کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۷ فایده طب آیورودا برای سلامتی که شگفت‌انگیز است

طب آیورودا یک روش درمانی قدیمی است که  ۵۰۰۰ سال قدمت دارد و به واقع در طول زمان امتحان خود را پس داده‌است. طب آیورودا که در فرهنگ وِدایی هند ریشه دارد، از سوی بسیاری، به عنوان قدیمی‌ترین علم شفا در نظر گرفته می‌شوند. این نوع طب بر این فرض استوار است که سه دوشا (طبع) وجود دارد: واتا، پیتا و کافا و این‌که بیماری‌ها و اختلالات بدن در اثر وجود عدم تعادل در این سه انرژی ایجاد می‌شود.

طب آیورودا

هدف اصلی طب آیورودا این است که به مردم کمک کند تا بدون نیاز به داروهای تجویزی، جراحی‌های پیچیده یا درد و رنج ناشی از اختلالات جدی، زندگی طولانی، سالم و متعادلی داشته باشند. در حقیقت، خود کلمه‌ی آیوروادا در سانسکریت به معنای چیزی شبیه به ” دانش طول عمر” یا “علم زندگی” است.

آدم‌هایی که در هند زندگی می‌کنند به مدت قرن‌ها بر روش‌های سنتی آیورودا برای درمان همه چیز متکی بوده‌اند، از ناباروری گرفته تا مشکلات گوارشی، و خوشبختانه در سال‌های اخیر – و از آن‌جایی که اقدامات بهداشتی مکمل و جایگزین در سراسر جهان مشهورتر و محبوب‌تر شده‌اند – آیورودا دوباره در سراسر جهان زنده شده‌است و امروز به طور موثری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مطلب مرتبط: آیورودا چیست: هر آنچه لازم است درباره طب‌آیورودا بدانید-واتا، پیتا، کافا

طبق گزارشی که در سال ۲۰۱۵ توسط مرکز پزشکی دانشگاه مریلند ارائه شد، طب آیورودا می‌تواند به درمان بیماری‌های التهابی، هورمونی، گوارشی و خود ایمنی کمک کند، از جمله:

– بیماری آلزایمر
– اضطراب یا افسردگی
– آسم
– سرطان
– کم‌خونی
دیسمنوره (قاعدگی دردناک)
– هرپس
– فشار خون یا کلسترول بالا
– بیماری پارکینسون
– مشکلات قبل از یائسگی
– سندرم پیش از قاعدگی (PMS) و گرفتگی

گیاهان دارویی طب آیورودا، روش‌ها و توصیه‌هایی مانند یوگا و / یا مدیتیشن، به عنوان یک درمان خانگی برای رفع آکنه، کاهش یبوست مزمن یا IBS (سندروم روده‌ی تحریک‌پذیر)، مبارزه با سندرم خستگی مزمن، کاهش درد و کاهش خطر چاقی نیز مفید بوده‌اند.

طب آیورودا چگونه کار می‌کند؟

پزشکان طب آیورودا از یک رژیم غذایی سالم و متعادل، اعمال تغییر در سبک زندگی، رفع استرس و بسیاری از داروهای گیاهی برای درمان تمام انواع بیماری‌ها با برگرداندن تعادل به بدن، استفاده می‌کنند. باور کلی این است که بیماری و درد و رنج ناشی از عدم تعادل در سه دوشا است. سه دوشا شیوه‌های دسته‌بندی سه نوع انرژی اصلی بدن یعنی واتا، پیتا و کافا هستند.

مطلب مرتبط: فواید یوگا: ۵ فایده یوگا برای بیماران سرطانی که شگفت‌زده‌تان می‌کند

با توجه به طب آیورودا، هر کس به لحاظ تعادل فردی خود بین این سه نوع انرژی (یا طبع) منحصر به فرد است.

هر کس دارای کمی واتا، پیتا و کافا است، اما معمولا یک یا دو مورد از دوشاها در یک فرد غالب هستند – و همین در نهایت نوع بدن، اشتها، سطح انرژی، خلق و خو و گرایشات فرد را تعیین می‌کند. هر دوشا هم ویژگی‌های جسمی و هم ویژگی‌های احساسی دارد، به همین جهت پزشکان آیورودا از سه دوشا استفاده می‌کنند تا ویژگی‌های رایج بدن و شخصیت فرد را توصیف کنند.

بر خلاف رویکرد یکنواخت شیوه‌های درمانی غربی که تنوع زیاد بیماران را در نظر نمی‌گیرد، آیورودا در هنگام تجویز درمان‌های جامع ویژگی‌های فردی بیمار را مد نظر قرار می‌دهد.

مرکز بیماری‌های روماتیسمی واقع در پونه، هند، آن را این‌گونه توصیف می‌کند: “هر آفرینش از جمله انسان، یک مدل از جهان است. در این مدل، ماده‌ی اساسی و نیروهای پویای (دوشا) طبیعت، سلامتی و بیماری و ارزش دارویی هر ماده (گیاه و معدنی) را تعیین می‌کنند. روش‌های درمانی مورد استفاده در طب آیورودا (عمدتا رژیم غذایی، سبک زندگی و پانچاکارما) حفظ تعادل دوشا را هدف قرار می‌دهند … درمان بنا بر طبیعت خود فرد (شناخته شده به عنوان پراکریتی) تعیین می‌شود. ”

۳ دوشا (طبع) در طب آیورودا

۱. واتا

اغلب گفته می‌شود که انرژی واتا مانند باد است. این طبع در درجه‌ی اول مسئولیت تحرک، حرکت، گردش خون، تنفس و سایر عملکردهای ضروری بدن را بر عهده دارد. اعتقاد بر این است که واتاها زمانی که تعادل دارند، خلاق و پرانرژی هستند اما زمانی که تعادل ندارند ترس، استرس و “پراکندگی ذهنی” بر آن‌ها چیره می‌شود. به لحاظ فیزیکی، واتاها معمولا ظریف هستند، استخوان‌های کوچک‌تری دارند و به آسانی نمی‌توانند وزن اضافه کنند. آن‌ها ممکن است زمان زیادی را دچار سرماخوردگی باشند و همچنین دارای سیستم گوارش حساس و پوست خشک و حساسی هستند.

۲. پیتا

پیتا انرژی است که بیش‌تر بر فعالیت متابولیک حکمرانی می‌کند، از جمله هضم، جذب مواد مغذی، دمای بدن و صرف انرژی. پیتاها هنگامی که تعادل دارند، هوشمند، سخت‌کوش و اهل کار و تلاش (حتی اهل رقابت) هستند، اما زمانی که تعادل ندارند، ممکن است بیش از حد عصبانی و پرخاشگر باشند. آن‌ها معمولا یک اندام متوسط ​​دارند، ورزش‌کار هستند و به لحاظ وزن یا عضلات بسیار متنوع هستند.

۳. کافا

کافا کنترل رشد را در بدن بر عهده دارد و به عنوان دوشای تغذیه‌کننده در نظر گرفته می‌شود. این طبع به سلول‌ها و اندام‌ها رطوبت می‌رساند و به حفظ سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند. اعتقاد بر این است که کافاها دارای ثبات، حمایت‌گر، مهربان و بامحبت و بخشنده هستند – تقریبا مانند یک مادر- البته زمانی که تعادل دارند. با این حال، زمانی که تعادل ندارند، می‌توانند تنبل، متزلزل، حسود و اندوهگین هم باشند.

انتظار می‌رود که با متعادل کردن سه دوشا – با جلوگیری از غلبه‌ی بیش از حد یک طبع و ضعیف شدن دیگری – مدیریت استرس، دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم، کنار آمدن با تغییر و حفظ روابط همگی ساده‌تر باشند.

مطلب مرتبط: ۱۲ حقیقت از ورزش یوگا برای تمام فرهنگ‌های جهان

دو جنبه‌ی مهم بازیابی تعادل در آیورودا، تنظیم ریتم طبیعی بدن شما و همچنین هماهنگ کردن سبک زندگی‌تان با طبیعت و الگوهای چرخه‌ای هستند. این امر شامل متعادل کردن سطح فعالیت‌های‌تان، گزینه‌ّهای غذایی، خواب و غیره با روزها، فصول و برای زنان حتی چرخه قاعدگی می‌شود. آیورودا می‌تواند به کاهش استرس کمک کند و ریتم شبانه روز را به این شیوه بازسازی کند و تنظیم شدن ریتم شبانه روز شما برای همه چیز خوب است از هورمون‌ها گرفته تا اشتهای‌تان!

یک پزشک طب آیورودا برای کمک به متعادل کردن دوشاها و تعیین یک رژیم خاص، تجویز گیاهان دارویی و درمان‌های آرام‌بخش، سابقه‌ی پزشکی شما را در نظر می‌گیرد، علائم حیاتی شما را مانند ضربان قلب و واکنش‌های‌تان را بررسی میکند، پوست شما را معاینه می‌کند، داخل دهان‌تان و لثه‌ها و زبان را نگاه می‌کند و با شما در مورد اوضاع خواب و روابط‌تان صحبت می‌کند. همه‌ی این عوامل به متخصص آیورودا کمک می‌کنند تا ابتدا دشمن اولیه‌ی شما را تعیین کند، و سپس مشخص کند که کدام جنبه‌های دوشاها ممکن است از تعادل خارج شده باشد – مثلا این‌که شما بیش از حد کار می‌کنید، کسر خواب دارید یا مواد مغذی کافی مصرف نمی‌کنید.

پژوهش‌ها و مطالعاتی صورت گرفته در زمینه‌ی طب آیورودا

یکی از مزایای اصلی طب آیورودا و آن‌چه که این روش درمانی را از طب غربی متمایز می‌کند، این است که آیورودا فردیت بیولوژیکی و ارتباط کلی ذهن- بدن – روح بیمار را در نظر می‌گیرد. طب آیورودا به جای درمان علائم با داروها و نادیده گرفتن مشکلات اصلی، به دنبال یافتن علت بروز بیماری و نحوه‌ی ارتباط آن با افکار، عقاید و سبک زندگی فرد – به عبارت دیگر، “انرژی حیاتی” فرد- است.

آن‌چه برای محققانی که روش‌های درمانی باستانی مانند آیورودا را مطالعه می‌کنند، به طور خاصی اهمیت دارد، قدرت ذهن و ارتباط آن با بدن است. از آن‌جایی که مطالعات مختلف تایید کرده‌اند که اعتقادات مطمئنا توانایی اعمال تغییر بر سلامت فرد را دارند، مدل‌های سلامتی جدید کم‌کم تمرکز بیش‌تری را بر ذهن و تعامل آن با بدن به عنوان یک اهرم اولیه برای درمان بیماری‌ها قرار داده‌اند.

بر طبق نقطه‌نظر طب غربی، به نظر می‌رسد که کنترل بهتر استرس، یکی از اصلی ترین فایده طب آیورودا است. ما می‌دانیم که استرس مزمن می‌تواند کیفیت زندگی شما را خراب کند و سطح استرس پایین‌تر با سلامت بیش‌تر، طول عمر، کنترل وزن و شادی کلی ارتباط دارد. یک رژیم غذایی سالم‌تر، گیاهان دارویی طبیعی، خواب بهتر و بهبود تعادل هورمونی نیز به احتمال زیاد در بهبودی با استفاده از طب آیورودا نقش مهمی ایفا خواهند کرد.

۷ فایده طب آیورودا

۱. به کاهش سطح استرس و اضطراب کمک می‌کند

استرس اکسیداتیو

از آن‌جایی که استرس تقریبا با همه‌ی جوانب سلامت کلی ما مرتبط است، پزشک طب آیورودا ممکن است از تکنیک‌های مختلفی استفاده کند تا به طور طبیعی علائم اضطراب و افسردگی را درمان کند، کورتیزول را پایین بیاورد و هورمون‌های بدن یا انرژی را متعادل کند. این تکنیک‌ها می‌توانند شامل مراقبه، یوگا، تمرینات تنفسی، داروهای گیاهی، برس کشیدن پوست، تجسم یا تکرار مانتراهای الهام‌بخش باشند.

مطالعات نشان داده‌اند که مدیتیشن متعالی، بخشی از یکی از شاخه‌های آیورودا به نام مهاریشی، به کاهش علائم اضطراب کمک می‌کند. پرانایاما، یک سری از تمرینات متفاوت تنفسی هدفمند، نیز به آرام شدن اعصاب و در نتیجه داشتن انرژی بیش‌تر، خواب آرام و عملکرد هورمونی بهتر کمک می‌کند. و هرچند که یوگا همیشه در برنامه‌ی بهبودی بیمار موجود نیست، اما این ورزش هم مزایای خوبی برای کاهش استرس و اضطراب دارد.

در طول چند دهه‌ی گذشته تلاش‌هایی برای یافتن درمان‌های غیر دارویی جهت کاهش استرس و اضطراب صورت گرفته‌است. یوگا برای بسیاری از افراد یک گزینه‌ی ساده، کم هزینه و موثر است.

یک مطالعه‌ در مقیاس بزرگ در مرکز پزشکی سنت الیزابت در ماساچوست نشان داد که پس از مرور بیش از ۳۵ آزمایش در مورد اثرات یوگا، نتایج حاصل از ۲۵ آزمایش بهبودی قابل‌توجهی را در علائم و نشانه‌های اضطراب و استرس نشان داد. چهارده مورد از ۳۵ مطالعه نیز بهبود بیوشیمیایی و فیزیولوژیکی را در نشانگرهای مختلف استرس و اضطراب نشان داد.

تحقیقات دیگر نشان می‌دهند که تمرین یوگا به طور منظم می‌تواند با تحریک مکانیزم‌های عصبی- هورمونی و سرکوب فعالیت‌های سمپاتیک یا واکنش “جنگ یا گریز” بدن، عملکردهای عصبی اتونومیک را بهبود ببخشد. گزارش‌های متعدد دیگری نیز نشان می‌دهند که یوگا برای سلامت جسمی بیماران سرطانی سودمند است و می‌تواند به طور موثر با آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد مبارزه کند.

۲. فشار خون و کلسترول را کاهش می‌دهد

مطالعات نشان می دهند که رژیم‌های آیورودا و تکنیک‌های آرام‌سازی آن می‌توانند باعث کاهش التهاب و کاهش میزان تشکیل پلاک شوند و حتی از ضخیم شدن دیواره‌های شریانی که به عنوان آترواسکلروزیس (تصلب شرائین) شناخته می‌شود، هم در بزرگسالان سالم و هم در افرادی که ریسک بروز بیماری‌های قلبی در آن‌ها زیاد است، جلوگیری کنند. آترواسکلروزیس یک بیماری آهسته و پیچیده است که در آن کلسترول، چربی‌ها و سایر مواد در پوشش داخلی یک شریان انباشته می‌شوند. این انباشتگی که به نام پلاک شناخته می‌شود، می‌تواند به حمله‌ی قلبی و سکته‌ی مغزی منجر شود. خوشبختانه، تکنیک‌های آیورودا به طور طبیعی باعث کاهش کلسترول می‌شوند و به طور طبیعی فشار خون را پایین می‌آورند.

۳. به بهبودی آسیب‌ها و بیماری‌ها کمک می‌کند

بیماری خود ایمنی

تحقیقات صورت گرفته از ایده‌ی مفهوم مدولاسیون ایمنی و بهبودی در طب آیورودا حمایت می‌کند. طب آیورودا با هدف قرار دادن التهاب، که ریشه‌ی اکثر بیماری‌ها است، می‌تواند به کاهش درد و تورم، بهبود جریان خون و مبارزه با بیماری‌های التهابی مانند آرتروز و فیبرومیالژیا درست به اندازه‌ی داروها کمک کند.

یک مطالعه که در سال ۲۰۱۱ در ژورنال Clinical Reimatology منتشر شد، نشان داد که پس از مقایسه‌ی آیورودا، درمان با داروهای تجویزی مثل متوترکسات (MTX) و ترکیبی از هر دو مورد در یک آزمایش تصادفی دو سو کور، همه‌ی گروه‌ها در زمینه‌ی علائم بهبودی آرتریت روماتوئید در بزرگسالان طی یک دوره‌ی ۳۶ هفته‌ای شبیه به هم بودند. در گروهی که فقط تحت درمان با طب آیورودا بودند و بهبود قابل‌ملاحظه‌ای را تجربه کردند، اثرات جانبی هم کم‌تر بود و هیچ عارضه‌ی جانبی یا تداخل دارویی رخ نداده بود.

آیورودا همچنین به طور خاصی در پاک کردن بدن با استفاده از گیاهان دارویی مختلف، چای‌ها، غذاهای سالم و مقدار زیادی استراحت کمک‌کننده است. بعضی از روش‌ها همچنین باعث افزایش گردش خون و عملکرد کبد می‌شوند – برای مثال، آبهیاگانا عمل ماساژ پوست با روغن‌های گیاهی یا روغن‌های معطر است که به منظور افزایش جریان خون و کمک به خارج کردن سموم بدن از طریق پوست انجام می‌شود. متخصصین طب آیورودا همچنین ممکن است گیاهان مختلفی را تجویز کنند که به کاهش کورتیزول کمک می‌کنند مانند ریحان مقدس یا گیلاس زمستانی.

۴. یک رژیم غذایی غنی از آنتی‌اکسیدان و مواد مغذی را ترویج می‌کند

طب آیورودا یک رژیم گیاهی پر از انواع مختلفی از مواد غذایی واقعی و کامل را توصیه می‌کند. هرچند رژیم هر فرد به نوع بدن و نیازهای بدن او بستگی دارد، اما رژیم‌های آیورودیک برای دوشاهای مختلف انواعی از گیاهان دارویی تازه، ادویه‌جات، چای، سبزیجات، چربی‌های سالم، غذاهای دارای آنتی‌اکسیدان فراوان و پروتئین را شامل می‌شود.

دستورالعمل‌های کلی رژیم غذایی آیورودا بر مصرف غذاهای تازه، داغ و آسان برای هضم تأکید دارند، و در عین حال تفاوت‌ها و تنوعی را که به اصل و نسب، آداب و رسوم و سنت‌های فرد بستگی دارد، ‌در نظر می‌گیرند. به عنوان مثال، متخصصان طب آیورودا هنگام تجویز رژیم غذایی برای تعادل دوشاها، متغیرهای اجتماعی، جغرافیایی و اقلیمی را در نظر می‌گیرند.

در مناطق ساحلی، مصرف مواد غذایی تخمیری خنک‌کننده و سم‌زدا رایج است. به عنوان مثال، ترشی و غذاهای غنی از پروبیوتیک برای کمک به تنظیم فرایند هضم و دما تجویز می‌شود. در مناطق دیگر و در طول سال‌های سردتر، مصرف چربی‌های سالم و غذاهای گرم برای کمک به گرم کردن بدن و بهبود گردش خون بیش‌تر توصیه می‌شود.

۵. می‌تواند به کاهش وزن یا حفظ وزن مناسب کمک کند

۱۰ گام اساسی تا کاهش وزن که همه باید بدانند

در حالی که کاهش سریع وزن ضرورتا هدف اصلی این روش درمانی نیست، اما طب آیورودا می‌تواند به افراد دارای اضافه وزن کمک کند که وزن اضافی را به طور طبیعی و با استفاده از یک رژیم سالم، کاهش استرس و حتی روغن‌های معطر از بین ببرند. یک مطالعه که در سال ۲۰۰۹ توسط مرکز نوتری‌هلث سیستم در دهلی نو، هند انجام شد، نشان داد که تنظیم رژیم غذایی سالم با در نظر گرفتن نیازهای غذایی و ترجیحات فردی، به شرکت‌کنندگان کمک کرد تا به طور موثر وزن خود را کم کنند. چنین تاثیری به احتمال زیاد به این دلیل است که آیورودا  سازگاری را ترویج می‌دهد و بر این باور است که یک رژیم غذایی باید متعادل، عملی و آسان باشد.

از میان ۲۰۰ نفر شرکت‌کننده در مطالعه، ۷.۵ درصد واتا با نوع بدن لاغر، ۴۱.۵ درصد پیتا با نوع بدن متوسط ​​و ۳۱ درصد کافا با بدن درشت‌تر بودند. در ابتدا، افراد کافا و پیتا بیش‌تر از افراد واتا وزن داشتند. پس از سه ماه درمان، گروه پیتا بیش‌ترین وزن خود را از دست داد. کاهش در تمام اندازه‌ها در افراد پیتا و کافا بیش‌تر از افراد واتا بود و ثابت شد که رژیم‌های غذایی مبتنی بر آیورودا در تسریع کاهش وزن برای افرادی که به آن نیاز داشتند مفید بود.

۶. التهاب را کاهش می‌دهد

طب آیورودا بر این فرض استوار است که ترکیبی از رژیم غذایی نامناسب، هضم بد، استراحت یا خواب ناکافي و استنشاق ناکافی هوا باعث استرس اکسیداتیو و التهاب می‌شود. این اتفاق منجر به عدم تعادل در متابولیسم – یا به عبارت دیگر – در سه دوشا می‌شود.

تمرکز طب آیورودا بر استفاده از روش‌های مختلف کاهش التهاب است با امید به تنظیم ضربان قلب و سیستم گردش خون، دستگاه گوارش و سیستم حذف مواد زائد. در این نوع طب ترکیبی از درمان‌های گیاهی و آنتی‌اکسیدان‌ها برای مبارزه با رادیکال‌های آزاد، ورزش‌هایی که ملایم است اما متابولیسم و ​​گردش خون را افزایش می‌دهد و ترکیبی از فیتوکمیکال‌ها از گیاهان دارویی طبیعی تجویز می‌شوند. با بررسی بسیاری از عوامل مانند استرس، عدم تحمل غذاها، حساسیت بیش از حد و کمبود مواد مغذی، بسیاری از افراد پایین آمدن سطح التهاب و افزایش انرژی و بهبودی را تجربه می‌کنند.

محققان دریافته‌اند که یکی از مزایای طب آیورودا این اعتقاد است که یک گیاه دارویی یا یک دارو به تنهایی نمی‌تواند عدم تعادل دوشا را برای همه درمان کند. بنابراین در اغلب موارد، متخصصین طب آیورودا ترکیبی از گیاهان دارویی و گیاهان یا غذاهای اصلی (قوت غالب) را برای درمان‌های التهابی مختلف توصیه می‌کنند. یک مثال خوب توصیه‌ی باستانی برای فرمول دارویی زردچوبه در ترکیب با فلفل سیاه است.

مطالعات نشان داده‌اند که این مخلوط فراهمی زیستی ترکیبات سودمند را افزایش می‌دهد، باعث کاهش سمیت می‌شود و سرعت بهبودی را بالا می‌برد. در حال حاضر مشخص شده‌است که فراهمی زیستی کورکومین (ماده‌ی فعال موجود در زردچوبه) توسط پیپرین (یک ترکیب فعال موجود در فلفل سیاه)  با جلوگیری از گلوکورونیداسیون کورکومین افزایش می‌یابد.

۷. به تعادل سطح هورمونی کمک می‌کند

هزهاران سال است که مردم به به آیورودا روی آورده‌اند تا هورمون‌ها را به طور طبیعی متعادل کنند، باردار شوند و بارداری سالم و طبیعی یا چرخه‌ی قاعدگی درستی را بگذرانند. مطالعات حتی نشان داده‌اند که اثرات درمانی متفاوت در طب آیورودا برای کمک به درمان ناباروری ناشی از PCOS، یک اختلال غدد درون‌ریز شایع در میان زنانی که در سن باروری هستند، موثر است. این اختلال ناشی از مقاومت به انسولین و عدم تعادل هورمونی است.

مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۰ توسط موسسه‌ی پزشکی ایندایجنس در دانشگاه کلمبو در سریلانکا انجام شد، نشان داد که با استفاده از روغن‌های معطر مختلف برای متعادل کردن هورمون‌ها، درمان‌های گیاهی و تغییرات سبک زندگی روزانه برای یک دوره‌ی شش ماهه، ۸۵ درصد از زنان به طور موفقیت‌آمیزی بر سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) غلبه کردند و ۷۵ درصد از بیماران توانستند به طور طبیعی باردار شوند. رژیم‌های طب آیورودا همچنین به مدت قرن‌ها به زنان برای غلبه بر  مشکل دوره‌های قاعدگی نامنظم، قاعدکی دردناک یا عدم تخمک‌گذاری، فولیکول‌های نابالغ، افزایش سطح هورمون‌های مردانه، کم حجم شدن موها، رشد بیش از حد موهای صورت و بدن و علائم مختلف PMS، از جمله آکنه و پوست چرب کمک کرده‌است.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- سارا فیضی

منبع: draxe

فایده طب آیورودا: ۷ فایده طب آیورودا برای سلامتی که شگفت‌انگیز است


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی