بارداری سریع: 15 روش افزایش شانس حاملگی

خواه عاشق بچه باشید و خواه دوست داشته باشید فرزندتان در یک دوره‌ی زمانی خاص متولد شود، می‌توانید چند انتخاب خاص در سبک زندگی‌تان داشته باشید تا به این ترتیب بتوانید احتمال حاملگی را افزایش دهید. در حالی که برخی از آدم‌ها روش‌های خاص بارداری سریع مانند آزمایش تخمک‌گذاری یا مراجعه به یک کلینیک باروری را انتخاب می‌کنند، برخی دیگر توصیه‌های قدیمی را برای مراقبت از خود و حفظ سلامتی و افزایش شانس حاملگی پیش می‌گیرند.

خوب‌تر از آنی به نظر می‌رسد که درست باشد، این‌طور نیست. بهترین توصیه‌ها در زندگی همیشه توصیه‌های صاف و ساده هستند، مثل توصیه‌های بارداری. در مورد آن فکر کنید: اگر قصد دارید در یک مسابقه‌ی ورزش سه گانه شرکت کنید، چگونه می‌توانید مطمئن شوید که بدن شما برای شرکت در این مسابقه کاملا آماده است؟ به احتمال زیاد، برای تهیه‌ی قرص‌های رژیمی خاص سرمایه‌گذاری نخواهید کرد یا داروهای اینترنتی را که وعده‌ی افزایش سوخت و ساز یا چیزی شبیه به آن را می‌دهند، خریداری نمی‌کنید. احتمالا به طور منظم ورزش می‌کنید، مواد غذایی سالم و مناسب می‌خورید و تحقیقاتی انجام می‌دهید روی این رشته و کارهایی که برای موفقیت در آن انجام داده‌اند.

آماده‌سازی بدن برای حاملگی نیز الگویی مشابه با همین دارد. مثلا می‌توانید داستان‌های خاله پیرزن‌های قدیمی را جستجو کنید و کلاه‌تان را قاضی کنید که آیا نصایح آن‌ها به شما آرامش می‌دهد یا نه! به هر حال این همان چیزی است که باید دریافت کنید. بدن شما احتمالا باردار خواهد شد در صورتی که اقدامات لازم را برای مراقبت از آن انجام دهید، بنابراین بهترین توصیه به شما کمک می‌کند که بتوانید به بهترین نحو ممکن از سلامتی‌تان محافظت کنید.

اگر شما و شریک زندگی‌تان آماده هستید که یک کودک را به خانواده‌تان اضافه کنید، ۱۵ توصیه‌ی قید شده در این نوشتار را برای افزایش باروری بررسی کنید و خیال‌تان راحت باشد که وقتی باردار شوید، کودک‌تان سالم است. این احتمال وجود دارد که برخی از این توصیه‌ها را از قبل دنبال می‌کنید. اگر چنین است، شما در حال حاضر یک قدم جلو افتاده‌اید! باقی این تغییرات سبک زندگی را به روال روزانه‌تان بیفزایید تا به بدن‌تان برای داشتن یک کودک سالم کمک کنید.

بارداری سریع : روش های افزایش شانس حاملگی

۱۵. چکاپ قبل از بارداری انجام بدهید

انجام چکاپ پیش از بارداری باید مرحله‌ی اول باشد برای هر زوجی که آماده‌ی بچه‌دارد شدن هستند. هنگامی که با شریک زندگی‌تان در این زمینه صحبت کرده‌ باشید و هر دو از این‌که عضو جدیدی را به خانواده‌تان اضافه کنید، هیجان‌زده هستید به متخصص مراجعه کنید. یادتان باشد که قبل از مراجعه به پزشک یک فهرست از سوالاتی که دارید آماده کنید تا از او بپرسید و سابقه‌ی پزشکی‌تان را حتما همراه داشته باشید. به این ترتیب، پزشک می‌تواند بهترین تشخیص را پس از چکاپ پیش از بارداری به شما بدهد و اطلاعات مربوطه را در اختیارتان بگذارد.

در صورتی که در خانواده‌تان سابقه نگرانی‌های پزشکی مانند دیابت یا بیماری‌های مزمن وجود داشته باشد، انجام چکاپ پیش از بارداری اهمیت زیادی دارد. اگر در میان اعضای نزدیک خانواده‌تان کسی وجود دارد که مشکلات و عوارض بارداری را تجربه کرده‌است، حتما جریان را با پزشک در میان بگذارید.

اگر درخانواده‌تان سابقه‌ی نقص مادرزادی وجود دارد، نظر پزشک‌تان را در مورد ویتامین‌های دوران بارداری، جویا شوید. بعضی از مکمل‌ها مانند اسید فولیک که در مراحل اولیه حاملگی مصرف می‌شوند، در برابر نقایص شایع از کودک محافظت می‌کنند.

۱۴. الکل ننوشید – آب بنوشید

بله، درست است: اگر مدام در حال تلاش برای بارداری بوده‌اید و موفق نشده‌اید، می‌توانید الکل را متهم این جریان بدانید. نوشیدن نوشیدنی‌های الکلی می‌تواند احتمال باروری را تا ۶۰٪ کاهش دهد. احتمال باردار شدن در افرادی که مقدار زیادی الکل مصرف می‌کنند بسیار پایین‌تر است، هرچند در صورتی که الکل می‌نوشید بهتر است در رابطه با این عادت بد تجدید نظر کنید چرا که مضراتی برای سلامتی دارد.

هنگامی که برای باردار شدن برنامه‌ریزی می‌کنید، بهترین کار این است که هم برای سلامت خودتان و هم برای سلامت کودک‌تان الکل را کنار بگذارید. گاهی اوقات تا یک ماه یا بیش‌تر از یک ماه پس از لقاح هنوز خودتان هم خبر ندارید که باردار هستید، و در این صورت اگر نوشیدنی‌های الکلی مصرف کنید، ممکن است باعث بروز اختلالات جدی شود.

۱۳. تعداد اسپرم شوهرتان چه‌قدر است؟

شریک زندگی‌تان می‌تواند رفتارهای خاصی را انجام دهد تا مطمئن شود که تعداد اسپرم او بالا است. در مواردی که بیضه‌ در معرض گرمای شدید باشد، در بعضی موارد ممکن است درجه حرارت به اسپرم صدمه وارد کند. اگر همسرتان ریلکس کردن در وان آب داغ را دوست دارد یا یوگای بیکرام کار می‌کند، ار او بخواهید که در صورت امکان تا زمانی که پاسخ تست حاملگی شما مثبت نشده، از این کارها خودداری کند.

علاوه بر این، مردتان را تشویق کنید که عادات سالم در زندگی داشته باشد. احتمال باردار شدن زنانی که همسرشان BMIهای بسیار ناسالم (هم بالا و هم پایین) دارد، بسیار پایین است. بهتر است که برای دست کم سه دوره‌ی تمرینی سی دقیقه‌ای شدید در هفته، همراه با عادات تغذیه مناسب برنامه‌ریزی کنید.

۱۲. زمان قاعدگی‌تان را به دقت دنبال کنید

پیگیری چرخه‌ی قاعدگی می‌تواند به شما برای اطلاع از زمان تقریبی تخمک‌گذاری و این که چه روزهایی برای صورت گرفتن لقاح بهتر است کمک کند. دانستن این‌که آیا شما یک دوره‌ی قاعدگی منظم دارید یا نه، زمانی که در حال تلاش برای بچه‌دار شدن هستید بسیار مهم است. اگر دوره‌ی قاعدگی‌تان منظم باشد، هر بیست و هشت روز، یک بار قاعده خواهید شد.

البته همه‌ی زنان قاعدگی منظم ندارند، بنابراین اگر متوجه شدید که طول چرخه هر بار متفاوت است، هراس به دل‌تان راه ندهید. نوشتن آن فقط به شما کمک می‌کند که بدانید چه زمانی بیش‌ترین شانس بارداری را دارید.

چرا داشتن اطلاعاتی در مورد قاعدگی مهم است؟ اگر بتوانید زمان تخمک‌گذاری‌تان را تخمین بزنید، می‌توانید بالاترین شانس لقاح را داشته باشید. هنگامی که بدن شما تخمک را آزاد می‌کند، تا ۲۴ ساعت بارور می‌ماند. اسپرم طی شش یا هفت روز پس از مقاربت می‌تواند در بدن شما زنده بماند، بنابراین وقتی شما هم زمان تقریبی تخمک‌گذاری را می‌دانید، می‌توانید احتمال بارداری تا حد زیادی بالا ببرید.

