کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

خواص آلبالو: ۲۴ فایده آلبالو برای سلامتی، پوست و مو +خاصیت برگ آن

آلبالو، پوستی تیره‌تر از گیلاس دارد و ماده تشکیل‌دهنده معمول پای‌ها، بستنی‌ها، ژله‌ها، نوشیدنی‌های گازدار و دیگر غذاهاست. اما آیا شما از خواص آلبالو برای سلامتی، پوست و مو که واقعا شگفت‌انگیز است خبردارید؟ این مطلب را بخوانید!

خواص آلبالو: ۱۷ فایده شگفت انگیز آلبالو برای سلامتی، پوست و مو

آلبالو چیست؟

درخت آلبالو، درختی کوچک است که طول آن معمولا به‌دو و نیم‌متر می‌رسد. میوه‌های نارس آن، معمولا نارنجی‌رنگ هستند و زمانی که می‌رسند به رنگ‌های قرمز تا سیاه درمی‌آیند. بسیاری از پرندگان و حیوانات مانند دارکوب‌ها، گنجشک‌ها، بوقلمون‌های وحشی، روباه قرمز، راکون، سنجاب خاکستری و بسیاری دیگر، میوه آلبالو می‌خورند. این میوه، به‌دلیل طعم گسی که دارد، در کیک‌های شکلات تلخ و تزیین کوکتل‌ها به‌کارمی‌رود.

این میوه تلخ‌وشیرین که به گیلاس وحشی یا گیلاس سیاه کوهی نیز شهرت‌دارد، خواص سلامتی بسیاری دارد و به‌عنوان مکمل نیز به‌کارمی‌رود. دو نوع مکمل آلبالو وجوددارد، یکی از خود میوه گرفته‌می‌شود مانند آب یا کنسانتره آلبالو و دیگری از پوست درخت آلبالو.

مطلب مرتبط: خواص لوبیا قرمز: ۳۹ فایده لوبیا قرمز برای سلامتی، پوست و مو

خواص آلبالو برای سلامتی

این میوه‌ کوچک، علاوه‌بر خوشمزه‌بودن، سرشار از مواد مغذی نیز هست که می‌تواند خطر بسیاری از بیماری‌ها را کاهش داده و علائم دیگر وضعیت‌های پزشکی را درمان‌کند. خواص آلبالو برای سلامتی، در پایین آمده‌اند.

۱. ضدالتهاب

التهاب به‌دلیل آسیب ناشی از رادیکال‌های آزاد به‌وجود می‌آید و بر واکنش طبیعی سیستم ایمنی تاثیر بد می‌گذارد و به‌همین دلیل، عامل اصلی بیماری قلبی محسوب‌می‌شود. ترکیبات آنتوسیانین که باعث ایجاد رنگ آلبالو هستند، توانایی مبارزه با رادیکال‌های آزاد که در قسمت‌های مختلف بدن رخ‌می‌دهند را دارند و بنابراین از التهاب جلوگیری‌می‌کنند. آب آلبالو برای کاهش التهاب مفید است.

۲. آرتریت را درمان‌می‌کند

آرتریت به‌دلیل کریستالی‌شدن اسیداوریک در مفاصل به‌وجود آمده و باعث درد شدید می‌شود. افرادی که میزان اوره موجود در خون‌شان بالاست، در معرض خطر حمله نقرس قراردارند. تحقیقات ثابت‌کرده‌اند که آب آلبالو در کاهش درد آرتریت موثر است، زیرا ترکیبات آنتوسیانین به شکسته‌شدن کریستال‌هایی که در مفاصل ایجادشده و باعث درد می‌شوند، کمک‌می‌کند. نوشیدن ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلی‌لیتر آب آلبالو در روز و به‌مدت دوهفته، می‌تواند با کاهش سطح اوره، از حمله نقرس جلوگیری‌کند.

۳. خواب راحت را تسهیل‌می‌کند

آلبالو دارای مقادیر قابل‌توجهی ملاتونین است. ملاتونین یک آنتی‌اکسیدان قوی است که در غده پینه‌آل مغز تولیدشده و به تنظیم الگوی طبیعی خواب کمک‌می‌کند. چون ملاتونین آلبالو، از ملاتونینی که به‌طور طبیعی در بدن تولید می‌شود بیشتر است، برای مبارزه با بی‌خوابی و افسردگی مناسب است. نوشیدن ۲۵ میلی‌لیتر کنسانتره آب آلبالو، یک ساعت قبل از خواب، به آرامش ذهن کمک‌کرده و خواب آرام و راحت را تسهیل‌می‌کند.

