چرا در سال 2022 آموزش ویدیویی همچنان بهترین شیوه یادگیری است؟ معرفی درسواره پلتفرم آموزش های ویدیویی و دیجیتالی

محبوبیت روند یادگیری مبتنی بر ویدئو در حال افزایش است. فرمت کوتاه و سریع آموزش‌های ویدیویی و دیجیتالی بر بستر وب، آن را برای مهارت‌آموزان بسیار جذاب می‌کند. ویدیو‌ها توجه مهارت‌آموزان و دانشجویان را به گونه‌ای جلب می‌کنند که هیچ رسانه دیگری نمی‌تواند. مدارس از این شیوه برای آموزش دانش‌آموزان، ارائه بازخورد و تعیین تکالیف در قالبی واضح و دقیق استفاده می‌کنند. آموزش ویدیویی بخشی از نیازهای دانشگاه ها را پوشش می دهد. به همین ترتیب، استفاده از ویدیو یک راه عالی برای به اشتراک گذاشتن بازخورد و بررسی عملکرد با والدین است.

یادگیری مبتنی بر ویدیو یک روند یادگیری الکترونیکی است که به طور گسترده پذیرفته شده است و در حال رشد است. چیزی که آن را در حال حاضر مد روز می‌کند و به زودی به یکی از اصلی‌ترین شیوه‌های یادگیری تبدیل می‌شود این است که ماهیت این شیوه کوتاه‌تر و جذاب‌تر است و نحوه یادگیری را بهبود می‌دهد. در ادامه به برخی واقعیت‌ها اثبات شده آموزش ویدیویی می‌پردازیم:

 • بر اساس مقاله‌ای که در Psychology Today (با عنوان ویدئو در مقابل متن: دیدگاه مغز) منتشر شده است، مغز انسان می‌تواند فیلم‌ها را ۶۰۰۰۰ برابر سریعتر از پردازش متن پردازش کند.
 • یک مطالعه سیسکو بیان کرد که در سال ۲۰۱۹، ویدیو‌ها ۸۰ درصد از ترافیک وب در سراسر جهان را تشکیل می‌دهند.
 • مجله Chief Learning Officer اشاره می‌کند که تا سال ۲۰۲۲، ۹۸ درصد از سازمان‌ها برنامه‌هایی برای گنجاندن یادگیری مبتنی بر ویدئو در استراتژی آموزشی خود دارند.

دلایل اصلی زیر برتری های آموزش ویدیویی و دیجیتالی آنلاین نسبت به شیوه کلاسیک کلاسی را بیان می کند:

 1. این شیوه می تواند تعامل را افزایش دهد

ما بیشتر اوقات به ویدیو‌ها به عنوان چیزی فکر می‌کنیم که به طور منفعلانه تماشا می‌شود. اما آیا آموزش تعاملی مبتنی بر ویدئو را در نظر گرفته‌اید؟ شیوه آموزش دیجیتال و آنلاین ویدیویی راه بسیار خوبی برای تقویت تعامل با مهارت‌آموزان است. سناریویی به یادگیرنده ارائه می‌شود و از آن خواسته می‌شود تصمیمی برای ادامه کار بگیرد. بر اساس این تصمیم، ویدیوی دیگری پخش می‌شود که در آن طرح در حال باز شدن است. این بدان معنی است که هر مهارت‌آموز ممکن است مجموعه‌ای کاملاً متفاوت از فیلم‌ها را ببیند. یادگیرنده مسئول تمام تصمیمات خود است. برای ادامه مسیر صحیح، فراگیر باید به کل تجربه آموزشی توجه کند.

 1. آموزش ویدیویی تشویق به اندیشیدن می کند

ویدئو‌ها یادگیری چند حسی را بهبود می‌دهند زیرا می‌توانند متن، تصاویر متحرک و صدا را شامل شوند. استفاده از حواس چندگانه برای درک یک مفهوم به یادگیرندگان اجازه می‌دهد تا ارتباطات شناختی بیشتری برقرار کنند. آن‌ها را تشویق می‌کند تا مفاهیم را بهتر درک کنند و عمیقاً فکر کنند. اگر محتوای آموزشی شما رویه‌ای باشد، ویدیو‌ها همچنین راه بسیار خوبی برای کمک به یادگیری هستند. فراگیران می‌توانند هر مرحله را به طور مکرر مشاهده کنند تا زمانی که از انجام آن به تنهایی مطمئن شوند.

 1. این شیوه آموزش امکان دسترسی از طریق چندین دستگاه را فراهم می کند

همه مهارت‌آموزان ترجیح نمی‌دهند روی دسکتاپ یا لپ تاپ یاد بگیرند. در واقع، بسیاری از افراد یادگیری در حال حرکت یا در طول مسیر را ترجیح می‌دهند. مخاطبان این شیوه می‌توانند در هر زمان که بخواهند در تلفن یا رایانه خود به ویدیو‌ها دسترسی داشته باشند.

 1. ریز آموزی را تشویق می کند

یادگیری خرد یا ریز آموزی یا Microlearning یک فرمت رایج یادگیری است. تحقیقات می‌گوید که این شیوه می‌تواند تعامل را تقریباً ۵۰٪ افزایش دهد. ویدئو‌ها محیط یادگیری خرد را تقویت می‌کنند. ویدیو‌های آموزشی می‌توانند کوتاه باشند، توجه را جلب کنند و به یادگیرندگان کمک کنند تا اطلاعات را سریعتر به خاطر بیاورند. مهارت‌آموزان و دانشجویان بسته به چیزی که می‌خواهند یاد بگیرند می‌توانند ویدیو‌های آموزشی را انتخاب کنند و از آن برای یادگیری استفاده کنند.

 1. آموزش های ویدیویی دیجیتالی هزینه ها را کاهش می دهد

ویدئو‌ها در هر زمان و هر مکان قابل دسترسی هستند. نیازی به جمع‌آوری مهارت‌آموزان در یک مکان فیزیکی برای آموزش وجود ندارد. به این ترتیب می‌توان در هزینه سفر و اسکان فراگیران و مهارت‌آموزان پول زیادی صرفه‌جویی کرد. با قرار گرفتن ویدیو‌های آموزشی در بستر آنلاین هرکس می‌تواند با پرداخت هزینه کمی به آن دسترسی داشته باشد. به تدریج سازمان‌های بیشتری برای کارمندان خود یادگیری مبتنی بر ویدیو را انتخاب می‌کنند. با در نظر گرفتن تمام مزایا، تعجب‌آور نیست که ویدئو‌ها تجربه یادگیری غنی‌تری را برای مهارت‌آموزان ایجاد کنند.

 1. استفاده از ویدئو در آموزش قابل یادآوری و جامع است

یادگیری مبتنی بر ویدئو به راحتی هر دانش‌آموزی را جذب می‌کند. ترکیبی از گفتار، متن و تصاویر باعث می‌شود سریعتر به اصل مطلب رسید. این شیوه باعث می‌شود که فضای بیشتری برای محتوای اصلی ایجاد شود و مکالمات اضافی در آموزش حذف شود. لازم نیست این ویدیو‌ها چیز پیچیده‌ای باشند. در واقع، هر چه ساده‌تر، بهتر! یک ویدیوی آموزشی در ساده‌ترین شکل آن می‌تواند ادغام صدا با متن روی صفحه باشد. این نوع محتوای ویدیویی درجه بالاتری از تجسم را ارائه می‌دهد. هنگام ادغام صدا با متن، درک و به خاطر سپردن یک پیام برای مغز ما آسان‌تر است.

 1. آموزش های ویدیویی دسترس پذیری بیشتر و بهتری دارند

مطالعات نشان می‌دهد که بیش از ۵۰ درصد از مهارت‌آموزان از آموزش‌های ویدیویی دیجیتال برای یادگیری کار‌هایی که هرگز قبلاً آن را انجام نداده‌اند استفاده می‌کنند. اگر می‌خواهید یک مهارت جدید بیاموزید، منابع به راحتی در دسترس هستند و به احتمال زیاد می‌توانید هزاران منبع و آموزش را در عرض چند دقیقه پیدا کنید. زیبایی آموزش مبتنی بر ویدئو در دسترس بودن آن است – شما می‌توانید آن را در اتاق خود و با سرعت خود انجام دهید. ویدئو‌ها همچنین قابل حمل هستند، که سطح باورنکردنی از انعطاف‌پذیری را هم به مدرسان/معلمان و هم به مهارت‌آموزان ارائه می‌دهد.

درسواره پلتفرم آموزش دروس دانشگاهی

رپورتاژ

درسواره، پلتفرم ارائه محتوای آموزشی ویدیویی دروس دانشگاهی و نرم افزارهای تخصصی

حال که با ویژگی ها و برتری های شیوه آموزش ویدیویی آشنا شدیم بهتر است که یکی از پلتفرم های مطرح و پیشرو در این شیوه را به شما معرفی کنیم. درسواره به‌عنوان ناشر دیجیتال، با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تاکنون صدها ساعت فیلم آموزشی دانشگاهی و مهندسی ارائه نموده است. وجود بیش از 20 دسته آموزشی، که توسط اساتید مجرب از سرتاسر کشور، گردآوری و ارائه‌شده است، گواهی بر این ادعاست که فارغ از هر نوع رشته و تخصص، درسواره پاسخی مناسب به نیازهای علمی شما خواهد بود. آموزش‌های این وب‌سایت شامل موضوعات مهمی چون علوم مهندسی و تخصصی، علوم پایه، زبان و ادبیات خارجه، آموزش‌های عمومی، گرافیک و هنر هست. برخی از پرمخاطب ترین آموزش های درسواره شامل آموزش نرم افزار فلوئنت، آموزش کتیا، آموزش برنامه نویسی C، آموزش مکانیک سیالات، آموزش رویت مپ، آموزش ETABS، آموزش فیزیک پایه، آموزش زبان فرانسه، آموزش پردازش تصویر و سیگنال در متلب و .. در رشته های نامبرده می باشد.

در ادامه به ویژگی‌های خدمات آموزشی ارائه‌شده این وب‌سایت می‌پردازیم:

 • آموزش‌های ویدئویی استاندارد

آموزش‌های ارائه‌شده توسط این مجموعه آموزشی، تحت استاندارد رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده و با بالاترین کیفیت پس از بارها بررسی و ویرایش فنی و محتوایی خدمت مخاطبین محترم ارائه می‌شود.

 • فراگیری آموزش را بلافاصله شروع کنید

با انتخاب آموزش موردنظر، بلافاصله پس از خرید، به‌آسانی به محتوای خریداری‌شده دسترسی داشته و روند فراگیری آموزش را شروع خواهید کرد.

 • دسترسی به یادداشت‌های مدرس

درسواره دربسته‌های آموزشی، تمامی یادداشت‌ها و فایل‌های ذخیره‌شده مدرسین را در کنار فایل‌های ویدئویی اصلی آموزش ارائه می‌کند.

 • پشتیبانی 24 ساعته

اگر پیش از خرید و یا بعدازآن در مورد محتوا، روش خرید و یا دانلود آموزش پرسشی داشتید، می‌توانید از راهکارها و راهنمایی‌های عوامل پشتیبانی آنلاین و تلفنی که به‌صورت تمام‌وقت در خدمت شما عزیزان هستند، بهره‌مند شوید.

 • آگاهانه خرید کنید!

قبل از خرید بسته‌های آموزشی موردنظر خود، می‌توانید اطلاعات جامعی را در مورد آن، در صفحه مخصوص محصول به دست آورید.

اطلاعاتی نظیر تیزر ویدئویی معرفی آموزش، گزیده ویدئویی دروس، توضیحات کلی، سرفصل‌های پوشش داده‌شده، اطلاعات زمان و حجم آموزش، آموزش‌های مرتبط و همچنین نظرات خریداران را مشاهده کرده و تصمیم واضح و آگاهانه‌ای از خرید را داشته باشید.

درسواره به‌صورت پیوسته به تولید و عرضه محتوای آموزش رایگان می‌پردازد. شما مخاطبین عزیز می‌توانید با مراجعه به سایت مجموعه و بخش آموزش‌های رایگان از این محتوا استفاده کنید و از تمامی جوانب آن بهره‌مند شوید.

 • مجله درسواره

درسواره مگ، یک رسانه علمی متنی است که در سال 1397 توسط این آکادمی راه‌اندازی شد و با محوریت علم و تکنولوژی، زبان و علوم انسانی، سلامت و گردشگری، هنر و سرگرمی فعالیت می‌کند.

مجله درسواره که تمامی موضوعات ارائه‌شده در آن به‌صورت کاملاً رایگان است، منبعی جامع و جذاب برای علاقه‌مندان با طیف وسیعی از سلایق است تا مخاطبین بتوانند از مطالب آن در کنار آموزش‌های منتشرشده استفاده نمایند.

با توجه به مطالب ذکرشده چنانچه شما نیز علاقه‌مند به یادگیری هستید بهتر است که همین حالا به وب‌سایت درسواره مراجعه کنید تا هم لیست کامل آموزش ها را ببینید و هم یادگیری را شروع کنید!

نوشته‌های مرتبط