درمان خانگی درد بیضه :۱۴ روش که التهاب و درد بیضه ها را درمان کنیم

بروز تورم در بیضه و درد بیضه ها ممکن است چند دلیل داشته باشد، از عفونت‌های ویروسی یا باکتریایی گرفته تا تروما. علت آن مهم است زیرا درمان این مشکل بسته به علت آن متفاوت است. درد بیضه معمولا در قالب پیچش بیضه‌ی ناشی از تروما، التهاب بیضه ناشی از عفونت ویروسی اوریون، یا عفونت‌های باکتریایی در اپیدیدیم یا اپیدیمیت– ارکیت رخ می‌دهد. احتمالا درد و ورم ناشی از سرطان نیست، چرا که سرطان بیضه معمولا بدون درد است. هنگامی که درد رخ می‌دهد، کارهایی وجود دارند که می‌توانید برای درمان دردتان انجام بدهید.

روش های درمان خانگی درد بیضه شماره ۱: پیدا کردن تسکین سریع

۱. داروهای مسکنی را که بدون نسخه‌ی پزشک به فروش می‌رسند، مصرف کنید.

داروهای ضد دردی که بدون نسخه‌ی پزشک به فروش می‌رسند مانند ایبوپروفن، پاراسِتامول، یا آسپرین می‌توانند درد و تورم را از بین ببرند. همه‌ی این داروها با مهار تولید مواد شیمیایی به نام پروستاگلاندین‌ها، که باعث التهاب می‌شوند، تاثیرشان را می‌گذارند. دوز توصیه شده برای هر یک از این داروها به شرح زیر است:

– ایبوپروفن (یا داروهای عمومی [ژنریک] مشابه)، قرص ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلی‌گرمی، همراه غذا یا فقط بعد از غذا، تا سه بار در روز

– آسپرین، قرص ۳۰۰ میلی‌گرمی تا چهار بار در روز

– پاراستامول، قرص ۵۰۰ میلی‌گرمی تا سه بار در روز

– این داروها را با هم ترکیب نکنید. مصرف بیش از حد آنها ممکن است به عوارض جانبی جدی منجر شود.

۲. به پشت دراز بکشید.

تا زمانی که کمک‌های پزشکی حرفه‌ای شما برسد، به پشت دراز کشیدن و حمایت از بیضه‌ها به هر روشی که به شما احساس راحتی می‌دهد به از بین بردن فشارهای فیزیکی و ناراحتی کمک می‌کند.

– شما همچنین می‌توانید پشتیبانی از ناحیه‌ی بیضه را با استفاده از بیضه‌بند بالا ببرید. این کار می‌تواند با حفاظت از منطقه در برابر اصطکاک ناشی از تماس بین پاهای‌تان، جنبش دردناک در کیسه‌ی بیضه، و تماس خارجی که می‌تواند به تحریک منجر شود، در تسکین درد بیضه موثر باشد.

۳. یک کیسه یخ روی این منطقه بگذارید.

در صورتی که به طور ناگهانی تورم و درد در این منطقه شروع شد، به آرامی یک کیسه یخ یا یک کیسه سبزیجات منجمد روی بیضه‌های‌تان بگذارید، این کار به تسکین درد و تورم کمک می‌کند.

– استفاده از یک کیسه یخ اقدام مهمی است چرا که اگر تورم در اثر یک مشکل جدی بروز کرده باشد، یخ می‌تواند مدت زمانی را که بیضه می‌تواند بدون منبع خون زنده بماند، افزایش بدهد.

– قبل از آن‌که کیسه‌ی یخ یا بسته‌ی سبزیجات را روی منطقه بگذارید، آن را در یک پارچه‌ی خشک بپیچید تا از سرمازدگی ممانعت کنید.

۴. استراحت کنید و از فعالیت‌های شدید جسمی پرهیز کنید.

زمان بگذارید تا با اجتناب از فعالیت‌های فیزیکی که می‌توانند درد و تورم را تشدید کنند، بیضه‌ها به طور طبیعی بهبود بیابند. از بلند کردن اجسام سنگین، دویدن و دیگر تمرینات ورزشی سنگین پرهیز کنید.

– اگر استراحت کامل برای‌تان مقدور نیست، پس لباس زیری بپوشید که از بیضه‌ها محافظت کنند. بستن بیضه‌ها نیز می‌تواند مفید باشد.

روش های درمان خانگی درد بیضه شماره ۲: به دنبال علائم باشید.

۱. عوامل خطر را تشخیص بدهید.

چند عامل خطر شایع هم برای عفونت‌های باکتریایی و هم برای عفونت‌های ویروسی وجود دارد که باعث درد بیضه می‌شود. این عوامل خطر عبارتند از:

– فعالیت جنسی

– فعالیت شدید بدنی، مانند دوچرخه‌سواری یا موتورسواری مکرر

– نشستن طولانی مدت، مانند سفر کردن یا رانندگی کامیون به صورت مکرر

– سابقه‌ی پروستات یا عفونت مجاری ادراری

– بزرگ شدن خوش‌خیم پروستات یا عمل جراحی پروستات، که در مردان مسن شایع است.

– نقص‌های آناتومیک مانند مئاتوس پیشابراه خلفی، که در پسران نابالغ رخ می‌دهد.

۲. تروما را بررسی کنید.

درد بیضه‌ی ناشی از تروما، که پیچش بیضه نام دارد، شامل درد بیضه‌ها و اپیدیدیم می‌شود. اپیدیم مجرایی است که در قسمت زیرین بیضه قرار دارد. برای ارزیابی آن، معاینه‌ی فیزیکی دقیق لازم است. اگر هر گونه ترومای بیضه را تجربه کرده باشید، به خصوص تورشن بیضه ناشی از پیچش بیضه‌ها، حتما از متخصص بخواهید که آن را بررسی کند زیرا این مشکل برای بیضه‌ها بسیار خطرناک است.

– پزشک شما ممکن است رفلاکس پوست بیضه‌ای (Reflax Cremasteric) را در شما بررسی می‌کند، که در موارد بروز تروما وجود ندارد. این بررسی با استفاده از یک چکش مخصوص سنجش رفلاکس در منطقه‌ی داخلی کشاله‌ی ران انجام می‌شود، که در بیضه‌های سالم باعث می‌شود تا بیضه‌ها در کیسه‌ی بیضه‌ای در جای خود قرار بگیرند.

رپورتاژ

– تورشن بیضه معمولا خود را همراه با یک درد ناگهانی نشان می‌دهد.

۳. درد ناشی از عفونت را تشخیص بدهید.

سن، نقش یک عامل مهم را در تعیین عفونت ایفا می‌کند. علل عفونی درد بیضه عبارتند از: عفونت‌های باکتریایی بیضه و اپیدیدیم. این عفونت به خاطر باکتری‌هایی است که از طریق رکتوم راه خود را به سمت بالا باز می‌کنند، و معمولا در مردان مسن‌تر از ۳۵ سال و جوان‌تر از ۱۴ سال رخ می‌دهد. برای مردان جوان بین ۱۵ تا ۳۵، شایع‌ترین دلیل برای عفونت بیضه‌ها، باکتری منتقله از طریق رابطه‌ی جنسی است، مانند بیماری‌های عفونی کلامیدیا و سوزاک. وقتی این ناحیه در هنگام معاینه لمس شود، درد خواهید داشت. پزشک‌تان ممکن است چک کند که آیا بالا بردن بیضه دردتان را افزایش می‌دهد، چیزی که به عنوان نشانه‌ی پرن (Prehn) شناخته شده‌است.

– درمان عفونت به تسکین درد و مبارزه با بدتر شدن عفونت و گندخونی احتمالی کمک خواهد کرد.

– رفلاکس پوست بیضه همچنان همراه با درد ناشی از عفونت رخ خواهد داد.

۴. احتمال وجود ورم بیضه را بررسی کنید.

ورم بیضه (اورکیت) به علت عفونت ویروسی است، که به طور ناگهانی باعث درد و تورم در بیضه می‌شود. در زمان بروز اورکیت درد حاد و تورم بیضه رخ می‌دهد. اورکیت با توجه به اورکیت اوریونی رخ می‌دهد، نوعی عفونت ویروسی که رخ دادن آن شیوع بیش‌تری دارد اگر که واکسن MMR در اوایل دوران کودکی، یعنی در حدود ۱۱ ماهگی تزریق نشده باشد. حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد کودکان مبتلا به اورکیت اوریونی خواهند شد. این بیماری معمولا یک هفته پس از شروع التهاب غدد بناگوشی (که تورم غدد بناگوشی در زیر فک است) آغاز می‌شود.

– هیچ درمانی برای اورکیت اوریونی ویروسی وجود ندارد و ممکن است باعث ناباروری فرد شود. تنها راه ممکن این است که فرد مورد مراقبت و مواظبت حمایت‌گرانه قرار بگیرد، مثلا با استفاده از داروهای مسکن و کیسه‌ی یخ.

۵. احتمال وجود عفونت‌های منتقله از طریق رابطه‌ی جنسی (STI ها) را بررسی کنید.

برای امراض مقاربتی جنسی، علائم به احتمال زیاد درد در بیضه‌ها خواهد بود که ممکن است با سوزش در هنگام ادرار همراه باشد. شروع علائم تدریجی است و ممکن است چند هفته طول بکشد تا بروز کنند. درد بیضه همچنین ممکن است با تهوع و استفراغ و همچنین درد شکم همراه باشد. شما رفلکس پوست‌ بیضه‌ای عادی خواهید داشت.

– سونوگرافی گشاد شدن عروق، توده‌های عفونت، یا تشکیل دمل را نشان می‌دهد.

– شما همچنین ممکن است از علائم دیگری، مانند وجود چرک یا خون در ادرار رنج ببرید.

۶. به دنبال نشانه‌هایی از اپیدیمیت- اورکیت باشید.

درد ناشی از این عفونت باکتریایی به سرعت (حدودا در طول یک روز) توسعه می‌یابد. اپیدیدیم و بیضه‌ها‌ی‌تان به سرعت متورم و بزرگ، قرمز و حساس خواهند شد. این عفونت همچنین باعث بروز درد شدیدی خواهد شد.

– شما همچنین ممکن است به یک عفونت متفاوتی، مانند عفونت دستگاه ادراری یا عفونت مجرای ادرار مبتلا شده باشید.

۷. تست‌های آزمایشگاهی لازم را انجام بدهید.

تست‌های آزمایشگاهی برای تشخیص عفونت مفید هستند. پزشک شما ممکن است ادرار شما را برای احتمال وجود باکتری‌هایی، مانند E coli آزمایش کند. اگر شما مرد جوانی هستید که فعالیت جنسی زیادی دارد، پزشک‌تان ممکن است واکنش زنجیره‌ای پلیمراز (M-PCR) را روی ادرارتان تجویز کند که نشان می‌دهد به کلامیدیا مبتلا هستید یا سوزاک.

– به طور معمول سونوگرافی به منظور بررسی احتمال وجود مشکلات پیچیده‌تر، برای همه‌ی درد‌ها و تورم‌های کیسه‌ی بیضه انجام می‌شود.

روش های درمان خانگی درد بیضه شماره ۳: درمان درد برای همیشه

۱. با عفونت‌های باکتریایی مقابله کنید.

مردان در هر سنی ممکن است از عفونت‌هایی رنج ببرند که باعث درد بیضه‌ها می‌شود. این عفونت‌ها ممکن است توسط باکتری اشریشیا کلی (E.Coli) یا سایر باکتری‌ها ایجاد شوند. برای مردان مسن‌تر، بزرگ شدن خوش‌خیم پروستات می‌تواند نقش مهمی را در توسعه‌ی این عفونت‌ها بازی کند. این باکتری‌ها زمانی تجمع می‌یابند که بزرگ شدن پروستات مانع از این می‌شود که مثانه به درستی تخلیه شود. به همین دلیل، باکتری E.coli یا دیگر باکتری‌های دستگاه گوارش می‌توانند انباشته شوند و باعث بروز عفونت شوند.

– درمان پزشکی برای این مشکل شامل کوتریموکسازول یا یک آنتی‌بیوتیک کینولون است. دوره‌ی درمان حدودا ۱۰ روز است، مگر این‌که پروستات هم درگیر شده باشد، که در این صورت درمان ممکن است بیش‌تر طول بکشد.

– اغلب، نشانه‌ی Prehn علائم را تسکین خواهد داد. کیسه‌های یخ نیز مفید هستند.

– شما می‌توانید درد را با تیلنول، موترین، یا حتی داروهای ضد درد قوی‌تر برای چند روز اول را کاهش دهید.

۲. عفونت‌های مقاربتی را درمان کنید.

داروی بیماری‌های منتقله از طریق رابطه‌ی جنسی آنتی‌بیوتیک است. پزشک شما ممکن است برای‌تان سفتریاکسون و به دنبال آن یک دوره زیتهرومکس یا داکسی‌سایکلین تجویز کند. بهبود درد باید طی ۲۴ تا ۴۸ ساعت آغاز شود. کیسه‌ی یخ و همچنین بالا بردن بیضه می‌تواند کمی درد را تسکین بدهد تا زمانی که منتظر هستید که آنتی‌بیوتیک‌ها تاثیر خودشان را بگذارند. شما همچنین می‌توانید داروهای ضد دردی را که بدون نسخه‌ی پزشک به فروش می‌رسند، به ویژه در طول چند روز اول مصرف کنید.

۳. با ترومای بیضه مقابله کنید.

تروما‌ی بیضه در اثر بیضه‌ی پیچ خورده‌ای که به اندازه‌ی کافی خون دریافت نمی‌کند ایجاد می‌شود. این مشکل به طور معمول پس از بسیاری از انواع مختلف تروما، مانند سر خوردن از روی دوچرخه و ضربه خوردن به کشاله‌ی ران رخ می‌دهد. ترومای شدید بیضه ممکن است طناب منوی (طناب اسپرماتیک) را پیچ بدهد و در این صورت حتما عمل جراحی روی بیضه باید انجام شود. این اختلال سالانه از هر ۱۰۰۰۰۰ مردِ کم‌تر از ۱۸ سال، ۳.۸٪ مرد را را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

– تشخیص زود هنگام تورشن بیضه و عدم وجود رفلاکس پوست بیضه کافی است برای این‌که لزوم انجام عمل جراحی اعلام شود. این می‌تواند به جلوگیری از ارکیکتومی (که عمل جراحی برای تخلیه‌ی بیضه است) کمک کند.

– حتی ترومایی که شدید نیست هم ممکن است باعث بروز تورم، حساسیت و درد، تب بالا، و نیاز مکرر و فوری به ادرار کردن شود.

– فرصت میان صدمه دیدن تا عمل جراحی حدودا چهار تا هشت ساعت است. به این ترتیب جلوی آسیب دیدن بیش از حد طناب اسپرماتیک گرفته می‌شود چرا که برای جلوگیری از تخلیه‌ی بیضه باید به سرعت پیچش آن باز شود. با وجود عجله‌ای که برای رسیدگی به این مشکل وجود دارد، نرخ ارکیکتومی به طور میانگین ۴۲٪ است. تاخیر در تشخیص ممکن است به ارکیکتومی و احتمالا ناباروری منجر شود.

منبع wikihow
نوشته‌های مرتبط