مطلب مرتبط: خواص طالبی: ۲۳ فایده طالبی برای سلامتی، پوست و مو

۴. مفید برای قلب

آلبالو برای قلب شما نیز مفید است زیرا از آسیب دیواره‌های عروقی جلوگیری‌می‌کند. ملاتونین موجود در آلبالو، با پایین‌آوردن سطح لیپید، خطر سکته و بیماری قلبی را کاهش‌می‌دهد. ترکیبات آنتوسیانین نیز به عنوان عوامل جلوگیری‌کننده از بیماری قلبی عمل‌می‌کنند.

۵. به جلوگیری از سرطان کمک‌می‌کند

گنجاندن میوه‌ها و سبزیجات در رژیم غذایی‌تان، احتمال پیشرفت انواع متعدد سرطان را کاهش‌می‌دهد. آلبالو حاوی آنتی‌اکسیدان‌های متعدد است که از تشکیل سلول‌های سرطانی جلوگیری‌می‌کند. آب آلبالو، میوه ۱۰۰ درصد خالص و بدون قند افزودنی است و بنابراین به اندازه خود میوه، مفید است.

۶. با پوسیدگی دندان مبارزه‌می‌کند

حفره‌های دندانی و پوسیدگی دندان به‌دلیل عدم بهداشت دهانی ایجاد‌می‌شوند. ترکیبات موجود در آلبالو، مانع تشکیل پلاک می‌شود که معمولا عامل حفره‌ها و پوسیدگی است. بنابراین، می‌توانید برای کاهش احتمال تجربه پوسیدگی دندان، از خواص آلبالو بهره بگیرید و آلبالو را به رژیم غذایی خود اضافه‌کنید.

۷. استرس اکسیداتیو را کاهش‌می‌دهد

اگر رادیکال‌های آزاد مهارنشوند، DNA را از الکترون‌های آن می‌گیرند که به این کار اکسیدشدن گفته‌شده و بر سیستم دفاعی بدن تاثیرمی‌گذارد. آنتی‌اکسیدان‌های موجود در آلبالو، با خنثی‌کردن رادیکال‌های آزاد، استرس اکسیداتیو را کاهش‌می‌دهد.

۸. از بروز دیابت (در صورتی که به طور منظم آن را مصرف کنید) جلوگیری می‌کند

آلبالو دارای قند کمی است، بنابراین می‌تواند به شما در جلوگیری از بیماری‌هایی مانند دیابت کمک کند. اگر بخواهیم آلبالو را با میوه‌هایی مانند انگور، آلو و غیره مقایسه کنیم، مصرف آن بیش‌تر از باقی میوه‌ها توصیه می‌شود. اگر شما به طور مرتب آلبالو مصرف کنید، بدن‌تان کم‌کم از اختلالات مختلف دور خواهد شد و از بروز بیماری‌هایی مانند دیابت نیز جلوگیری می‌شود.

۹. به جلوگیری از سکته‌ی مغزی کمک می‌کند

گروه سلامت دانشگاه میشیگان برای تعیین اثرات آب آلبالو روی تنظیم چربی و گلوکز یک مطالعه روی مدل‌های حیوانی انجام داد. نتایج این آزمایش نشان داد که آلبالو نه تنها مزایایی دارد شبیه به مزایای داروهای قلبی عروقی که معمولا توسط پزشکان تجویز می‌شوند، بلکه باعث کاهش خطر سکته‌ی مغزی نیز می‌شود. موش‌هایی که این میوه را مصرف کرده بودند، تعادل و هماهنگی و همچنین کاهش قابل‌توجهی را در فشار خون‌شان تجربه کردند.

۱۰. گردش خون را بهبود می‌دهد

علاوه بر مزایای فوق، آلبالو مزایای فراوان دیگری هم دارد. یکی از دیگر مزایای آلبالو این است که می تواند گردش خون را بهبود بدهد. مواد فلاونوئیدی موجود در آلبالو قادر است به بهبود گردش خون و همچنین کاهش خطر ابتلا به لخته شدن خون کمک کند.

۱۱. به کاهش وزن کمک می‌کند

وزن اضافی بدن مشکلی است که برای بسیاری از آدم‌ها، به ویژه زنان، موضوعی بسیار جدی محسوب می‌شود. راه‌های زیادی برای کاهش وزن وجود دارد. یکی از آن‌ها بهره‌گیری از خواص آلبالو و خوردن آلبالو است. آلبالو حاوی مقدار زیادی مواد مغذی است و کالری کمی هم دارد بنابراین بسیار مناسب است که آن را در رژیم غذایی‌تان قرار بدهید.

