سرگرم کردن کودکان: 41 روش عالی بازی و سرگرم کردن بچه ها در خانه

سرگرم کردن کودکان می‌تواند کار بسیار دشواری باشد و این کار حتی در تعطیلات دشوارتر است. در این نوشتار ۴۱ راه عالی را برای سرگرم کردن کودکان گردآوری کرده‌ایم. در صورتی که هرچه تلاش می‌کنید تا آن‌ها را از تلویزیون و بازی‌های رایانه‌ای دور کنید اما موفق نمی‌شوید، این نوشتار را بخوانید!

سرگرم کردن کودکان

۱. خمیر بازی را دست کم نگیرید

خمیر بازی هم کودک را سرگرم می‌کند و هم خلاقیت او را افزایش می‌دهد. شما حتی می‌توانید خودتان خمیر بازی در خانه آماده کنید و آن را به میل کودک‌تان رنگ‌آمیزی کنید.

سن: بچه‌ها در همه‌ی سنین عاشق خمیر بازی هستند، اما شاید بهتر باشد آن را زمانی دست کودک‌تان بدهید که مطمئن شوید، می‌داند نباید آن را بخورد.

۲. آن‌ها را به آشپزخانه ببرید

تعداد زیادی رسپی ساده برای طبخ غذا وجود دارند که می‌توانید همراه با فرزندان‌تان آن ها را امتحان کنید. اگر نگران این هستید که ممکن است به گاز یا غذاهای داخل فر دست بزنند، چرا دسرهای شکلاتی را که باید در یخچال خنک شوند را امتحان نمی‌کنید. اگر فرزندتان واقعا این کار را دوست داشته باشد، پس چرا گاهی وقت‌تان را با او در آشپزخانه و برای درست کردن ساندویچ‌ها و میان‌وعده‌های سرد صرف نمی‌کنید. شاید آن‌ها از نتیجه‌ی کار خوش‌شان نیاید و آن را نخورند، اما شما در واقع هم طعم و مزه را به آن‌ها آموزش می‌دهید و هم حسابی سرگرم‌شان می‌کنید.

سن: به محض این که آن‌قدری قد بکشند که بتوانند روی کانتر یا میز آشپزخانه کار کنند.

۳. به آن‌ها گلدوزی یاد دهید

گل‌دوزی هنر بسیار زیبا و خلاقانه‌ای است و یک راه عالی برای جذب بچه‌ها به هنر و صنایع دستی محسوب می‌شود. شما می‌توانید کیت‌های مخصوص بچه‌ها را خریداری کنید، بنابراین هم با سوزن به خودشان آسیب نخواهند زد و هم الگوی ساده‌ای برای دنبال کردن و خلق اثر هنری‌شان خواهند داشت.

سن: + ۷

۴. کاردستی‌های کاغذی بسازید

از تمام کاغذهایی که برای بازیافت کنار گذاشته‌اید استفاده کنید و موشک و کشتی‌ها کاغذی بسازید. سپس می‌توانید موشک‌ها را از یک پنجره در طبقه بالا به بیرون پرتاب کنید و با هم پرواز آرام موشک را تماشا کنید. حتی می‌توانید شکل‌های مختلفی از موشک را با انواع کاغذ بسازید و ببینید کدام یک پرواز زیباتر و بلندتری دارد.

سن: + ۵

۵. یک داستان بنویسید

از تصورات خود استفاده کنید و با هم یک داستان بنویسید. لازم نیست که داستان‌تان نوآورانه و خلاقانه باشد، بچه‌ها می‌توانند داستان مورد علاقه‌شان را بنویسند و فقط در صورتی که دوست داشتند آخر داستان را به میل خودشان تغییر بدهند. یک ایده‌ی عالی دیگر این است که داستان‌های زنجیره‌ای را با دوستان‌شان بنویسند. هر شخص یک پاراگراف را می‌نویسد و سپس فقط خط آخر را به نویسنده‌ی بعدی نشان می‌دهد. هنگامی که شخص نهایی پاراگراف خود را نوشت، کل داستان را با صدای بلند بخوانید – معمولا نتیجه خیلی خنده‌دار خواهد بود!

سن: + ۶

۶. یک میهمانی رقص برای بچه‌ها برگزار کنید

چند نفر از دوستان فرزندتان را به خانه دعوت کنید. نوشیدن‌ها و دسرهای مورد علاقه‌شان را آماده کنید. چند سی‌دی موسیقی تهیه کنید و بله میهمانی آماده است!

سن: + ۸

۷. گاهی آن‌ها را بیرون ببرید

مراکز بازی سرپوشیده کم کم محبوبیت بیش‌تری پیدا می‌کنند. آن‌ها بسیار سرگرم‌کننده و امن هستند و اجازه می‌دهند تا فرزندتان هر چه‌قدر که دوست دارد بازی کند بدون این‌که ترس از آسیب وجود داشته باشد. فعالیت‌ها سرسره‌های بزرگ، تشک‌های پرشی یا استخر توپ را شامل می‌شوند.

سن: ۴ تا ۱۲ سال

۸. رنگ کردن لباس‌ها

شاید با شنیدن این عنوان بلافاصله به فکر کثیف‌کاری که به راه می‌اندازد، بیفتید اما می‌توانید با این سرگرمی به لباس‌های کهنه و قدیمی فرزندتان شکل جذاب و جدیدی بدهید و حسابی لذت ببرید. برای این کار باید تیشرت (یا لباس‌های دیگر) را بردارید و آن را در رنگ مخصوص پارچه خیس کنید. این کار هم بسیار سرگرم‌کننده است و هم نوعی کاردستی بدون خطر برای بچه‌ها محسوب می‌شود!

سن: + ۹

۹. از فرزندتان یک شکارچی مواد دورریختنی بسازید

یک فهرست از اقلام عجیب و غریب برای بچه‌های‌تان آماده کنید و از آن‌ها بخواهید که این اقلام را پیدا کنند. آن‌ها می‌توانند در اطراف خانه یا باغچه به دنبال شکارشان بگردند.

موارد پیشنهادی عبارتند از: تمبر باطل شده، نی، یک نوار لاستیکی، یک سکه که خیلی سال پیش ضرب شده باشد (قبل از این‌که بچه‌ها متولد شوند یا مثلا در همان سالی که فرزندتان متولد شده‌است)، یک خلال دندان. اگر شما در روستا زندگی می‌کنید یا به پارک می‌روید، می‌توانید اقلامی مانند میوه‌ی کاج، کرم، یک سنگ سفید، یک چیز قرمز یا پَر را در فهرست‌تان قرار بدهید.

سن: + ۸

۱۰. یک ساعت آفتابی بسازید

به بچه‌ها چگونگی استفاده از زمان را قبل از اختراع ساعت یاد بدهید. تمام چیزی که برای این کار نیاز دارید یک قطب‌نما برای پیدا کردن شمال است و بعد یک چوب که در زمین قرار می‌دهید. در کنار فرزندتان تماشا کنید که چه‌طور با حرکت خورشید، سایه‌ی چوب تغییر می‌کند.

۱۱. همراه با آن‌ها باغبانی کنید

تماشای رشد گیاهان کاری بسیار سرگرم‌کننده است و حتی زمانی که آن‌ها خودشان بتوانند کار خود را ببینند و شاهد بزرگ شدن گل و گیاهی که کاشته‌اند، باشند بسیار سرگرم‌کننده‌تر خواهد بود. بسیاری از گیاهان وجود دارد که حتی یک کودک کم سن و سال هم می‌تواند بدون مشکل آن‌ها را پرورش بدهد، از درختچه‌های کوچک تا گیاهان و سبزیجات. اگر باغچه ندارید، یک جعبه در کنار پنجره یا گلدان کوچک هم جواب می‌دهد و به این ترتیب حتی مهم هم نیست که چه زمانی از سال آن‌ها را بکارید. سعی کنید از گیاهانی مانند ریحان، جعفری یا نعنا استفاده کنید – به این ترتیب آن‌ها می‌توانند پس از بزرگ شدن گیاه‌شان آن را بخورند.

