لیست کشورهای انگلیسی زبان – از آمریکای شمالی تا استرالیا

انگلیسی یکی از رایج‌ترین زبان‌های دنیاست. در حال حاضر، بیش از 1.35 میلیارد نفر در سراسر جهان به این زبان صحبت می‌کنند. با این حال، همه‌ی این 1.35 میلیارد نفر، انگلیسی را به عنوان زبان مادری خود صحبت نمی‌کنند و از این تعداد فقط 360 میلیون نفر زبان مادری‌شان انگلیسی است. این تعداد قابل توجه از انگلیسی زبان‌ها در سراسر جهان، به این معنی است که انگلیسی می‌تواند درهای زیادی را به روی شما باز کند. به این ترتیب که شما می‌توانید زبان انگلیسی را هم برای سرگرمی و توسعه مهارت فردی یاد بگیرید و هم به عنوان یک زبان عالی برای اهداف تجاری در نظر بگیرید. این زبان جهانی به شما این امکان را می‌دهد که با تعداد زیادی از مردم در هر کشوری ارتباط برقرار کنید. بنابراین، اگر قصد سفر به کشورهای انگلیسی زبان را دارید یا فقط کنجکاو هستید که بدانید این زبان زیبا در کدام کشورها صحبت می‌شود، با ادامه این مقاله همراه ما باشید.

برای آشنایی بیشتر با زبان انگلیسی و شروع یادگیری، مجموعه آموزش زبان خارجی فرادرس می‌توانند به شما کمک کند تا این زبان بین المللی را به راحتی یاد بگیرید؛ برای دریافت این مجموعه آموزش می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

کشورهای انگلیسی زبان کدامند؟

انگلیسی پس از ماندارین (چینی) و اسپانیایی، سومین زبان مادری در جهان است که بیش از هر زبان دیگری در جهان با آن صحبت می‌شود. زبان انگلیسی در طول قرن هفدهم عمدتاً به دلیل نفوذ امپراتوری بریتانیا و ایالات متحده، در سراسر جهان مورد توجه قرار گرفت و به زبان اصلی برای گفتمان‌ها و تجارت بین‌المللی تبدیل شد. در واقع، انگلیسی در 67 کشور مختلف و همچنین 27 نهاد غیر حاکمیتی به عنوان زبان رسمی شناخته شده است. علاوه بر این، زبان انگلیسی، زبان تجاری و همچنین زبان رسمی تعدادی از مهم‌ترین نهادهای جهان از جمله سازمان ملل متحد، ناتو و اتحادیه اروپا است.

زبان انگلیسی شاید بیشتر به ایالات متحده و بریتانیا وابسته است که دو کشور بزرگ انگلیسی زبان هم هستند. به این دلیل که حدود 230 میلیون نفر در ایالات متحده، زبان انگلیسی را زبان مادری خود می‌دانند که این کشور را به بزرگ‌ترین کشور انگلیسی زبان تبدیل می‌کند. این در حالی است که بریتانیا تقریباً 60 میلیون انگلیسی زبان دارد. در کنار این دو کشور، کانادا با وجود داشتن دو زبان رسمی مختلف، با حدود 20 میلیون انگلیسی زبان، سومین جمعیت انگلیسی زبان را دارد و رتبه بعدی در این فهرست متعلق به استرالیا با حدود 17 میلیون نفر انگلیسی زبان است. برخی از کشورهای دیگر در سراسر جهان که زبان اصلی آنها نیز انگلیسی است، عبارت‌اند از: جمهوری ایرلند، آفریقای جنوبی و نیوزیلند. در مجموع، برآورد می‌شود که این سه کشور محل زندگی حدود 13 میلیون نفر انگلیسی زبان است.

لیست کشورهای انگلیسی زبان - از آمریکای شمالی تا استرالیا

تاریخچه مختصری از زبان انگلیسی

انگلیسی در ابتدا زبان آلمانی غربی بوده است که شامل کشورهایی در منطقه دریای شمال اروپا می شدند. مانند کشورهای امروزی از جمله آلمان، نروژ، دانمارک و بریتانیا. در حالت کلی شش زبان آلمانی غربی وجود دارد: انگلیسی، هلندی/فلاندری، آلمانی، آفریکانس، ییدیش، و زبان فریزی که کمتر شناخته شده است.

10 کشور برتر انگلیسی زبان بر اساس کل جمعیت

10 کشور برتر که انگلیسی را به عنوان زبان اصلی صحبت می کنند (بر اساس کل جمعیت در سال 2021)، عبارتند از:

1. ایالات متحده — 332,915,073
2. بریتانیا — 68,207,116
3. کانادا (به جز کبک) – 38,067,903
4. استرالیا — 25,788,215
5. لیبریا – 5,180,203
6. ایرلند — 4982907
7. نیوزلند — 4,860,643
8. جامائیکا — 2,973,463
9. ترینیداد و توباگو — 1,403,375
10. گویان – 790,326

توجه به این نکته ضروری است که این لیست فقط شامل کشورهای انگلیسی زبان است که در واقع زبان اصلی آنها انگلیسی می باشد. این عامل تأثیر زیادی بر روی اینکه کدام کشورها در فهرست قرار بگیرند، داشته است. اگر این عامل را در نظر نگیریم و کشورهایی که زبان رایج در آنها زبان انگلیسی است را محاسبه کنیم، تعداد کشورهایی که در این فهرست قرار می گیرند به طور قابل توجهی افزایش می یابد.

لیست کشورهای انگلیسی زبان - از آمریکای شمالی تا استرالیا

10 کشور برتر انگلیسی زبان در جهان

10 کشور برتر انگلیسی زبان در جهان که زبان انگلیسی در آنها به عنوان زبان اصلی یا زبان ابتدایی شناخته می شود، عبارتند از:

هند — 1,393,409,038
ایالات متحده — 332,915,073
پاکستان — 225,199,937
نیجریه — 211,400,708
فیلیپین — 111,046,913
بریتانیا — 68,207,116
تانزانیا — 61,498,437
آفریقای جنوبی — 60,041,994
کنیا — 54,985,698
کانادا — 38,067,903

نقش زبان انگلیسی در دنیای مدرن

انگلیسی، زبان برجسته تجارت، دیپلماسی و ارتباطات بین‌المللی در سراسر جهان است. این زبان، یکی از شش زبان رسمی است که توسط سازمان ملل استفاده می‌شود و توسط سازمان‌هایی از جمله کمیته بین‌المللی المپیک، انجمن تجارت آزاد اروپا و همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوسیه استفاده می‌شود. این زبان گسترده‌ترین زبان خارجی در سرتاسر جهان و پرکاربردترین زبان در مطالعات علمی است؛ به این دلیل که تقریباً 50 درصد از نوشته‌های علمی انگلیسی زبان، توسط محققانی نوشته شده است که زبان مادری آنها چیزی غیر از انگلیسی بوده است. با توجه به این مقبولیت جهانی و تعداد زیاد کشورهای انگلیسی زبان، بسیاری از کشورها، انگلیسی را به عنوان زبان رسمی خود تعیین کرده‌اند؛ به این معنی که زبان انگلیسی از نظر قانونی به عنوان زبان رسمی این کشورها شناخته شده است. در کشورهایی (به ویژه در آفریقا) که ممکن است ده‌ها زبان منطقه‌ای داشته باشند، زبان رسمی آنها هم اغلب انگلیسی است اما خب زبان اصلی نیست. در واقع به این صورت است که انگلیسی را می‌توان در تجارت، تحصیل و اسناد رسمی استفاده کرد اما زبانی نیست که ساکنان آن به طور گسترده با آن صحبت کنند. این مسئله در در مورد کشورهایی مثل هند و پاکستان هم صادق است.

لیست کشورهای انگلیسی زبان - از آمریکای شمالی تا استرالیا

لازم به ذکر است که کشورهایی وجود دارند که زبان انگلیسی در آنها، بالفعل یک زبان ملی است، به این معنی که در واقعیت وجود دارد و اجرا می‌شود، حتی اگر به طور رسمی توسط قانون به رسمیت شناخته نشده باشد. این حالت در کشورهایی که زبان رسمی ندارند وجود دارد. به عنوان مثال، حتی اگر انگلیسی، رایج‌ترین زبان در ایالات متحده باشد، در واقع این کشور هیچ زبان رسمی در سطح فدرال ندارد. به این ترتیب، زبان انگلیسی در ایالات متحده، بالفعل یک زبان ملی است. از بین کشورهایی که انگلیسی در آن‌ها یک زبان ملی است، ایالات متحده با حدود 332 میلیون نفر، پرجمعیت‌ترین کشور است.

مدل سه دایره در زبان انگلیسی

براج کاچرو (Braj Kachru)، زبان شناس برجسته، مدل سه دایره را در اواسط دهه 1980 برای تشریح گسترش زبان انگلیسی و تشریح درجات مختلف رواج انگلیسی در هر کشور ایجاد کرد. این مدل، زبان انگلیسی را به صورت مجموعه‌ای از سه دایره با اندازه‌های متفاوت که به‌طور متحدالمرکز و مانند چشم گاو نر مرتب شده‌اند، تجسم می‌کند. در حالی که حتی براج کاچرو اذعان می‌کند که هنوز مواردی وجود دارد که به طور کامل در هیچ یک از این سه دایره نمی‌گنجد. با این وجود مدل او اکثر کشورهای جهان را به سه دسته متمایز می‌کند:

  • دایره داخلی: این بخش، کوچکترین دایره است و شامل کشورهایی می شود که در آنها زبان انگلیسی، زبان مادری اکثریت جامعه است: مانند ایالات متحده، بریتانیا و ایرلند، استرالیا و نیوزیلند، آفریقای جنوبی و بخش های زیادی از کانادا.
  • دایره بیرونی: این دایره در واقع دومین دایره از این سه حلقه است که بین دو دایره دیگر جای گرفته است. دایره بیرونی شامل کشورهایی با جوامع کوچکی از انگلیسی زبانان بومی است که از زبان انگلیسی، زبان دوم آنهاست. در این کشورهای انگلیسی زبان، انگلیسی، زبان اصلی یا زبان مادری نیست، اما به طور گسترده به عنوان زبان غالب (lingua franca) برای بازرگانی و تجارت و پل ارتباطی بین افرادی که زبان مادری آنها با یکدیگر متفاوت است، استفاده می شود. کشورهایی که در دایره بیرونی قرار دارند عبارتند از: هند، نیجریه، فیلیپین، بنگلادش، کنیا، جامائیکا، گینه نو، و سنگاپور. در این نوع کشورها، انگلیسی آنقدر رایج است که ممکن است به زودی به زبان اصلی تبدیل شود.
  • دایره در حال گسترش: این بخش بزرگترین دایره و شامل کشورهایی است که در آنها زبان انگلیسی هیچ نقش تاریخی یا فرهنگی ندارد و زبان اصلی آن کشور هم محسوب نمی شود. زبان انگلیسی در این کشورها معمولاً به عنوان یک زبان خارجی برای تجارت استفاده می شود. کشورهایی که در این دایره هستند عبارتند از: روسیه، چین، ژاپن، برزیل و بسیاری از کشورهای دیگر جهان.

کشورهای انگلیسی زبان در قاره آمریکا

لیست کشورهای انگلیسی زبان - از آمریکای شمالی تا استرالیا

در کشورهای انگلیسی زبان قاره آمریکا، در مجموع حدود 350 میلیون نفر هستند که می توانند انگلیسی صحبت کنند. پراکندگی این افراد به این صورت است: حدود 297 میلیون نفر ساکن ایالات متحده هستند که زبان انگلیسی، زبان مادریشان هم می باشد. حدود 30 میلیون نفر در کانادا زندگی می کنند. در آمریکای مرکزی و جنوبی حدود 14 میلیون انگلیسی زبان وجود دارد. انگلیسی زبانان در پورتوریکو (1.7 میلیون)، شیلی (1.97 میلیون)، کلمبیا (2 میلیون) و آرژانتین (5.9 میلیون) پراکنده هستند.

کشورهای انگلیسی زبان در قاره آفریقا

بسیاری از کشورهای آفریقا، انگلیسی را زبان دوم می دانند. با توجه به تنوع زبان ها در این قاره، آمار نشان می دهد که حدود 237 میلیون نفر در این منطقه به زبان انگلیسی صحبت می کنند. بیشتر انگلیسی زبانان آفریقا در کامرون هستند که تعداد آنها حدود 9.8 میلیون نفر است و 111 میلیون نفر در نیجریه ساکن هستند. 29 میلیون انگلیسی زبان در اوگاندا و 16 میلیون در آفریقای جنوبی وجود دارند.

کشورهای انگلیسی زبان در اقیانوسیه

در منطقه اقیانوسیه، حدود 30 میلیون نفر انگلیسی صحبت می کنند. 22 میلیون نفر انگلیسی زبان بومی استرالیا هستند. 4 میلیون نفر از نیوزلند آمده‌اند که اکثریت شهروندان به زبان انگلیسی نیوزلند صحبت می‌کنند. در کل 200 هزار انگلیسی زبان در فیجی و 3.2 میلیون در پاپوآ گینه نو وجود دارد.

کشورهای انگلیسی زبان در کارائیب

در حوزه دریای کارائیب، حدود 18 منطقه وجود دارد که زبان انگلیسی، زبان رسمی آنهاست. همچنین زبان گردشگران در این منطقه، زبان انگلیسی است. بنابراین، حتی اگر انگلیسی، زبان اصلی نباشد، اکثر مردم منطقه زبان انگلیسی را به عنوان زبان دوم صحبت می‌کنند. بزرگترین و پرجمعیت ترین جزیره در دریای کارائیب، جامائیکا با 2.6 میلیون انگلیسی زبان است که 459 هزار نفر از آنها بومی زبان هستند.

کشورهای انگلیسی زبان در خاورمیانه

جمعیت زیادی در خاورمیانه به زبان عربی صحبت می کنند. در این منطقه، انگلیسی به عنوان یک زبان تجاری در نظر گرفته می شود که در دانشگاه ها و مدارس به عنوان زبان دوم تدریس می شود. 35 درصد از انگلیسی زبانان در عراق، انگلیسی را زبان دوم خود می دانند. همچنین در اسرائیل بیش از 80 درصد از جمعیت آن می توانند به زبان انگلیسی صحبت کنند. طبق آمار، تعداد کشورهای انگلیسی زبان در خاورمیانه از مناطق دیگر، بسیار کمتر است.

کشورهای انگلیسی زبان در قاره آسیا

کشورهایی در قاره آسیا که انگلیسی، زبان مادری آنها باشد، تعداد اندکی هستند و بیشتر آنها انگلیسی را به عنوان زبان دوم صحبت می کنند. در این قاره حدود 460 میلیون نفر به زبان انگلیسی صحبت کنند. هند با 265 میلیون انگلیسی زبان، در بین کشورهای انگلیسی زبان قاره آسیا پیشتاز است. پاکستان 25 میلیون، بنگلادش 29 میلیون و فیلیپین 50 میلیون انگلیسی زبان دارند. سنگاپور بیش از 4.2 میلیون انگلیسی زبان دارد که بیشتر از 80 درصد از کل جمعیت آن را شامل می شود. لازم به ذکر است که انگلیسی از جمله زبان های رسمی کشورهایی مانند تامیل (Tamil)، ماندارین (Mandarin) و مالایی (Malay) است. زبان ژاپنی زبان رسمی در ژاپن است، اما تخمین زده می شود که 30 درصد از جمعیت این کشور در هر سطحی می توانند انگلیسی صحبت کنند اما فقط 2% می توانند انگلیسی را روان صحبت کنند.

لیست کشورهای انگلیسی زبان - از آمریکای شمالی تا استرالیا

کشورهای انگلیسی زبان در قاره اروپا

اروپا به طور متوسط حدود 200 میلیون انگلیسی زبان دارد. تعداد کل انگلیسی زبان‌ها در بریتانیا 60 میلیون نفر تخمین زده می شود. ایرلند شمالی 1.7 میلیون نفر، ولز و انگلیس بیش از 49.8 میلیون نفر و اسکاتلند 5.1 میلیون نفر انگلیسی زبان دارند. 20.7 میلیون نفر در ایتالیا، 25.4 میلیون نفر در فرانسه و 45.8 میلیون نفر در آلمان می توانند انگلیسی صحبت کنند. اکثر انگلیسی زبان‌های بریتانیا آن را زبان مادری خود می دانند و سایر کشورهای اروپا، انگلیسی را به عنوان زبان دوم خود صحبت می کنند.

کلام آخر در مورد کشورهای انگلیسی زبان

اهمیت روزافزون زبان انگلیسی در امور روزمره از جمله تجارت، آموزش، تکنولوژی، فناوری و… بر کسی پوشیده نیست. همچنین با توجه به اینکه تعداد کشورهای انگلیسی زبان بسیار زیاد است و به عنوان یک زبان مشترک و بین‌الملی شناخته می شود، نیاز است تا بیش از پیش مهارت های لازم برای یادگیری زبان انگلیسی را بشناسید و در برنامه زندگی شخصی و حرفه ای خود قرار دهید. به این منظور می توانید از مجموعه آموزش زبان انگلیسی فرادرس استفاده کنید و هر چه سریعتر به این زبان شیرین مسلط شوید. برای مشاهده و دریافت این آموزش‌ها، روی لینک زیر کلیک کنید:


دیگر نوشته ها

1 of 511

کسب و کار

1 of 5

پست های اخیر