۱۲. خواص دیگر

مصرف منظم آلبالو به کاهش کلسترول بالای خون کمک‌کرده و از زوال بینایی مرتبط با افزایش سن و پیری زودرس جلوگیری‌می‌کند. پوست درخت آلبالو به رفع سرفه، معروف است و بنابراین، به‌عنوان ماده تشکیل‌دهنده در داروهای سرفه به‌کارمی‌رود. نوشیدن روزانه آب آلبالو می‌تواند آسیب عضلانی ناشی از تمرین بیش‌ازحد را کاهش‌دهد. امروزه، چای آلبالو نیز برای بهبود عملکرد روده و افزایش سوخت‌وساز به‌کارمی‌رود.

خواص آلبالو برای پوست

این میوه شیرین خوشمزه، سرشار از مواد مغذی است و مانند بیشتر میوه‌های سالم، حدود ۷۵ درصد آب دارد. بنابراین، آلبالو خواص زیر را برای پوست دارد.

۱۳. سلامت پوست را افزایش‌می‌دهد

مقدار زیاد آب موجود در آلبالو، تمام بدن شما را هیدراته کرده و باعث داشتن پوستی روشن، شاداب و تمیز می‌شود. آب، نقش مهمی در دفع سموم دارد، بنابراین، جریان آرام مواد مغذی به پوست را تسهیل‌می‌کند. به‌خاطر آبرسانی مناسب، سلول‌های پوست، پر شده و ظاهری سفت‌تر، تمیزتر و سالم‌تر به پوست می‌دهند.

۱۴. محافظت از پوست

مصرف منظم آب آلبالو، از آسیب‌دیدن پوست توسط اشعه‌های فرابنفش A و B خورشید جلوگیری‌می‌کند. آنتوسیانین‌ها، به‌دلیل داشتن ویژگی‌های ضدسرطانی، از سرطان پوست جلوگیری‌می‌کنند. آلبالو دارای بتاکاروتن نیز هست که برای سلامت پوست مفید بوده و از پوست، در برابر آسیب آفتاب، محافظت‌می‌کند.

۱۵. خواص ضدپیری

پیری زودرس، نتیجه آسیب ناشی از رادیکال‌های آزاد است که باعث مرگ زودهنگام سلول‌ها می‌شود. آنتوسیانین‌ها، آنتی‌اکسیدان‌هایی قوی هستند که به جلوگیری از آسیب‌های سلولی ناشی از رادیکال‌های آزاد کمک‌کرده، از پیری زودرس جلوگیری‌کرده و علائم پیری مانند خطوط و چین‌وچروک را کاهش‌می‌دهد.

خواص آلبالو برای مو

سلامت مو در درجه اول به تامین مواد مغذی ضروری برای فولیکول‌های مو بستگی‌دارد. آلبالو به‌دلیل سرشار بودن از ویتامین، مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان‌ها، به طرق زیر برای مو مفید است.

۱۶. با ریزش مو مبارزه‌می‌کند

کم‌خونی، یکی از دلایل معمول ریزش مو است و برای مبارزه با این مشکل، باید غذاهای سرشار از آهن را در رژیم غذایی خود بگنجانید. آب آلبالو، منبعی سرشار از آهن است و بنابراین مصرف منظم آب آلبالو می‌تواند کم‌خونی را درمان‌کرده و ریزش مو را کاهش‌دهد.

۱۷. سلامت مو را افزایش‌می‌دهد

عصاره میوه آلبالو، ماده‌ای فعال در مکمل‌های دارویی متعدد و ویتامین‌هاست که باعث تقویت مو و مبارزه با مشکلات مو مانند ریزش و موخوره می‌شود.

خواص برگ آلبالو

علاوه بر خود میوه، برگ آن نیز دارای ترکیباتی است که برای بدن انسان بسیار خوب و مفید هستند. ترکیبات موجود در برگ آلبالو عبارتند از:

۱. تانن به عنوان متابولیت‌های ثانویه.

۲. فلاونوئیدها، ترکیبات فلاونوئیدی که به عنوان یک آنتی‌اکسیدان عمل می‌کنند و می‌توانند از بروز سرطان جلوگیری کنند.

۳. ساپونین. علاوه بر تریترپنو و گلیکوزیدهای استرولی، ساپونین هم در بیش از ۹۰ گیاه وجود دارد. برگ آلبالو نیز یکی از همان گیاهانی است که حاوی ساپونین است و برای افرادی که قصد دارن دقند خون خود را کاهش دهند بسیار فایده دارد.