سن: + ۵

۱۲. برخی از ورزش‌ها را با هم بازی کنید

بسیاری از مراکز تفریحی محلی فرصت‌های فراوانی برای یادگیری ورزش‌های جدید، از هنرهای رزمی گرفته تا بدمینتون و فوتبال، و از شنا تا تنیس ارائه می‌دهند. علاوه بر این، آن‌ها معمولا تجهیزاتی را فراهم می‌کنند، بنابراین شما مجبور نیستید برای انجام دادن این بازی‌ها و ورزش‌ها هزینه‌ای صرف خریداری ابزارآلات کنید! دوچرخه‌سواری فعالیت فوق‌العاده‌ی دیگری برای جوانان است. البته، در مورد این یکی شاید لازم باشد یک دوچرخه‌ی جدید خریداری کنید. و البته چه دوچرخه‌های جذاب و زیبایی هم در بازار پیدا می‌شود!

سن: + ۷

۱۳. کمی آب جمع کنید

اگر شما فرزندتان را به باغبانی علاقمند کرده‌اید، می‌توانید برخی از لوازم جانبی باغبانی، مانند یک منبع جمع‌کننده‌ی باران را خریداری کنید. یک کوزه‌ی بزرگ بخرید و روی آن را تا بالا یک سانت یک سانت علامت‌گذاری کنید. سپس آن را بدون در بیرون بگذارید تا هر زمانی که باران می‌آید، درون‌اش آب جمع شود. فرزندتان حتی می‌تواند ببیند که چه‌قدر آب باران درون کوزه جمع شده‌است، و بعد از آن آب برای آبیاری گل و گیاه‌اش استفاده کند.

سن: + ۶

۱۴. کرم خاکی پرورش بدهید

اگر احساس می‌کنید واقعا دست‌تان روی گل و گیاه خوب است، می‌توانید به آن ها یاد بدهید که برای خودشان کرم خاکی جمع کنند. فقط یادتان باشد که بعد از باران بهترین زمان برای شکار کردن کرم خاکی است. هنگامی که پنج کرم یا بیش‌تر جمع کردید، آن‌ها را در یک جعبه‌ی بزرگ حاوی مقداری خاک قرار دهید. در قسمت روی خاک سوراخ‌هایی ایجاد کنید تا بتوانند تنفس کنند. سپس قادر خواهید بود کرم‌ها را با پوست میوه یا سبزیجات تغذیه کنید. کرم‌ها کمپوستی عالی می‌سازند که می‌توانید از آن در باغ خود استفاده کنید.

سن: + ۷

۱۵. با گل بازی کنید

کدام بچه است که دوست نداشته باشد دست‌های‌اش کثیف شود؟ مقداری خاک رس، یک چاقوی پلاستیکی و قالب آماده کنید و شکل‌های مورد نظرتان را بسازید. در صورتی که تمایل دارید می‌توانید خاک رسی تهیه کنید که بعد از گل کردن و درست کردن شکل خودش سفت شود.

سن: + ۸

۱۶. به کتابخانه‌ی محلی‌تان سر بزنید

برای بسیاری از بچه‌ها کتابخانه مکان بسیار خوب و سرگرم‌کننده‌ای است. خیلی ساده می‌توانید عضو کتابخانه‌ی محله‌تان شوید و هر از گاهی کتاب مورد علاقه‌ی فرزندتان را قرض بگیرید.

سن: + ۷

۱۷. بازی‌های رومیزی یا صفحه‌ای را امتحان کنید

حس رقابتی فرزندتان را تشویق کنید و در کنار هم یک بازی صفحه‌ای مانند منچ یا شطرنج را انجام بدهید. قطعا شگفت‌زده خواهید شد از این‌که چه‌طور در انجام این بازی‌ّها به تبحر می‌رسند و مهارت پیدا می‌کنند. با این حال، هنگامی که شما یا فرزندتان بازی را می‌بازید، حواس‌تان باشد که با هم بحث و جدل نکنید!

سن: + ۷

۱۸. با هم قدم بزنید

خواه در یک شهر زندگی کنید و خواه ساکن روستا باشید، مکان‌هایی وجود خواهند داشت که قبلا از آن‌ها بازدید نکرده‌اید. به مکان‌هایی که منظره‌ی جذابی دارند یا جاهای تاریخی شهر یا روستای‌تان فکر کنید، گورستان محلی اغلب برای بچه‌ها عالی است. اگر مطمئن نیستید کجا بروید، کتابخانه‌ی محلی یا اینترنت می‌تواند کمک‌تان کند که ایده‌هایی پیدا کنید.

سن: + ۶

۱۹. به مزرعه بروید

با بردن فرزندتان به مزرعه آن‌ها را با حیوانات آشنا کنید. حتی اگر در یک شهر زندگی می‌کنید، بسیاری از مزارع شهری وجود دارند، و بازدید از آن‌ها کار ساده و بدون دردسری است. این کار همچنین یک فرصت عالی برای نزدیک شدن به حیات وحش است، به ویژه اگر فرزندتان تا به حال از میان همه‌ی حیوانات فقط گربه و سگ را دیده‌است.

سن: ۴+

۲۰. به سینما بروید

شاید برای‌تان راحت‌ باشد که سی‌دی و دی‌وی‌دی‌ بخرید و آن را در خانه تماشا کنید، اما هیجانی که با رفتن به سینما تجربه خواهید کرد در خانه امکان‌پذیر نیست. اگر هم در زمینه‌ی بودجه‌ی زندگی‌تان مشکل دارید، روزهای خاصی از هفته برخی از سینماها بلیط را نصف قیمت حساب می‌کنند.

سن: + ۷

۲۱. آن‌ها را به ساحل ببرید

در صورتی که در یک شهر ساحلی زندگی می‌کنید، یکی از بهترین سرگرمی‌ها برای‌ شما و فرزندتان می‌تواند قدم زدن در کنار دریا و روی شن‌های ساحل باشد. می‌توانید در کنار فرزندتان به دنبال گنج مدفون در شن‌ها باشید و شاید خرچنگ و صدف‌های زیبا پیدا کنید.

سن: + ۵

۲۲. از خانه‌ها و ساختمان‌های قدیمی شهرتان بازدید کنید

در هر شهر یا روستایی که زندگی کنید قطعا ساختمان‌ها و بناهای قدیمی و تاریخی و حتی تا قسمتی ویران‌شده وجود دارند که بازدید از آن‌ها جذابیت زیادی برای کودکان دارد. بنابراین گاهی اوقات دست فرزندتان را بگیرید و با هم به یکی از این مکان‌های تاریخی سر بزنید.

سن: + ۶

۲۳. به موزه‌ها سر بزنید

البته می‌دانیم که رفتن به موزه برای بسیاری از آدم‌ها کسل‌کننده است، اما قیمت بلیط بسیاری از موزه‌ها چندان بالا نیست و بعضی از آن‌ها می‌توانند برای بچه‌ها بسیار جالب باشند.

رپورتاژ

سن: + ۷

۲۴. آن‌ها را نزد پدربزرگ و مادربزرگت‌شان ببرید

اکثر بچه‌ها دوست دارند پیش پدربزرگ و مادربزرگ‌شان بروند. اما این بار به آن‌ها پیشنهاد بدهید که از پدربزرگ و مادربزرگ‌شان بپرسند  که در زمان بچگی آن‌ها، دنیا چه شکلی بود. آن‌ها برای گذراندن زمان چه کارهایی می‌کردند؟ اسباب بازی‌های مورد علاقه‌ی آن‌ها چه بود؟ آیا تلویزیون تماشا می‌کردند؟ فرزندان‌تان از شنیدن پاسخ‌ها شگفت‌زده خواهند شد.

سن: + ۹

۲۵. به دنبال گنج بروید!

خوب، این یکی مستلزم کمی کار از طرف شما است، مثلا می‌توانید چند معما بنویسید و خوراکی‌هایی را در گوشه‌ و کنار خانه و حیاط پنهان کنید. بچه‌ها باید معماها را حل کنند و به جایزه‌شان دست پیدا کنند!

سن: + ۵

۲۶. بولینگ بازی کنید

اگر به این بازی علاقه دارید و مرکز بولینگ در شهر یا محله‌تان وجود دارد، گاهی می‌توانید همراه فرزندتان سری به این مراکز بزنید و روز خاطره‌انگیزی را سپری کنید.

سن: + ۶

۲۷. از آن‌ها بخواهید که یک نقشه آماده کنند

برای این کار می‌توانید مربع‌هایی را روی یک ورق بزرگ کاغذ بکشید و می‌بینید که به چه آسانی می‌توانند محله و خانه‌ی همسایه‌ها را در آن‌ها ترسیم کنند. به آن‌ها بگویید که تصور کنند یک پرنده در آسمان هستند و از آن بالا پایین را نگاه می‌کنند. البته آن‌قدرها هم که به نظر می‌رسد کار آسانی نیست!

سن: + ۹

۲۸. با هم مسابقه‌ی کارائوکه بدهید

سی‌دی‌های کارائوکه قیمت زیاد بالایی ندارند. اطمینان حاصل کنید که حتما همراه با برخی از آهنگ‌ها آواز هم بخوانید. زمانی که قرار است فرزندتان را سرگرم کنید، خجالت را به طور کلی کنار بگذارید!

سن: + ۸

۲۹. انجام بازی‌های خلاقانه را به او یاد بدهید

خلاقیت کودک‌تان را افزایش بدهید، مثلا می‌توانید یک سری لباس شخصیت‌های مختلف را در اختیار او قرار بدهید و از او بخواهید یک داستان خلق کند. شاید گاهی لازم باشد به آن‌ها ایده بدهید (شاهزاده در قلعه به دام افتاده؛ یا مردی در یک جزیره‌ی ناشناخته تنها زندگی می‌کند). فراموش نکنید که در حین این‌که کودک‌تان داستان را اجرا می‌کند، شما هم باید به تماشای او بنشینید.

سن: + ۶

۳۰. بافتنی به آن‌ها یاد بدهید

خوب، این یکی معمولا برای دخترها است، اگر چه بعضی از پسرها هم ممکن است به این کار علاقمند باشند. می‌توانید ساده‌ترین نوع بافت را به فرزندتان آموزش بدهید و او را تشویق کنید تا اولین شال گردن خودش را ببافد. کم کم می‌توانید انواع دیگر بافت را هم به او یاد بدهید. در صورتی که خودتان هم بافتنی بلد نیستید، می‌توانید از تاب یا اینترنت استفاده کنید و هر دو در کنار هم این هنر را یاد بگیرید.

سن: + ۷

۳۱. فرزندتان را کنار برکه ببرید

در صورتی که در روستا زندگی می‌کنید می‌توانید فرزندتان را کنار برکه ببرید و در کنار هم کمی طبیعت را کشف کنید: تمام چیزی که برای این سرگرمی نیاز دارید دو ظرف پلاستیکی و یک برکه است. خیلی ساده، ظرف پلاستیکی را در عمق برکه فرو ببرید و بعد آن را بالا بیاورید. حالا می‌توانید با استفاده از یک قاشق پلاستیکی موجودات زنده‌ی داخل آب را به یک ظرف پر از آب تمیز انتقال بدهید. از دیدن آن‌چه داخل ظرف می‌بینید، شگفت‌زده خواهید شد!

سن: + ۶

۳۲. مسابقه با تکه‌های چوب روی رودخانه

در صورتی که در نزدیکی خانه‌تان رودخانه است و روی آن پل قرار دارد می‌توانید از این بازی در کنار فرزندان‌تان لذت زیادی ببرید. برای این کار فقط به چند تکه چوب و پل نیاز دارید. خیلی ساده روی پل بایستید و چوب‌ها را در دست‌تان بگیرید. بعد به طور همزمان از بالا چوب را روی رودخانه بیندازید، بعد سریع به طرف دیگر پل بدوید و ببینید که چوب کدام یک از شما سریع‌تر از باقی چوب‌ها عبور می‌کند!

۳۳. اریگامی یاد بگیرید

این هنر باستانی ژاپنی آسان است و در عین حال یک سرگرمی ارزان‌قیمت محسوب می‌شود. زمانی که الگو در دست‌تان داشته باشید، می‌توانید یک ورق کاغذ را به هر چیزی تبدیل کنید.

سن: + ۸

۳۴. از مواد دور ریختنی برای تهیه‌ی کاردستی استفاده کنید

چیزهایی مانند جعبه‌ی تخم‌مرغ، کارتن غلات صبحانه و بطری‌های پلاستیکی شیر را جمع‌آوری کنید و اجازه دهید بر اساس تخیل و خلاقیت خودشان با آن‌ها کاردستی درست کنند. اگر برخی از دوستان فرزندتان را نیز دعوت کنید و از آن‌ها بخواهید وسایل دور ریختنی خودشان را به همراه بیاورند، بازی سرگرم‌کننده‌تر هم می‌شود. فقط باید نوار، قیچی، چسب و رنگ برای‌شان آماده کنید و به دقت حواس‌تان به آن‌ها باشد.

سن: + ۶

 

۳۵. با هم به تماشای ستاره‌ها بنشینید

نگاه کردن به ستاره‌های آسمان می‌تواند یک تجربه‌ی شگفت‌انگیز باشد و در صورتی که بتوانید کمی در مورد صور فلکی برای فرزندتان توضیح بدهید، لذت بیش‌تری از این سرگرمی خواهد برد.

می‌توانید از قبل برخی تحقیقات انجام بدهید، در غیر این صورت خیلی ساده می‌توانید در کنار هم به تماشای ستاره‌ها بنشینید و حتی تصور کنید که مجموعه‌ای از ستاره‌ها در کنار هم چه شکلی را تشکیل می‌دهند!

سن: + ۸

۳۶. آن‌ها را برای اسکی روی یخ ببرید

در صورتی که چنین مرکزی در نزدیکی خانه‌تان وجود دارد می‌توانید همراه فرزنتان آن را امتحان کنید و احتمالا بارها هم خودتان و هم فرزندتان زمین خواهید خورد و لذت خواهید برد!

سن: + ۶

۳۷. نمایشگاه‌های نقاشی را فراموش نکنید!

برخی از گالری‌های هنری هم درست مانند برخی از موزه‌ها می‌توانند برای بچه‌ها سرگرم‌کننده باشند. بسیاری از آن‌ها دارای کارگاه‌هایی هستند که بچه‌ها می‌توانند در آن شرکت کنند و حتی آزمونک‌هایی وجود دارند که می‌توانند در حین حضور در کارگاه‌ها انجام بدهند. به طور کلی بازدید از گالری‌ها هزینه‌ی چندانی در بر ندارد و در صورتی که فرزندتان به نقاشی و آثار هنری علاقمند است، می‌توانید این سرگرمی را نیز مد نظر داشته باشید!

سن: + ۷

۳۸. یک اتاقک در باغ یا باغچه بسازید

برای انجام این کار تمام چیزی که نیاز دارید یک پتو یا ملحفه است و چند کوسن!  بعد بگذارید وانمود کنند که در یک جنگل بارانی استوایی یا جایی مشابه آن هستند. یک جعبه‌ی بزرگ نیز یک ایده‌ی عالی برای درست کردن چیزی شبیه به غار است – این کار احتمالا آن‌ها را به مدت چند ساعت سرگرم می‌کند.

سن: + ۵

۳۹. یک باغچه‌ی مینیاتوری بسازید

ظرف‌های فویلی که غذاهای آماده در آن‌ها عرضه می‌شوند، دور نریزید. آن‌ها ظروفی عالی برای درست کردن باغچه‌های مینیاتوری و کوچک هستند. خیلی ساده با استفاده از کمی چسب سنگ‌های زیبا و کوچک و شاخه‌ها را داخل آن بچسبانید. می‌توانید آدمک‌ یا حیوانات پلاستیکی کوچک هم درون آن‌ها قرار بدهید تا تصویر زنده‌تری ایجاد شود. شما همچنین می‌توانید از شن و ماسه استفاده کنید تا شبیه ساحل شود.

سن: + ۷

۴۰. یک شجره‌نامه درست کنید

فرزندان‌تان چه‌قدر در مورد خانواده‌شان می‌دانند؟ آیا آن‌ها درباره‌ی پدر و مادر والدین شما چیزی می‌دانند؟ درست کردن شجرنامه نه تنها آن‌ها را سرگرم می‌کند، بلکه در مورد تاریخچه‌ی خانواده‌ی شما هم به آن‌ها اطلاعاتی می‌دهد. شما می‌توانید برخی از داستان‌های واقعا جالب را که هرگز نمی‌دانستید، در مورد خانواده‌تان کشف کنید.

سن: + ۹

۴۱. یک ایستگاه پیش‌بینی وضع هوا بسازید

به بچه‌ها کمک کنید که یک ایستگاه پیش‌بینی وضع هوا را در باغچه بسازند. یک باران سنج میزان بارش را اندازه‌گیری خواهد کرد (مناسب برای آب و هوای شمال کشورمان!)، یک باد سنج به شما اجازه می‌دهد که جهت وزش باد را تشخیص بدهید و بارومتر به بچه‌ها کمک خواهد کرد که در مورد فشار هوا یاد بگیرند.

آن‌ها می‌توانند یک دفترچه برای قید وضعیت آب و هوا در هر روز داشته باشند و تمام یافته‌های خود را در آن بنویسند.

چگونه می‌توان باران سنج ساخت

– برای این‌ کار فقط به یک بطری پلاستیکی دو لیتری خالی نیاز دارید که دو سوم از آن را برش زده و جدا کرده‌اید. سپس قسمت بالای بطری را برعکس کنید و آن را در قسمت پایین قرار بدهید و با استفاده از نوار چسب آن‌ها را در جای خودشان فیکس کنید.

– با استفاده از یک خط کش روی یک نوار باریک را بر اساس سانتی‌متر مدرج کنید و آن را روی بطری بچسبانید.

– یک فضای کاملا باز را در باغ یا باغچه پیدا کنید و حفره‌ای ایجاد کنید و بعد بطری را درون آن قرار بدهید. باید حدود ۵ سانت از آن بیرون زمین باشد.

– سپس هر روز در یک زمان مشخص باران سنج را بررسی کنید، مقدار باران جمع‌آوری‌شده را اندازه‌گیری کنید و بطری را خالی کنید.

چگونه می‌توان یک باد سنج ساخت

– روی یک تکه مقوا یک فلش ۲۵ سانتیمتری بکشید و بعد آن را برش دهید، سپس آن را روی یک تکه مقوای دیگر قرار بدهید، الگوی‌اش را بکشید و آن را هم برش بزنید.

– یک خودکار را بین دو فلش قرار دهید و با چسب آن دو را به هم بچسبانید. چهار چوب کبریت و یک چوب پنبه بردارید و چوب کبریت‌ها را در چهار طرف چوب پنبه فرو کنید.

– چهار کارت با علائم N، S، E، W آماده کنید و آن‌ها را در چهار طرف یک بطری بچسبانید.

– سپس بطری را با ماسه پر کنید و یک میل بافنتنی را داخل چوب پنبه فرو کنید و آن را داخل ماسه قرار بدهید. فلش را در بالای میل بافتنی قرار دهید و باد سنج را در یک قسمت باز از باغ یا باغچه بگذارید و با استفاده از قطب‌نما جهت شمال را مشخص کنید. این فلش به شما مسیر حرکت باد را نشان می‌دهد.

چگونه فشار سنج یا بارومتر بسازیم

– چند سانتی‌متر آب را در یک فنجان پلاستیکی بریزید و چند قطره رنگ غذا به آن اضافه کنید.

– یک بطری پلاستیکی خالی را داخل فنجان به صورت سر و ته قرار بدهید. این بطری نباید به صورت بیش از حد تنگ داخل فنجان قرار بگیرد، بلکه باید به راحتی جابجا شود. بالای بطری باید زیر خط آب باشد، اما نباید ته فنجان را لمس کند.

– از یک نشانگر برای مشخص کردن سطح آب در کناره‌ی فنجان استفاده کنید. بارومتر را در فضای بیرون  و کنار باقی وسایل ایستگاه پیش‌بینی آب و هوا در یک روز بارانی قرار بدهید و بعد از چند روز آن را بررسی کنید.

– اگر هوا صاف باشد سطح آب در فنجان باید کاهش یابد و سطح آب داخل بطری افزایش یابد – این فشار هوا است که باعث تغییر در سطح آب می‌شود. هنگامی که هوا صاف است، فشار هوا بالا است و زمانی که باران می‌آید، فشار هوا نیز کم می‌شود.

نوشته‌های مرتبط