۱۱. فعال باشید

توصیه می‌شود ۵ تا ۶ روز در هفته قبل و بعد از بارداری تمرینات کاردیو انجام بدهید. این کار به شما فرصتی مطلوب برای باردار شدن می‌دهد و بدن شما در حین وضع حمل و همین‌طور بعد از زایمان اوضاع خوبی خواهد داشت. در حالی که داستان‌های قدیمی می‌گویند که ورزش می‌تواند شانس شما را برای بارداری پایین بیاورد، اما شما مجبور نیستید به این دلیل که قرار است باردار شوید، کلاس زومبارا کلا تعطیل کنید.

با این حال، اگر آماده‌ی بچه‌دار شدن هستید، باید با کراس فیت یا تمرینات سنگین، خداحافظی کنید. افرادی که در تمرینات بسیار شدید شرکت می‌کنند شانس بارداری خود را پایین می‌آورند، شاید به این دلیل که دوره‌های آن‌ها به احتمال زیاد نامنظم خواهد شد. دوره‌ی قاعدگی‌تان را پیگیری کنید و اگر متوجه شدید که دوره‌ّها نامنظم هستند یا جریان سبک‌تری دارید، ورزش‌تان را با تمرینات سبک‌تر ادامه بدهید.

۱۰. از کیت‌های تخمک‌گذاری استفاده کنید

کیت پیش‌بینی تخمک‌گذاری را می‌توان در بسیاری از داروخانه‌ها بدون نیاز به نسخه‌ی پزشک خریداری کرد. بر خلاف روش‌های تخمینی تخمک‌گذاری که شامل درجه حرارت (که غیر قابل اعتماد است) می‌شوند، کیت تخمک‌گذاری سطوح هورمون‌های لوتئینه کننده را که در روزهای پیش و پس از تخمک‌گذاری افزایش می‌یابد، پیگیری می‌کند. کیت پیش‌بینی یک ایده‌ی دقیق به شما می‌دهد در مورد این‌که کجای چرخه‌ی قاعدگی‌تان قرار دارید و آیا در حال حاضر تخمک‌گذاری دارید یا نه.

با این حال باید بدانید که اگر پاسخ تست مثبت باشد، یک دامنه‌ی زمانی کوتاه وجود دارد. زمان تخمک‌گذاری کوتاه است. هنگامی که نتیجه‌ی مثبت تست را دیدید، باید در طول ۲۳ تا ۳۶ ساعت آینده، با همسرتان رابطه‌ی جنسی داشته باشید. در هنگام خرید تست پیش‌بینی تخمک‌گذاری، این را حتما در نظر داشته باشید، زیرا اگر همسرتان آخر هفته را بیرون از شهر رفته یا به هر دلیلی در خانه نیست، ‌نتیجه‌ی مثبت تست به هیچ دردی نمی‌خورد!

۹. BMI خود را در محدوده‌ی سالم نگه دارید

گاهی اوقات مشکل باردار نشدن می‌تواند با BMI ناسالم ارتباط داشته باشد. وزن جنبه‌ای مهم از سلامت کلی شما است و اگر وزن‌تان بیش از اندازه کم‌تر یا بالاتر از حد مطلوب باشد ممکن است برای لقاح دچار مشکل شوید. کسانی که در طیف شاخص توده‌ی بدنی روی بدترین نقاط قرار دارند اغلب در طول دوران قاعدگی متوجه لکه‌بینی خفیف می‌شوند یا ممکن است دوره‌ی آن‌ها کاملا متوقف شود. سیستم تولید مثل شما بهترین عملکرد را زمانی دارد که در یک محدوده‌ی وزن سالم قرار دارید، بنابراین برای حفظ BMI متعادل، اقدامات لازم را انجام دهید.

ورزش منظم و داشتن یک رژیم غذایی سالم اهمیت زیادی دارد، خواه در پی باردار شدن باشید و خواه نه. هنگامی که بدن شما در بالاترین سطح خود عمل می‌کند، بهترین حس و حال را خواهید داشت. با غذا خوردن در خانه در بیش‌تر روزهای هفته و داشتن یک برنامه‌ی ورزشی همیشگی، مانند دوچرخه‌سواری تا محل کار یا عضو شدن در باشگاه محل‌تان، یک سبک زندگی سالم داشته باشید. از دست دادن آب بدن خیلی شایع است و می‌تواند شانس بارداری را در شما کاهش دهد، بنابراین دقت کنید که باید مقدار زیادی H2O بنوشید.

۸. از خطرات و آسیب‌های مرتبط با سن مطلع باشید

رپورتاژ

اگر شما و شریک زندگی‌تان تصمیم گرفته‌اید زمانی بچه‌دار شوید که سن‌تان بالا رفته‌است (نهایتا تا زمانی که به یائسگی نرسیده‌اید باید این کار را انجام بدهید) مشکلی نیست. برای اطمینان از این‌که حاملگی بدون خطر و آگاهانه‌ای دارید، از خطرات باروری مرتبط با سن مطلع شوید. اگرچه مردان در تمام طول عمر خود اسپرم تولید می‌کنند، اما زنان با مقدار مشخصی از تخمک متولد می‌شوند. در حین این‌که سن زنان بالا می‌رود کیفیت تخمک‌شان نیز کاهش می‌یابد و به همین دلیل هرچه سن بالاتر باشد احتمال صورت گرفتن لقاح پایین‌تر است.

بدون IFV، احتمال باردار شدن زنان بالای ۴۰ سال ۵۰ درصد کم‌تر است. شانس آن‌ها برای هر ماه حدود پنج درصد است اگر به طور فعالانه در حال اقدام برای بارداری باشند. علاوه بر این، احتمال رخ دادن سقط جنین یا ناباروری در زنان مسن بیش از پنج برابر زنان جوان است.

قبل از این‌که شما و شریک زندگی‌تان به یک کلینیک IFV مراجعه کنید یا خودتان برای باردار شدن اقدام کنید، خطرات موجود را بدانید. اگر احساس می‌کنید که بارداری ممکن است برای شما یا سلامت کودک‌تان خطر داشته باشد، شاید بهتر باشد کودکی را به فرزندی بپذیرید.

۷. سیگار را کنار بگذارید

هیچ کس نمی‌تواند ادعا کند که سیگار کشیدن به طور کلی یک عادت سالم است. اکثر ما می‌دانیم که سیگار کشیدن به طور منظم ریه‌ها، قلب و سیستم عروقی را با آسیب مواجه می‌کند. با این حال، تعداد کمی از مردم اطلاع دارند که سیگار کشیدن حتی می‌تواند به تخمدان‌ها آسیب برساند. احتمال از بین رفتن سریع تخمک‌ها در زنان سیگاری بیش‌تر است، به این معنی که آن‌ها به طور متوسط ​​یک یا چهار سال زودتر از سایر زنان به یائسگی می‌رسند.

تعداد اسپرم مردان سیگاری نیز پایین‌تر است و در عین اسپرم‌های غیر طبیعی بیش‌تری هم دارند. به دلیل مواد شیمیایی مانند نیکوتین یا سیانید موجود در سیگار، مصرف آن باعث کاهش قدرت اسپرم برای بارور کردن نخمک می‌شود.

به طور کلی، میزان ناباروری در میان زوج‌های سیگاری دو برابر میزان ناباروری در افراد غیر سیگاری است. حتی زوج‌هایی که سیگار می‌کشند و IFV را امتحان می‌کنند ممکن است قادر به غلبه بر اثرات نامطلوب آن نباشند، زیرا نرخ بارداری در آن‌ها ۳۰ درصد نسبت به بیماران غیر سیگاری IFV کم‌تر است. در صورتی که برای بچه‌دار شدن برنامه دارید، بهترین کار ممکن این است که هر چه سریع‌تر سیگار را کنار بگذارید!

۶. روزهای تخمک‌گذاری را ثبت کنید

ثبت کردن تاریخ تخمک‌گذاری درست مانند پیگیری دوره‌های قاعدگی می‌تواند به شما ایده‌ای دقیق‌تری بدهد در رابطه با این‌که چه زمانی بهترین زمان برای صورت گرفتن لقاح است. اگر می‌دانید که چه زمانی تخمک‌گذاری می‌کنید، تاریخ را در یک دفترچه یا تقویم بنویسید تا بتوانید از تاریخ تخمک‌گذاری تقریبی بعدی اطمینان پیدا کنید و برای آن برنامه‌ریزی کنید.

