاشق چایخوری پوست دارچین
– ۱/۴ قاشق سوپخوری پوست پرتقال
– ۳/۴ قاشق سوپخوری ریشه‌ی زنجبیل

روش تهیه‌ی شربت سرفه‌ی خانگی:

– گیاهان دارویی و آب را در یک قابلمه‌ روی حرارت کم بجوشانید تا زمانی که متوجه شوید حجم آن به نصف کاهش یافته، به طوری که حدود نیم لیتر مایع باقی بماند.

– سپس ترکیب آب و گیاهان دارویی را صاف کنید و مایع را دوباره به قابلمه منتقل کنید.

– به ازای هر نیم لیتر مایع، یک فنجان عسل اضافه کنید.

– برای داشتن شربت شیرین‌تر، می‌توانید به نسبت ۱: ۱ عسل را اضافه کنید (به این معنی که به هر نیم لیتر مایع نیم لیتر عسل اضافه شود).

– سپس، ترکیب را روی حرارت ملایم بگذارید و هم بزنید تا مواد خوب مخلوط شوند.

– سپس، حرارت را خاموش کنید. مایع را داخل بطری بریزید و روی آن برچسب بزنید.

– این شربت را می‌توانید به مدت چند هفته حتی چند ماه در یخچال نگهداری کنید.

– هر ۱ تا ۲ ساعت در طول روز ۱ تا ۲ قاشق چایخوری از این شربت را بخورید. یا می‌توانید زمانی که سرفه به سراغ‌تان می‌آید آن را مصرف کنید.

– این شربت طعم شیرین و ملایمی دارد و خوش طعم و مزه است.

داروهای بدون نسخه

اگر همراه درمان‌های خانگی از داروهای ضدسرفه‌ی بدون نسخه هم استفاده کنید رهایی از سرفه حتی آسان‌تر هم خواهد بود. علاوه بر قرص‌های مکیدنی، می‌توانید ضدسرفه‌هایی را امتحان کنید که حاوی موادی مانند دکسترومتورفان هستند. این داروها به ویژه اگر سرفه‌ی خشک یا سرفه‌های کوتاه و مکرر داشته باشید، مفید هستند. اگر سرفه‌های توام با خلط دارید، داروی بدون نسخه‌ای با موادی که خواص خلط‌آور می‌تواند به پاکسازی مخاط مسیرهای هوایی کمک کند. اغلب، داروهای بدون نسخه از هردونوع – ضدسرفه و خلط‌آور- حاوی آنتی‌هیستامین هستند و مي‌توانند به خواب بهتر شما کمک کنند.

سرفه‌ها انواع مختلف دارند، پس راه‌حل‌هایشان هم متفاوت است. با استفاده از درمان‌های خانگی می‌توان به رهایی از سرفه کمک کرد. با این وجود، به همان اندازه اهمیت دارد که اگر متوجه شدید  سرماخوردگی‌تان برای دوره‌ی طولانی ادامه یافت، بهترین کار مراجعه به پزشک است تا هرگونه مشکل زیربنایی جدی را که مسبب سرفه بوده است، شناسایی کند.

برای اطلاع از دیگر روش های درمان خانگی برای انواع بیماری ها و ناراحتی ها اینجا کلیک کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – اسما حسنی و سارا فیضی

منبع: thehealthsite و top10homeremedies و allremedies

درمان سرفه: ۳۰ موثرترین درمان خانگی سرفه که باید امتحان کنید


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی