اصطلاحات کسب و کار: شاخص کلیدی عملکرد (KPI) چیست؟

شاخص کلیدی عملکرد Key Performance Indicator ، یا به اختصار KPI، یک معیار است برای اینکه بدانید کسب و کارتان تا چه اندازه به اهداف اجرایی‌اش دست یافته است. سود، رشد فروش، و حفظ کارکنان KPIهای متداول هستند، اما در حقیقت تا هدف‌گذاری نکرده باشید نمی‌توانید KPIهای درست را برای شرکت‌تان تعیین کنید. KPIهای شما معمولا از هدف‌های کسب و کار سالانه‌ای که تعیین می کنید منتج می‌شوند. آن‌ها به نوعی شبیه GPS هستند، که شما را در مسیر درست به سوی مقصد مطلوب‌تان حفظ می‌کنند.

KPIها نیز در سطوح مختلف استفاده می‌شوند. کسب و کارتان می بایست KPIهای سطح بالا را مقرر کند که تمام کارکنان برای رسیدن به آن کار کنند، و سپس هر واحد و بخش کسب و کار می‌بایست اقدامات اجرایی خودشان را داشته باشند که به KPIهای فراگیر بر می‌گردد.

اما زیاده‌روی نکنید- سعی کنید و تعداد KPIها را در هر سطح به نهایتا شش عدد محدود کنید. بیشتر از آن و تلاش‌تان، و تمرکز کارکنان‌تان، ممکن است آنقدر بیش از حد نازک شوند که تفاوت قائل شدن بین آن‌ها ممکن نباشد. پس کسب و کار ممکن است چهار یا پنج KPI داشته باشد تا راهنمای رشد سالانه‌ی شرکت باشد، و سپس هر واحد کسب و کار سه یا چهار KPI خودش را خواخد داشت که با KPIهای شرکت جفت و جور است، و بخش‌هایی که هر واحد کسب و کار را تشکیل می‌دهند ممکن است KPIهای مختص به نقش خود در شرکت را داشته باشند. به عنوان مثال، بخش بازاریابی ممکن است روی درصد بازده یا تعدادِ پست‌های رسانه‌های اجتماعی در هر هفته تمرکز کند، در حالی که ترابری ممکن است سرعت بسته‌بندی و درصد دیلیوری‌های به موقع را اندازه‌گیری کند.

شاخص کلیدی عملکرد (KPI) کارآمد

KPIها برای آن که اندازه‌گیری‌های فایده‌مندِ عملکردِ یک شرکت باشند، نیازمند چهار مشخصه هستند:

  • بر حد سودآوری تاثیر بگذارد- نهایتا، هر KPI می‌بایست تاثیری مثبت بر حد سودآوری داشته باشد، چه این کار شامل پیگیری مخارج شود یا نرخ‌های بازِ برخط.
  • قابل اندازه‌گیری باشد- بهترین KPIها ساده و راحت قابل محاسبه هستند. با وجود این، اگر شما داده‌های خاصی را دنبال نکنید- یا صرفن جمع‌آوری آن ممکن نباشد- وقت خود را در تلاش برای رسیدن به یک شاخص هدر ندهید.
  • زمان‌مند باشد- برای مفید بودن، نیاز دارید که به نتایج KPI در وقت واقعی دسترسی داشته باشید. دانستن این که نرخ رضایتمندی مشتریان در سال گذشته 9.8 بوده است، کمکی نمی‌کند اگر داده‌ها را نه ماه بعد به دست آورید.
  • عمل‌پذیر باشد- از همه مهمتر، KPIها لازم است برای پیشرفت کردن به شما کمک کنند تا دست به اقدام بزنید. آن‌ها لازم است به شما کمک کنند آن‌چه را که لازم است انجام شود تا تفاوتی ایجاد گردد بفهمید.

شاخص کلیدی عملکرد (KPI) متداول

هر KPI شرکت بر اساس اولویت‌های سازمان متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال والمارت، ممکن است روی KPIهای مالی تمرکز کند، چون هدف‌شان پس‌انداز در پول مشتریان‌شان است. زاپوس ممکن است بیشتر به پیگیری سایز سفارش کفش به صورت برخط علاقمند باشد. و LL Bean ممکن است تعداد خریدها به ازای مشتریان را اندازه بگیرد. تمام این‌ها به آن‌چه بستگی دارند که برای کسب و کارتان مهم است و آن‌چه گمان می‌کنید بزرگ‌ترین اثر را بر سوددهی کلی‌تان و رشد فروش‌تان داشته باشد. ممکن است تصمیم بگیرید که هر هفته تردد به ازای متراژ، درصد بازده را رصد کنید و سوددهی مهم ترین بخش از داده‌هایی خواهد بود که قرار است مورد مطالعه قرار دهید.

 اگر به مطالعه سایر واژگان و اصطلاحات کسب و کار، حسابداری، کارآفرینی و … علاقمندید اینجا کلیک کنید