بخشی از ترکیبات موجود در برگ آلبالو، خواص زیر را دارد:

۱. قند خون را کاهش می‌دهد

برای بیماران مبتلا به دیابت، عصاره‌ی برگ آلبالو می‌تواند میزان قند موجود در بدن را کاهش دهد. جوشانده‌ی تهیه‌شده‌ از برگ‌های آلبالو از قدیم‌الایام به عنوان داروی دیابت مورد استفاده قرار گرفته‌است. برگ‌های آلبالو حاوی ساپونین‌ها و فلاونوئیدها هستند و به  همین دلیل می‌توانند قند خون افراد دیابتی را کاهش دهند. روش استفاده از برگ آلبالو برای این منظور، بسیار ساده است، خیلی راحت برگ‌ها را بجوشانید و سپس جوشانده‌ی حاصل را مصرف کنید.

۲. تسکین‌دهنده‌ی درد است

مطالعات زیادی در این زمینه روی حیوانات آزمایشگاهی انجام شده‌است و نتایج این آزمایشات نشان می‌دهند که برگ آلبالو می‌تواند درد را کاهش دهد. درست مانند آلبالو که می‌تواند درد بیماران مبتلا به نقرس را کاهش دهد.

۳. از رشد تومور جلوگیری می‌کند

علاوه بر خود میوه، شما می‌توانید از برگ آن نیز به عنوان ماده‌ای طبیعی برای درمان بیماری‌های مختلف، از جمله جلوگیری از رشد تومور استفاده کنید. برگ آلبالو حاوی فلاونوئیدها، تانن‌ها و ساپونین‌ها است و به این ترتیب در جلوگیری از رشد تومور موثر است. علاوه بر این، نوشیدن آبی که برگ‌های آلبالو در آن‌ها جوشیده‌است می‌تواند از التهاب جلوگیری کند و بهترین ماده‌ی ضدعفونی‌کننده محسوب می‌شود.

۴. به مبارزه با دیابت کمک می‌کند

برگ آلبالو دارای خواصی است که به مقابله با دیابت کمک می‌کنند. استفاده از برگ آلبالو به عنوان ماده‌ای طبیعی برای حل مشکل بالا بودن قند خون از قدیم‌الایام رایج بوده‌است، دانشمندان بسیار زیادی تحقیقاتی را روی برگ آلبالو انجام داده‌اند تا محتوا و مزایای آن را کشف کنند، “برگ آلبالو حاوی ساپونین و فلاونوئیدها است که به عنوان آنتی‌اکسیدان عمل می‌کنند و در نتیجه قادر به ترشح هورمون انسولین هستند که بدن برای سوخت و ساز قندها نیاز دارد.

۵. عملکرد عضلات قلب را حفظ می‌کند

برگ آلبالو علاوه بر اینکه برای مقابله با دیابت مفید است، در حفظ عملکرد عضلات قلب نیز تاثیر مثبت دارد. یک مطالعه نشان داد که برگ آلبالو به طور فعالانه برای محافظت از عملکرد عضلات قلب عمل می‌کند.

خیلی ساده آبی را که در آن برگ آلبالو جوشیده است، بنوشید تا از عملکرد قلب محافظت شود، به طوری که در معرض آسیب ناشی از سمومی که وارد بدن می‌شوند، نخواهد بود. فواید برگ آلبالو برای سلامت قلب در مطالعات متعدد ثابت شده‌است.

۶. کلسترول بالا را کاهش می‌دهد

مزایای برگ آلبالو برای دیابت قبلا ذکر شد، اما باید بدانیم که این برگ‌ها علاوه بر این‌که قادر هستند قند خون را کاهش دهند و عملکرد عضلات قلب را حفظ کنند، برای غلبه بر کلسترول بالا نیز بسیار قدرتمند هستند. برای این منظور خیلی ساده یک تا دو مشت از برگ آلبالوی تازه را با ۳ فنجان آب بجوشانید و اجازه بدهید به مدت چند دقیقه بجوشد تا مقدار آب به نصف مقدار اولیه برسد، پس از آن، اجازه بدهید که جوشانده‌ی برگ آلبالو خنک شود، و آن را سه بار در روز مصرف کنید.

۷. به مبارزه با نقرس کمک می‌کند

چنان‌چه پیش‌تر در همین مقاله ذکر شد، یکی از مزایای طبیعی آلبالو این است که می‌تواند با نقرس مبازره کند. اما علاوه بر خود میوه برگ‌های نیز چنین تاثیری بر روی بدن دارند و می‌توانند به غلبه بر نقرس کمک کنند.

احتیاط: به رغم خواص فوق در یک منبع، مصرف برگ آلبالو زیر نظر پزشک توصیه شده است. مثلا عبارت زیر به نقل از یک از دو منبع زیر است:

“برگ‌های میوه آلبالو را نباید خورد زیرا دارای یک ماده شیمیایی است که در بدن به سیانید تبدیل‌می‌شود. پوست درخت آلبالو نیز این ماده شیمیایی را دارد، به‌همین دلیل، فقط باید با دستور و راهنمایی پزشک مطلع مصرف‌شود.”

نکاتی در مورد استفاده‌ی درست از آلبالو و برگ آلبالو

۱. فشار خون بالا. برگ آلبالو را خشک کنید، سپس آن را داخل لیوان بریزید و با آب داغ دم بگذارید. چند دقیقه صبر کنید تا رنگ آب تغییر کند. شما باید این دمنوش را دو بار در روز بنوشید.

۲. خواص ضد دیابت. ۵۰ تا ۱۰۰ گرم برگ آلبالوی شسته شده را در یک لیتر آب بجوشانید. شما باید جوشانده‌ی حاصل را دو بار در روز مصرف کنید. اگر از برگ خشک‌شده استفاده می‌کنید، بهتر است ۲ تا ۵ گرم برگ خشک را در ۲۰۰ میلی‌لیتر آب دم بگذارید.

۳. درمان نقرس. ۹ گرم میوه‌ی آلبالو را سه بار در روز بخورید. ثابت شده‌است که این میوه درد ناشی از نقرس را کاهش می‌دهد.

۴. کاهش کلسترول. ۱ تا ۲ برگ تازه‌ی آلبالو را با سه فنجان آب بجوشانید. اجازه بدهید ترکیب روی حرارت بماند تا زمانی که میزان آب به یک فنجان کاهش پیدا کند. جوشانده‌ی حاصل را به طور مرتب سه بار در روز بنوشید.

خواص آلبالو  برای بدن بسیار زیاد است که متاسفانه بسیاری از مردم نسبت به آن‌ها اصلا آگاهی ندارند و در نتیجه استفاده‌ای هم از آن نمی‌کنند. با این حال، اگر به درستی از این میوه استفاده کنید، تاثیر بسیار مثبتی روی سلامت شما خواهد داشت. این مقاله ثابت می‌کند برخی از چیزهایی که اغلب برای ما عادی و پیش پا افتاده هستند، چه فواید بی‌نظیری می‌توانند داشته باشند. بنابراین، هیچ چیزی را که در اطراف ما وجود دارد، دست کم نگیرید. به یاد داشته باشید که برای سالم بودن و حفظ سلامتی لزومی ندارد که پول هنگفتی خرج کنید!

این مطلب درباره خواص آلبالو بود، حالا به ارزش تغذیه‌ای آلبالو نگاهی بیندازید:

 حقایق تغذیه‌ای آلبالو:

مقدار آلبالو: ۱ فنجان

وزن کل آلبالو: ۹۸ گرم

مواد اصلی

مواد مغذی

مقدار

پروتئین

۰.۴ گرم
کربوهیدرات

۷.۵ گرم

آب

۸۹.۶ گرم
کالری

۱۳۱ کیلوژول

فیبر

۱.۱ گرم
چربی

۰.۳ گرم

 

ویتامین‌ها

ویتامین A

۷۵۲ واحد بین‌المللی
ریبوفلاوین

۰.۱ میلی‌گرم

نیاسین

۰.۴ میلی‌گرم
فولات

۱۳.۷ میکروگرم

اسیدپانتوتنیک

۰.۳ میلی‌گرم
ویتامین C

۱۶۴۴ میکروگرم

 

مواد معدنی

کلسیم

۱۱.۸ میلی‌گرم

منیزیم

۱۷.۶ میلی‌گرم
آهن

۰.۲ میلی‌گرم

سدیم

۶.۹ میلی‌گرم
فسفر

۱۰.۸ میلی‌گرم

پتاسیم

۱۴۳ میلی‌گرم
مس

۰.۱ میلی‌گرم

سلنیوم

۰.۶ میکروگرم
روی

۰.۱ میلی‌گرم

امیدواریم از این مطلب درمورد خواص آلبالو خوشتان آمده‌باشد.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – مژگان گوران و سارا فیضی

منبع: stylecraze و drhealthbenefits

۱۷ بهترین خواص آلبالو برای سلامتی، پوست و مو


 

برچسب ها

بازده

  1. سمانه گفت:

    مطلب خوب و جالب بود ممنون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مدیریت دانشگاه تهران

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی