کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۵ روش شناسایی آدم روان پلید ( سایکوپت )

سایکوپت یا روان پلید را چگونه شناسایی کنیم

سایکوپت یا آدم روان پلید را چطور می توان شناسایی کرد؟ این نوشتار درصدد نشان دادن راه هایی برای شناسایی سایکوپت ها است.

در اوایل دهه‌ی ۱۸۰۰، پزشکانی که روی بیماران روانی کار می‌کردند متوجه شدند آن دسته از بیماران‌شان که ظاهرا عادی به نظر می‌رسیدند اختلالی داشتند که آن را اصطلاحا “تباهی اخلاقی” یا “جنون اخلاقی” نامیدند، چون به نظر می‌رسید برای آنها مفهومی به عنوان اخلاق یا حقوق دیگران وجود ندارد. اصطلاح سایکوپت نخستین بار حدود ۱۹۰۰ برای این آدم‌ها به کار رفت. در دهه‌ی ۱۹۳۰ این اصطلاح به “سوشیوپت” (جامعه‌ستیز) تغییر یافت تا بر آسیبی که این آدم‌ها به جامعه می‌زنند تاکید داشته‌باشد- وب‌گاه سایکولوجی تودی

سایکوپت

 همان‌طور که متن بالا نشان می‌دهد، سایکوپتی تاریخچه‌ای جالب دارد. حقیقت این است که سایکوپتی یا سوشیوپاتی (جامعه‌ستیزی) یک شرایط واقعی است که آدم‌های واقعی را در بر می‌گیرد. از این گذشته، سوشیوپت‌هایی که بر اساس انگیزه‌های آنی‌ نگران‌کننده‌شان اقدام می‌کنند تهدیدی واقعی برای جامعه هستند.

کافی است تا نگاهی بکنیم به واقعه‌ی هولناکی که در اورلاندو رخ داد. چه چیزی می‌تواند به یک فرد انگیزه بدهد که دست به چینین کشتار عظیمی بزند؟ هرچند ممکن است هنوز تمام جزییات روشن نشده‌باشد، اما یک استنتاج وجود دارد: این تیرانداز تقریبا بدون شک یک سایکوپت بوده‌است. این تیرانداز جایی را که دیگران محل پایکوبی، خنده و عشق می‌دانند، محلی می‌بیند که می‌تواند در آن (۱) تبعیت‌اش را از یک سازمان تروریستی نشان دهد، و (۲) با خونسردی آدم‌های خوبی را قتل عام کند که از قضا متفاوت زندگی می‌کنند.

 • به عنوان یک نکته‌ی حاشیه‌ای، این نویسنده با تمام خوانندگانی که به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم تحت تاثیر این واقعه‌ی هولناک بوده‌اند، هم‌دردی می‌کند.

آیا همه‌ی آدم‌هایی که گرایش‌های سایکوپت دارند خشن هستند؟ البته که نه. درست همان‌طور که همه‌ی معتادان الکل، الکل مصرف نمی‌کنند. تمایل- فرصتی تصادفی که فرد طی آن به شیوه‌ای خاص رفتار می‌کند- است که باعث می‌شود سایکوپت‌ها به‌طور بالقوه خطرناک باشند.

مطلب مرتبط : شناخت شخصیت افراد با ۱۰ روش اثبات شده

آیا نشانه‌هایی وجود دارد که شاید یک فرد سایکوپت باشد؟ قطعا وجود دارد.

در این نوشتار ۶ نشانه آمده‌است که با یک آدم روان پلید یا سایکوپت سر و کار دارید:

۱. رویکردی مهربان و نوازشگر، اما با دورویی

این به نوعی جالب است: یک سایکوپت معمولا وقتی در یک مشاجره است یا ناراحت است، نعره نخواهدزد یا فریاد نخواهدکشید. در عوض سعی می‌کند با حالات چهره‌اش و لحنی متکبر خشم شما را برانگیزد. اما یک چیز قطعی است: آنها می‌خواهند یک خروش هیجانی را از شما ببینند. چرا؟ چون این خروش رضایتی بیمارگونه به آنها می‌دهد؛ نوعی حس پیروزی و برتری… حتی اگر از نظر جسمانی یا کلامی خلاف آن را نشان دهند.

مطلب مرتبط : ۱۵ مهمترین خصوصیات افرادسایکوپت یا روان پلید

۲. به دنبال ترحم و دلسوزی بی‌مورد هستند

سایکوپت‌ها عاشق بازی با عواطف آدم‌های دیگر هستند. همان‌طور که اشاره شد، آنها از این کار لذتی عجیب می‌برند. در دنیای یک سایکوپت، بازی با عواطف یک فرد روشی موثر برای بازی دادن او به منظور کسب منافع شخصی (مثل پول، توجه) است. در بهترین حالت، آنها اغلب داستان‌هایی پرماجرا می‌گویند که دل‌مان را به درد می‌آورد. شاید در گوش‌تان داستان‌هایی از سواستفاده‌ی جنسی، فقر و غیره زمزمه کنند. لازم به گفتن نیست که این تلاش‌ها آن‌قدر ادامه پیدا می‌کند تا زمانی که به آن‌چه می‌خواهند، برسند. آنها هم‌چنین نیازی سیری‌ناپذیر به توجه دارند.

و هرچند سایکوپت‌ها ذاتا آدم‌ها را دوست ندارند، اما نیازی سیری‌ناپذیر به توجه دارند. البته وقتی توجهی را که به آن عطش دارند، دریافت کنند، طرح خودخواهانه‌شان را برای بازی دادن آدم‌ها اجرایی می‌کنند. هرچند آدم‌هایی که عاشق ساختن داستان‌های غم‌انگیز هستند، این کار را برای رسیدن به برانگیختگی هیجانی می‌کنند، اما یک سایکوپت این کار را برای (سورپرایز، سورپرایز) منافع شخصی انجام می‌دهد.

مطلب مرتبط : ۱۱ خصوصیت که همکار شما یک بیمار روانی است

۳. سابقه‌ی دروغ و بهانه‌تراشی

یک سایکوپت تقریبا همیشه فردی دروغگو است که به بهانه‌تراشی گرایش دارد. اگر اقدام‌شان را سرزنش کنید، دلیلی برایش پیدا می‌کنند- عموما تصور غلط شما را سرزنش می‌کنند. آنها همیشه رفتار خودخواهانه و بازی دادن دیگران را توجیه می‌کنند، در حالی که هرگز برای اصلاح آن تلاشی نمی‌کنند. چرا چیزی را اصلاح کنند که بی‌عیب و نقص است؟

۴. عامدانه به شما بی‌توجهی می‌کنند

این به‌ویژه در مورد کسانی صدق می‌کند که با یک سایکوپت رابطه دارند. باز هم، سایکوپت‌ها متخصص بازی دادن دیگران هستند – این تنها معنی‌اش این است که آنها روش‌هایی برای آسیب زدن به اعتماد به نفس‌تان پیدا می‌کنند. یکی از این روش‌ها بی‌توجهی به همان آدم‌هایی است که قبلا به آنها توجه می‌کردن، خصوصا شریک زندگی‌شان. این به فرد سایکوپت حس برتری می‌دهد، و البته توجهی را نصیب‌شان می‌کند که سزاوارش نیستند.

۵. شما از نظر عاطفی و روانی فردی متفاوت هستید (یا این‌طور احساس می‌کنید)

تعامل با یک سایکوپت در یک دوره‌ی زمانی می‌تواند منجر به احساس گیجی و سردرگمی درباره‌ی وضعیت روانی و عاطفی خودتان شود. کافی است از فردی که با یک سایکوپت رابطه داشته‌است بپرسید. با جدیت تمام، یک سایکوپت فقط به یک نفر توجه می‌کند، و همه‌ی ما می‌دانیم آن یک نفر کیست. آنها به آسیب فزاینده‌ای که از خود به جا می‌گذارند توجهی نمی‌کنند… تا زمانی که انگیزه‌های آنی بیمارگونه‌ی خودشان را ارضا کنند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده _ مینا بنادکوکی

منبع: پاور آو پازتیویتی

شناسایی سایکوپت ها


 

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

 1. درنا گفت:

  عالی بود

 2. قربانی یک سایکوپت گفت:

  عالییرای?????

 3. عسل گفت:

  احساس میکنم خاستگار منم اینجوریه داد منو در میاره بعد میگه چرا اروم حرف نمیزنی برمیگرده میگه حق داری ولی… همیشه تو همه چی خودشو بی گناه نشون میده یجور با ارامش با من خرف میزنه انگار همیشه حق با اونه ازش خسته شدم قبلا هم ازدواج جرده و جدا شده میگم مشکلتون چی بود همشو میندازه گردن زنشو میگه من بی تقصیر بودم کاملا
  میگه زنم خیلی دادو بی داد میکرد جالبشم اینجاس این طلاق نداده زنش طلاق گرفته

 4. ساحل گفت:

  عالی بود لطفا در مقاله بعدی راههای درمان این افراد رو هم بفرمایید

 5. رضا گفت:

  عسل خانوم ازروی این مطالب نمیشه فهمید کی ساکوپته!راستش من ای مطلب و خوندم فکر میکردم منم پس باید ساکوپت باشم ولی من زن و دوبچه دارم که ۱۰ساله داریم با هم زندگی میکنیم بدون کوچکترین دعوایی!پس ایچیزا رو اگه برات مهمه با یه متخصص درمیون بزار یعنی باید نامزدت رو یه متخصص ببینه

 6. ع منصوری گفت:

  از بد حادثه زنم سایکوپت از آب دراومد،خصوصیات:دروغگو،پنهونکار،فریبکار،ریاکاری بشدت،بیوجدان،بی بندوباری و ارتباط همزمان با چند مرد(اینستا ش ۷۰۰نفرفالور فقط پسر بین ۱۷_۳۰خوش هیکل و سکسی،گند کارشو رو میکنی،خونسرد منکر میشه،تا بحال چند بار موجب درگیری من با دیگران تا مرز قتلم شده،اخیرا سم تو غذام میریخت،موجب شد حمله قلبی دچار بشم و آرتیمی و فشاربالا عوارض بعدیش،دخترمو در ۳سالگی با اطو ۸جای بدنشو سوزوند.بیرحم کثیف

 7. پری گفت:

  من تجربه رابطه با همچین ادمیو دارم و مشاورمم ابتلای اون ادمو به اختلال دوقطبی تایید کرد و باید بگم هولناک بود وقتی ازون رابطه با خیانت و کلی دروغ دراومدم هیچی از اعتماد بنفسم نمونده بود و هنه بدم حتی درد میکرد حس میکردم له شدم و اون ادم تا سالها بمن التماس میکرد ادمی که بشدت مغرور بود زنگ میزد بهم و التماسم میکرد که برگردم و هرگز هم قبول نکرد که خیانت کرده درحالی که شواهد صددرصدی بود نه معذرت خواهی نه قبول مسئولیت و باید بگم که طبق پیش بینی مشاورم هروقت که باهاش با نرمی برخورد کردم بالافاصله بهم پرید یا ولم کرد و مرتب زنگ میزد یهم که ام اس گرفتم حمله عصبی داشتم و میفهمیدم که دروغ میگفته کلا خیلی این ادما وحشتناکن. خدا خیلی بهم رحم کرد چون من خیلی بهش علاقه داشتم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی