یخ درمانی: 24 توصیه و فایده یخ برای درمان و سلامتی

شاید بسیاری از آدم‌ها با فواید یخ برای سلامتی آشنا نباشند. همان قطعه یخ کوچک که برای خنک کردن نوشیدنی‌ها استفاده می‌شود، فواید زیادی برای سلامتی دارد. مهم‌ترین فایده‌ی یخ مراقبت از پوست صورت یا کل بدن است. این امکان‌پذیر است، چون خنکی یخ برای مراقبت از پوست عالی است. به علاوه، یخ کاربرد درمانی نیز دارد و برای درمان بیماری‌های مختلف از آن استفاده می‌شود. حتما کنجکاو هستید که بدانید یخ چه فوایدی برای سلامتی دارد. این فواید یخ درمانی در ادامه آمده‌است.

فواید یخ درمانی برای زیبایی و سلامت

۱. برای سلامت دستگاه گوارش مفید است

استفاده از قطعات یخ یکی از روش درمانی سالم‌سازی دستگاه گوارش است. در این روش درمانی از قطعات یخ برای تسکین درد مکرر معده استفاده می‌شود. به علاوه، بیماران مبتلا به بواسیر می‌توانند از کمپرس یخ برای درمان بواسیر استفاده کنند. و این‌ها فقط برخی از فواید یخ برای سلامت دستگاه گوارش است.

۲. چشم‌های خسته را شاداب می‌کند

این روزها خستگی چشم یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که آدم‌ها از آن رنج می‌برند. با استفاده از یخ درمانی می‌توان این مشکل را رفع کرد. روی چشم‌های خسته یخ بگذارید تا شاداب شوند.

۲. انقباضات قاعدگی را تسکین می‌دهد

یکی دیگر از فواید یخ این است که گرفتگی عضلانی ناشی از قاعدگی را در زنان رفع می‌کند. می‌توان با استفاده از یخ درد ناشی از این گرفتگی را تسکین داد. کافی است یخ را روی برخی نقاط بدن، به‌ویژه در پشت قرار دهید. سپس حتی اگر پریود هستید سرحال می‌شوید.

۴. لب‌های خشک را نرم می‌کند

ممکن است خشکی لب مشکل پیش پا افتاده‌ای به نظر برسد. اما شاید استفاده از یخ درمانی آسان‌ترین روش برای رفع این مشکل باشد. یخ را در تمام سطح لب خشکیده قرار دهید. این کار را مرتب انجام دهید، تا زمانی که لب‌های خشکیده‌تان نرم و باطراوت شود.

۵. بی‌خوابی را درمان می‌کند

درمان بی‌خوابی یکی دیگر از فواید یخ برای سلامتی است. همان‌طور که می‌دانید بی‌خوابی مشکلی است که علت آن استرس یا عوامل دیگر است. شما می‌توانید با قرار دادن یخ روی گردن این مشکل را رفع کنید. قرار دادن یخ روی گردن خواب را آسان‌تر و زودتر همیشه به چشمان شما می‌آورد.

۶. ضدپیری است

خوردن یخ چه فوایدی برای سلامتی دارد؟ مشاهده شده‌است که یخ جریان خون را به صورت افزایش می‌دهد. وقت خون در صورت به خوبی جریان داشته‌باشد تا حد زیادی از پیری زودرس جلوگیری می‌کند.

۲ دستور تهیه اسموتی و یخ در بهشت خربزه که محشر است

۷. درد را تسکین می‌دهد

هم‌چنین گفته می‌شود یخ درمانی درد ناشی از آسیب را تسکین می‌دهد. ما معمولا زمانی درد را احساس می‌کنیم که برای مدت طولانی از انرژی و عضلات‌مان استفاده می‌کنیم. یخ را روی ناحیه‌ی دردناک بدن قرار دهید، چند قیقه نگه دارید تا درد به سرعت آرام شود.

۸. چربی را از پوست صورت پاک می‌کند

چربی پوست صورت ظاهر ناخوشایندی به چهره‌ی شما می‌دهد. پوست چرب بهترین مکان برای رشد آکنه است. برای همین خیلی توصیه شده که پوست چرب را تمیز نگه دارید. شما می‌توانید برای رفع این مشکل از شیوه‌ی یخ‌درمانی استفاده کنید.

۹. سلامت قلب را حفظ می‌کند

قلب سالم مشکلی برای به گردش درآوردن خون ندارد. سلامت قلب را نیز می‌توان با یخ‌درمانی در محل گردش خون حفظ کرد. تنها کاری که باید بکنید این است که یک قطعه یخ را روی قلب قرار دهید. به علاوه گفته می‌شود سلامت قلب را حفظ می‌کند.

۱۰. پوست را روشن می‌کند

یخ برای روشن کردن پوست صورت نیز مفید است. می‌توانید از یخ به عنوان اسکراب برای از بین بردن سلول‌های مرده‌ی پوست استفاده کنید و سلول‌های جدید و روشن را به سطح پوست بیاورید.  این رو یخ‌درمانی برای روشن شدن پوست توصیه می‌شود و می‌توانید برای صورت هم از آن استفاده کنید.

۱۱. تب را پایین می‌آورد

هر فردی در هر سنی ممکن است تب کند. تب می‌تواند خطرناک باشد و باید هر چه زودتر رفع شود. اولین اقدام برای پایین آوردن تب قرار دادن یخ روی پیشانی است. پس از چند ثانیه قرار دادن کمپرس یخ، تب پایین خواهدآمد.

۱۲. تیرگی‌های به جا مانده از آکنه را از بین می‌برد

یکی دیگر از فواید یخ از بین بردن جای آکنه است. گاهی جای آکنه روی پوست باقی می‌ماند و باعث بروز تیرگی در قسمت‌هایی از پوست می‌شود. این نقاط تیره باید فورا محو شود، در غیر این صورت روی زیبایی چهره‌تان تاثیر خواهدداشت. یکی از راه‌های مناسب برای رفع این تیرگی استفاده از یخ است.

۱۳. آرامش‌بخش است

هم‌چنین گفته می‌شود وقتی روحیه‌ی بدی دارید، یخ حال‌تان را بهتر می‌کند. شما می‌توانید با یخ‌درمانی هیجان‌تان را کنترل کنید. یخ را در دست بگیرید، آن را نگه دارید و خنکی آن را احساس کنید. احساس خنکی اندام‌های بدن، و حتی قلب‌تان را آرام می‌کند. این روش برای کنترل هیجان افراد دیگر نیز مفید است.

۱۴. منافذ پوست را جمع می‌کند

مشاهده شده‌است یخ منافذ پوست را نیز جمع می‌کند. منافذ باز پوست تاثیر بدی روی ظاهر شما خواهدداشت. منافذ باز اغلب محل تجمع چربی و آلودگی است. با استفاده از یخ منافذ پوست بسته می‌شود و اعتماد به نفسی که از زیبایی‌تان به دست می‌آورید، در زندگی روزمره تاثیر خوبی روی افراد دیگر خواهدداشت.

۱۵. آکنه را از بین می‌برد

فایده‌ی دیگر یخ این است که آکنه را از بین می‌برد. آکنه یکی از رایج‌ترین مشکلات صورت است. استفاده از یخ در صورت پوست را تمیز می‌کند و آلودگی را از بین می‌برد. آلودگی یکی از شناخته‌شده‌ترین علت‌های بروز آکنه است. بنابراین شما می‌توانید با ماساژ یخ روی صورت آکنه را از بین ببرید.

۱۶. پوست را نرم‌تر می‌کند

هر روز عصر یا قبل از خواب این را امتحان کنید: صورت‌تان را بشویید، یک کیسه‌ی پلاستیکی را پر از یخ کنید و صورت و گردن را با ملایمت حدود ۳ دقیقه ماساژ دهید. در عرض چند روز نتایج قابل توجهی را مشاهده خواهیدکرد: پوست‌تان شاداب و نرم می‌شود.

۱۷. چین و چروک را کاهش می‌دهد

این روش ساده به این صورت عمل می‌کند: یخ درمانی جریان خون را بهبود می‌بخشد و مانع از پیری زودرس و چین و چروک می‌شود. شما می‌توانید هر روز قبل از آرایش صورت‌تان را چند دقیقه با یخ ماساژ دهید.

۱۸. پف چشم را از بین می‌برد

آیا تمام شب را گریه کردید و صبح با چشم‌های پف کرده بیدار شدید؟ دلایل زیادی برای ورم چشم وجود دارد اما نگران نباشید. یخ نجات‌تان می‌دهد! ۲ قطعه یخ را در یک دستمال پارچه‌ای بپیچید، چشم‌هایتان را ببندید و یخ را روی چشم‌هایتان بگذارید. جاهایی را که بیش‌ترین تورم را دارد به مدت ۲ دقیقه با حرکات دورانی ملایم ماساژ دهید.

۱۹. با چربی شکم مبارزه می‌کند

اگر از پس هزینه‌ی یک جلسه‌ی سرمادرمانی حرفه‌ای بر نمی‌آیید می‌توانید این روش را در خانه امتحان کنید. به مدت ۱۵ دقیقه کمپرس یخ را روی شکم‌تان قرار دهید. آن را برای ۳ دقیقه بردارید و (حداکثر) یک ساعت این کار را تکرار کنید. شما می‌توانید کمپرس یخ را با چای دم اسب، چای سبز، قهوه و رزماری استفاده کنید. یخ سلول‌های سفید چربی را به سلول‌های قهوه‌ای چربی تبدیل می‌کند که طی فرایند سوخت و ساز راحت‌تر و سریع‌تر می‌سوزد.

نکاتی که باید درباره‌ی یخ‌درمانی بدانید

۲۰. صورت‌تان را تمیز نگه دارید

فراموش نکنید که همیشه باید یخ درمانی را روی صورت تمیز انجام دهید.

۲۱. از دستکش استفاده کنید

برای نگه داشتن یخ از دستکش استفاده کنید. دستکش از دستان شما محافظت می‌کند، خصوصا اگر قصد داشته‌باشید یخ‌درمانی را به مدت طولانی انجام دهید.

۲۲. یخ را با لفافه استعمال کنید

هنگام استفاده از یخ هرگز آن را بدون پوشش پارچه‌ای یا کیسه‌ی پلاستیکی مستقیما روی صورت ماساژ ندهید.

۲۳. یخ‌درمانی را بیش از حد ادامه ندهید

برای اجتناب از سوختگی هرگز یخ را مستقیما بیش‌تر از ۱ ساعت رو بدن قرار ندهید.

۲۴. از یخ با عصاره‌های مختلف استفاده کنید

می‌توانید برای مضاعف کردن فایده‌ی یخ درمانی ، قطعات یخ را با خیار، چای سبز، چای دم اسب، یا سیر درست کنید.

اما به یاد داشته‌باشید این توصیه‌ها و روشها تنها در صورتی مفید خواهدبود که با رژیم غذایی سالم و ورزش مرتب همراه باشد.