انواع میمون‌ ها: ۱۵ بزرگترین گونه و نژاد میمون در جهان

موجودات نخستین پستاندارانی هستند که به دو گروه میمون‌ها (monkeys) و انسان‌واران [کَپی] (apes) تقسیم می‌شوند. انواع میمون‌ ها یعنی میمون‌های دنیای قدیم و میمون‌های دنیای جدید، در جنگل‌های گرمسیری آسیا، آفریقا، و آمریکا زندگی می‌کردند و زندگی می‌کنند. موجودات نخستین اجتماعی‌ترین حیوانات هستند. بزرگترین گونه‌ی موجودات نخستین شامل گوریل‌ها، اورانگوتان‌ها، بابون‌ها و شامپانزه‌ها و همچنین سیامانگ‌ها، میمون‌های دماغ سربالای طلایی و میمون‌های کپوچین، همچنین شامل گلادا (بابون خونین دل)، ماکاک ژاپنی، لانگور سر سفید، دیوک پا قرمز، و میمون دماغ دراز می‌شوند. در این نوشتار با انواع میمون‌ ها و بزرگترین گونه و نژاد میمون در جهان آشنا می شویم.

۱۵ بزرگترین گونه و نژاد و انواع میمون ها در جهان

۱. گوریل

انواع میمون‌

گوریل‌ها بزرگترین جانوران نخستین موجود در زیستگاه‌های حیات وحش جنگل‌های نیمه گرمسیری آفریقای مرکزی هستند. گوریل‌ها به پنج زیرگروه شرقی، غربی، و گوریل‌های کوهستانی آفریقا تقسیم‌بندی می‌شوند. گوریل‌ها یکی از آن حیوانات وحشی هستند که در طی سافاری (سیاحت‌های اکتشافی) در آفریقا حتما باید از آن‌ها بازدید کرد.

 

انواع میمون‌ ها ۲. اورانگوتان

انواع میمون‌

اورانگوتان گونه‌ی باقی‌مانده از آدم‌واران بزرگ است، که در حال حاضر فقط در جنگل‌های بارانی اندونزی و مالزی یافت می‌شود. فقط دو گونه اورانگوتان در حیات وحش وجود دارد و یکی از بزرگترین گونه‌های نخستین در جهان شناخته می‌شود.

 

۳. شامپانزه

انواع میمون‌

شامپانزه یکی از گونه‌های آفریقایی آدم‌واره‌ها و همچنین در کنار بابون‌ها اجتماعی‌ترین گونه‌ی انسان‌واره‌ها به حساب می‌آیند. شامپانژه‌ها امروزه در جنگل‌های کنگو یافت می‌شوند و گونه‌ی دیگر شامپانزه‌ها که با عنوان بابون شناخته می‌شوند فقط در آفریقای مرکزی وجود دارند.

 

۴. مندریل

انواع میمون‌

مندریل (یا شاه ‌بابون) یکی از گونه‌های میمون‌های دنیای قدیم است که در گینه و کنگو یافت می‌شود. مندریل‌ها بزرگترین گونه‌ی میمون‌های جهان و همچنین دومین گونه‌ای است که دریل نامیده می‌شوند و همین‌طور زیباترین حیوانات حیات وحش هستند.

 

انواع میمون‌ ها ۵. بابون

انواع میمون‌

گونه‌ی بابون‌های آفریقایی یکی از بزرگترین اعضای خانواده‌ی جانوران نخستین هستند که در بیشه‌ها، دشت‌های بی‌درخت، و چمنزارها یافت می‌شوند. بابون‌های دماغه (کیپ) در بین تمام میمون‌های بابون از همه بزرگتر هستند. آن‌ها حلزون، فلامینگو، میمون‌های وِروِت و بزهای کوهی کوچک را شکار می‌کنند و می‌خورند.

 

۶. گیبون

انواع میمون‌

گیبون‌ها (درازدست‌ها) گونه‌های آکروبات باز بومی جنگل‌های شمال شرقی هند، چین و اندونزی هستند. بزرگترین گونه‌ی گیبون سیامانگ است و سایر گونه‌ها شامل گیبون‌های هولوک و گیبون‌های سفید دست نیز می‌شوند.

 

۷. گلادا (بابون خونین دل)

انواع میمون‌

گونه‌ی میمون‌های گلادا فقط در ارتفاعات اتیوپی یافت می‌شوند و خویشاوند نزدیک بابون‌ها هستند. میمون‌های گلادا «بابون‌های خونین دل» نیز نامیده می‌شوند و فقط در چمنزارها و جنگل‌های کوه‌های بلند اتیوپی می‌توان آن‌ها را یافت.

 

انواع میمون‌ ها ۸. لانگور خاکستری

رپورتاژ

انواع میمون‌

لانگور خاکستری که هانومان لانگور هم نامیده می‌شود، در جنگل های انبوه، علفزارهای درندشت پارک‌های ملی در شبه‌قاره‌ی هند زندگی می‌کند. لانگورهای خاکستری برای هندی‌ها حیواناتی مقدس و یکی از بزرگترین گونه‌های میمون‌های دنیای قدیم هستند.

 

۹. میمون جیغ کش

انواع میمون‌

میمون های جیغ کش بزرگترین میمون‌های دنیای جدید و بومی جنگل‌های آمریکای جنوبی و مرکزی هستند. این میمون‌ها به خاطر جیغ‌های بسیار بلندی که می‌کشند مشهورند و یکی از چند میمون آشیانه‌ساز در جهان به حساب می‌آیند.

 

۱۰. میمون سیاه کاکل دار (ماکاک نیگرا)

انواع میمون‌

ماکاک نیگرا یا میمون سیاه کاکل‌دار در جزیه‌ی سولاوسی اندونزی یافت می‌شود و یکی از ۲۵ گونه‌ی خطرناک‌ترین ماکاک‌های جهان است. میمون سیاه کاکل دار یکی از میمون‌های دنیای قدیم است که در جزیره‌ی اندونزی زندگی می‌کند.

 

انواع میمون‌ ها ۱۱. میمون دماغ دراز یا پوزه دراز

انواع میمون‌

میمون دماغ دراز بومی جنوب شرقی آسیا است و به خاطر دماغ یا پوزه‌ی دراز و غیرعادی که دارد معروف است. این گونه‌ی میمون بزرگترین گونه‌ی میمون بومی آسیا، و بومی جزیره‌ی بورنئو است.

 

۱۲. ایندری

انواع میمون‌

ایندری بزرگترین گونه‌ی لمورها و از خویشاوندان شیفاک‌های بومی جزیره‌ی ماداگاسکار است. این ایندری یکی از گونه‌های بزرگ لمورهای موجود در جهان است و به عنوان یکی از گونه‌های شدیدا در معرض انقراض دسته بندی می‌شود.

 

۱۳. شیفاک دیهیم دار

انواع میمون‌

شیفاک دیهیم دار یکی از در معرض خطرترین گونه‌های شیفاک و یکی از بزرگترین لمورهای زنده‌ی جهان است. شیفاک دیهیم دار از خوشرنگ‌ترین و جذاب‌ترین لمورهای شرق ماداگاسکار است.

 

۱۴. لانگور سر طلایی

انواع میمون‌

لانگور سر طلایی فقط در منطقه‌ی کوچکی از آسام غربی یافت می‌شود و یکی از گونه‌ّهای شدیدا در معرض خطر انقراض هند است. لانگور سر طلایی میمومن برگ‌خوار جذابی است که بومی شمال شرقی هندوستان است.

 

۱۵. ماکاک ژاپنی

انواع میمون‌

ماکاک ژاپنی که میمون برفی هم نامیده می‌شود در نواحی پوشیده از برف ژاپن زندگی می‌کند. ماکاک ژاپنی گونه‌های بسیار باهوشی هستند که به خاطر رفتار عجیب حمام کردن دسته ‌جمعی‌شان در چشمه‌های آب گرم بسیار معروف هستند.

تعبیر خواب میمون: 21 تعبیر دیدن میمون در خواب

منبع walkthroughindia
نوشته‌های مرتبط