هر چیزی که درباره زبان ترکی استانبولی باید بدانید + فیلم آموزش زبان ترکی

برای بخش بزرگی از مردم، یادگیری زبان جدید همچون یک غول بی شاخ و دمی‌ست که توانایی شکست آن را ندارند! اما همه میدانیم که در این دنیا هیچ چیزی نشدنی نیست! کافیست بخواهید به آن چیزی که مدنظر دارید برسید، حال میخواهد آموزش زبان ترکی استانبولی باشد یا هر چیز دیگری. البته که در این مسیر همیشه باید به خود زمان داده و تلاش زیادی را به کار گیرید. درواقع در این راهی که شروع می‌کنید، باید صبر و انگیزه‌تان را به حد اعلاء برسانید.

اینکه به سراغ یادگیری زبان ترکی استانبولی رفته‌اید یک حرکت و انتخابی هوشمندانه از جانب شماست. چرا چنین چیزی را میگوییم؟ چون این روزها سفر به ترکیه چه برای تفریح، چه برای سرمایه گذاری و چه برای زندگی و تحصیل بسیار رایج شده و با توجه به شرایط ترکیه، برای هر کسی این احتمال وجود دارد که سر از این کشور درآورد. کمی فکر کنید؛ شما هم جزء این دسته از افراد هستید؟ اگر در گروه علاقمندان به یادگیری ترکی استانبولی قرار دارید؛ اصلا فیلم‌های آموزش زبان ترکی فرادرس را از دست ندهید. این آموزش‌ها کمک می‌کند قبل از حضور در محیطی با زبان کاملا ترکی، اطلاعات خود را افزایش دهید. پس با ما همراه شوید. میخواهیم درباره ترکی استانبولی، این زبان شیرین و دوست داشتنی، اطلاعات کاملی را خدمت شما ارائه دهیم.

ترکیه؛ کشوری برای تمام مردم جهان

در حال حاضر و براساس آخرین آمار منتشر شده؛ چیزی حدود 70 میلیون از مردم جهان به زبان ترکی صحبت می‌کنند. یعنی تمامی مردم ساکن کشور ترکیه و البته قبرس، به این زبان مسلط‌اند. در این میان ایرانیان بسیاری را میتوانیم بیابیم که ترکیه را به عنوان مقصدی برای گردش و البته زندگی انتخاب می‌کنند. پس خیلی عجیب نیست که زبان ترکی استانبولی در فهرست یادگرفتنی‌ترین زبان‌های دنیا قرار گرفته است. یادگیری این زبان شاید در ابتدا کمی آسان به نظر برسد؛ اما نکات و مسائلی در این بین وجود دارد و ریزه کاری‌هایی باید در نظر گرفته شود که در گذشته حتما از چشم شما پنهان بوده است.

مثلا وقتی پای صحبت زبان آموزان بنشینید اکثر‌شان میگویند؛ «ترکی سخت‌ترین زبان دنیاست» اما مسئله اینجاست که اگر روش و متد درستی را برای یادگیری انتخاب کنید؛ هیچ زبان سختی برای یادگیری در دنیا وجود ندارد! درواقع زبان آموزان تنها با این جمله سعی می‌کنند خود را فریب دهند، زیرا بعد از به زبان آوردن این جمله؛ همه چیز از آن چیزی که هست سخت‌تر خواهد شد. با این حال زمانی که به ترکیه سفر می‌کنید یا این کشور را برای زندگی و تحصیل و کار در نظر میگیرید و حتی دست و پا شکسته به زبان‌شان صحبت می‌کنید؛ مردم از این تلاش شما استقبال کرده و تشویق‌تان می‌کنند تا بیشتر به این زبان صحبت کنید. هر چند بسیاری ترک‌ها را مردمانی مغرور میدانند، اما این غرور بیشتر از این نشات میگیرد که آنها از شایعه سخت بودن زبان‌شان آزرده‌اند. میتوان در این باب کمی به آنها حق داد. موافقید؟

هر چیزی که درباره زبان ترکی استانبولی باید بدانید + فیلم آموزش زبان ترکی

زبان ترکی استانبولی را بیشتر بشناسید

در وهله اول وقتی به زبان ترکی نگاه می‌کنید، آن را کمی متفاوت و البته عجیب و غریب میبینید. اصلا هم نمیتوان در این مسیر به شما خرده گرفت زیرا کاملا حق با شماست. درواقع شما نباید زبان ترکی را شبیه به آن چیزی که قبلا به شما گفته‌اند یا یاد گرفته‌اید بدانید! یعنی برای یادگیری زبان ترکی استانبولی باید تلاش بیشتری بکار گیرید. باید با کلمات، قوانین و دستور زبان جدیدی آشنا شوید که قبلا به گوشتان هم نخورده! نگاه به تاریخ اطلاعات زیادی در اختیار شما قرار می‌دهد.

مثلا تاریخ ترکیه، آن زمان که به عنوان امپراتوری عثمانی شناخته می‌شد و قرن‎‎ها بر بخش بزرگی از جهان حاکم بود؛ کشورهای زیادی را تحت تاثیر قرار داد. مثلا زبان کشور مجارستان تاثیر زیادی از ترکی استانبولی گرفته؛ در بسیاری از موارد مثلا پسوند‌ها شباهت‌هایی وجود دارد که ممکن است اشتباه گرفته شوند. اما با این حال باید ترکی استانبولی را یک زبان منحصر به فرد بدانید که یادگیری آن شما را با چالش‌های جذاب و هیجان انگیزی مواجهه میکند.

هر چیزی که درباره زبان ترکی استانبولی باید بدانید + فیلم آموزش زبان ترکی

دانستنی های جالب زبان ترکی

اگر یادگیری زبان ترکی استانبولی را در دستور کار خود قرار داده‌اید شاید برایتان جالب باشد که برخی از نکات مرتبط به این زبان و البته تاریخ آن را بدانید. زبان ترکی در میان زبان‌های دنیا جزء غنی‌ترین‌ها به حساب می‌اید و از جایگاه بسیار خوبی برخوردار است. این زبان بیش از 616،767 کلمه دارد. البته که تمامی آنها اصیل نبوده و برخی از آنها از زبان‌های بیگانه و طی تاریخ پر فراز و نشیب این کشور به آن وارد شده است. در این میان بیشترین کشورهایی که زبان‌شان را به ترکی استانبولی ورود داده‌اند، عربی، فرانسوی و فارسی می‌باشد. درواقع نگاه به کلمات ترکی نشان می‌دهد که چیزی حدود 1359 کلمه آن از زبان فارسی گرفته شده است.

کلمه‌هایی مثل؛ آتش، جهان، آفرین، لاجورد، پرده، روزگار، شطرنج، گناه، تخته، یار و… که اغلب خیلی کم و به ندرت در زبان ترکی مورد استفاده قرار میگیرد. در نوشتار هم چیزی حدود 1928 کلمه تلفیقی از حروف عربی- فارسی است که با الفبای عثمانی تلفیق شده است. البته که آتاتورک پس از رسیدن به حاکمیت، نوشتار و الفبای زبان ترکی استانبولی را به لاتین تغییر داد و حال حاضر تعداد حروف این زبان به 29 میرسد و طولانی‌ترین کلمه‌ای که در آن میتوانید پیدا کنید؛ 70 حرفی است. واقعا جالب بود نه؟

زبان ترکی استانبولی به زبان آذری شبیه است؟

بسیاری از افرادی که به زبان ترکی آذری مسلط هستند بر این باورند که به زبان ترکی استانبولی نیز تسلط دارند. این باور اغلب در ترک زبانان کشورمان وجود دارد. اما زمانی که به ترکیه سفر می‌کنند به این نتیجه میرسند که تفاوت‌های بسیار زیادی بین این دو زبان وجود دارد. البته که نمیتوان منکر شباهت‌های آنها شد اما در واقعیت این دو زبان کاملا مستقل از هم بوده و برای یادگیری ترکی استانبولی باید وقت و زمان مشخصی را اختصاص دهند. اگر شخص آذری زبانی را در کنار خود دارید و میخواهید همراه با او به ترکیه سفر کنید؛ توصیه ما این است که حتما به او بگویید که نمیتواند بطور کامل با مردم ترکیه صحبت کند. شاید بطور شکسته منظور خود را برساند، اما تسلطی به زبان آنها نخواهد داشت! شاید کمی دوست خود را با این حرف‌ها برنجانید اما همیشه گفتن حقیقت، بهترین راهکار است.

دایره لغات‌تان را بالا ببرید

اگر میخواهید خیلی سریع زبان ترکی را یاد بگیرید؛ باید دایره لغات‌تان را گسترش دهید. و برای اینکه در این راه موفق شوید باید یادگیری را در معمولی‌ترین کارهایتان بگنجانید، یعنی در هر برنامه‌ای که روزانه پیاده می‌کنید! در این مسیر مطمئنا با مشکلاتی مواجه خواهید شد خصوصا اگر تشابه میان کلمات ترکی و سایر زبان‌ها را ببینید. اجازه دهید کمی از این تشابه در کلمات برای شما بگوییم؛

مثلا hala (عمه) در مقابل hâlâ (هنوز)

Kar (برف) در مقابل kâr (سود)

این قوانین در ابتدا خیلی پیچیده به نظر میرسند، اما نیازی نیست خود را تسلیم این سختی و پیچیدگی کنید. امروزه تکنیک‌های بسیار زیادی برای یادگیری زبان ترکی استانبولی وجود دارد. یکی از همین تکنیک‌ها، گسترش دایره لغات است. هرچقدر که کلمات و لغات بیشتری بدانید، دست شما برای صحبت با ترک زبانان بازتر خواهد بود و میتوانید اموراتتان را در شرایط بسیار بهتری بگذرانید.

هر چیزی که درباره زبان ترکی استانبولی باید بدانید + فیلم آموزش زبان ترکی

یادگیری زبان ترکی سخت است؟

این یکی از پرتکرارترین سوالاتی‌ست که مردم مطرح می‌کنند. اجازه دهید مسئله مهمی را بگوییم؛ سخت یا آسان بودن یک زبان یا حتی وقت گیر بودن آن، به این معنی نیست که ارزش وقت و تلاش شما را ندارد! نگاه به الفبای زبان ترکی، دستور زبان و آواهایی که در آن وجود دارد، میتوان گفت که یادگیری زبان ترکی استانبولی به اندازه یادگیری سایر زبان‌ها سخت نیست!

کافیست به این سه نکته‌ای که میگوییم توجه کنید:

واژگان جدید یاد بگیرید:

ما بارها گفته‌ایم که یادگیری واژگان جدید تاثیر بسیار زیادی در یادگیری هر چه بهتر ترکی استانبولی دارد. با توجه به این مسئله که فارسی و ترکی کلمات مشترک زیادی ندارند، یادگیری واژگان جدید، کار شما را راحت تر خواهد کرد. برای یادگیری واژگان جدید در ابتدا به سراغ حفظ کلمات کلیدی بروید. این بهترین راه برای شروع است! استفاده از فلش کارت یا دفترچه یادداشت میتواند در این مسیر بسیار کمک کننده باشد.

بخوانید، تماشا کنید، گوش دهید

همه میدانید که الفبای ترکی استانبولی، لاتین است و برای شما که با حروف لاتین آشنایی دارید، خواندن کلمات خیلی سخت نیست. تماشای فیلم‌های ترکی را فراموش نکنید. این یکی از بهترین راه‌ها برای یادگیری زبان ترکی است. گوش دادن به پادکست نیز میتواند در این مسیر کمک کننده باشد. یکی دیگر از راه‌هایی که اغلب زبان آموزان استفاده کرده و نتیجه مساعدی را دریافت می‌کنند؛ گوش دادن و خواندن همزمان یک متن فایل است. مثلا میتوانید یک ویدئو یوتیوب را با زیرنویس ترکی ببینید. مطمئنا مسیر یادگیری شما خیلی بهتر و سریع تر پیش خواهد رفت.

پشتکار داشته باشید

افراد زیادی را میشناسم که در ابتدای یادگیری زبان ترکی، اشتیاق زیادی داشته و برنامه ریزی‌های گسترده‌ای انجام داده‌اند. اما پس از مدتی به دلیل فرّار بودن این زبان، از آن خسته و آن را کنار گذاشته اند. اگر که میخواهید جزء این دسته از افراد نباشید؛ پشتکار خود را بالا ببرید. یادگیری زبان ترکی و هر زبان دیگری مستلزم صرف وقت و تلاش زیاد است، زیرا در نهایت میدانید که ارزش‌های زیادی را به دست خواهید آورد. اگر بر روی واژگان تمرکز کرده، فایل‌های صوتی متفاوتی را به زبان ترکی گوش دهید و استقامت داشته باشید، خیلی زود میبینید که با مردمان ترک زبان در حال صحبت و رفاقت هستید.

هر چیزی که درباره زبان ترکی استانبولی باید بدانید + فیلم آموزش زبان ترکی

مراکز آموزش زبان در کشور ترکیه

اگر ترکیه را برای ادامه زندگی انتخاب کرده‌اید و به دنبال محلی برای آموزش زبان آن هستید؛ توصیه ما این است که از ارزان‌ترین‌ها استفاده کنید. البته که ما همیشه میگوییم قبل از مهاجرت، اولیه‌ترین مسائل مرتبط با زبان کشور مقصد را بیاموزید و چه چیزی بهتر از آموزش‌های فرادرس! درواقع شما در فرادرس هر آن چیزی را که مربوط به آموزش زبان ترکی نیاز دارید، پیدا خواهید کرد. اما خب هستند افرادی که این فرصت را از دست می‌دهند و پس از مواجهه با شرایط جدید، تصمیم به یادگیری و آداپته شدن با زندگی جدید خود می‌افتند. اگر در چنین وضعیتی هستید؛ کلاس‌های Asmek و کلاس‌های halk eğitim بهترین گزینه‌هایی‌ست که پیش روی شما قرار دارد.

این کلاس‌ها به اداره آموزش و پرورش و شهرداری ترکیه وابسته بوده و از قیمت بسیار معقولی برخوردار است. البته این کلاس‌ها صرفا به آموزش زبان ترکی بسنده نمی‌کنند و آموزش‌های متنوعی را به زبان آموزان ارائه می‌دهند. در این مسیر موسسه‌های خصوصی هم هستند که آموزش زبان ترکی استانبولی را برعهده دارند که بالطبع از قیمت بالاتری برخوردارند. البته برای حضور در این کلاس‌ها باید اول کارت اقامت‌تان را دریافت نمائید. بدون داشتن این کارت، حضور در موسسه‌های خصوصی امکان پذیر نیست.

کلام آخر در مورد زبان ترکی استانبولی

هیچ اهمیتی ندارد که میخواهید به ترکیه سفر کنید یا این کشور را برای زندگی انتخاب کرده‌اید. اگر هدف شما یادگیری زبان ترکی استانبولی است، باید بگوییم که مسیر خیلی سخت و پیچیده‌ای پیش روی شما نیست! کافیست کمی پشتکار و تلاش بیشتری به خرج دهید. البته که در این مسیر تنها نخواهید بود. فرادرس، همواره تلاش کرده تا با برگزاری دوره‌های آموزشی مختلف، شما را قبل از سفر به این کشور و حتی زمانی که در ترکیه زندگی می‌کنید، همراهی کند و شما را در مسیر جدیدی که در آن قرار دارید، یاری دهد. فراموش نکنید که این دور‌ه‌ها با هدف برطرف کردن نیاز شما جهت یادگیری زبان ترکی تدارک دیده شده‌اند. از همین‌رو کافیست با مراجعه به لینک زیر سری به آموزش‌های فرادرس بزنید تا هر آن چیزی که به آن نیاز دارید را بیابید.