۲۰ شیوه موثر برای مقابله با انرژی منفی که حتما باید بدانید

افراد مثبت اندیش همیشه رفتار چشمگیری دارند، اما انرژی منفی تقریبا همه جا وجود دارد. افرادی هستند که دائما در مورد زندگی گله و شکایت می کنند، رفتارهای بدی از خود نشان می دهند و با حس منفی، ممکن است شما را از پای در بیاورند. انرژی ای که این افراد منتشر می کنند روی افکار و اعمال شما اثر نامطلوبی می گذارد؛ پس اگر به دنبال موفقیت بیشتر هستید دوری از منابع انرژی منفی برای شما اجباری است.

انرژی منفی می تواند به راحتی روی هرکسی اثر بگذارد و استثنای این قضیه تنها کسانی هستند که مقابله با این اثرات را یادگرفته اند.این 14 راه به شما نشان خواهدداد چگونه افراد مثبت، با انرژی منفی مقابله می کنند تا به سوی موفقیت گام های مطمئن تر و راحت تری بردارند. شما هم می توانید این راه کارها را در زندگی تان به کار بگیرید تا موفقیت را لمس کنید.

مقابله با انرژی منفی

۱. شادی را در وجودشان خلق می کنند

افراد شاد، مبنای شادی های شان را انگیزه های بیرونی قرار نمی دهند. آن ها این موضوع را به خوبی درک می کنند که اگر یک بار انگیزه های بیرونی، از بین برود حال خوب آن ها نیز خراب خواهدشد. پس به دنبال منابع درونی انرژی مثبت هستند و روی تمرکز ذهن خود کار می کنند.

۲- مثبت نگری را تمرین می کنند
اعمال شما تحت تاثیر افکار شما هستند، بنابراین اگر منفی نگر باشید، آینده روشنی پیش روی تان وجود نخواهد داشت. افراد مثبت نگر به بهانه هایی که به ذهن شان خطور می کنند، اعتقادی ندارند. آن ها از طریق مثبت نگری و پیدا کردن وجه مثبتی از هر مشکل، از این مطمئن می شوند که از نظر ذهنی آماده کسب موفقیت هستند.

۳- به دنبال دلایلی برای خودباوری هستند
هرگز اجازه ندهید افکار منفی شما را اذیت کند. شاید افراد به دنبال این باشند که از هر طریقی به شما آسیب برسانند، اما تا زمانی که شما خودتان را باور دارید این خودباوری از هر چیزی برای شما مهم تر و اثرگذارتر خواهد بود. حتی زمانی که شما کاملا احساس ناتوانی و بی ارزش بودن می کنید، دلایل زیادی وجود دارد که خودتان را باور کنید. افکار منفی اکثر اوقات وجود دارند و به عنوان مانعی بر سر راه موفقیت های شما خواهند بود.

۴- رابطه شان را با افراد منفی نگر قطع می کنند
شما به شدت تحت تاثیر محیط اطراف خود هستید. اگر وقت تان را صرف حضور در کنار افراد مثبت کنید، به احتمال زیاد این مثبت بودن به شما نیز سرایت خواهد کرد. از سوی دیگر اگر شما بیش از حد در کنار افرادی قرار بگیرید که مدام در حال گله و شکایت هستند، به سختی قادر خواهید بود افکار منفی را از ذهن خود دور کنید.

۵- به طور منظم تمرین می کنند
ورزش و تمرین های مرتبط با آمادگی بدنی، توام با ترشح هورمون اندورفین است که مسئول ایجاد «احساس خوب» در انسان است. اگر بدن خود را به این کار عادت دهید، نتیجه اش کاهش استرس و افزایش شادی شما خواهدبود. در مقابل، اگر به نیازهای بدن تان توجه نکنید، عواقب بدی در انتظار شما خواهد بود.

۶- زمانی را در طبیعت می گذرانند
بودن در طبیعت، ذهن تان را پاک و بدن تان را آرام می کند. افراد مثبت، زمانی از روز را در طبیعت می گذراند و به تحسین زیبایی های این جهان می پردازند. این یک راه بسیار موثر برای جریان داشتن انرژی جدید در شما خواهدبود.

۷- از خرج های اضافی دوری می کنند
امروزه حراجی ها به عامل برای پرت کردن تمرکز شما تبدیل شده اند، با این بهانه که خرید را برای شما آسان می کنند. هرچند، زیاد خرید کردن ممکن است احساس خوبی در شما ایجاد کند، اما در یک بازه طولانی مدت، این کار یک رفتار ناسالم است که انسان های مثبت از آن به هر قیمتی دوری می کنند. آن ها ترجیح می دهند وقت و هزینه خود را برای کشفیات جدید در جهان و خلق خاطراتی بسیار بزرگ صرف کنند.

