انواع کاکتوس: 12 انواع کاکتوس که می‌توانید در خانه پرورش دهید

حتما اکثرتان می‌گویید ”من به هیچ وجه در خانه کاکتوس پرورش نمی‌دهم، این یک گیاه بیابانی است.“ خوب، دوباره فکر کنید. انواع کاکتوس ها زیبا هستند و گل کاکتوس به مراقبت زیادی نیاز ندارد، در عین حال به خانه‌تان سر سبزی و طراوت بیش‌تری می‌دهند. و هم‌چنین ممکن است گیاهان دیگر خشک و پژمرده شوند، اما یک کاکتوس هرگز خشک نمی‌شود. بلکه حتی ممکن است تمام خانه‌تان را فرا بگیرند. تمام چیزی که نیاز دارید کمی فضا و نور خورشید است. کاکتوس در نبود نور خورشید بی رنگ و رو می‌شود. کاکتوس بکارید. کاکتوس با گل رز تفاوت زیادی ندارد، به هر حال هر دو خار دارند و هر دو به طرز عجیبی زیبا هستند.

در ادامه فهرستی از انواع کاکتوس بسیار زیبا آمده‌است که به طرز عجیبی زیبا هستند و می‌توان آن‌ها را به آسانی در خانه پرورش داد.

 

۱۲. کاکتوس ماملیاریا یا بالشتک سوزن

انواع کاکتوس: 12 نوع گل کاکتوس که می‌توانید در خانه پرورش دهید

کاکتوس مامیلرا

این نوع از انواع کاکتوس به خاطر خارهای ابریشم‌مانندی که دارد بالشتک سوزن نامیده می‌شود. پرورش این کاکتوس کار بسیار آسانی است. هر کسی می‌تواند این کار را انجام دهد. برای همین این کاکتوس برای کسانی که فکر می‌کنند چیز زیادی درباره‌ی باغبانی نمی‌دانند و به دنبال گیاهی می‌گردند که در خانه پرورش دهند، می‌تواند انتخاب خوبی باشد. هم‌چنین اگر می‌خواهید خانه‌تان را رنگارنگ کنید شانس آورده‌اید. کاکتوس بالشتک سوزن با سایه‌های صورتی، نارنجی، بنفش کم‌رنگ، زرد، و سفید وجود دارد. یکی دیگر از دلایل پرورش این کاکتوس این است که میوه‌ای شبیه به توت با طعم توت‌فرنگی دارد. با این حال باید مراقب خارهای منحنی آن باشید. این کاکتوس فضای زیادی نیاز ندارد و آب کمی برایش کافی است و تقریبا می‌توان گفت نیاز به مراقبت ندارد.

۱۱. کاکتوس اپونتیا باسیلاریس یا دم سگ آبی

انواع کاکتوس: 12 نوع گل کاکتوس که می‌توانید در خانه پرورش دهید

برگ‌های این کاکتوس شبیه دم سگ آبی است، برای همین این اسم را گرفته است. این کاکتوس محبوبیت زیادی دارد. اکثر آدم‌هایی که به باغبانی علاقه دارند احتمالا این کاکتوس را پرورش داده‌اند. هم‌چنین این کاکتوس گل‌های درخشان و رنگارنگی دارد. شما می‌توانید آن را در یک گلدان بکارید. فقط مراقب باشید بیش از حد به آن آب ندهید و در محیطی بگذارید که نور کافی دارد. هم‌چنین برای محافظت این کاکتوس از رطوبت اضافی، از کود گیاهی خشک استفاده کنید.

۱۰. کاکتوس چانه یا کلاه قرمز

انواع کاکتوس: 12 نوع گل کاکتوس که می‌توانید در خانه پرورش دهید

 

کاکتوس کلاه قرمز کاکتوس یاقوتی هم نامیده می‌شود. بله قطعا این کاکتوس شبیه یاقوت است و من دوست دارم در باغچه‌ام یاقوت پرورش بدهم. هرچند این این نوع از انواع کاکتوس به آب خیلی زیادی نیاز ندارد، اما به مراقبت احتیاج دارد. قسمت یاقوتی میانه‌ای با نور ندارد اما قسمت سبز رنگ پایین به کمی نور نیاز دارد. برای همین بهترین محل برای قرار دادن این کاکتوس بالکن است.

۹. کاکتوس اچینوسرئوس ریجیدیسموس یا جوجه تیغی رنگین کمانی

انواع کاکتوس: 12 نوع گل کاکتوس که می‌توانید در خانه پرورش دهید

کاکتوس اچینوسرئوس

این این نوع از انواع کاکتوس برای پرورش در خانه بسیار ایده‌آل است. بهترین جا برای قرار دادن آن گوشه‌ی جنوب غربی خانه است تا بتواند در طول روز حدود ۴ تا ۶ ساعت نور خورشید دریافت کند. این کاکتوس فقط زمانی به آب نیاز دارد که خاک آن خشک باشد. نگه‌داری از آن آسان است و در طول تابستان با هاله‌هایی از رنگ ارغوانی غافلگیرتان می‌کند.

 

۸. کاکتوس سرئوس تتراگونوس یا قلعه‌ی جادویی

انواع کاکتوس: 12 نوع گل کاکتوس که می‌توانید در خانه پرورش دهید

هرچند از این کاکتوس به عنوان حصار استفاده می‌شود اما می‌توان آن را در گلدان در داخل خانه نیز نگه‌داری کرد. این گیاه با جذب نور خورشید و در جهت نور رشد می‌کند. بنابراین برای این‌که رشد یکسانی در همه‌ی جهت‌ها داشته‌باشد باید هر چند وقت یک بار آن را بچرخانید. این کاکتوس اغلب برج جادویی نیز نامیده می‌شود اما با توجه به رشد خوبی که دارد، می‌تواند به سرعت بزرگ، و تبدیل به یک کاخ جادویی شود. این کاکتوسی است که حداقل در طول یک دهه شما را ناامید نمی‌کند.

۷. کاکتوس هاورثیا یا گورخری

انواع کاکتوس: 12 نوع گل کاکتوس که می‌توانید در خانه پرورش دهید

رپورتاژ

این گورخر به نور زیادی احتیاج ندارد بنابراین می‌توانید آن را داخل خانه نیز نگه‌داری کنید. البته برای این‌که گیاهی مانند آن‌چه در تصویر می‌بینید داشته‌باشید، باید در یک گلدان بیش از یک گیاه بکارید. اما حتما آن‌ها را با فاصله‌ی ۱۵ سانتی‌متر از یک‌دیگر در یک گلدان بزرگ بکارید و به هر کدام فضای کافی برای رشد بدهید. گیاهان نیز مانند انسان‌ها برای هوا، آب و نور رقابت می‌کنند. قطعا شما نباید آن‌ها را به جان هم بیندازید.

۶. کاکتوس سرئوس پرویانوس یا پرچین

انواع کاکتوس: 12 نوع گل کاکتوس که می‌توانید در خانه پرورش دهید

هر موجود زنده‌ای که رشد می‌کند به مقداری محبت احتیاج دارد در غیر این صورت وحشی و خشن بار می‌آید. اما این‌جا کاکتوسی هست که بدون محبت شما هم به خوبی رشد می‌کند. هم‌چنین شما در بهار گل‌های زیبایی را روی کاکتوس پرچین مشاهده می‌کنید. و وقتی فرایند گل دادن کامل شد میوه‌ی آن را نیز خواهیددید. از آن‌جا که میوه‌ی این کاکتوس خوراک پرندگان است، با کاشتن این کاکتوس پرندگان را نیز به باغچه‌تان جذب می‌کنید!

۵. کاکتوس هتیورا گرتنری یا عید پاک

انواع کاکتوس: 12 نوع گل کاکتوس که می‌توانید در خانه پرورش دهید

این کاکتوس ویژه‌ی تعطیلات است و این نام را گرفته است چون در نیم‌کره‌ی شمالی در نزدیکی عید پاک گل می‌دهد. اگر کاکتوس عید پاک به درستی کاشته شود، نیاز به مراقبت خاصی ندارد اما برای این‌که کاکتوس عید پاک سال بعد هم گل بدهد شرایط خاصی لازم است.

۴. کاکتوس ژمینو کالیسیوم بالدیانوم یا چانه کوتاه

انواع کاکتوس: 12 نوع گل کاکتوس که می‌توانید در خانه پرورش دهید

این نوعی کاکتوس کوچک و بامزه است که می‌تواند در گلدان رشد کند. این کاکتوس تحمل بی‌آبی را دارد پس نگران مشکلات آبیاری آن نباشید. این کاکتوس گل‌های سفید کوچکی نیز می‌دهد که به زیبایی خانه‌تان می‌افزاید. حتی کاشتن یکی از این کاکتوس‌ها در گلدان می‌تواند خانه‌تان را بی‌نهایت زیبا کند. تنها یک نگرانی وجود دارد و آن کنار آمدن با تیغ‌های تیز و برنده‌ی این کاکتوس است.

۳. کاکتوس اکینوپسیس کامئکرئوس یا بادام زمینی

انواع کاکتوس: 12 نوع گل کاکتوس که می‌توانید در خانه پرورش دهید

این کاکتوس در طول بهار گل‌های زیاد و بزرگی می‌دهد. خارهای این کاکتوس چندان خطرناک نیست، بنابراین کودکان نیز می‌توانند در نگه‌داری از آن مشارکت کنند. کاکتوس بادام زمینی قطعا هر بیننده‌ای را تحت تاثیر قرار می‌دهد. گل این کاکتوس به خاطر رنگ زردی که دارد برای زنده ماندن باید به یک گیاه سبز پیوند بخورد. می‌توان کاکتوس بادام زمینی را به گیاهان مختلف پیوند زد و به آسانی گل‌هایی با رنگ‌های مختلف به دست آورد.

۲. آپونتیا میکرودائیس یا زبان مادرشوهر

انواع کاکتوس: 12 نوع گل کاکتوس که می‌توانید در خانه پرورش دهید

این این نوع از انواع کاکتوس مظهر بانمکی در میان تمام کاکتوس‌ها است. علت نام‌گذاری این کاکتوس نیازی به حدس و گمان ندارد! خارهای آن به صورت یک‌دست و یک‌شکل رشد می‌کند و ظاهری خال خالی به آن می‌دهد. این کاکتوس قطعا چیزی فراتر از یک گیاه زینتی است. معمولا بعد از دو سال لازم است گلدان آن را عوض کنید. این کاکتوس را در یک گلدان بدون لعاب بکارید تا مطمئن شوید رطوبت اضافی زبان مادرشوهرتان را از بین نمی‌برد.

۱. کاکتوس اپیفیلوم یا ارکید

انواع کاکتوس: 12 نوع گل کاکتوس که می‌توانید در خانه پرورش دهید

این تنها کاکتوس در این فهرست است که نسبت به سایر کاکتوس‌ها به مقدار آب بیش‌تری نیاز دارد. کاکتوس ارکید سال‌ها دوام دارد و به خانه‌ی شما زیبایی می‌بخشد. حتی می‌توانید آن را در گلدان‌های آویز بکارید تا شاخه‌های بلند آن به زیبایی از گلدان پایین بریزد. این کاکتوس برای گل دادن به کمی مراقبت احتیاج دارد. و البته پیوند آن با گل‌های صورتی، بنفش، قرمز و زرد نیز موجود است.

 

پس دست به کار شوید و یک کاکتوس بکارید! با این کار نه در حق خودتان و در حق کاکتوس‌ها لطفی نکرده‌اید. بلکه کاکتوس‌ها با دادن طراوت، زیبایی و سرزندگی به خانه‌تان، به شما لطف می‌کنند

نوشته‌های مرتبط