به هر دلیلی، ممکن است هر ماه نتوانید یک کیت تخمک‌گذاری خریداری کنید. در این صورت، می‌توانید برخی از علائم رایج تخمک‌گذاری را پیگیری کنید. ممکن است در ترشحی که از رحم خارج می‌شود تغییر رنگ، بو، یا بافت رخ بدهد؛ برخی از زنان گزارش کرده‌اند که در طول تخمک‌گذاری ترشحات‌شان بافتی مانند سفیده‌ی تخم‌مرغ داشته است. دمای بدن پایه‌ی شما نیز ممکن است افزایش یابد و احتمالا میل‌تان به داشتن رابطه‌ی جنسی نیز افزایش خواهد یافت.

تخمک‌گذاری در بدن هر زنی متفاوت است، بنابراین در نظر داشته باشید که ممکن است بدون علائم و نشانه‌هایی مشخص، تخمک‌گذاری در شما رخ بدهد. اگر در مورد زمان آن اطمینان ندارید، بهترین روش این است که یا یک کیت تخمک‌گذاری بخرید یا این‌که چند ماه به دقت پیگیر باشید.

۵. میزان مصرف کافئین‌تان را کنترل کنید

متاسفانه، مصرف کافئین نیز می‌تواند اثرات نامطلوبی روی باروری داشته باشد. نوشیدن بیش از ۲۵۰ میلی‌گرم کافئین در روز می‌تواند به طور چشمگیری احتمال صورت گرفتن لقاح را کاهش دهد. این مقدار برابر است با دو فنجان قهوه یا ۷۰۰ میلی‌لیتر نوشابه. هر چه بیش‌تر محصولات حاوی کافئین مصرف کنید، ممکن است سخت‌تر باردار شوید.

هنگامی که تصمیم دارید مصرف کافئین را ترک کنید، یادتان باشد که به جز قهوه و نوشابه خوراکی‌های دیگری هم هستند که کافئین دارند: چای، برخی از نوشیدنی‌های غیر الکلی و شکلات هم مقداری کافئین دارند. هر روز مشخص کنید که چه میزان از این مواد خوراکی را مصرف می‌کنید، به این ترتیب زیاده‌روی نخواهید کرد و شانس صورت گرفتن لقاح در شما کاهش نخواهد یافت.

با این حال، قبل از این‌که قهوه‌ی صبح‌تان را به طور کلی کنار بگذارید باید بدانید که کافئین در حد اعتدال مشکلی ایجاد نمی‌کند. فقط کلید واژه‌ی “اعتدال” را به یاد داشته باشید. خوردن یک تکه کیک یا کلوچه‌ی شکلاتی  همراه با چای صبحانه‌تان اشکالی ندارد. با این حال، حواس‌تان باشد که حساب مصرف کافئین از دست‌تان خارج نشود.

۴. دامنه‌ی زمانی باروری(پنجره‌ی باروری) را همواره در ذهن داشته باشید

زنان در حدود ۶ روز از دوره‌ی قاعدگی‌شان احتمال بارور شدن دارند. حاملگی در هر روزی از ماه امکان‌پذیر است، اما اگر شما در حال تلاش برای بچه‌دار شدن هستید، بهتر است آن هفته‌ای را که کلینیک‌های باروری به عنوان «پنجره باروری» خطاب می‌کنند،‌ همیشه در ذهن داشته باشید.

پنجره‌ی باروری از حدود پنج یا شش روز قبل از تخمک‌گذاری تا روز تخمک‌گذاری است. اطلاع از این دوره‌ی زمانی شما را از شر فکر و خیال در مورد پیش‌بینی دقیق روز تخمک‌گذاری نجات می‌دهد. بدن‌تان را بشناسید و علائم تخمک‌گذاری را همانطور که قبلا در مقاله ذکر شد دنبال کنید. اگر متوجه بیش از یک نشانه شدید، ممکن است در حال وارد شدن به پنجره‌ی باروری باشید.

اکثر محققان توصیه می‌کنند که وقتی در این دوره‌ی پنج تا شش روزه هستید، دست کم یک روز در میان با همسرتان رابطه‌ی جنسی داشته باشید. اگر برای‌تان راحت است و مشکلی ندارید، می‌توانید هر روز رابطه‌ی جنسی داشته باشید، اما در مورد اثربخشی داشتن رابطه به صورت یک روز در میان یا هر روز، تفاوت بسیار اندکی وجود دارد.

۳. ویتامین‌های قبل از بارداری را مصرف کنید

هنگامی که آماده‌ی باردار شدن هستید، مصرف ویتامین‌های پیش از بارداری را شروع کنید تا بدن‌تان به جریان ورود این همه مواد مغذی خو بگیرد و در عین حال در دوران بارداری نیز ویتامین‌ها روی بدن‌تان تاثیر بیش‌تری داشته باشند. مولتی ویتامین‌های معمول هم می‌توانند سلامت کلی شما را افزایش دهند و به این ترتیب احتمال صورت گرفتن لقاح را بالا ببرند.

بیش‌تر ویتامین‌های پیش از بارداری حاوی اسید فولیک هستند که با دوز روزانه‌ی حداقل ۴۰۰ میکروگرم می‌تواند احتمال بروز نقایص را به طور قابل ملاحظه‌ای كاهش دهد. اسید فولیک تنها در چند هفته‌ی اول پس از لقاح موثر است، با این حال اکثر زنان در هفته‌های اول نمی‌دانند باردار هستند یا نه.

بنابراین بهترین گزینه این است که آن‌ها را از همان زمانی که تصمیم می‌گیرید برای بچه‌دار شدن اقدام کنید مصرف کنید تا بدانید که آن‌ها در برابر نقص مغز و سایر نقایص مرتبط با کمبود این ویتامین محافظت می‌شوند. بعضی از تحقیقات نیز ادعا می‌کنند که اسید فولیک می‌تواند بدن شما را برای بارداری تا یک ماه قبل از تولد آماده کنند، بنابراین بهترین گزینه برای سلامتی فرزندتان این است که مصرف اسید فولیک را هر چه سریع‌تر شروع کنید.

۲. پس از رابطه‌ی جنسی دراز بکشید

لابد  داستان‌های خاله پیرزن‌های قدیمی را شنیده‌اید که می‌گویند بعد از انجام رابطه پاها را بالا نگه دارید تا اسپرم آن مسیری را که باید، برود؟ شاید این توصیه آن‌قدرها هم درست نباشد اما هر کسی که این کار را می‌کند، در مسیر درستی قرار دارد. مشخص است که قرار نیست بعد از رابطه دراز بکشید و پاها را بالا نگه دارید تا شانس بارداری‌تان افزایش بیابد، بلکه فقط دراز کشیدن روی تخت نیز می‌تواند به باردار شدن و صورت گرفتن لقاح کمک کند.

تا زمانی که به صورت درازکش هستید، رحم شما در موقعیت مطلوبی است و شانس باروری افزایش می‌یابد. متخصصین زنان و زایمان توصیه می‌کنند که بعد از رابطه حمام نروید و به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه از ایستادن پرهیز کنید. در طول این مدت، اسپرم وارد واژن شده‌است.

۱. در صورت نیاز از یک متخصص کمک بگیرید

اگر تمام راه‌ها را رفته‌اید و هنوز هم نتوانسته‌اید که باردار شوید، شاید بهتر باشد بعد از چند ماه، به یک کلینیک باروری مراجعه کنید. آن‌ها سابقه‌ی پزشکی شما و همسرتان، سبک زندگی و دلایل احتمالی ناباروری را ارزیابی خواهند کرد. پزشک‌تان ممکن است پس از ارزیابی علل ناباروری IFV یا سایر روش‌های درمانی را توصیه کند.

هنگامی که قرار است برای اولین بار به یک کلینیک باروری بروید، همه‌ی جزئیات را از زمانی که برای باردار شدن تلاش کرده‌اید و متدهایی را که امتحان کرده‌اید، روی یک تکه کاغذ ثبت کنید. هر گونه سابقه‌ی پزشکی مانند اختلالاتی که شما،‌ همسرتان یا اعضای خانواده را تحت تأثیر گذاشته‌است، همراه داشته باشید. همچنین فهرستی از هر دارویی را که شما و همسرتان مصرف می‌کنید و دوز آن‌ها را همراه داشته باشید، چرا که برخی از داروها می‌توانند باروری را کاهش دهند.

بعضی از زوج‌ها احساس می‌کنند که اگر نمی‌توانند بچه‌دار شوند، کاری را اشتباه انجام می‌دهند یا به اندازه‌ی کافی تلاش نمی‌کنند. تقریبا در همه‌ی موارد دچار مشکل، چنین چیزی حقیقت ندارد. برای شناخت علل ایجادکننده‌ی ناباروری و اتخاذ تصمیم در مورد درمان‌های مورد نیاز، از افراد متخصص کمک بگیرید.

نوشته‌های مرتبط