کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

روانشناسی اسم : ۱۳ تاثیر عجیب اسم در موفقیت شما

روانشناسی اسم : ۱۳ تاثیر عجیب اسم در موفقیت شما

روانشناسی اسم یا روانشناسی نام ها که بخشی از روانشناسی شخصیت است این روزها مورد توجه عموم مردم قرار گرفته است. سوال این است: یک اسم چیست؟ اسم به طور بالقوه آینده‌ی‌تان است. گروهی از پژوهش ها نشان می‌دهند چقدر اسم تان می‌تواند روی تمام موفقیت های زندگی‌تان، از استخدام پذیری‌تان تا عادت‌های خرج کردن‌تان، اثر بگذارد.

روانشناسی اسم

 

ما نگاهی به این پژوهش‌ها انداختیم و  بعضی از یافته‌های شگفت‌انگیز روانشناسی اسم را در زیر آورده‌ایم.

۱. اگر اسم تان راحت تلفظ می‌شود، مردم به شما بیش‌تر لطف می‌کنند.

در یک پژوهش که در دانشگاه نیویورک به انجام رسید، پژوهشگران دریافتند آدم‌هایی که اسم هایشان آسان‌تر تلفظ می‌شود اغلب مقام‌های شغلی بالاتری را  در کار دارند. یکی از روانشناسان به نام آدام آلتر در مصاحبه‌ای با مجله‌ی وایر توضیح داد”وقتی می‌توانیم یک قطعه اطلاعات را آسان‌ترپردازش کنیم، وقتی آسان‌تر مقایسه می‌شود، ما هم بیش‌تر دوست‌اش داریم.” آلتر در  پژوهشی دیگر دریافت در بازار سهام، شرکت‌هایی که نام‌های ساده‌تر یا تیک‌تاکی دارند مستعد عملکرد بهتری هستند.

becks2.jpg

۲. اگر اسم تان متداول و عادی است، با احتمال بیش‌‌تری استخدام می‌شوید.

در روانشناسی اسم داشتن یک اسم عادی برای موفقیت مقبولیت عام یافته است. در مطالعه‌ای که در دانشگاه مارکوئت انجام شد پژوهشگران شواهدی را یافتند که حاکی است اسم‌هایی که کم‌ترین یگانگی و خاص بودن را داشتند دوست‌داشتنی‌تر بودند. آدم‌هایی که اسم‌های متداول و پربسامد دارند احتمال بیش‌تری دارد استخدام شوند و آن‌ها که اسم‌های نادر و کم‌یاب دارند با کم‌ترین احتمال ممکن است استخدام شوند یعنی جیمز ها، ماری‌ ها، جان‌ها، و پاتریشیا های جهان خوش‌شانس هستند.

۳. اسم های غیرعادی با بزهکاری نوجوانان همبستگی دارند.

مطالعه‌ای که در ۲۰۰۹ در دانشگاه شیبنس بورگ انجام شد حاکی است رابطه‌ی قوی بین عادی بودن اسم کوچک یک نفر و رفتار بزهکاری نوجوانانه وجود دارد. پژوهشگران دریافتند که ، صرف‌نظر از نژاد، آدم‌های جوان با نام‌های غیرهمگانی و غیر عادی احتمال بیش‌تری دارد که به فعالیت مجرمانه مبادرت ورزند. بدیهی است این یافته‌ها نشان نمی‌دهند که اسم‌های غیرعادی علت این رفتارها هستند، ولی فی‌نفسه نشان می‌دهند پیوندی بین این دو چیز وجود دارد.  این پژوهشگران به نظریه‌هایی از یافته‌های‌شان رسیده‌اند. آن‌ها می‌گویند “بزرگسالان با اسم‌های بدنام ممکن است برای جرم مستعدتر و با انگیزه‌تر باشند چون همتایان‌شان با آن‌ها متفاوت رفتار می‌کنند، که باعث می‌شود برقراری روابط برای آن‌ها سخت‌تر از دیگران باشد”. آن‌ها در یک جمله آورده‌اند،”نوجوانان با اسامی بدنام ممکن است درصدد مقابله به مثل برآیند، چون آن‌ها اسم‌شان را دوست ندارند.”

مطلب مرتبط: ۱۷ ترفند روانشناسی که آدم‌ها بلافاصله دوست‌تان بدارند

۴. اگر اسمی با معنی سفید دارید احتمال بیش‌تری دارد که استخدام شوید.

در یک پژوهش که در مجله‌ی آتلانتیک به آن ارجاع داده شده است، به آدم هایی که اسم‌هایی با معنی سفید(خوب)، مثل امیلی والش و گرگ بیکر، دارند تقریبا ۵۰% بیش‌تر برای دعوت به همکاری بعد از دادن درخواست شغلی با آنها تماس گرفته می‌شود تا کارجویانی که اسم‌هایی با معنی سیاه(بد) مثل لاکیشا واشینگتن، و جیمز جونز دارند. این پژوهشگران مشخص و تصریح کرده‌اند که داشتن یک اسم با معنی سفید ارزشی به اندازه‌ی ۸ سال تجربه‌ی کاری دارد.

۵. اگر اسم خانوادگی‌تان در اول فهرست الفبا باشد،  می‌توانید به مدرسه‌ی بهتری بروید.

در گزارش پژوهشی که در مجله‌ی بررسی اقتصاد آموزش(اکانمیکس آو اجوکیشن ریویو) منتشر شد پژوهشگران رابطه‌ی بین جایگاه الفبایی اسم خانوادگی ۹۰۰۰۰ دانش‌آموز جمهوری چک را به همراه شانس قبولی‌شان در مدارس رقابتی و نمونه بررسی و مطالعه کردند. آنان دریافتند حتی دانش‌جویانی که اسم‌های خانوادگی‌شان در  پایین فهرست الفبایی قرار دارد و  نمرات کلی بالاتری را از بین دانشجویانی که برای دانشگاه درخواست داده بودند دریافت کرده بودند در فهرست تایید یا رد قرار داشتند، ولی آن‌ها که نام‌شان در بالای فهرست الفبایی بود با احتمال بیش‌تری تایید می‌شدند.

۶. اگر حرف اول اسم خانوادگی‌تان در پایان فهرست الفبا است احتمالا یک خرج‌کننده‌ با انگیزه‌ی ناگهانی یا وِیری هستید.

طبق یک گزارش پژوهشی، آدم‌هایی با اسم‌های خانوادگی مثل یاردلی یا هوراس ممکن است بیش‌تر مستعد مشارکت در استراتژی‌های فروش ویژه( یا پروموشنال) مثل آفرها یا عرضه‌ها‌ی محدود زمانی باشند. نویسندگان می‌اندیشند که درج کردن اسم شما در کودکی در پایان فهرست‌های حضور و غیاب ممکن است باعث شود شما روی عرضه‌های این چنینی شیرجه بزنید قبل از این که شانس‌تان از بین برود.

مطلب مرتبط: ۱۰ ترفند روانشناسی که بر آدم‌ها نفوذ کنید

۷. استفاده از اسم میانی باعث می‌شود آدم‌ها فکر کنند شما باهوش‌تر یا شایسته‌تر هستید.

برطبق پژوهش منتشر شده در مجله‌ی روان‌شناسی اجتماعی اروپا(یوروپین جورنال آو سوشیال سایکالاجی)، استفاده از یک اسم میانی ادراک آدم‌ها از ظرفیت هوشی و عملکرد شما را بالا می‌برد. در یک مطالعه، از دانشجویان پرسیده شد یک مقاله را با چهار اسم نویسنده رتبه‌بندی کنند. نه تنها نویسندگان با اسم میانی نمرات بالایی دریافت کردند، بلکه آن‌ها که اسم میانی متعددی داشتند مثل دیوید اف. پی. آر. کلارک بیش‌ترین و  بهترین نظرها و نمره‌ها را دریافت کردند.

۸. شما با احتمال بیش‌تر در شرکتی کار می‌کنید که با حرف اول اسم شما تطابق دارد.

از آن‌جا که ما به اسم‌مان شناسایی می‌شویم چیزهایی را ترجیح می‌دهیم که به آن‌ها شبیه هستیم. در یک پژوهش که در دانشگاه کنت انجام شد، پژوهشگران دریافتند آدم‌ها با احتمال بیش‌تری برای شرکت‌هایی کار می‌کنند که با حروف اول اسم‌شان تطابق دارد. مثلا برایان اینگل‌بورگ برای بیزینس اینسایدر کار می‌کند. هر قدر حروف اول اسم‌ها نادرتر باشند احتمال بیش‌تری وجود دارد که آدم‌ها برای شرکت‌هایی کار کنند که اسم‌شان شبیه اسم خودشان است.

۹. اگر اسم شما معنی اشرافی  و شاهانه دارد، احتمالا در یک مقام بسیار بالا کار می‌کنید.

در یک پژوهش اروپایی، پژوهشگران اسامی آلمانی را مطالعه کردند و آن‌ها را در شرکت‌ها رتبه‌بندی کردند. آن‌ها که اسم خانوادگی‌شان مثل کایزر(امپراطور) یا کوئینگ(شاه) بود بیش‌تر در مقام‌های مدیریتی بودند تا آن‌ها که اسم خانوادگی‌شان دلالت بر مشاغل عادی داشت، مثل کوچ(آشپز) یا بائوثر(کشاورز). این می‌تواند به خاطر “منطق تداعی” (یادآور) باشد که نظریه‌ای روان‌شناسی است. این نظریه آن نوع تفکر را توصیف می‌کند که طبق آن آدم‌ها به صورت خودکار، عواطف و دانش قبلی را با واژه‌ها یا عبارت مشابه ربط می‌دهند.

مطلب مرتبط: ۵ نکته‌ روانشناسی برای خواندن ذهن آدم‌ها

۱۰. اگر شما پسری با نام دخترانه هستید با احتمال بیش‌تری از مدرسه تعلیق می‌شوید(ترک تحصیل می‌کنید).

در ۲۰۰۵ در دانشگاه فلوریدا پژوهشی توسط سراستاد اقتصاد دیوید فیلیو از مدارس بزرگ فلوریدا انجام شد. وی که این مدارس را از ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۰ بررسی می‌کرد دریافت پسران با نام‌هایی که عموما به دختران داده می‌شود از پسران همتای خود در مدارس متوسط بدرفتارتر بودند و بیش‌تر از همتایان‌شان ترک تحصیل می‌کردند. او هم‌چنین دریافت که مشکلات رفتاری آنان با افزایش در مشکلات انضباطی و نمرات پایین‌تر امتحانات همبسته بود.

۱۱. اگر شما یک زن هستید با یک اسم خنثی (نه زنانه نه مردانه). ممکن است در بعضی حوزه‌ها و با احتمال بیش‌تری موفق شوید.

طبق مقاله‌ای که در مجله‌ی آتلانتیک به چاپ رسید در حوزه‌های تحت سلطه‌ی مردان،مثل مهندسی و حقوق، زنان با اسم‌های خنثی ممکن است موفق‌تر باشند. یافته‌های یک پژوهش نشان داد که زنان با اسم‌های متفرقه مثل لسلی، جین، و کامرون در مشاغل رشته‌ی حقوق موفق‌تر از بقیه‌ی زنان نشان می‌دهند.

۱۲. مردان با اسم‌های اول کوتاه‌تر، بیشتر از بقیه در  مقام‌های  مدیریتی حضور دارند.

روانشناسی اسم مردان حاکی است که مردان دارای اسم کوچک کوتاه در مفام های بالاتری قرار دارند. در ۲۰۱۱ واکاوی لینکدین از بیش از ۱۰۰ میلیون اسم کاربران حرفه‌ای نشان داد اسم ها بیش‌ترین همبستگی را با مقام مدیرعامل دارند. در بین مدیران عامل، پربسامدترین‌ترین اسم‌ها برای مردان، کوتاه، و اغلب  یک سیلابی مثل باب، جک، و بروس بودند. یک کارشناس اسم‌ها معتقد است مردانی که در مشاغل بالا و در عرصه‌ی قدرت‌های شغلی هستند ممکن است از اسم‌های مخفف برای القاء حس دوستانگی و صمیمیت استفاده‌کنند.

مطلب مرتبط: در مصاحبه شغلی با این ۱۶ ترفند روانشناسی بدرخشید

۱۳. زنان دارای مشاغل بالا با احتمال بیش‌تری از اسم کامل‌شان استفاده می‌کنند.

در همان مطالعه که در لینکدین انجام شد پژوهشگران دریافتند که مرسوم‌ترین اسم‌های مدیران عامل زن مثل دبورا، سینتیا، و کارولین بود. بر طبق این گزارش برخلاف مردان، این زنان از اسم کامل‌شان برای فرافکنی حرفه‌ای‌گری و جاذبه‌شان استفاده می‌کنند. در واقع از این نظر روانشناسی اسم زنان برعکس مردان است.


 تحریریه سایت کسب و کار بازده – دکتر امیر پوریانسب

نویسنده: جینا گواردیو

منبع: بیزینس اینسایدر – businessinsider

روانشناسی اسم : ۱۳ تاثیر عجیب اسم در موفقیت شما

روانشناسی نام ها


 

مطالب مرتبط
آیا شخصیت شما آن گونه است که برای خودتان کار کنید ؟
کاریزما: ۷ راه افزایش کاریزما تا شخصیتی کاریزماتیک و پرابهت بسازید
۷ مرحله چرخه عمر کارآفرینان
بازاریابی و فروش: ۴۰ نکته طلایی موفقیت در بازاریابی و فروش
استراتژی جلسه :۷ استراتژی که در جلسات کاری باهوش تر باشیم
۱۰ عادت شوهر تان که ثابت می‌کند بهترین همسر دنیا است
۴ گام برای تبدیل جر و بحث به یک اتفاق سازنده در زندگی
۳۱ ثروتمندترین، سالم‌ترین، امن‌ترین و شادترین کشور جهان
۵ درس کسب و کار از مک دونالد
از بی خانمانی تا مدیریت ارشد اینتل: فقط به خاطر پول
۸ رفتار فرزندپروری مانع موفقیت فرزندان
۱۲ ویژگی آدم های موفق که حتما باید بدانید

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

 1. معصومه گفت:

  سلام میشود منو راهنمایی کنید کجا برم تا راهنمایی کنن چه اسمی برای من و فرزندم بگذارم از صحبتهای زیبا و سودمندتان کمال تشکر را دارم

 2. نغمه گفت:

  اسم شناسنامه اي من فاطمه، ولي از كودكي به اسم نغمه صدابم ميكردند
  ميشه لطفا در مورد اسم من هم نظر بديد
  با تشكر

 3. کورش سمنگانی گفت:

  خسته نباشید در مورخ ۱۸/۱/۹۵ مبلغ ۲۰۶ هزار تومان واسه تغییر نام همسرم با هزار بدبختی جور کردم فرستادم الان هر وقت کد تراکنش رو میفرستم ميگه کد وارد شده در سیستم وجود ندارد عاجزانه تقاضا دارم کمکم کنید

 4. زهرا گفت:

  سلام.من ب دلایلی مشکل دو اسمی بودن دارم.خیلی مسخرست.
  در شناسنامه زهره و در خانواده زهرا
  میخواهم نامی جدید برای خودم انتخاب کنم و همچنین برای فرزندم هم نامی که اقبال بلندی داشته باشد انتخاب کنم

 5. سمیه گفت:

  اسمم مناسب هست یا نه

 6. علي رضا گفت:

  سلام اسم من علي رضا ستايا اسمم مناسب هسن؟

 7. الهام گفت:

  سلام برای من این مطلب خیلی جالب بود امکانش هست به صورت تلفنی با حظوری تغییر نام اگر لازم بدونن انجام بشه؟؟

 8. زینب گفت:

  سلام. خسته نباشید اسم من زینب هست خواهش میکنم اسم منو بررسی کنید متشکرم.

 9. فاطمه(هانا) گفت:

  بسیار عالی بود من اسم شناسنامه ای فاطمه هست ۳سال هست که اسمم رو گذاشتم هانا بازهم موفق در هیچ زمینه ای نمیشم.لطفا جفت اسم را برایم برسی کنیدخواهشا

 10. راضیه گفت:

  لطفا اسم من رو هم بررسی کنید راضیه که راضی صدا
  میکنن

 11. راضیه گفت:

  عالیه من نمیدونستم که اسم هم درموفقیت تاثیر داره

 12. ملیحه گفت:

  سلام من اسم دخترم رهاست و خودم مليحه لطفا بررسی کنید

 13. sima گفت:

  سلام
  من براساس علم اعداد میتونم کمکتون کنم در تغییر اسم و بررسی اسم و فامیل …
  [email protected]

 14. اکرم ورناصری گفت:

  میشه منو راهنمایی کنید چجوری بفهمم اسمم خوبه یا بد

 15. Masomeh گفت:

  Esme man Masomeh hast ama Mano masi seda mizanan mishe lotfan nazar bedid

 16. خدیجه گفت:

  با سلام اسم من خدیجه است و گاها منو خدیج صدا میکنن. ممنون میشم بررسی کنید

 17. خدیجه گفت:

  ممنون میشم اسم آمنه و نسا رو هم بررسی کنید.
  باتشکر

 18. پروانه کرمی گفت:

  سلام
  اسم شناسنامه ای من پروانه اسم مادرم ایران
  اسم مستعارم پری و منو با هر دو اسم تو خانواده و فامیل صدا میکنن
  لطفا اسمم را بررسی و اسم مناسبی برای انتخاب کنید

 19. effat گفت:

  اسممم عفت لط بررسی بفرمایید

 20. راضيه گفت:

  سلام ببخشيد ميشه منو راهنمايي كنيد چه اسمي انتخاب كنم اسمم راضيه مادرم مريم

 21. اکرم گفت:

  باعرض سلام و احترام من اسمم اکرم است ونام مادرم عصمت استواز نظر بخت وازدواج مشکل دارم یکی دوستانم که مشکل من را داشت اسمش را عوض کرد البته خودش بدونه چیز خاصی از علم اسما بداند ومشکلش تا حد زیادی حل شد من هم می خواهم اسمم را عوض کنم ولی نمی دانم چه چیزی بگدارم که مشکلم حل شودخواهش می کنم من را راهنمایی کنید.

 22. لیلی گفت:

  سلام خسته نباشید .ممنون از مطلب عالیتون .منم دوتا اسم دارم ،لیلا ،ناهید ،اما لیلی دوست دارم .ممنون میشم اسم منو هم بررسی کنین

 23. Roze گفت:

  خیلی عالی بود
  مرسی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی