لایه برداری پوست: 43 شیوه طبیعی برای از بین بردن سلول های مرده صورت و بدن

پوست درخشان و بدون عیب تاثیر زیادی در ظاهر آدم‌ها دارد. امروزه ظاهر بیش‌تر و بیش‌تر اهمیت یافته‌است زیرا می‌تواند بر زندگی حرفه‌ای شما و روابط‌تان تاثیر بگذارد. پوست بزرگ‌ترین ارگان بدن شما است. همه می‌خواهند پوست درخشان و زیبا داشته باشند. هر سال، تعداد زیادی از آدم‌ها مبالغ هنگفتی را خرج لایه برداری پوست ، اسپا یا محصولات شیمیایی می‌کنند تا ظاهری جوان‌تر و زیباتر داشته باشند.

با این حال، تعداد زیادی از مردم نمی‌توانند به اسپا بروند چون بسیار گران است و برای هر کسی قابل پرداخت نیست. محصولات شیمیایی یا برخی از رویه ساب ها و لایه بردارها که از فروشگاه‌های محصولات مراقبت از پوست می‌خرید ممکن است حاوی برخی از مواد مضر باشند که باعث می‌شوند پوست دچار عوارض جانبی ناخواسته‌ای شود. به ویژه این‌که بسیاری از محصولات مراقبت از پوست که چندان قابل اعتماد نیستند، هنوز هم به طور گسترده‌ای به فروش می‌رسند. بعضی از این محصولات کورتیکوئید را به عنوان یکی از مواد تشکیل دهنده استفاده می‌کنند. کورتیکوئید باعث می‌شود که پوست در همان بار اول که کرم را استفاده می‌کنید، درخشان شود. اما در واقع، پوست به‌تدریج آسیب می‌بیند.

مطلب مرتبط: ماسک آرد برنج:‌ ۱۸ ماسک صورت طبیعی آرد برنج برای سفید کردن پوست

اگر استفاده از این کرم‌های لایه برداری پوست را متوقف کنید متوجه خواهید شد که وضعیت پوست بدتر شده و مشکلات پوستی زیادی را تجربه خواهید کرد از جمله سوزش، خارش و آلرژی. در بعضی موارد جدی‌تر، افراد مبتلا به عوارض جانبی ناخواسته، باید به بیمارستان یا یک متخصص پوست مراحعه کنند. علاوه بر این، آدم‌ها دارای انواع مختلفی از پوست هستند مانند پوست چرب، پوست خشک و همچنین پوست حساس. هر نوع پوست به محصولات مراقبتی خاص خودش و راه‌های طبیعی برای مراقبت از پوست نیاز دارد.

هرگز از کرم‌هایی که دارای روغن زیاد و مواد مرطوب‌کننده‌ی فراوان هستند برای پوست چرب استفاده نکنید.

چرا که با استفاده از چنین کرم‌هایی منافذ پوست مسدود می‌شوند. این امر می‌تواند خطر توسعه‌ی بسیاری از مشکلات پوستی مانند آکنه، جوش و رنگدانه را افزایش دهد. و هرگز از کرم‌هایی که حاوی اسید هستند برای پوست خشک استفاده نکنید چرا که این کرم‌ها سبب خشک شدن پوست می‌شوند.

بنابراین، اگر شما می‌خواهید محصولات مراقبت از پوست یا کرم های لایه برداری پوست برای مراقبت از پوست‌تان انتخاب کنید، مهم است نوع پوست خودتان را بدانید و برچسب‌های روی محصولات را به دقت بخوانید تا مطمئن شوید که عواقب جدی ایجاد نمی‌کند. مردم اهمیت لایه‌برداری پوست را می‌دانند. لایه‌برداری یک گام ضروری است که نباید آن را در روند مراقبت از پوست‌تان فراموش کنید. این کار به حذف سلول های مرده پوست کمک می‌کند. تجمع سلول های مرده پوست در بدن یکی از دلایل تیره و کدر به نظر رسیدن پوست است.

مطلب مرتبط: سفید شدن پوست: ۳۶ راه ساده و سریع برای سفید کردن پوست

مردم محصولات لایه‌بردار از جمله رویه‌ساب‌های فیزیکی و شیمیایی را خریداری می‌کنند، تا سلول‌های مرده پوست را از بین ببرند و توسعه‌ی سلول‌های پوستی جدید را بهبود ببخشند و در نهایت پوستی نرم و درخشان داشته باشند. با این وجود، همه‌ی محصولات رویه‌ساب و لایه‌بردار برای همه‌ی آدم­ها مناسب نیستند بعضی از لایه‌بردارها از ترکیبات خشن استفاده می‌کنند و عوارض جانبی ناخواسته‌ای را ایجاد می‌کنند.

با این حال، حتما شنیده‌اید که برخی از مواد طبیعی در دسترس هستند که خطری ندارند، اما در لایه برداری پوست و حذف سلول‌های مرده پوست، کوچک کردن منافذ باز پوست و ایجاد پوستی درخشان بسیار موثر هستند. علاوه بر این، روش‌های طبیعی زیادی برای حذف سلول‌های مرده‌ی پوست از بدن و صورت وجود دارند. سریع‌ترین و ایمن‌ترین شیوه برای از بین بردن سلول‌های مرده‌ی پوست از صورت و بدن، استفاده از داروهای خانگی طبیعی و همچنین برخی از تکنیک‌های موثر است. در این مقاله می‌خواهیم این شیوه‌های لایه برداری پوست را در اختیار شما بگذاریم تا بدون زحمت زیاد به پوستی درخشان و زیبا دست پیدا کنید.

نکات موثر و راه‌حل‌هایی که باید برای لایه برداری پوست بدانید

اگر می‌خواهید پوستی زیبا داشته باشید و جوان‌تر به نظر برسید، مهم است که برخی از عادت‌های بد یا سبک زندگی‌تان را تغییر دهید. برخی از عادت‌های بد فرآیند رشد پوست تازه را با مشکل مواجه می‌کنند. در نتیجه پوست‌تان به دلیل شکل‌گیری سلول‌های کهنه‌ کدر به نظر می‌رسد. هنگامی ‌که ما یک کودک بودیم، پوست‌مان به طور روزانه یا چند بار در هفته لایه‌های خارجی پوست را از بین می‌برد. به همین دلیل پوست بچه‌ّها نرم و زیبا به نظر می‌رسد. با این حال، زمانی که سن‌مان بالا می‌رود، این فرآیند کند می‌شود.

پوست ما یک بار در ماه از شر سلول‌های مرده خلاص­ می‌شود. با این حال، در برخی از افراد، سلول‌های سطحی مرده پوست از بین نمی‌روند. در نتیجه، سلول های پوستی انباشته شده پوست شما را کدر، خشن و ناسالم نشان می‌دهد. سلول‌های پوست ورآمده می‌تواند با چربی که بدن‌تان تولید می‌کند ترکیب شود، و در نتیجه آکنه و لکه روی پوست پدیدار می‌شود.

مطلب مرتبط:پاکسازی پوست :۲۷ روش سریع و آسان پاکسازی پوست در خانه

رژیم غذایی مناسب و مغذی، ورزش و عادت‌های سالم نقش مهمی در سرعت بخشیدن به روند از بین رفتن سلول‌های مرده‌ی پوست و تشکیل پوست جدید به طور طبیعی و راحت ایفا می‌کند.

 

جدا از این نکته، لایه برداری پوست نیز مهم است. لایه برداری پوست به طور منظم به شما کمک می‌کند تا لایه‌های بیرونی مرده پوست را از بین ببرید، گردش خون را افزایش دهید و منافذ پوست را پاک کنید. علاوه بر این، لایه‌برداری کمک می‌کند که مرطوب‌کننده‌ها به راحتی و به طور موثری به پوست‌تان نفوذ کنند. اگر به دنبال شیوه‌هایی برای لایه برداری پوست تان هستید، گزینه‌های زیادی خواهید داشت. شما می‌توانید به یک اسپا یا کلینیک پوست بروید، البته این مراکز هزینه‌های بالایی دارند که پرداخت آن از عهده‌ی همه برنمی‌آید. یا می‌توانید کرم‌های لایه‌بردار را خریداری کنید که آنها هم ارزان نیستند. برخی اسکراب‌ها یا لایه‌بردارها ممکن است دارای برخی مواد شیمیایی مضر باشند که می‌توانند عوارض جانبی ناخواسته‌ای را در پوست شما ایجاد کنند.

روش دیگر برای حذف سلول‌های مرده‌ی پوست از صورت و بدن استفاده از مواد در دسترس و طبیعی است که عمل لایه‌برداری را بتوانید در خانه انجام بدهید. این مواد طبیعی را می‌توان در فروشگاه‌های مواد غذایی و سوپرمارکت‌ها خریداری کرد یا می‌توانید آنها را به صورت آنلاین خریداری کنید. در این مقاله می‌خواهیم به شما برخی شیوه‌های موثر و داروهای خانگی را برای حذف سلول‌های مرده‌ی پوست از صورت و بدن معرفی کنیم. این راه‌کارهای طبیعی به شما کمک می‌کنند به طور طبیعی پوستی درخشان و زیبا داشته باشید.

لایه برداری پوست ۱: به دقت شیو کنید.

عادت بد شیو کردن ممکن است باعث خشکی پوست و انباشت سلول‌های مرده‌ی پوست در قسمت‌هایی شود که اصلاح می‌کنید. برای به حداقل رساندن مشکل مهم است که شیوه‌ی صحیح اصلاح کردن را بدانید. حواس‌تان باشد که از ژیلت طوری استفاده کنید که خراش یا بریدگی بر روی پوست‌تان ایجاد نشود. به دقت موها را بتراشید اما فشار زیادی وارد نکنید. توصیه می‌شود که قبل از اصلاح، از یک ژل اصلاح یا مرطوب‌کننده مناسب برای مناطقی از پوست که باید اصلاح شود، استفاده کنید. اگر ژل اصلاح یا مرطوب‌کننده را از یک فروشگاه محلی یا فروشگاه زیبایی می‌خرید، باید برچسب را به دقت بخوانید و از خرید محصولات حاوی الکل اجتناب کنید. علاوه بر این، ایده‌ی خوبی است که موها را قبل از اصلاح با آب ولرم مرطوب کنید.

مطلب مرتبط:۱۰ بهترین ماسک عسل برای انواع پوست

اگر این نکات را برای اصلاح درست دنبال کردید تا بتوانید سلول های مرده پوست را از بین ببرید اما هیچ بهبودی را احساس نکردید، به خوبی موها را اصلاح کنید. علاوه بر این، ژیلت کهنه می‌تواند منجر به خارش و سوزش پوست شود. با دانستن شیوه صحیح اصلاح کردن موها، می‌توانید شکل‌گیری سلول های مرده پوست، که دلیل اصلی خشک و کدر شدن پوست است را متوقف کنید.

لایه برداری پوست ۲: استفاده از صابون مناسب پوست خودتان

قبل از استفاده از روش‌های طبیعی برای حذف سلول‌های مرده‌ی پوست از صورت و بدن، باید بدانید که برخی از صابون‌ها و مواد پاک‌کننده از مواد شیمیایی استفاده می‌کنند که باعث خشکی و تحریک پوست می‌شوند. مواد شیمیایی و مواد خشن موجود در صابون ممکن است پوست حساس را تحریک کند. علاوه بر این، اصلا خوب نیست که همه‌ی روغن‌های مراقبت‌کننده و طبیعی را از پوست‌تان پاک کنید. بسیاری از آدم‌ها به دنبال محصولات تمیزکننده‌ی حاوی الکل هستند زیرا معتقدند که الکل در کشتن میکروب‌ها موثر است.

اما در واقع، الکل باعث خشکی پوست و دهیدراته شدن آن می‌شود. همه‌ی ما می‌دانیم که رعایت بهداشت پوست برای پاکسازی پوست و جلوگیری از گسترش عفونت‌ها و بیماری‌ها مهم است. با این حال، احتمالا دوست ندارید به پوست‌تان آسیب برسانید یا به علت مواد خشن و مواد شیمیایی مضر موجود در صابون‌های دست و صورت یا محصولات شستشوی صورت، با مشکلات پوستی زیادی مواجه شوید. بنابراین، توصیه می‌شود که به جای صابون‌های خشن و محصولات تمیزکننده‌ی مضر، محصولاتی ملایم دارای اثرات مرطوب‌کننده‌ی عالی را استفاده کنید. برای اطمینان از این، شما باید برچسب و دستورالعمل روی هر محصول را به دقت بخوانید. یک محصول مناسب نه تنها پوست‌تان را تمیز می‌کند، بلکه از خشکی و ترک خوردن آن نیز جلوگیری می‌کند.

لایه برداری پوست ۳: اجتناب از حمام طولانی مدت و با آب داغ

بسیاری از مردم دوست دارند به خصوص قبل از خواب با آب داغ دوش طولانی مدت بگیرند زیرا دوش گرفتن به آرامش بدن کمک می‌کند و سبب می‌شود که شب‌ها خواب بهتری داشته باشید. اما در واقع، دوش‌های طولانی با آب داغ می‌توانند چربی‌های ضروری پوست را از بین ببرند و پوست شما را حساس‌تر کنند. افرادی که مدام با آب خیلی گرم دوش می‌گیرند، اغلب در مقایسه با افرادی که با آب ولرم دوش می‌گیرند، بیش‌تر با مشکلات پوستی مانند خشکی، سوزش و قرمزی مواجه می‌شوند. برای اجتناب از خشکی ناشی از دوش طولانی مدت با آب داغ، توصیه می‌شود که زمان دوش گرفتن‌تان را محدود کنید. ۱۰ دقیقه کافی است.

علاوه بر دوش‌های طولانی مدت با آب داغ، باید از حمام کردن طولانی مدت با آب داغ نیز پرهیز کنید. علاوه بر این، شما باید از حمام‌های حباب و غوطه‌ور شدن در وان آب حاوی صابون پرهیز کنید. اگر پوست شما چربی‌های محافظتی طبیعی خود را نداشته باشد، می‌تواند مستعد خشکی باشد. اما اگر از مرطوب‌کننده‌ها استفاده کنید، مشکلی وجود نخواهد داشت. پس از حمام، به منظور اجتناب از تحریک شدن پوست و آسیب دیدن آن، نباید حوله را روی پوست‌تان بکشید. بلکه سعی کنید همیشه پوست‌تان را به صورت ضربه‌ای خشک کنید.

لایه برداری پوست ۴: اسکراب جوی دوسر و شکر

اگر به دنبال روش‌های طبیعی برای حذف سلول‌های مرده‌ی پوست از صورت و بدن‌تان هستید، نباید اسکراب جوی دوسر و شکر را نادیده بگیرید. هم شکر و هم جوی دوسر، دارای اثرات لایه‌برداری هستند. آنها می‌توانند به طور موثر و طبیعی سلول‌های مرده‌ی پوست را از صورت و بدن‌تان حذف کنند بدون این‌که هیچ گونه عارضه‌ی جانبی ناخواسته‌ای داشته باشند. هنگامی‌ که از اسکراب تهیه‌شده از جوی دوسر و شکر استفاده می‌کنید، اصلا نیازی نیست که نگران وارد شدن آسیب به پوست‌تان باشید.

مطلب مرتبط:۱۱ فایده شیر وعسل برای زیبایی و سلامتی که شگفت‌انگیز است

در این‌جا دستورالعملی تهیه‌ی این اسکراب را می‌بینید:

– جو را به مدت ۱۰ دقیقه در آب خیس بگذارید.
– جوی دوسر را در یک کاسه بریزید و آن را با کمی‌شکر مخلوط کنید.
– یک قاشق چایخوری عسل به این ترکیب اضافه کنید.
– تمام این مواد را خوب مخلوط کنید تا خمیری حاصل شود.
– خمیر حاصل را روی پوست‌تان پخش کنید.
– اجازه بدهید ماسک به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی پوست‌تان بماند.
– در نهایت آن را با آب ولرم شستشو دهید.
– دقت کنید که نباید این ماسک را در ناحیه‌ی دور چشم استعمال کنید یا آن را به شدت مالش دهید تا از بروز راش و تحریکات پوست جلوگیری شود.

لایه برداری پوست ۵: اسکراب برنج- پنیر- روغن گل رز

اسکراب برنج- پنیر- روغن گل رز نه تنها به حذف سلول‌های مرده‌ی پوست کمک می‌کند بلکه پوست را به طور موثری هیدراته و نرم می‌کند. این اسکراب حاوی اثرات مرطوب‌کننده‌ی شگفت‌آوری است. پس از استعمال این اسکراب روی پوست‌تان، می‌توانید تغییر قابل‌توجهی را روی آن مشاهده کنید. این اسکراب رادیکال‌های آزاد را که موجب آسیب به سلول می‌شوند، خنثی می‌کند. اسکراب برنج- پنیر- روغن گل رز برای پوست خشک و حساس نیز قابل استفاده است.

در این‌جا دستورالعمل تهیه‌ی این اسکراب و استفاده از آن را برای حذف سلول‌های مرده‌ی پوست صورت و بدن می‌بینید:

– برنج را آسیاب کنید.
– آرد برنج را به پنیر کورد اضافه کنید.
– ۲ قطره روغن گل رز را در این ترکیب بریزید.
– خوب مخلوط کنید تا خمیر صاف و یکدستی حاصل شود.
– این خمیر را روی صورت‌تان پخش کنید.
– اجازه بدهید خمیر روی صورت بماند تا زمانی که خشک شود.
– در نهایت آن را با آب ولرم شستشو دهید.

به منظور رسیدن به نتایج رضایت‌بخش، باید این روش درمانی را دو تا سه بار در هفته تکرار کنید. این یکی از بهترین شیوه‌های درمانی برای حذف سلول‌های مرده‌ی پوست از صورت و بدن است.

لایه برداری پوست ۶: روغن زیتون

یکی دیگر از مواد طبیعی برای حذف سلول‌های مرده‌ی پوست از صورت و بدن که دوست داریم در این مقاله معرفی کنیم، روغن زیتون است.

– مقداری روغن زیتون بردارید.
– آن را روی پوست‌تان استعمال کنید و سپس پوست را به آرامی به مدت چند دقیقه ماساژ دهید.

روغن زیتون حاوی خواص مرطوب‌کننده شگفت‌آور است. بنابراین، عجیب نیست که این روغن به طور گسترده‌ای برای اهداف درمانی و آرایشی استفاده می‌شود. اگر می‌خواهید تولید سلول‌های جدید پوست را تقویت کنید و پوستی نرم داشته باشید، باید روغن زیتون را به جای محصولات شیمیایی انتخاب کنید.

مطلب مرتبط: سفت شدن پوست : ۲۹ درمان خانگی سفت‏ کردن پوست صورت

۷. از بوم لب، چپ‌استیک و وازین برای مراقبت از لب‌های ترک‌خورده استفاده کنید.

اگر به دنبال راه‌های طبیعی برای لایه برداری پوست هستید، نباید درمان لب‌های ترک‌خورده را فراموش کنید. انباشته شدن سلول‌های مرده‌ی پوست باعث ترک خوردن لب می‌شود. پوست روی لب مستعد خشک شدن است به ویژه اگر در طول روز رژ لب استفاده کنید. به منظور بهبود رطوبت روی لب‌ها و جلوگیری از ترک خوردن آن‌ها، توصیه می‌شود هر چند ساعت یک بار از چپ‌استیک، بوم لب و وازلین استفاده کنید تا خیال‌تان راحت باشد که لب‌ها مرطوب هستند و همچنین به خوبی از آنها محافظت می‌شود. استفاده از محلول‌های سنگین مانند وازلین می‌تواند به شما کمک کند که از ترک خوردن لب‌ها دور بمانید.

لایه برداری پوست ۸: اسکراب چوب صندل یا پودر چاندان

شاید دست کم یک بار شنیده باشیم که چوب صندل و پودر چاندان در درمان بسیاری از مشکلات پوستی موثر است. چوب صندل یا پودر چاندان نه تنها خواص درمانی، بلکه اثرات تسکین‌دهنده نیز دارند. چوب صندل و پودر چاندان معمولا برای تهیه‌ی ماسک‌های صورتی به کار می‌روند که به درخشش و نرمی پوست به ویژه در تابستان کمک می‌کنند. علاوه بر این، چوب صندل همچنین یکی از مواد طبیعی برای حذف سلول‌های مرده‌ی پوست است. این ماده برای از بین بردن سلول‌های مرده‌ی پوست و تمیز کردن ناخالصی‌ها مانند چربی و آلودگی از پوست بسیار موثر است.

برای استفاده از چوب صندل مطابق با روش زیر عمل کنید:

– ترکیب غلیظی از پودر برنج، چوب صندل، شیر، آرد نخودچی و گلاب آماده کنید.
– این ترکیب را روی پوست‌تان استعمال کنید.
– اجازه بدهید به مدت ۱۵ یا ۲۰ دقیقه بماند.
– در نهایت آن را با آب ولرم شستشو دهید.

به منظور افزایش خواص مرطوب‌کننده‌ی این ماسک، می‌توانید پس از آن یک مرطوب‌کننده‌ی مناسب را روی پوست‌تان استعمال کنید.

ترکیبی از پودر چاندان و بادام، روش دیگری برای از بین بردن سلول‌های مرده‌ی پوست است. این ماسک صورت به تمیز شدن پوست‌تان کمک می‌کند و سبب می‌شود که پوست‌تان درخشان و زیبا به نظر برسد.

– پودر چاندان و پورد بادام را با هم مخلوط کنید.
– مقدار کمی‌شیر خام به این مخلوط اضافه کنید.
– اجازه بدهید ترکیب حاصل به مدت حدود ۲۰ دقیقه روی صورت بماند تا پوستی درخشان پدیدار شود.
– در نهایت آن را با آب ولرم شستشو دهید.

استفاده از اسکراب‌های چوب صندل و پودر چاندان از بهترین شیوه‌ها برای از بین بردن سلول‌های مرده‌ی پوست صورت است. این ترکیبات برای پوست‌های خشک نیز توصیه می‌شود. برای رسیدن به نتایج مطلوب، باید این اسکراب‌ها را هر روزی روی صورت، بازوها و ساق پاهای‌تان استعمال کنید.

لایه برداری پوست ۹: اسکراب لب انار

سلول‌های مرده‌ی پوست روی لب‌ها باعث ایجاد خشکی و ترک می‌شوند. مراقبت از لب‌ها نیز به اندازه‌ی مراقبت از دیگر قسمت‌های بدن شما از جمله دست‌ها، پاها و صور‌ت‌تان مهم است. اگر سلول‌های مرده‌ی پوست را از لب نزدایید، ممکن است تیره شوند و ترک بخورند. اسکراب لب طبیعی ساخته‌شده از دانه‌های انار می‌تواند لب‌های شما را به طور طبیعی صورتی کند. این اسکراب می‌تواند به لب‌ها رطوبت نیز بدهد.

مطلب مرتبط: راش پوستی چیست؛ ۴۵ بهترین درمان خانگی راش پوستی

برای لایه برداری پوست با دانه‌های انار مطابق با روش زیر عمل کنید.

– چند دانه انار را له کنید.
– مقدار کافی خامه به دانه‌های له‌شده‌ی انار اضافه کنید.
– همه‌ی این مواد را خوب مخلوط کنید.
– ترکیب حاصل را روی لب‌های‌تان بمالید.
– لب‌ها را به آرامی مالش دهید.
– در نهایت لب‌ها را با آب ولرم بشویید و به صورت ضربه‌ای آنها را خشک کنید.

اگر می‌خواهید مزایای اسکراب لب انار را افزایش دهید، باید این مراحل را دنبال کنید:

– دانه‌های انار را له کنید.
– آن را با کمی عسل و شکر مخلوط کنید.
– به آرامی لب‌ها را ماساژ بدهید.
– در نهایت اسکراب را با آب بشویید و لب‌ها را به صورت ضربه‌ای خشک کنید.

شما باید استفاده از این اسکراب را تکرار کنید تا به نتایج مورد نظرتان برسید.

لایه برداری پوست ۱۰: اسکراب شکلات

تقریبا همه می‌دانند که شکلات یک ماده‌ی خوراکی است که می‌تواند خلق و خوی شما را بهبود دهد. با این حال، بسیاری از مردم نمی‌دانند که شکلات را می‌توان برای تهیه‌ی اسکراب لایه‌بردار برای حذف سلول‌های مرده‌ی پوست از صورت و بدن استفاده کرد.

مطلب مرتبط:پوست شفاف با ۳۴ روش خانگی بسیار عالی و مؤثر

برای تهیه‌ی این اسکراب و استفاده از آن مطابق با روش زیر عمل کنید:

– مقدار کمی پودر کاکائو را با کمی آب لیمو مخلوط کنید.
– مقداری گلاب به این مخلوط اضافه کنید.
– کمی بلغور جوی دوسر را له کنید و آن را به این مخلوط اضافه کنید.
– مقدار کافی عسل و شکر نیز به مواد بالا اضافه کنید.
– خوب همه‌ی مواد را مخلوط کنید تا خمیری تقریبا سفت حاصل شود.
– خمیر حاصل را روی پوست‌تان، از جمله صورت، زانو و آرنج، به آرامی و با حرکت دایره‌ای مالش دهید.
– در نهایت آن را با آب ولرم بشویید.

برای برخی از افراد، اسکراب شکلات جهت از بین بردن سلول‌های مرده‌ی پوست موثر است اما زمانی که روی صورت استفاده می‌شود یک حالت زبری ایجاد می‌کند. در این صورت، می‌توانید کمی روغن زیتون را به این خمیر اضافه کنید.

لایه برداری پوست ۱۱: ماسک لایه‌بردار برای پوست‌های خشک

اگر شما پوستی خشک دارید و به دنبال ماسک لایه‌بردار برای حذف سلول‌های مرده‌ی پوست‌تان هستید، ماسک صورت روغن آفتابگردان و عسل را به شما معرفی می‌کنیم. ترکیب روغن آفتابگردان و عسل، مانند دیگر ماسک‌های لایه‌بردار، پوست شما را خشک یا تحریک نمی‌کند. این تاثیر به دلیل خواص مرطوب‌کننده‌ی شگفت‌آوری است که روغن آفتابگردان و عسل هر دو دارند.

مطلب مرتبط:پاکسازی پوست :۲۷ روش سریع و آسان پاکسازی پوست در خانه

برای تهیه‌ی این ماسک و استفاده از آن مطابق با دستورالعمل زیر پیش بروید:

– یک سفیده‌ی تخم‌مرغ را آماده کنید.
– سفیده را با یک قاشق چایخوری روغن آفتابگردان و یک قاشق چایخوری عسل مخلوط کنید.
– خمیر حاصل را روی صورت‌تان پخش کنید.
– اجازه بدهید خمیر به مدت حدود ۲۰ دقیقه روی صورت‌تان بماند.
– در نهایت آن را با آب ولرم بشویید.

برای به‌دست آوردن نتایج مطلوب، باید این ماسک را به طور منظم استفاده کنید.

لایه برداری پوست ۱۲: ماسک لایه‌بردار برای پوست‌های چرب

پوست چرب نیز مانند پوست خشک، ماسک خانگی مخصوص خود را دارد که به از بین رفتن سلول‌های مرده‌ی پوست کمک می‌کند. ماسک لایه‌بردار برای پوست چرب از عسل، تخم‌مرغ و آب لیمو تهیه می‌شود. برای آماده کردن این ماسک و استفاده از آن مطابق با روش زیر عمل کنید:

– یک سفیده‌ی تخم‌مرغ را بزنید.
– سفیده‌ی تخم‌مرغ زده شده را با یک قاشق چایخوری عسل و یک قاشق چایخوری آب لیمو مخلوط کنید.
– خمیر حاصل را روی پوست‌تان استعمال کنید.
– اجازه بدهید به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بماند.
– در نهایت آن را با آب ولرم بشویید.
– شما باید این ماسک را به طور مرتب استفاده کنید.

لایه برداری پوست ۱۳: ماسک بلغور جوی دوسر و شیر

بلغور جوی دوسر برای پاک کردن ناخالصی‌ها و از بین بردن سلول‌های مرده‌ی پوست صورت و بدن به طور گسترده‌ای استفاده می‌شود. به منظور داشتن اثرات مرطوب‌کننده، این ماده باید با شیر و روغن زیتون مخلوط شود.

– نصف فنجان شیر را با ۲ قاشق غذاخوری بلغور جوی دوسر مخلوط کنید.
– این ترکیب را بپزید تا زمانی که نرم شود.
– دو قاشق چایخوری روغن زیتون به آن اضافه کنید.
– چند دقیقه صبر کنید تا ترکیب خنک شود.
– این ماسک را روی صورت‌تان پخش کنید.
– اجازه بدهید ماسک به مدت ۲۵ تا ۳۰ دقیقه روی صورت بماند.
– در نهایت آن را با آب ولرم بشویید.

ترکیب بلغور جوی دوسر و شیر نیز می‌تواند از پدیدار شدن چروک‌ها و خطوط ریز جلوگیری کند.

لایه برداری پوست ۱۴: ماسک صورت رس

یکی دیگر از درمان‌های خانگی برای حذف سلول‌های مرده‌ی پوست از صورت و بدن ماسک خاک رس است. این ماسک می‌تواند به شما کمک کند که پوست را در زمان کوتاهی تمیز و روشن کنید. خاک رس دارای اثرات لایه‌بردار شگفت‌انگیزی است. هنگامی‌ که خاک رس روی پوست‌تان استعمال می‌شود، می‌تواند به راحتی و به طور عمقی جذب پوست شود. خاک رس برای از بین بردن سلول‌های مرده‌ی پوست، چربی و آلودگی بسیار موثر است. اگر شما به طور مرتب از خاک رس استفاده کنید، می‌توانید پوستی نرم، تمیز و جوان داشته باشید

برای تهیه کردن این ماسک و استفاده از آن مطابق با روش زیر عمل کنید:

– یک قاشق غذاخوری خاک رس بنتونیت، ۲ قاشق غذاخوری آب، ۱ قاشق غذاخوری بلغور جوی دو سر و ۴ قطره روغن معطر درخت چای آماده کنید.
– ابتدا خاک رس بنتونیت را با بلغور جوی دوسر در یک کاسه‌ی کوچک ترکیب کنید.
– ۲ قاشق غذاخوری آب به این مخلوط اضافه کنید تا یک خمیر قابل پخش آماده شود.
– ۴ قطره روغن درخت چای را به آن اضافه کنید.
– همه‌ی مواد را خوب هم بزنید.
– این مخلوط را روی صورت‌تان بمالید و به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه صبر کنید تا خشک شود.
– در نهایت صورت‌تان را با آب ولرم شستشو دهید تا ماسک پاک شود.

روش دیگر این است که می‌توانید خاک رس را با ماست ساده مخلوط کنید:

– یک قاشق غذاخوری از خاک رس بنتونیت را با یک قاشق غذاخوری ماست ساده در یک کاسه مخلوط کنید.
– ماسک را روی صورت‌تان پخش کنید و اجازه بدهید به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بماند. شما می‌توانید این ماسک را روی مچ دست، زانوها، گردن و سایر قسمت‌های بدن که نیاز به حذف سلول‌های مرده‌ی پوست دارند، استعمال کنید.
– بعد از گذشت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه صورت‌تان را با آب ولرم شستشو دهید.
– دقت کنید که ماسک به طور کامل پاک شود.

اگر می‌خواهید به نتایج رضایت‌بخشی برسید، باید این درمان را دو تا سه بار در هفته تکرار کنید.

لایه برداری پوست ۱۵: ماسک صورت میوه‌ای

همه‌ی ما می‌دانیم که میوه‌ها و سبزیجات مواد مغذی و فواید زیادی برای سلامتی و پوست ما دارند. میوه‌ها نه تنها می‌توانند به صورت خوراکی مصرف شوند، بلکه می‌توانند به صورت موضعی نیز مورد استفاده قرار بگیرند. میوه‌هایی از قبیل کیوی، آناناس، هلو، موز و پاپایا می‌توانند برای ماسک صورت جهت از بین بردن سلول‌های مرده‌ی پوست استفاده شوند.

آیا می‌خواهید بدانید که چگونه می‌توان سلول‌های مرده‌ی پوست را با استفاده از میوه‌ها از روی صورت و بدن‌ حذف کرد؟ در این‌جا دستورالعملی است که می‌توانید آن را دنبال کنید:

– چند میوه را که دوست دارید، انتخاب کنید.
– آنها را خوب له کنید.
– مقدار کافی ماست و عسل را به خمیر میوه اضافه کنید.
– ترکیب حاصل را روی پوست‌تان استعمال کنید.
– اجازه بدهید ماسک به مدت حدود ۱۵ دقیقه بماند.
– در نهایت آن را با آب ولرم شستشو دهید.

شما باید این فرآیند را به طور مرتب تکرار کنید.

لایه برداری پوست ۱۶: آب آناناس

یکی دیگر از داروهای خانگی برای خلاص شدن از شر سلول‌های مرده‌ی پوست بدن و صورت، آناناس است، چرا که آب آناناس حاوی پروتئولیتیک است، آنزیمی که مسئول ممانعت از آسیب زدن رادیکال‌های آزاد به پوست است. علاوه بر این، آب آناناس برای از بین بردن سلول‌های مرده‌ی پوست و سم‌زدایی پوست نیز موثر است. استفاده‌ی منظم از آب آناناس می‌تواند به شما پوستی روشن و تمیز بدهد.

– یک قاشق غذاخوری آب آناناس را روی قسمت‌هایی از پوست‌تان که می‌خواهید سلول‌های مرده‌اش از بین بروند، بمالید.
– اجازه دهید این آب به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی پوست بماند تا خشک شود.
– در نهایت صورت‌تان را با آب ولرم شستشو دهید.

شما باید استفاده از آب آناناس را دو تا سه بار در هفته تکرار کنید.

لایه برداری پوست ۱۷: مخلوط جوی دوسر و عسل

ترکیب بلغور جوی دوسر و عسل برای از بین بردن سلول‌های مرده‌ی پوست از صورت و بدن به حدی موثر است که دوست داریم آن را در این مقاله معرفی کنیم. از جوی دوسر برای تهیه‌ی انواع مختلفی از اسکراب‌ها مورد استفاده شده‌است. این اسکراب‌ها می‌توانند ناخالصی‌ها را از جمله خاک، روغن و سلول‌های مرده‌، از پوست‌تان پاک کنند. هنگامی‌ که این ماده با عسل مخلوط می‌شود، حاوی اثرات مرطوب‌کننده‌ی شگفت‌آوری خواهد بود. آماده کردن ماسک بلغور جوی دوسر و عسل کار آسانی است.

– مقدار کافی آب، پودر جوی دوسر و عسل را با هم مخلوط کنید.
– خمیر حاصل را روی پوست‌تان استعمال کنید.
– اجازه بدهید خمیر به مدت حدود ۳۰ دقیقه روی پوست شما بماند.
– در نهایت آن را با آب ولرم شستشو دهید.

استفاده از این ترکیب سبب می‌شود که پوست‌تان در برابر نور خورشید حساس‌تر شود. بنابراین، پس از استفاده از ترکیب بلغور جوی دوسر و عسل، باید دست کم به مدت ۸ ساعت از قرار گرفتن در معرض نور خورشید جلوگیری کرد.

لایه برداری پوست ۱۸: روغن زیتون و دانه‌های قهوه

ترکیبی از پودر قهوه با روغن زیتون ارگانیک را می‌توان برای از بین بردن سلول‌های مرده‌ی پوست استفاده کرد. این مخلوط دارای اثرات لایه‌بردار است. استفاده از آن روی پوست به صورت دو تا سه بار در هفته، می‌تواند نتیجه‌ای رضایت‌بخش برای شما به ارمغان بیاورد. با اسکراب لایه‌بردار تهیه‌شده از روغن زیتون و پودر قهوه، نیازی نیست که برای خرید کرم‌های دارویی گران، قرص یا داروهای مضر هزینه کنید.

لایه برداری پوست ۱۹: عسل و نمک

نمک به عنوان یک درمان خانگی موثر برای از بین بردن سلول‌های مرده‌ی پوست صورت و بدن استفاده شده‌است. نمک اثرات لایه‌بردار دارد. با این حال، اگر فقط از نمک استفاده کنید، ممکن است سبب بروز خشکی و تحریک پوست شود. به همین دلیل است که مردم اغلب عسل و چند قطره روغن پچولی (نعناع هندی) نیز اضافه می‌کنند تا اثرات مرطوب‌کننده‌ی ترکیب را افزایش دهند. ترکیب عسل و نمک یک لایه‌بردار عالی است که می‌تواند به پاک کردن چربی اضافی پوست، آلودگی و سلول‌های مرده‌ی پوست کمک کند. بنابراین، استفاده از این اسکراب پوست برای پوست‌های چرب توصیه می‌شود.

برای آماده کردن این ترکیب و استفاده از آن مطابق با روش زیر عمل کنید:

– یک قاشق غذاخوری عسل و یک قاشق غذاخوری نمک را با هم مخلوط کنید.
– چند قطره روغن پچولی را به این مخلوط اضافه کنید.
– تمام مواد را خوب با هم مخلوط کنید.
– ترکیب حاصل را روی پوست‌تان استعمال کنید.
– به مدت چند دقیقه پوست‌تان را ماساژ بدهید.
– در نهایت آن را با آب ولرم شستشو دهید.

رپورتاژ

با داشتن ترکیب عسل و نمک، به هیچ کرم لایه‌بردار شیمیایی نیاز ندارید.

لایه برداری پوست ۲۰: آلوئه‌ورا و جوش شیرین

جوش شیرین در ترکیب با آلوئه‌ورا می‌تواند برای حذف سلول‌های مرده‌ی پوست بدن و صورت مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر این، جوش شیرین می‌تواند پوست شما را روشن کند در حالی که آلوئه‌ورا دارای خواص شفابخش است. برای استفاده از آلوئه‌ورا و جوش شیرین مطابق با روش زیر عمل کنید:

– یک قاشق غذاخوری جوش شیرین و کمی ژل آلوئه‌ورا را برای آماده کردن یک خمیر نرم مخلوط کنید.
– ترکیب حاصل را روی پوست‌تان به مدت ۱ یا ۲ دقیقه با حرکات دایره‌ای ماساژ دهید.
– در نهایت صورت‌تان را با آب ولرم شستشو دهید.

برای این‌که پوست شما نرم و درخشان باشد، باید بعد از استفاده از این ترکیب پوست خود را مرطوب کنید. استفاده از این روش درمانی به صورت منظم نتایج فوق‌العاده‌ای را برای شما در بر خواهد داشت.

لایه برداری پوست ۲۱: استفاده از سنگ پا

اگر می‌خواهید سلول‌های مرده‌ی پوست پا را از بین ببرید، استفاده از سنگ پا یک راه‌حل عالی برای شما است. قبل از این‌که سنگ پا را به عنوان یک روش طبیعی برای از بین بردن سلول‌های مرده به کار ببرید، مهم است بدانید که این سنگ اگر در قسمت‌های دیگر بدن استفاده شود، می‌تواند باعث افزایش حساسیت پوست شود. بنابراین، باید از سنگ پا فقط برای پاهای‌تان استفاده کنید. سنگ پا را مطابق با روش زیر به کار ببرید:

– ابتدا با صابون مایع پاهای‌تان را شستشو دهید.
– سنگ پا را بر روی پای‌تان ماساژ دهید تا سلول‌های مرده‌ی پوست جدا شوند.
– پاها را آب بکشید و صابون را از روی پاها شستشو دهید.
– در نهایت با استفاده از یک حوله‌ی نرم پوست‌تان را به صورت ضربه‌ای خشک کنید.

شما باید این درمان را به طور منظم تکرار کنید.

لایه برداری پوست ۲۲: استفاده از برس خشک

علاوه بر سنگ پا، برس خشک نیز می‌تواند برای خلاص شدن از شر سلول‌های مرده‌ی پوست استفاده شود. این یکی از ساده‌ترین روش‌هایی است که می‌توانید انجام دهید. فقط باید یک برس نرم با موی طبیعی انتخاب کنید. هنگامی ‌که دوش می‌گیرید یا حمام می‌کنید، می‌توانید برس را روی بدن‌تان بکشید. این کار می‌تواند به حذف سلول‌های مرده‌ی پوست کمک کند. در نهایت، می‌توانید بدن‌تان را با آب ولرم بشویید.

هنگامی‌که از برس برای از بین بردن سلول‌های مرده‌ی پوست استفاده می‌کنید، باید دقت کنید که آن را روی راش‌های پوستی یا زخم‌ها نکشید. شما باید از به کار بردن برس روی نواحی حساس پوست در جاهایی که پوست نازک است نیز پرهیز کنید.

لایه برداری پوست ۲۳. نمک دریایی

اگر به دنبال روش‌های طبیعی برای حذف سلول‌های مرده‌ی پوست از بدن هستید، نباید نمک دریایی را نادیده بگیرید. نمک دریایی علی‌رغم تاثیری که دارد، زبر است و نباید برای نواحی حساس پوست مانند صورت استفاده شود. بنابراین توصیه می‌شود که نمک دریا را برای دست و پا استفاده کنید. دیگر درمان‌های خانگی طبیعی برای سلول‌های مرده‌ی پوست برای استفاده در ناحیه‌ی پا و دست زیادی ملایم هستند. به همین دلیل است که به یک درمان قوی‌تر نیاز داریم.

– نمک دریایی را با یک روغن معطر (روغن اسطوخدوس، روغن نارگیل یا روغن زیتون) مخلوط کنید تا زبری آن را کاهش دهید.
– تمام این مواد را با هم مخلوط کنید.
– ترکیب حاصل را روی دست‌های‌تان مالش دهید.
– بعد از چند دقیقه آن را با آب ولرم بشویید.

شما می‌توانید این درمان را هر روز تکرار کنید تا به نتیجه‌ی مورد نظرتان برسید.

لایه برداری پوست ۲۴. اسکراب عدس

عدس را می‌توان برای ساخت یک اسکراب خانگی برای بدن استفاده کرد. اسکراب عدس برای از بین بردن سلول‌های مرده‌ی پوست از صورت و بدن بسیار موثر است. برای استفاده از عدس مطابق با روش زیر عمل کنید:

– دو قاشق غذاخوری عدس را آسیاب کنید تا پودر شود.
– این پودر عدس با مقدار کافی عسل یا شیر مخلوط کنید.
– ترکیب حاصل را روی قسمت‌هایی از بدن که دارای پوست مرده و کدر است استعمال کنید.
– اجازه بدهید به مدت ۱۵ دقیقه بماند.
– در نهایت آن را با آب ولرم شستشو دهید.

ایده‌ی فوق‌العاده‌ای است که قبل از دوش گرفتن یا حمام کردن از اسکراب عدس استفاده کنید. شما می‌توانید این درمان را به طور روزانه یا فقط دو بار در هفته تکرار کنید.

لایه برداری پوست ۲۵: استفاده از سیب‌زمینی برای حذف سلول های مرده زیر بغل

بسیاری از آدم­ها سیب‌زمینی را برای از بین بردن سلول‌های مرده‌ی پوست در ناحیه‌ی زیر بغل استفاده می‌کنند. درست است. علاوه بر این، سیب‌زمینی می‌تواند به طور طبیعی و مؤثر پوست را روشن کند. استفاده از سیب‌زمینی یکی از درمان‌های عالی خانگی برای از بین بردن سلول‌های مرده‌ی پوست است که نباید از دست بدهید.

– سیب‌زمینی را به صورت تکه‌های نازک برش بزنید.
– به مدت حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه آن را در ناحیه‌ی زیر بغل مالش بدهید.
– در نهایت این ناحیه را را با آب ولرم بشویید.

این روش درمانی را می‌توانید به صورت روزانه تکرار کنید تا نتیجه‌ی خوبی حاصل شود.

لایه برداری پوست ۲۶. آب بنوشید

هیچ چیز بهتر از پیشگیری نیست بنابراین، لازم است از تشکیل سلول‌های کهنه‌ی پوست جلوگیری کنیم و روند توسعه‌ی پوسته جدید را تسریع کنیم. مصرف آب به میزان کافی، یکی از مهم‌ترین نکات برای حذف سلول‌های مرده‌ی پوست است که تمایل داریم در این مقاله به شما معرفی کنیم. پوست یکی از ارگان‌های بدن ما است. این ارگان نیز مانند سایر قسمت‌های بدن، از سلول‌ها ساخته شده و سلول‌های پوست از آب ساخته شده‌اند. اگر دچار کمبود آب باشید، ارگان‌ها به درستی و به طور موثر عمل نمی‌کنند. از آن‌جایی که پوست به آب کافی نیاز دارد، از دست دادن آب بدن، پوست شما را به علت انباشته شدن سلول‌های مرده کدر، زبر و پوسته پوسته می‌کند. پوست خشک انعطاف‌پذیری کافی نخواهد داشت و به این ترتیب ریسک چروک شدن پوست افزایش می‌یابد. از آن‌جایی که آب می‌تواند از بین برود، شما باید آن را به سرعت جایگزین کنید.

باید این واقعیت را بدانید که آب قبل از این‌که به پوست شما برسد، به اندام‌های دیگر بدن‌تان خواهد رسید. و اختلاف اندکی بین کم آب شدن بدن و هیدراته بودن آن وجود دارد. اگر می‌خواهید از چین و چروک جلوگیری کنید، لازم است آب بیش‌تری بنوشید. توصیه می‌شود که برای خارج شدن سموم و مواد زائد از بدن و پوست‌تان، ۸ لیوان آب در روز بنوشید. چندین مطالعه اثربخشی نوشیدن آب را در از بین بردن سلول‌های مرده‌ی پوست ثابت کرده‌اند. با این حال، بسیاری از مردم می‌توانند تفاوت‌های قابل‌توجهی را پس از شروع مصرف آب بیش‌تر در خود ببینند. پوست آنها روشن‌تر و درخشان‌تر می‌شود. با این حال، شما باید صبور باشید چرا که هیچ چیز نمی‌تواند یک شبه تغییر کند. باید چند هفته یا یک ماه منتظر بمانید تا متوجه شوید که هیدراته بودن بدن تا چه حد برای پوست شما مفید است.

لایه برداری پوست ۲۷. خواب کافی

این واقعیت است که نداشتن خواب کافی، پوست شما را زبر و کدر خواهد کرد. ثابت شده‌است که خواب هم سلامت کلی و پوست ما را بهبود می‌بخشد. خوب خوابیدن استرس و اضطراب شما را کاهش می‌دهد، از آکنه و جوش جلوگیری می‌کند، آسیب‌های ناشی از نور خورشید را ترمیم می‌کند و سبب حفظ زیبایی پوست می‌شود. بنابراین، اگر به دنبال شیوه‌های موثر برای از بین بردن سلول‌های مرده‌ی پوست از صورت و بدن هستید، نباید تاثیر خواب کافی فراموش کنید. مقدار خواب مهم است، اما کیفیت خواب مهم‌تر است. خواب خوب، به بدن و سیستم بدن‌تان فرصت می‌دهد که به طور طبیعی مشکلات و بیماری‌ها را درمان کند. اگر خواب بدی داشته باشید، مشکلاتی برای پوست‌تان ایجاد خواهد شد.

چند نکته وجود دارد که به شما کمک می‌کند خواب خوبی داشته باشید. اولی نوشیدن یک لیوان شیر گرم قبل از خواب است. بعضی از آدم‌ها نیز حمام گرم را مؤثر و مفید می‌دانند. اتاق خواب شما باید به اندازه‌ی کافی تاریک باشد. اگر تاریک نیست، می‌توانید از ماسک چشم استفاده کنید تا جلوی نور را بگیرید. مهم است که تمام تلویزیون‌ها و کامپیوترها را خاموش کنید و تلفن‌ها را دور از تخت‌تان بگذارید تا این دستگاه‌ها خواب شما را خراب نکنند. ظرف سه ساعت قبل از خواب غذای سنگین میل نکنید. دلیل احتمالی چنین توصیه‌ای می‌تواند این باشد که ناراحتی معده به دلیل مصرف غذای سنگین سبب می‌شود که حس خوبی نداشته باشید و نتوانید راحت بخوابید. دنبال کردن این نکات، به شما کمک می‌کند تا بهتر بخوابید.

لایه برداری پوست ۲۸. ورزش کنید.

یکی از عادت‌های خوب که باید هر روز یا چند بار در هفته انجام دهید، ورزش کردن است. همه‌ی ما می‌دانیم که ورزش برای تندرستی و سلامتی کلی ما خوب است. علاوه بر این، ورزش کردن برای پوست‌مان نیز فایده دارد. در حقیقت انجام تمرینات ورزشی سبب می‌شود که پوست شما سالم و درخشان باشد. زیرا عرقی که بدن شما تولید می‌کند سبب می‌شود که بدن و پوست‌تان سموم و مواد زائد را خارج کنند، بنابراین ورزش باعث توسعه‌ی سلول‌های پوستی تازه خواهد شد.

دانشمندان متوجه شده‌اند که تمرینات هوازی و یوگا پوست درخشان و زیبای شما را حفظ خواهند کرد. با این حال، اگر وقت کافی برای انجام تمرینات هوازی و یوگا ندارید، تمرینات کوچکی مانند راه رفتن، بالا رفتن از پله‌ها و یا پیاده‌روی تند نیز می‌توانند مفید باشند. بهتر است ۱۵ دقیقه یا ۳۰ دقیقه در روز ورزش کنید. با این حال، اگر وقت نداشتید، چند بار در هفته ورزش کردن نیز مفید است.

لایه برداری پوست ۲۹. رژیم غذایی سالم

آن‌چه می‌خورید روی پوست شما تاثیر می‌گذارد. اگر غذاهای ناسالم بخورید، فرآیند حذف لایه‌های بیرونی مرده‌ی پوست و ایجاد پوست جدید کند می‌شود. بنابراین، اگر به دنبال یافتن راهی موثر برای از بین بردن سلول‌های مرده‌ی پوست هستید، نباید رژیم غذایی سالم را نادیده بگیرید. خوب غذا خوردن و پرهیز از مواد غذایی که دارای چربی اشباع هستند، به شما در رسیدن به پوستی درخشان کمک می‌کند.

رژیم سالم به این معنی است که شما باید از فست فودها و غذاهای فرآوری‌شده و همچنین غذاهایی که دارای چربی اشباع هستند، دوری کنید. به جای این غذاهای مضر، باید سبزیجات و میوه‌ی بیش‌تری مصرف کنید که دارای انواع ویتامین‌ها و مواد مغذی هستند. ویتامین‌ها و مواد مغذی پوست شما را تغذیه می‌کنند. در این مقاله، دوست داریم برخی از غذاهای سالم و مفید برای پوست را به شما معرفی کنیم. نخستین مورد بلوبری است. بلوبری منبع عالی آنتی‌اکسیدان و ویتامین C است.

این میوه را می‌توان به غلات صبحانه و سالاد اضافه کرد. ماده‌ی خوراکی دیگری که آنتی‌اکسیدان فراوانی دارد، شکلات تلخ است. توصیه می‌شود که میوه‌ها و سبزیجات تازه را به صورت خام بخورید نه پخته. دلیل احتمالی چنین توصیه‌ای این است که وقتی این غذاها را طبخ می‌کنید، ویتامین‌ها و مواد مغذی خود را از دست می‌دهند. برای داشتن یک رژیم غذایی سالم، باید اسیدهای چرب امگا ۳ بیش‌تری مصرف کنید. اسیدهای چرب، منافذ پوست شما را مسدود نمی‌کنند.

در واقع، امگا ۳ برای پوست شما مفید است.

ماهی منبع عالی امگا ۳ است. یکی دیگر از راه‌های افزایش دریافت چربی‌های امگا ۳ مصرف مکمل است. بسیاری از مردم می‌خواهند از تمام چربی‌ها در رژیم غذایی خود دور بمانند، اما اگر چربی نخورید، پوست شما با مشکلات زیادی مواجه خواهد شد. مهم است که چربی سالم مصرف کنید. امگا ۳ چربی سالمی است که شما نیاز دارید. یک رژیم غذایی دارای امگا ۳ کم، باعث می‌شود که پوست شما کدر، زبر و خشک شود. اگر می‌خواهید امگا ۳ را به عنوان یک مکمل مصرف کنید، ابتدا باید با پزشک‌تان مشورت کنید تا مشخص شود که چه مقدار امگا ۳ را به طور روزانه نیاز دارید.

علاوه بر این، به جای خوردن پاستاهای تهیه شده از آرد سفید یا نان سفید؛ شما باید گندم کامل یا هر محصول تهیه‌شده از غلات کامل را که برای پوست‌تان مفید است، بخورید. پاستای تهیه‌شده از آرد سفید یا نان سفید به داشتن پوستی ناسالم منجر می‌شود. ماده‌ی خوراکی دیگری که برای پوست شما مفید است، ماست کم چرب است به این دلیل که ماست دارای پروبیوتیک‌ها است که باکتری‌هایی سالم هستند. خوردن روزانه‌ی ماست کم چرب به شما کمک می‌کند تا سلامت دستگاه گوارش‌تان را بهبود دهید. علاوه بر این، ماست به دلیل داشتن باکتری‌های سالم، سیستم ایمنی بدن شما را سالم نگه می‌دارد. اگر دچار هرگونه اختلال پوستی هستید، مصرف روزانه‌ی ماست به شما توصیه می‌شود. برای داشتن یک رژیم غذایی سالم نباید سیب‌زمینی شیرین را فراموش کنید.

سیب‌زمینی شیرین منبع عالی ویتامین A است.

بهتر است سیب‌زمینی شیرین و سایر غذاهایی که دارای ویتامین A هستند را در رژیم غذایی خود بگنجانید. اگر به دنبال راهی طبیعی برای جلوگیری از انباشه شدن سلول‌های پوستی مرده و سایر مشکلات پوستی هستید، باید کلم بروکلی بخورید. بروکلی انواع مواد مغذی مورد نیاز بدن‌تان را دارا است. آووکادو نیز دارای میزان فراوانی از ویتامین C و A است و به همین دلیل یک ماده‌ی خوراکی سالم محسوب می‌شود.

علاوه بر این، شما می‌توانید از آووکادو در تهیه‌ی ماسک صورت استفاده کنید تا پوستی درخشان و زیبا داشته باشید. با این حال، اگر از مشکل آکنه رنج می‌برید، باید از این روش درمانی اجتناب کنید چرا که آووکادو این اختلال را بدتر می‌کند.

لایه برداری پوست ۳۰. کاهش استرس

یکی از راه‌های موثر برای جلوگیری از تجمع بیش از حد سلول‌های مرده‌ی پوست، کاهش استرس و اضطراب است. بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که مشکلات پوستی مانند سوزش، خارش و انباشت سلول‌های پوستی مرده بدتر خواهد شد، اگر همواره دچار استرس و اضطراب باشید. شما می‌توانید با کاهش استرس و اضطراب، شرایط پوست‌تان را بهبود بخشد. اگر چه مطالعات کمی اثربخشی کاهش استرس را بر از بین بردن لایه‌های بیرونی پوست را نشان داده‌اند، اما در هر صورت کاهش استرس به سلامت فیزیکی شما و بهبود شرایط پوست‌تان کمک می‌کند.

بنابراین، بهتر است که استرس و اضطراب خود را به میزان زیادی کاهش بدهید. در این مقاله، در این قسمت از مقاله می‌خواهیم چند نکته‌ی موثر را برای آرام شدن و رفع استرس به شما معرفی کنیم. اسطوخودوس بهترین درمان برای کاهش استرس و اضطراب است. همچنین اگر اسطوخودوس خشک را در یک گلدان در نزدیکی تخت‌تان قرار دهید، سبب می‌شود که بهتر بخوابید. گفته می‌شود که عطر اسطوخودوس فشار خون و ضربان قلب را کنترل می‌کند.

بنابراین، این گیاه سبب می‌شود که راحت‌تر به خواب بروید. علاوه بر این، هر زمان که از استرس و اضطراب رنج می‌برید، می‌توانید یک شکلات همراه با توت‌فرنگی مصرف کنید، چرا که توت‌فرنگی دارای ویتامین C است که به شما کمک می‌کند تا با رادیکال‌های آزاد و باکتری‌های مضر در بدن‌تان مبارزه کنید در حالی که شکلات هورمون‌های استرس مانند کورتیزول را کاهش می‌دهد. از نظر برخی از آدم‌ها حمام گرم در هر زمان که استرس به آنها هجوم می‌آورد، موثرترین راه است. علاوه بر این، شما باید چند قطره روغن اسطوخودوس را به آب داخل وان اضافه کنید یا از شمع آروماتراپی استفاده کنید تا اثربخشی این درمان افزایش یابد. علاوه بر این ماساژ پوست سر نیز در کاهش استرس موثر است.

شما باید پوست سر خود را با نوک انگشتان‌تان ماساژ دهید و انگشتان خود را چندین بار از جلوی سر به طرف پشت سر بکشید.

ماساژ پوست کف سر همچنین باعث می‌شود موهایی زیبا داشته باشید. علاوه بر ماساژ پوست کف سر، ماساژ سوئدی نیز دارای مزایای تسکین‌دهنده است. این ماساژ نه تنها شما را آرام می‌کند بلکه گردش خون را نیز تحریک می‌کند. توصیه می‌شود ماساژ آروماتراپی را نیز امتحان کنید. در ماساژ آروماتراپی، درمانگر از روغن‌های معطر برای افزایش اثربخشی این درمان استفاده خواهد کرد. عطر و بوی روغن‌های معطر موجب آرامش بیش‌تر شما می‌شود. خوردن چای بابونه نیز به کاهش استرس و اضطراب کمک می‌کند. چای بابونه به عنوان یک تسکین‌دهنده‌ی ملایم در نظر گرفته می‌شود که می‌تواند هورمون‌های استرس مانند کورتیزول را کاهش دهد. اگر دوست ندارید چای بابونه بنوشید، می‌توانید مکمل‌ بابونه را به جای آن مصرف کنید.

در هر صورت، اگر این روش را برای کاهش استرس انتخاب کنید، قبل از آن باید با پزشک مشورت کنید تا مطمئن شوید که هیچ اثر جانبی ناخواسته‌ای ایجاد نمی‌کند. علاوه بر این ثابت شده‌است که قدم زدن در سونا به شما کمک می‌کند تا اضطراب و تنش عضلانی‌تان را آرام کنید. گرمای سونا خلق و خوی شما را بهبود می‌بخشد. با استفاده از این شیوه‌ها می‌توانید استرس‌تان را کاهش بدهید.

لایه برداری پوست ۳۱. از عسل برای تمیز کردن صورت‌تان استفاده کنید

به عنوان روش موثر دیگر برای حذف سلول‌های مرده‌ی پوست به طور طبیعی، نباید پاکسازی صورت‌تان را به عنوان یکی از برنامه‌های روتین مراقبت از پوست نادیده بگیرید. پاکسازی، آلودگی و چربی را از بدن شما پاک می‌کند و پوست‌تان را تمیز نگه می‌دارد. برای پاکسازی بدن، روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید برگزینید. شما می‌توانید محصولات پاک‌کننده‌ی صورت را از فروشگاه‌ها خریداری کنید. با این حال، این محصولات ممکن است شامل مواد شیمیایی مضر باشند که می‌توانند به برخی از عوارض جانبی ناخواسته در پوست منجر شوند.

برخی از محصولات پاکسازی نیز به حدی گران هستند که هر کسی از عهده‌ی خرید آنها برنمی‌آید. خوشبختانه، شما می‌توانید پاک‌کننده‌های صورت خانگی را امتحان کنید که می‌توانند به شما برای رسیدن به پوستی عالی و درخشان کمک کنند. بعضی از مردم اعتقاد دارند که می‌توان از عسل برای تمیز کردن صورت استفاده کرد. عسل به عنوان یک لایه‌بردار طبیعی محسوب می‌شود که می‌تواند به شما در از بین بردن آلودگی، روغن و سلول‌های مرده‌ی پوست کمک کند بدون این‌که مانند اسکراب نمک یا شکر آسیبی به پوست‌تان برساند.

علاوه بر این، عسل به عنوان یک مرطوب‌کننده‌ی عالی نیز عمل می‌کند و سبب نرم و صاف شدن پوست‌تان می‌شود. این ماده نه تنها سموم و مواد زائد را از پوست شما می‌زداید، بلکه باعث از بین رفتن باکتری‌های مسبب بروز آکنه نیز می‌شود. اعتقاد بر این است که عسل برای انواع مختلف پوست مناسب است.

بنابراین، شما می‌توانید از عسل برای تمیز کردن صورت‌تان استفاده کنید.

– صورت‌تان را با آب گرم مرطوب کنید.
– نصف قاشق چایخوری عسل روی کف دست‌تان بریزید.
– عسل را بین دو دست‌تان مالش دهید تا گرم و روان شود.
– از نوک انگشتان‌تان برای پخش کردن عسل بر روی صورت استفاده کنید و با حرکات دایره‌ای آن را روی پوست ماساژ دهید.
– در نهایت عسل را با آب ولرم از روی صورت‌تان پاک کنید.

اگر جوش سرسیاه روی صورت‌تان دارید، بهتر است اجازه بدهید عسل به مدت چند دقیقه روی صورت‌تان بماند و بعد آن را شستشو دهید.

لایه برداری پوست ۳۲. پاک‌کننده‌ی روغنی

علاوه بر عسل، روغن نیز پاک‌کننده‌ی موثری برای از بین بردن سلول‌های مرده‌ی پوست است. روغن پوست شما را صاف و زیبا می‌کند. مقدار روغن کرچک مورد نیاز شما، بستگی به نوع پوست‌تان دارد. به طور خاص، اگر پوستی چرب دارید، باید دو قاشق غذاخوری روغن استفاده کنید. اگر پوست نرمال دارید، نصف قاشق چایخوری روغن کرچک توصیه می‌شود. برای پوست خشک، باید صورت خود را با یک قاشق چایخوری روغن کرچک تمیز کنید.

– روغن کرچک را با یک روغن حامل مخلوط کنید. روغن‌های مختلفی مانند آرگان، روغن آفتابگردان، روغن تامانو، روغن هسته‌ی انگور، روغن بادام شیرین، روغن ‌هسته زردآلو و آووکادو وجود دارد.
– دو قاشق غذاخوری روغن حامل را با روغن کرچک مخلوط کنید و آن را به خوبی در یک کاسه هم بزنید تا یکدست شود.
– قبل از خواب صورت‌تان شستشو دهید.
– بعد روغن را روی صورت‌تان پخش کنید و پوست‌تان را ماساژ دهید.
– صورت‌تان را با یک حوله‌ی نرم و تمیز که در آب گرم خیس خورده‌است، بپوشانید. اجازه بدهید چند دقیقه بماند و بعد حوله را بردارید.
– برای پاک کردن صورت‌تان از این حوله استفاده کنید.
– حوله را آب بکشید و سپس چند دقیقه دیگر آن را روی صورت‌تان بگذارید.
– شما باید این کار را ادامه دهید تا روغن کاملا حذف شود.

لایه برداری پوست ۳۳. پاک‌کننده بلغور جوی دوسر

بلغور جوی دوسر و بلغور بادام موادی هستند که می‌توان برای آماده کردن بهترین پاک‌کننده‌ها جهت از بین بردن سلول‌های مرده‌ی پوست به کار برد. گفته می‌شود که بلغور بادام، سلول‌های مرده‌ی پوست را از بین می‌برد، در حالی که بلغور جوی دوسر پوست‌تان را به طور موثری پاک می‌کند. برای به‌دست آوردن یک ترکیب تمیزکننده، باید ۴۰ گرم جوی دوسر خوب پودر شده، ۶۰ گرم بلغور بادام و یکی از این مایعات، از جمله شیر، آب، عصاره‌ی فندق افسونگر و لیمو، داشته باشید.

– ۴۰ گرم جوی دوسر و ۶۰ گرم بلغور بادام را داخل یک شیشه بریزید و آنها را با هم مخلوط کنید.
– شیشه را خوب تکان بدهید تا مواد خوب با هم ترکیب شوند.
– مایع را که انتخاب کرده‌اید به این ترکیب اضافه کنید.
– صورت‌تان را با آب ولرم مرطوب کنید.
– ترکیب حاصل را روی صورت‌تان پخش کنید و آن را به آرامی با نوک انگشتان‌تان ماساژ دهید.
– صورت‌تان را با حرکات دایره‌ای ماساژ دهید اما از به کار بردن این ترکیب در مناطق حساس به خصوص ناحیه‌ی دور چشم پرهیز کنید.
– صورت‌تان را با آب ولرم بشویید.

در نهایت باید کمی کرم مرطوب‌کننده روی صورت‌تان بمالید تا پوستی نرم و سالم داشته باشید. مرطوب‌کننده پوست شما را تغذیه می‌کند در حالی که تونری که پس از آن استفاده می‌کنید، منافذ پوست را کوچک می‌کند و تعادل PH پوست را بازیابی می‌کند.

لایه برداری پوست ۳۴: سیب

استفاده از سیب یکی دیگر از درمان‌های خانگی برای از بین بردن سلول‌های مرده‌ی پوست از صورت و بدن است. سیب دارای مقدار زیادی مواد مغذی، ویتامین‌ها و آنتی‌اکسیدان‌ها است. این میوه می‌تواند به راحتی جذب پوست‌تان شود و فواید زیادی را به آن برساند.

برای استفاده از سیب به عنوان یک لایه برداری پوست ، باید این مراحل را دنبال کنید:

– ۲ تکه سیب بدون پوست، ۱۲۵ گرم ماست ساده، نصف قاشق غذاخوری روغن زیتون و نصف قاشق غذا خوری عسل آماده کنید.
– همه‌ی مواد را همراه با استفاده از دستگاه غذاساز یا مخلوط کن ترکیب کنید تا خمیر نرمی حاصل شود.
– صورت‌تان را با آب ولرم مرطوب کنید.
– ترکیب حاصل را روی صورت‌تان پخش کنید.
– در نهایت آن را با آب شستشو دهید.

۳۵.  ماست برای لایه برداری پوست

اگر می‌خواهید از ماست ساده به عنوان یک درمان طبیعی برای تمیز کردن صورت‌تان استفاده کنید، باید یک قاشق غذاخوری از آن را با یک قاشق چایخوری آب لیمو مخلوط کنید. آب لیمو به این ترکیب عطر خوشایندی می‌دهد و به خودی خود نیز ماده‌ای موثر و مفید برای پوست شما است. آب لیمو برای پوست خشک مناسب است. به منظور استفاده از ماست به عنوان درمانی جهت حذف سلول‌های مرده‌ی پوست، باید ماست را روی صورت‌تان پخش کنید. دقت کنید که در مناطق حساس صورت از ماست استفاده نکنید. پس از گذشت مدتی می‌توانید آن را با آب ولرم تمیز کنید. با این حال، اگر می‌خواهید اثربخشی ماست را افزایش دهید، باید چند قطره روغن به آن اضافه کنید.

شما می‌توانید روغن اسطوخودوس یا روغن وانیل را انتخاب کنید. اگر بخواهید می‌توانید برای تمیز کردن صورت‌تان کمی آب لیمو را با ماست ترکیب کنید. آب لیمو به عنوان موثرترین درمان در نظر گرفته شده‌است که می‌تواند به روشن شدن پوست شما کمک کند. با این حال یادتان باشد که آب لیمو سبب می‌شود که پوست‌تان نسبت به نور خورشید حساس‌تر شود. بنابراین، باید لباس‌های محافظ بپوشید و عینک آفتابی بزنید. علاوه بر این، مهم است که قبل از خروج از خانه در ساعاتی که نور خورشید هست، از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

لایه برداری پوست ۳۶: پوست پاپایا

برای آماده کردن پاک‌کننده‌ی پوست با استفاده از پاپایا، تمام چیزی که نیاز دارید، یک برگ بزرگ آولوئه‌ورای بدون پوست، یک تکه پاپایای کوچک بدون پوست و خرد شده، یک قاشق غذاخوری عسل و یک قاشق چایخوری ماست ساده است.

– همه‌ی مواد با کمک مخلوط‌کن ترکیب کنید تا زمانی که ترکیب صاف و یکدستی حاصل شود.
– ترکیب به‌دست آمده را روی صورت و دیگر نقاطی که می‌خواهید درمان کنید، قرار بدهید.
– صورت‌تان را به آرامی با نوک انگشتان‌تان ماساژ بدهید.
– در نهایت آن را با آب ولرم شستشو دهید.
– بعد روی پوست‌تان مرطوب‌کننده بزنید تا تغذیه شود.

۳۷. استفاده از آب خیار برای لایه برداری پوست

گفته می‌شود که آب خیار برای پوست‌های نرمال مناسب است. جهت استفاده از خیار برای حذف سلول‌های مرده‌ی پوست، چیزهایی که نیاز دارید عبارتند از ۱۲۵ گرم ماست ساده، نصف یک خیار به صورت برش خورده و ۵ برگ نعناع خردشده.

– تمام این مواد را با هم مخلوط کنید تا خمیر یکدست و صافی حاصل شود.
– صورت‌تان را با آب ولرم مرطوب کنید.
– اجازه بدهید ترکیب به مدت چند دقیقه روی صورت‌تان بماند و بعد آن را با آب ولرم شستشو دهید.
– در نهایت باید برای تغذیه کردن پوست‌تان مقداری مرطوب‌کننده روی آن بمالید.

لایه برداری پوست ۳۸: جوش شیرین

با تمام این اوصاف، پاکسازی پوست در روال مراقبت از پوست کافی نیست. چرا که تمیز کردن پوست به طور منظم فقط به شما کمک می‌کند تا آلودگی و چربی را از سطح پوست‌تان حذف کنید، اما سلول‌های مرده‌ی پوست و آلودگی‌ها منافذ پوست‌تان را مسدود می‌کنند. بنابراین، ما به یک درمان قوی نیاز داریم. چند بار در هفته لایه‌برداری بهترین راه‌حل است. جوش شیرین نخستین ماده‌ای است که می‌خواهیم در این قسمت معرفی کنیم. احتمالا همه‌ی شما مقداری جوش شیرین در خانه دارید.

جوش شیرین در پاک‌کننده‌های سازگار با محیط زیست و خمیر دندان‌ها نیز وجود دارد. استفاده از جوش شیرین به عنوان لایه‌بردار برای حذف سلول‌های مرده‌ی پوست در خانه بسیار موثر است، اما آن‌قدری ساینده نیست که به پوست‌تان آسیب برساند. بنابراین، شما می‌توانید از جوش شیرین برای لایه‌برداری پوست استفاده کنید و به نتایج بسیار مطلوبی دست پیدا کنید. بعضی از داروهای گرانقیمت برای لایه‌برداری پوست که در اسپاها مورد استفاده قرار می‌گیرند، حاوی بی‌کربنات‌سدیم یا همان جوش شیرین هستند.

– یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را با مقدار کافی آب ترکیب کنید تا خمیر نرمی حاصل شود.
– ترکیب حاصل را روی صورت‌تان قرار دهید.
– اجازه بدهید به مدت چند دقیقه روی پوست بماند و بعد آن را با آب ولرم شستشو دهید.

اگر می‌خواهید به نتیجه‌ی رضایت‌بخش‌تری برسید، باید این روش درمانی را چند بار در هفته انجام بدهید.

۳۹. پودر دانه‌ی میوه و آجیل برای لایه برداری پوست

اگر به دنبال راه‌های موثر برای از بین بردن سلول‌های مرده‌ی پوست از صورت و بدن‌تان هستید، نباید پودر دانه‌ی میوه‌ها و آجیل را نادیده بگیرید. آنها اغلب برای لایه‌برداری پوست استفاده می‌شوند. ترکیبی از پودر دانه‌ی میوه‌ها و آجیل به شما کمک می‌کند که سلول‌های مرده‌ی سطح را از بین ببرید. تاثیر چنین ترکیب احتمالا به این دلیل است که آنها توانایی لایه‌برداری و ساییدن پوست را دارند و همین به شما در حذف سلول‌های مرده‌ی پوست کمک می‌کند بدون این‌که آسیبی به پوست شما وارد شود.

– پودر دانه‌ی میوه‌ها و آجیل را با کمی روغن، مثلا روغن زیتون مخلوط کنید تا زمانی که خمیر صاف و یکدستی حاصل شود.
– ترکیب حاصل را روی صورت‌تان پخش کنید.
– با استفاده از نوک انگشتان‌تان ترکیب را روی صورت‌تان با حرکات دایره‌ای ماساژ دهید.
– در نهایت آن را با آب ولرم شستشو دهید.

اگر می‌خواهید به نتایج مطلوب‌تری دست پیدا کنید، باید چندین بار در هفته این روش درمانی را انجام بدهید. پس از آن‌که پوست خود را با پودر دانه‌های میوه و آجیل رویه‌سابی کردید، از یک مرطوب‌کننده‌ی مناسب نوع پوست خودتان استفاده کنید.

لایه برداری پوست ۴۰: شکر سفید یا قهوه‌ای

گفته می‌شود که مصرف بیش از اندازه‌ی شکر می‌تواند منجر به پیری زودرس شود. با این حال، اگر شکر قهوه‌ای یا سفید را به عنوان لایه‌بردار برای حذف سلول‌های مرده‌ی پوست استفاده کنید، دیگر چنین چیزی رخ نمی‌دهد. گرانول‌های شکر پوست شما را به اندازه‌ی کافی پوست صورت‌تان را رویه‌سابی می‌کنند و به این ترتیب لایه‌های بیرونی مرده‌ی پوست از صورت و بدن شما بدون بروز هر گونه آسیب پوستی از بین می‌رود.

در این‌جا نحوه‌ی استفاده از شکر سفید یا قهوه‌ای را برای حذف سلول‌های مرده‌ی پوست می‌بینید.

– نصف فنجان شکر قهوه‌ای یا سفید را با روغن جوجوبا، روغن هسته‌ی انگور و روغن زیتون مخلوط کنید تا خمیر نرمی حاصل شود.
– خوب مواد را هم بزنید.
– این مخلوط را روی صورت‌تان پخش کنید و آن را به آرامی با نوک انگشتان‌تان مالش دهید.
– در نهایت آن را با آب ولرم شستشو دهید.

توصیه می‌شود که این روش درمانی را چندین بار در هفته تکرار کنید تا به نتایجی عالی دست پیدا کنید.

۴۱. پاپایا، انار و آناناس برای لایه برداری پوست

گفته می‌شود که پاپایا حاوی آنزیم‌هایی است که دارای خواص شفابخش هستند. این آنزیم‌ها پاپائین نامیده می‌شوند و می‌توانند به شما برای از بین بردن سلول‌های مرده‌ی پوست بدون ایجاد هرگونه عوارض جانبی ناخواسته کمک کنند.

– انار، آناناس یا پاپایا را به یک خمیر صاف تبدیل کنید.
– این خمیر را به عنوان ماسک روی پوست‌تان قرار دهید.
– اجازه بدهید خمیر به مدت چند دقیقه روی صورت‌تان بماند و در نهایت آن را با آب ولرم شستشو دهید.

پس از استفاده از این ماسک، باید مرطوب‌کننده‌ی مناسبی روی پوست‌تان بزنید تا پوستی نرم و درخشان حاصل شود. اگر دوست دارید می‌توانید این روش درمانی را چند بار در هفته تکرار کنید.

لایه برداری پوست ۴۲: پودر قهوه

همه‌ی ما می‌دانیم که قهوه تمرکز و دقت ما را افزایش می‌دهد. قهوه منبع عالی آنتی‌اکسیدان‌ها است. بنابراین، پودر قهوه نیز ماده‌ی موثری برای لایه برداری پوست و از بین بردن سلول های مرده پوست صورت و بدن در خانه است. علاوه بر این، استفاده از قهوه به عنوان اسکراب برای حذف سلول‌های مرده‌ی پوست می‌تواند مانع افتادگی پوست و ظهور علائم پیری مانند چین و چروک، خطوط ظریف و لکه‌های تیره شود، چرا که قهوه به داشتن خواص ضد پیری معروف است. پودر قهوه برای روشن کردن پوست نیز استفاده می‌شود. این ماده اغلب به عنوان اسکرابی بسیار عالی در بسیاری از اسپاها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این‌جا روش استفاده از این ماده را می‌بینید:

– مقداری پودر قهوه آماده کنید.
– پودر قهوه را با کمی روغن زیتون مخلوط کنید.
– کمی شکر نیز برای بهبود تاثیر این ترکیب اضافه کنید.
– ترکیب را به آرامی روی پوست‌تان مالش دهید.
– در نهایت پوست‌تان را با آب ولرم شستشو دهید.

هنگامی که کارتان به پایان رسید، باید روی صورت‌تان لوسیون بمالید تا براق و درخشان شود. اگر دوست دارید می‌توانید این روش درمانی را تکرار کنید.

لایه برداری پوست ۴۳: روغن آفتابگردان

اگر به دنبال شیوه‌هایی برای از بین بردن سلول‌های مرده‌ی پوست در خانه هستید، ماسک صورت تهیه شده با روغن آفتاب‌گردان نیز گزینه‌ی خوبی است. این ماسک صورت را باید دو یا سه بار در هفته استعمال کنید تا به نتایج مورد نظرتان برسید. این ماسک صورت برای پوست‌های معمولی مفید است.

در این‌جا نحوه‌ی استفاده از روغن آفتاب‌گردان را برای از بین بردن سلول‌های مرده‌ی پوست می‌بینید:

– نصف آوکادو، گلابی و یک قاشق چایخوری روغن آفتابگردان را با هم مخلوط کنید.
– همه‌ی مواد را خوب ترکیب کنید تا خمیر صاف و یکدستی حاصل شود.
– خمیر را بر روی پوست‌تان بمالید و اجازه بدهید چند دقیقه بماند. در نهایت آن را با آب ولرم شستشو دهید.

اگر نوع پوست شما چرب است، باید یک سفیده‌ی تخم‌مرغ زده‌شده و یک قاشق چایخوری عسل و یک قاشق چایخوری آب لیمو را با هم مخلوط کنید. مخلوط را روی صورت‌تان قرار دهید و اجازه بدهید به مدت ۱۵ دقیقه بماند. در نهایت آن را بشویید. برای پوست‌های خشک باید با استفاده از سفیده‌ی تخم‌مرغ، یک قاشق چایخوری عسل و کمی روغن آفتابگردان یک ماسک صورت آماده کنید. پس از آماده شدن ماسک همان مراحل قید شده برای پوست چرب را دنبال کنید.

این هم از ۴۳ نکته و درمان خانگی برای خلاص شدن از شر سلول‌های مرده‌ی پوست! اگر نظری در مورد این مطلب دارید، لطفا آن را در بخش نطرات با ما در میان بگذارید.

نوشته‌های مرتبط