۸- شکست را می پذیرند
افراد مثبت شکست را می پذیرند چرا که متوجه شده اند این تنها راه برای یادگرفتن و رشد کردن است. آن ها زمانی که از جایگاه خود سقوط می کنند برای بالا رفتن و به دست آوردن دوباره جایگاه رفیع خود، به جای تسلیم شدن، سخت کار می کنند. حتی اگر یک شکست، احساساتی منفی برای آن ها به همراه آورد، این را به خوبی درک می کنند که این امور گذرا خواهدبود و به سرعت محو خواهدشد. آن ها برای سرعت بخشیدن به این روند، افکار مثبت را پرورش می دهند.

۹- کاملا مسئولیت پذیر هستند
افراد مثبت نگر همواره مسئولیت آنچه را در زندگی شان اتفاق افتاده است، خود بر عهده می گیرند. این اتفاق پیروزی یا شکست باشد، همواره اثری از افکار و اعمال خود آنها تلقی می شود. یک فرد مثبت نگر هرگز عوامل خارجی را مقصر نمی داند و روی موارد قابل دسترسی تمرکز می کند که بتواند شرایط را بهبود بخشد. با انجام این کار او به جای اینکه به خاطر عوامل خارجی که خارج از کنترل اوست، ناامیدانه رفتار کند، مدام به دنبال پیشرفت و کسب تجارب جدید خواهدبود.

۱۰- یاد می گیرند افکارشان را کنترل کنند
ذهن آدمی به راحتی می تواند در اثر عوامل خارجی تمرکز خود را از دست بدهد. افراد مثبت نگر می دانند اگر افکار خود را کنترل نکنند، کنترل اعمال و رفتارشان را نیز از دست می دهند؛ به همین دلیل آن ها به دنبال آموختن و تمرین روش های کنترل ذهن هستند.

۱۱- زمانی را برای آسودگی خاطر اختصاص می دهند
افراد مثبت نگر به خوبی درک می کنند که گاهی اوقات نیاز دارند به جای تلاش برای عالی بودن، آهسته تر به جلو حرکت کنند و اهداف و جاه طلبی های خود را کاهش دهند. آن ها با این کار از صرف انرژی ای که منجر به ایجاد انرژی منفی می شود، جلوگیری می کنند. به طور خلاصه باید گفت این افراد برای حرکت بیشتر در زوی بعد، امروز یک گام به عقب بر می دارند.

۱۲- بر این باورند که همیشه راهی وجود دارد
گاهی اوقات زندگی ناامیدانه و سخت به نظر می رسد. در این لحظات شما به توانایی های خودتان برای حل آن مشکل شک می کنید. حقیقت این است که همیشه یک راه برای غلبه بر مشکلات وجود دارد و افراد مثبت نگر این فکر را دائما در ذهن خود نگه می دارند حتی اگر مشکلات به اوج خود برسد، آن ها بر این باورند که می توانند آن را حل کنند و قادر خواهند بود به اوج بازگردند و حتی بیشتر از قبل اوج بگیرند.

۱۳- می دانند چه زمانی باید «نه» بگویند
گفتن «نه» و یا «بله» بلافاصله بعد از یک درخواست، امری بسیار بی ارزش است. برخلاف تصور رایج، این دو کلمه قدرت بسیار زیادی دارند و چگونگی استفاده از آن ها، تعیین می کند در زندگی شما چه اتفاق بیفتد. افراد مثبت نگر به جای خشنودی دیگران بر اولویت های خودشان تمرکز می کنند. به همین دلیل آن ها به خوبی می دانند بسیاری از امور هستند که نیازی به بله گفتن به آن ها ندارند.

۱۴- تایید هر کسی برایشان مهم نیست
اگر اجازه دهید نظرات منفی دیگران شما را فلج کند، به سختی احساسی خوب و حالتی شاد خواهید داشت. بسیاری از مردم از بی اعتباری و مورد انتقاد قرار گرفتن می ترسند. افراد مثبت گر فکر کرده و اقدامی حتی معکوس نسبت به بقیه مردم را انجام می دهند. آن ها از منتقدان به عنوان یک شاخص معتبر و خوب استفاده می کنند. در حقیقت امور زیادی در فکر شما برای حرکت به سوی موفقیت و جود دارد که نیازی به تایید دیگران برای انجام آن ها ندارید.

۱۵. به طور منظم درگير دعاي محافظت از خودتان (شماره‌ي ۵) باشيد دعا را صبح و شب (و يا حتي وسط روز) تکرار کنيد. ايده‌ي ديگر اين است که آن را بنويسيد و در کيف پول يا داشبورد ماشين‌تان نگهداري کنيد. شما همچنين مي‌توانيد آن را پشت يک عکس شاد از خودتان (عکس کودکي‌تان يا عکس بزرگسالي) که کنار تخت‌تان مي‌گذاريد، بنويسيد. اين کار خودپسندانه نيست، بلکه در واقع عشق به خود است.
۱۶: از کاج براي محفاظت از خودتان استفاده کنيد
قطعه‌ي کوچکي از شاخه‌هاي سوزني کاج (به اندازه‌ي دست‌تان کفايت مي‌کند) از يک درخت کاج ببريد و آن را در يک گلدان يا يک ليوان آب قرار دهيد. هنگامي ‌که با استفاده از روش‌هاي بالا پاکسازي را انجام داديد، نيت کنيد که برگ‌هاي سوزني کاج، انرژي‌هاي پايين را از بين مي‌برد و آن‌ها را تهديد مي‌کند تا ديگر به سمت شما برنگردند. اگر در زندگي خود در يک مرحله‌ي آسيب‌پذيري به سر مي‌بريد، مدتي کاج را در فضا نگه داريد. سپاسگزار کاج باشيد و به آن عشق بدهيد تا بتوانيد از انرژي محافظتي آن بهره‌مند شويد. هر روز به عنوان راهي براي مراقبت از کاج و احترام به آن به خاطر کاري که براي‌تان انجام مي‌دهد، آب آن را عوض کنيد.
۱۷.حواس‌تان به واژه‌ها، اعمال و کارماي‌تان باشد
اين مورد بسيار مهم است. گاهي اوقات هنگامي‌ که ما از دست کسي ناراحت هستيم يا فردي به ما تنش وارد کرده‌است، به افکار، کلمات و کارهاي‌مان توجهي نمي‌کنيم و ممکن است انرژي منفي براي ديگران بفرستيم. اين کار ممکن است در آن زمان حس خوبي براي ما داشته باشد، اما راه را براي ورود انرژي‌هاي پايين به وجود ما باز مي‌کند. هر چيزي مثل خودش را جذب مي‌کند. اگر مدام نسبت به کسي احساسات يا افکار منفي (خواه اين افکار منفي سزاوار آن فرد باشد و خواه نباشد) داشتيد و براي دور کردن اين افکار، احساسات يا نيات منفي نسبت به آن فرد هيچ تلاشي نکنيد، اثر بومرنگ در زندگي شما پديدار خواهد شد. شايد روز بعد اين اتفاق نيفتد اما در نهايت دامان‌تان را خواهد گرفت. من اين را با پشيماني زيادي تجربه کردم! بهترين کاري که بايد بکنيد اين است که از بالاترينِ خودتان بخواهيد تا هر زماني که نياز داريد خودتان را از اين افکار و احساسات بيرون بکشيد و دور کنيد، به شما آگاهي بدهد. درست در همين زمان است که مي‌توانيد از خنده استفاده کنيد تا انرژي‌هاي منفي را پاکسازي کنيد. ما همان چيزي را دريافت مي‌کنيم که به بيرون مي‌فرستيم!
۱۸: راه‌هايي براي مقابله با استرس پيدا کنيد
استرس بخشي از زندگي روزمره است، اما اگر مدام وجود داشته باشد و از ريلکسيشن، ورزش، رقص، هنر، فعاليت‌هاي سرگرم کننده يا ارتباطات هدف‌مند براي از بين بردن آن استفاده نکنيد، نسبت به انرژي‌هاي متضاد و پاييني که وارد وجودتان مي‌شوند، به شدت حساس و آسيب‌پذير خواهيد بود. تمام تلاش‌تان را بکنيد تا به اندازه‌ي کافي استراحت کنيد، آرامش داشته باشيد، يک رژيم غذايي سالم و خنده حتي به مدت ۵ دقيقه در روز را براي خودتان اولويت قرار دهيد تا انرژي‌تان را قدرتمند نگه داريد.
۱۹: حرکت شکل عدد ۸ انگليسي را براي تقويت هاله انجام بدهيد
شما مي‌توانيد اين کار را با موسيقي درام در پس‌زمينه ترکيب کنيد. در حالي که در فضا اين طرف و آن طرف مي‌چرخيد، هر دو دست خود را در يک حرکت هشتي شکل حرکت بدهيد، مثل اين‌که رهبر ارکستر هستيد. در حين چرخيدن از زمين شروع کنيد و بالا بيائيد و بعد به طرف کف حرکت کنيد. حواس‌تان باشد که تمام چهار جهت را پوشش مي‌دهيد. اين کار را به مدت دست کم يک دقيقه يا بيش‌تر انجام دهيد تا هاله‌تان را تقويت کنيد.
۲۰: يک درخت را انتخاب کنيد
بله، شما مي‌توانيد يک درخت را در يک پارک محلي يا در مسير پياده‌روي‌تان انتخاب کنيد – يکي از آن‌هايي که براي‌تان جذابيت دارد – سپس آن را متعلق به خودتان بدانيد. دست کم ۱۵ دقيقه به آن درخت تکيه بدهيد و از آن بخواهيد هر چيزي را که در عرصه‌ي انرژي و بدن شما ارتعاشي پايين‌تر از عشق دارد، بيرون بکشد. اين کار واقعا تاثيرگذار است! من مي‌توانم به شما تضمين بدهم که اگر با آن درخت ارتباط برقرار کنيد، با آن صحبت کنيد و از صميم قلب نسبت به آن سپاسگزار باشيد، مي‌توانيد هر چيزي را در چند لحظه پاکسازي کنيد، و با احساس سبکي و تعالي و عشق، درخت را ترک کنيد!