کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۲۵ عجیب ترین و معروف ترین اعداد جهان و دلیل اهمیت آن ها

هرچند ممکن است خاطرات بسیار بدی از درس ریاضیات و جبر دوران دبیرستان داشته باشید اما نقش حیاتی ریاضیات و اعداد در زندگی روزانه‌ی ما انکارناپذیر است. در حالی که بعضی اعداد در این فهرست بسیار با علم و سایر حرفه‌های دانشگاهی مرتبط هستند، بعضی دیگر فقط به خاطر خوش‌شانس (یا بدشانس) بودن معروف هستند. این شما و این ۲۵ عجیب ترین و معروف ترین اعداد جهان و دلیل اهمیت آن ها!

۲۵ عجیب ترین و معروف ترین اعداد جهان و دلیل اهمیت آن ها

۲۵. عدد پی (۳.۱۴۰۰۰)

۲۵ عجیب ترین و معروف ترین اعداد جهان و دلیل اهمیت آن ها

یکی از مهم‌ترین اعداد فرد در تاریخ است، که کاربردهای آن شامل استفاده‌هایش در آمارهای جهانی، پیش‌بینی الگوهای آب و هوایی، و در سایر کاربردهایی می‌شوند که نیازمند قدرت محاسباتی گسترده هستند. به عنوان شناخته شده‌ترین ثابت ریاضیاتی در جهان، جالب است ذکر کنیم که π (پی‌واس) شانزدهمین حرف در الفبای یونانی و انگلیسی است.

مطلب مرتبط: عدد شانس شما چند است؟ خودتان محاسبه کنید

۲۴. عدد اویلر (۲.۷۱۸۰۰۰)

اعداد معروف و دلیل اهمیت آن ها - 24

مثل پی، اویلر یک عدد اصم (گنگ)، بدون تکرار و بی‌پایان است که حد طبیعی را برای بسیاری از فرآیندها و کاربست‌ها در طبیعت، علم، و ریاضیات، بالاخص در اقتصاد، نشان می‌دهد. این عدد که از روی اسم لئونارد اویلر نامگذاری شد، در واقع توسط دانشجویش برنولی کشف شد که نزد یک نزول خور رفته بود تا پول قرض بگیرد. در آن موقع، در حالی که داشت درباره‌ی نرخ بهره‌ی مرکبی که اعمال می‌شد تصمیم می‌گرفت به یک عدد تقریبی بر خورد که ما آن را به عنوان e (اویلر) می‌شناسیم، عددی که به عنوان یک عامل محدود‌کننده عمل می‌کرد.

معروف ترین اعداد جهان ۲۳: ثابت اویلر (۰.۵۷۷۲۱۰۰۰)

اعداد معروف و دلیل اهمیت آن ها - 23

ثابت اویلر، که نباید با عدد اویلر اشتباه گرفته شود، و گاهی ثابت اویلر-ماسکرانی نامیده می‌شود، کاربست قابل توجهی به طور ویژه در تئوری اعداد و سایر فرمول‌ها و محاسبات مربوط به مهندسی دارد.

مطلب مرتبط: رمزگشایی از اعداد فرشتگان( تفسیر اعداد تکرار شونده)

۲۲. ۴.۶۶۹۲

اعداد معروف و دلیل اهمیت آن ها - 22

یک ثابت ریاضیاتی استفاده شده برای (آیا آمادگی آن را دارید؟) توصیف سیستم‌های پویای تفاوت‌های متوالی در مضاعف کردن دوره با استفاده از نمودار دوشاخگی قبل از آنکه آنها وارد یک ساختار بی‌نظم بشوند. عجب جمله‌ای گفتم! میچل فیگنبام که در سال ۱۹۷۵ با استفاده از یک ماشین‌ حساب استاندارد این عدد را کشف کرد، همچنین ثابت کرد که ثابت ریاضیاتی ۴.۶۶۹۲ در شماری از توابع ریاضیاتی مربوط به بی‌نظمی حضور دارد.

۲۱. ۶۶۶

اعداد معروف و دلیل اهمیت آن ها - 21

علاوه بر تفسیر شدن به عنوان عدد وحش در انجیل، چند معنی مهم دیگر نیز به شکلی یکسان در نزد تاریخ دوستان و نظریه‌پردازان توطئه دارد، که یکی از آنها طول مدت امپراتوری آشوری قبل از شکست توسط بابل بود.

معروف ترین اعداد جهان ۲۰: گوگول

اعداد معروف و دلیل اهمیت آن ها - 20

رقم ۱ با ۱۰۰ صفر بعد از آن، این عدد الهامی بود برای موتور جست‌وجوی گوگل. این عدد همچنین به کلمه‌ی گوگول پلکس یا ۱۰ به توان گوگول منجر شد، که به نامی مشابه برای شرکت گوگل تبدیل شد.

۱۹. صفر

۲۵ عجیب ترین و معروف ترین اعداد جهان و دلیل اهمیت آن ها

صفر، که همچنین با نام‌های هیچ یا پوچ هم شناخته می‌شود، از جهت دیگری هم معروف است؛ صفر عددی است که سیستم شمارش پرمغز و ریشه‌داری را فراهم آورد و مبنای ریاضیات مدرن شد. همچنین به عنوان یک عدد خنثی، می‌تواند به هر عددی اضافه شود اما ارزش آن را در جمع تغییر ندهد؛ و در ضرب به عنوان یک عنصر “جذب” نیز شناخته می‌شود چون هر چیزی را که در آن ضرب کنید نتیجه صفر خواهد بود.

۱۸. یک

اعداد معروف و دلیل اهمیت آن ها - 18

چه در عملکرد دانشگاهی، ورزش یا رقابت وقتی قبل از علامت عددی بیاید، تقریبا به صورت جهانی حاکی از برتری بر و بالاتر بودن از بقیه است.

۱۷. هفت

اعداد معروف و دلیل اهمیت آن ها - 17

خوش‌یمن‌ترین عدد، هفت، به خاطر روزهای هفته، گناهان اصلی، قاره‌ها، رنگ‌های رنگین‌ کمان، نت‌های موسیقی، خارش هفت ساله، آسمان هفتم، و بسیاری موارد دیگر معروف است. در اروپا، آدم‌ها معتقدند که هفتمین پسر/دختر از هفتمین پسر/دختر هر فرد، قدرت‌های جادویی خواهند داشت؛ در حالی که مردم امریکای لاتین معتقد بودند آنها به گرگینه یا لوبیسون تبدیل خواهند شد. این همچنین بخشی از پدیده‌ی “آبی-هفت” است که در آن وقتی از افراد خواسته می‌شود عدد مورد علاقه‌شان را نام ببرند غالبا انتخاب‌شان ۷ است، در حالی که رنگ مورد علاقه‌شان آبی است.

۱۶. نسبت طلائی

اعداد معروف و دلیل اهمیت آن ها - 16

این نسبت که تحت عنوان میانه‌ی طلائی یا بخش طلائی نیز شناخته می‌شود، عبارتی است که نسبت‌های کامل جهانی را در علومی مانند معماری و آناتومی توصیف می‌کند. تقریبا ۱.۶۱۸۰۳۳۹۸۸۷، دو کمیت مشمول نسبت طلائی کامل به حساب آورده می‌شوند اگر نسبت آن دو کمیت و کمیت بزرگتر با نسبت بین کمیت بزرگتر و کوچکتر یکسان باشد.

۱۵. پنج

اعداد معروف و دلیل اهمیت آن ها - 15

طبق نظر فیثاغورث، عدد ۵ عدد کامل عالَم صغیر (میکروکوزم) است. ارسطو نیز یک عنصر پنجم را به ۴ عنصر از مطالعات یونانی اضافه کرد و آن را اتر نامید، که به مبنایی برای بیشتر شیوه‌های معنوی کیمیاگران باستانی تبدیل شده است. این عدد همچنین از اهمیت و نمادگرایی معنوی نیز در سایر فرهنگ‌ها، از جمله بوداییان چینی و ژاپنی، برخوردار است. این عدد همچنین به مبنای یک مذهب تقلیدی تبدیل شده است، یک شبه مذهب خنده‌دار که توسط رابرت آنتون ویلسون به شهرت رسید، که معتقد بود هر چیزی در جهان اتفاق می‌افتد با عدد ۵ یا مضربی از پنج ارتباط دارد.

۱۴. هشت

اعداد معروف و دلیل اهمیت آن ها - 14

عدد تکامل، با بی‌نهایت در ارتباط بوده است و مصریان باستان عقیده داشتند که این عدد تعادل و جزئی از نظم کیهانی است. برای ژاپنی‌ها این عدد به معنی کثرت است در حالی که فیثاغورثیان معتقد بودند این عدد نمادی از عشق و دوستی است، بنابراین آنها آن را “تکراکتیس” کبیر می‌نامیدند.

۱۳. ۴۳۲۵۲۰۰۳۲۷۴۴۸۹۸۵۶۰۰۰

اعداد معروف و دلیل اهمیت آن ها - 13

اگر شیفته‌ی بازی با مکعب‌های روبیک هستید، این تعداد کل ترکیب‌هایی است که می‌توانید با این پازل ترکیبی ۳ بعدی که توسط انرو روبیک در ۱۹۷۴ اختراع شد، انجام دهید.

۱۲. ۱۳

اعداد معروف و دلیل اهمیت آن ها - 12

به خاطر معروف بودن جمعه سیزدهم، ۱۳ گربه‌ی سیاه، یا موکینگ‌برد لین ۱۳۱۳، این عدد نشانه‌ای شوم به حساب می‌آید؛ و همچنان هاله‌ای از رمز و راز در اطراف این عدد وجود دارد. حتی در دوران‌های مدرن، شما به راحتی می‌توانید متوجه شوید که هیچ طبقه‌ی سیزدهمی در بعضی از ساختمان‌های بلند وجود ندارد، در حالی که اعداد پرواز هواپیماها مرتب تغییر داده می‌شوند تا از ارتباط آنها با عدد ۱۳ جلوگیری شود. این عدد همچنین از زمانی که مسیح در شام آخر اعلام کرد که یکی از ۱۳ حواری به او خیانت خواهند کرد برای مسیحیان از اهمیت مذهبی برخوردار است.

۱۱. ۱۸

اعداد معروف و دلیل اهمیت آن ها - 11

در بیشتر کشورها، مردان و زنان جوان بیش از هر چیزی انتظار این سن را می‌کشند چون سن “بزرگی” است، که در آن مجموعه‌ای از قوانین به آنها رسیدن به وضعیت بزرگسالی را اعطاء می‌کنند. در بعضی از قوانین و حوزه‌های قضائی، آن‌هایی که ۱۸ سال دارند می‌توانند درخواست گواهینامه‌ی رانندگی بدهند و بعضی حقوق به آنها داده می‌شود که به اقلیت تعلق دارد، با این حال، این سن در نواحی و کشورهای مشخص فرق می‌کند.

معروف ترین اعداد جهان ۱۰: ۹۱۱

اعداد معروف و دلیل اهمیت آن ها - 10

به عنوان یک شماره تلفن اضطراری در طرح شماره‌گذاری امریکای شمالی (NANP) این عدد در ۱۹۶۸ ایجاد شد و دسترسی به پلیس، آمبولانس، و خدمات آتش نشانی را فراهم می‌آورد. در کانادا به تنهایی، ۱۲ میلیون تماس با ۹۱۱ گرفته شد. این عدد همچنین می‌تواند به حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، یا ۹۱۱ اشاره داشته باشد.

۹. ۱۵

اعداد معروف و دلیل اهمیت آن ها - 9

خانم‌های جوان در امریکا، بیشتر از هر سالی انتظار پانزدهمین تولدشان را می‌کشند چون این سن نمایانگر‌گذار آنها از کودکی به دوشیزگی است. مشابه بر میتصوا یا بت میتصوا (سن تکلیف)، رونمایی، کوتیلیون (نوعی رقص دو نفره)، این نیز مستلزم آمادگی‌های مفصل است. هرچند این برنامه در کشورهای امریکای لاتین و در جوامع دارای افراد امریکای لاتین فرق می‌کند، معمولا با یک جشن شکرگزاری آغاز می‌شود و پر از نمادگرایی‌هایی مانند تاج، گردنبند، و غیره و مراسمی مانند” ۱۵ شمع ” است.

معروف ترین اعداد جهان ۸: ۱۲

اعداد معروف و دلیل اهمیت آن ها - 8

در ورزش، عدد ۱۲ محبوب‌ترین عدد در تاریخ NBA به حساب می‌آید و ۳۲۷ ورزشگار این شماره را بر تن کرده‌اند. این عدد همچنین در NFL (لیگ ملی فوتبال امریکا) نیز محبوب است، چرا که سه بار توسط برنده‌ی سوپرباول و بازیکن خط حمله‌ی نیو انگلند پترویت، تام برادی، و همچنین سایر ورزشکاران تالار شهرت مانند جیم کلی، تری برادشاو، راجر استوباخ، جو ناماث، و کن استبلر پوشیده شده است.

۷. ۱۰: ۱۰

اعداد معروف و دلیل اهمیت آن ها - 7

همان طور که در تصاویر کاتالوگ ساعت توماس سث از ۱۸۷۹ تا ۱۹۴۰ دیده می‌شود، وضعیت پیش‌فرض ۱۰: ۱۰ در ساعت‌ها ممکن است به خاطر آن انتخاب شده باشد که متقارن است و به لحاظ زیبایی‌شناختی خوشایند به نظر می‌رسد. هرچند سایر وضعیت‌های متقارن عقربه‌ها مانند ۸: ۲۰، ۸: ۱۸ و ۲: ۵۰ نیز استفاده شده‌اند؛ وضعیت ۱۰: ۱۰ با اهداف زیباشناختی و مرسوم همچنان به قوت خود حفظ شده است. همچنین بعضی پیشنهاد داده‌اند که از وضعیت ۱۰: ۱۰ استفاده شود چون این حالت شبیه به لبخند است.

۶. ۲۳

اعداد معروف و دلیل اهمیت آن ها - 6

این عدد که در دهه‌ی ۱۹۹۰ به خاطر قهرمان شش دوره‌ی NBA، ارزشمندترین بازیکن NBA برای پنج دوره، و شوتینگ گارد شیکاگو بولز و بهترین تازه‌کار NBA در ۱۹۸۵، مایکل جوردن؛ معروف شد به فروش فراوان کالاهایی از لباس‌های کشباف گرفته تا کفش‌های ایر جوردن بسیار محبوب با درج عدد ۲۳ منجر شده است. این شماره همچنین توسط ارزشمندترین بازیکن دو دوره‌ی NBA، لیبرون جیمز پوشیده می‌شود و روی یونیفرم الگوی مشهور فوتبال انگلیس و چهره‌ی فوتبالی تیم لس آنجلس گلکسی، دیوید بکهام، نیز درج شده است.

معروف ترین اعداد جهان ۵: ۳۲

اعداد معروف و دلیل اهمیت آن ها - 5

بر عکس عدد ۲۳ جوردن، شماره‌ی ۳۲ پیراهنی است که توسط ورشکاران معروفی مانند الگوی مشهور تالار مشاهیر جیم براون، مهاجم نوک سابق تمام دوران لیگ ملی فوتبال؛ و اروین “مجیک” جانسون، قهرمان پنج دوره‌ی NBA پوشیده شده است. این عدد همچنین شماره‌ی لباس پرتاب کننده‌ی تیم آنجلز دوجر، سندی کوفاکس و برنده‌ی جایزه‌ی هیسمن، اوجی سیمپسون است.

۴. ۵۵۵

اعداد معروف و دلیل اهمیت آن ها - 4

قبل از پیدایش گوشی‌های هوشمند، مردان هیچ چاره‌ای نداشتند جز این که تلفن ثابت دختران را از آنها بخواهند. اگر شماره‌ی آن دختر با ۵۵۵ شروع می‌شد، آنها مطمئنا ناامید می‌شدند چون هیچ شماره‌ای وجود نداشت که با ۵۵۵ شروع شود. این موضوع در طول چند دهه‌ی گذشته چنان محبوب شد که در هزاران فیلم و رمان نیز از آن استفاده شده است.

معروف ترین اعداد جهان ۳:  ۱۰

اعداد معروف و دلیل اهمیت آن ها - 3

اگر زمان زیادی را در اینترنت صرف کرده باشید، مطمئنا متوجه تعداد کثیر ۱۰ پست برتر خواهید شد. به نظر می‌رسد فهرستی از ۱۰ مورد برتر برای هر چیزی از کاهش وزن گرفته تا مسائل مربوط به تاریخ وجود دارد. به علاوه، تعداد معقولی از سیستم‌های شمارش بر مبنای ۱۰ هستند در نتیجه نادیده گرفتن اهمیتی که این عدد در زندگی روزانه‌ی ما دارد کار دشواری است.

۲. ۳۶۵

اعداد معروف و دلیل اهمیت آن ها - 2

علاوه بر آن که تعداد روزهای سال است که انتظار می‌کشید تا تولدتان از راه برسد، ۳۶۵ در مذاهب متعددی از اهمیت برخوردار است، مثلا در یهودیت این عدد، تعداد فرامین منفی است. به خاطر وضعیتش به عنوان عدد عموما پذیرفته شده‌ی روزهای یک سال، نقش مهمی در سیستم‌های کامپیوتری، کسب و کار، و محصولات مالی ایفا می‌کند.

معروف ترین اعداد جهان ۱:  ۵۳۰۹-۸۶۷

۲۵ عجیب ترین و معروف ترین اعداد جهان و دلیل اهمیت آن ها

دهه‌ی ۱۹۸۰ شاهد تعداد زیادی از چهره‌های یک شبه موفق شده بود و ترانه‌ی تامی توتون به نام “جنی ۸۶۷۵۳۰۹” شرکت‌های تلفن و مشتریان‌شان را برای چندین سال کلافه کرده بود. بر اساس این ترانه، اگر این شماره را بگیرید دختری لاقید (در امور جنسی) به نام جنی تماس شما را پاسخ خواهد داد. علاوه بر افزایش تعداد شکایات از تماس‌های زننده به مدت چند سال توسط مشتریانی که این شماره به آنها داده شده بود، این شماره همچنین به “گران‌ترین” شماره‌ی تلفن تا آن روز تبدیل شد؛ وقتی که یک دی‌جی اهل نیوجرسی که این خط را در ۲۰۰۴ خریداری کرده بود آن را در eBay در ازای ۲.۰۲۵ دلار فروخت.

اسپنسر پوتر، به جای آن که کسب و کار موسیقی خود را پیش ببرد، از سوی طرفداران این ترانه روزانه بیش از ۳۰ تماس دریافت می‌کرد. تبلیغات او به این شکل بود: “شرکت دی‌جی خود را با مشهورترین شماره‌ی تاریخ، ۵۳۰۹-۸۶۷، می‌فروشم.”


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – کامروا ابراهیمی

منبع: list25

۲۵ عجیب ترین و معروف ترین اعداد جهان و دلیل اهمیت آن ها


 

برچسب ها

بازده

  1. طاها گفت:

    عالی بود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی