کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۴۳ بهترین خوراکی برای افزایش تستوسترون در مردان

هورمون تستوسترون معمولا به عنوان هورمونی برای کمک به حفظ انرژی و قدرت مردانگی در مردان به حساب می‌آید؛ ولی بعد از ۳۰ سالگی، سطح این هورمون به طور طبیعی به اندازه‌ی حدودا یک درصد در بدن مردان کاهش می‌یابد. نشانه‌ها و علائم کاهش سریع تستوسترون در مردان عبارت هستند از کاهش میل جنسی، از دست دادن انرژی، اختلالات خواب، و عصبانیت و زودرنجی. از این رو در این مقاله ۴۳ بهترین خوراکی برای افزایش تستوسترون در مردان را به شما معرفی میکنیم که واقعا عالی و موثر هستند.

تولید داروها و مکمل‌های تستوسترون در بسیاری از کشورهای دنیا به صنعتی بحث برانگیزی تبدیل شده است. با وجود این، راه‌های بدون دارو و بدون هورمون بسیاری برای حفظ سطوح طبیعی تستوسترون در بدن وجود دارند که اثرات‌شان آزموده و تایید شده‌اند. بنابراین، چرا برای بهبود طبیعی سطح تستوسترون در بدن از این راه‌های بی خطر و طبیعی استفاده نکنیم؟ در این مقاله، قصد داریم فهرستی از برترین خوراکی‌های طبیعی را برای افزایش تستوسترون در مردان در اختیارتان قرار دهیم. تا انتهای این مقاله با سایت بازده همراه باشید تا از تمام این خوراکی‌های مفید آگاه شوید.

۴۵ خوراکی طبیعی برای افزایش تستوسترون در مردان که باید بدانید

قبل از آگاهی از طیف گسترده‌ای از خوراکی‌های مفید برای افزایش تستوسترون، بهتر است بدانید تستوسترون چیست و چه کارکردی در بدن دارد. در حقیقت، بسیاری از آدم‌ها فقط تا این حد می‌دانند که تستوسترون تنها یک هورمون مردانه است و این مسئله غالبا باعث بروز برخی سوء برداشت‌ها می‌شود. همان‌طور که می‌دانید، تستوسترون به مردان و رفتار مردانگی مربوط می‌شود. از این رو، کسب آگاهی عمیق از چیستی و کارکرد دقیق تستوسترون بسیار ضروری است. گاهی اوقات، ممکن است کارکرد حقیقی آن را درک نکنید و در صورت عدم موفقیت درمان‌های مربوط به افزایش تستوسترون، از یافتن راه‌های مناسب عاجز شوید.

تستوسترون چیست؟

در حقیقت، تستوسترون هورمونی است که در تخمدان‌های زنان، بیضه‌های مردان، و هم‌چنین در غدد فوق کلیوی تمام آدم‌ها (مرد و زن) تولید می‌شود. این هورمون به منظور تحریک ایجاد ویژگی‌های مردانه در بدن تولید می‌شود. با این‌که این هورمون باعث ایجاد ویژگی‌های مردانه می‌شود، در بدن زنان نیز وجود دارد؛ البته به مقادیر بسیار کم‌تر از مردان. بنابراین، اگر زنان دارای برخی ویژگی‌های مردانه هم باشند، جای تعجب وجود ندارد.

پرسش بعدی این است که تستوسترون در بدن چه کاری انجام می‌دهد؟ البته مردان باید بهتر از زنان این مسئله را درک کنند. در حقیقت، این هورمون مردانه باعث ایجاد ویژگی‌های خاص داخلی و خارجی مردانه، از جمله ایجاد اندام‌های تناسلی می‌شود. به همین دلیل نیز تستوسترون بر فرایند بلوغ، رشد مو، رشد سریع قد، و تغییرات اندام جنسی به شدت تاثیرگذار است. مهم‌تر از همه این‌که، تستوسترون باعث رفتار تهاجمی و جنسی نیز می‌شود.

به گفته‌ی متخصصان، این هورمون مردانه به بدن مردان پیام می‌دهد که سلول‌های خونی جدید بیش‌تری تولید کند؛ به این ترتیب، استخوان‌ها و ماهیچه‌های‌شان در طول سنین بلوغ و بعد از آن، قوی باقی می‌ماند. به علاوه، تستوسترون نقش مهمی در افزایش میل جنسی در هر دو جنس (مردان و زنان) ایفا می‌کند. نکته‌ی مهم دیگر این‌که، تستوسترون به طور عمده به تنظیم ترشح هورمون محرکه فولیکولی و هورمون لوتئینه کننده در هر دو جنس (مرد و زن) کمک می‌کند.

در اثر افزایش بیش از حد تستوسترون در بدن چه اتفاقی روی می‌دهد؟

از سویی دیگر، وجود مقدار بسیار بالای تستوسترون می‌تواند باعث بروز مشکلاتی در مردان شود. به گفته‌ی پزشکان، مردان به ندرت در اثر وجود سطح بسیار بالایی از تستوسترون طبیعی در بدن خود، دچار مشکلات جسمی می‌شوند. با وجود این، استروئیدهای آنابولیک که عامل افزایش سطح تستوسترون مصنوعی در بدن هستند،‌ باعث کاهش میل جنسی و هم‌چنین کوچک شدن بیضه‌ها می‌شوند. به علاوه، این مسئله باعث ناباروری و رشد سینه‌ها، و بروز تغییرات رفتاری از جمله زودرنجی بیش از حد نیز می‌شود. هم‌چنین، پسران نوجوانی که دارای میزان بالایی از هورمون مردانه در بدن‌شان هستند، ممکن است دچار رشد و بلوغ زودرس کاذب شوند.

با این‌که شمار موارد بالا بودن سطح تستوسترون در میان زنان آن‌چنان زیاد نیست، ولی در صورت بروز چنین اختلالی، نه تنها فرد مبتلا به آکنه دچار می‌شود، بلکه موهای صورت و بدن‌اش افزایش می‌یابند، و هم‌چنین توده‌ی ماهیچه‌ای بدن‌اش بیش‌تر می‌شود، صدای‌اش کلفت می‌شود، و حتی ممکن است دچار طاسی نیز شود. دخترانی که دارای سطح بالایی از تستوسترون در بدن‌شان هستند، ممکن است تغییرات عجیبی را در اندام جنسی‌شان نیز تجربه کنند.

مسئله‌ی شایعی که می‌تواند دختران و پسرانی را که دارای سطح بالایی از تستوسترون در بدن‌شان هستند، تحت تاثیر قرار دهد، بلوغ زودرس یا ناباروری در مراحل بعدی زندگی‌شان است.

در اثر پایین بودن سطح تستوسترون چه اتفاقی در بدن رخ می‌دهد؟

از سویی دیگر، پایین بودن بیش از سطح تستوسترون در بدن مردان، نسبت به بالا بودن این هورمون، نگرانی‌های بیش‌تری را بر می‌انگیزد. نخست این‌که، پایین بودن سطح این هورمون جنسی خاص می‌تواند برای کودکانی که در حال تجربه‌ی بلوغ هستند، مشکلات مختلفی را ایجاد کند. به عنوان نمونه، در رشد موهای شرمگاهی چنین کودکانی ممکن است اختلال ایجاد شود. در سایر موارد، پسرها ممکن است هم‌زمان با رسیدن به بلوغ، جهش رشد را نیز تجربه کنند.

به ویژه، پسرهایی که دارای مقدار بسیار اندکی از این هورمون مردانه هستند، ممکن است دچار رشد نامتناسب شوند؛ یعنی این‌که ممکن است دست‌ها و پاهای‌شان در مقایسه با سایر اندام‌های بدن‌شان رشد ناهماهنگی داشته باشند؛ با وجود این ممکن است میزان قدرت و استقامت‌شان پایین باشد. به علاوه، در سنین ورود به دوره‌ي بزرگسالی، پایین بودن سطح تستوسترون در بدن مردان باعث ریزش مو و ایجاد چین و چروک روی پوست‌ آن‌ها می‌شود. هم‌چنین، این مسئله می‌تواند به ضعف عملکرد جنسی و بروز اختلالات خلقی نیز منجر شود.

در نتیجه، بسیاری از آدم‌ها درباره‌ی مشکلات جنسی ناشی از کاهش شدید تستوسترون در بدن‌شان نگران هستند. به همین‌ خاطر نیز، دائما به دنبال روش‌های مختلفی برای حل این مشکل می‌گردند. همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، مصرف خوراکی‌های غنی از تستوسترون یکی از محبوب‌ترین و موثرترین راه‌ها برای افزایش میزان این هورمون مردانه به شمار می‌رود. در ادامه‌ی این مقاله، قصد داریم خوراکی‌های را به شما معرفی کنیم که برای حل مشکل تستوسترون در بدن‌تان باید توجه بیش‌تری به آن‌ها داشته باشید.

خوراکی‌های طبیعی برای افزایش تستوسترون در بدن

۱. ماهی سالمون

وقتی صحبت از مواد غذایی برای افزایش تستوسترون در بدن به میان می‌آید، فورا باید به ماهی وحشی (غیر پرورشی) روی بیاوریم. پروتئین و اسیدهای چرب امگا-۳، هر دو می‌توانند سطح تستوسترون را در بدن افزایش دهند. سالمون نسبت به هر ماهی دیگری، حاوی مقدار بیش‌تری از این دو ماده‌ی مغذی است. هم‌چنین، دستگاه تناسلی مردان برای حفظ کارکرد و سلامتی خود به امگا-۳ و پروتئین نیاز دارد. پژوهشگران دریافته‌اند، بدن مردانی که از مکمل‌های امگا-۳، ویتامین، و پروتئین استفاده می‌کنند، نسبت به سایر مردان به اندازه‌ی قابل توجهی تستوسترون بیش‌تری دارد.

به طور کلی، ماهی سالمون به عنوان یکی از بهترین توصیه‌های غذایی برای افزایش سطح تستوسترون در مردان شناخته می‌شود. بنابراین، در ادامه‌ی این بخش، قصد داریم دستورالعملی را برای‌تان بازگو کنید که نباید از آن غفلت کنید. با کمک این دستورالعمل می‌توانید خوراک ماهی سالمونی تهیه کنید که باعث افزایش سطح تستوسترون در بدن‌تان می‌شود. این دستورالعمل که حاوی مارچوبه، ماده‌ی غذایی مفید دیگری برای تستوسترون، است، قطعا ناامیدتان نخواهد کرد.

مواد مورد نیاز

الف. فیله‌ی سالمون بدون پوست، ۴ عدد
ب. مارچوبه، حدود نیم کیلوگرم (سفت و یکدست)
پ. روغن زیتون، دو و نیم قاشق غذاخوری
ت. لیمو، یک برش کوچک
ث. سیر، ۲ حبه (خرد شده)
ج. فلفل سیاه و نمک، به میزان لازم
چ. چند ساقه شوید تازه

دستورالعمل

الف. پیش از همه، فر را روی دمای حدود ۲۰۰ درجه‌ی سانتی‌ گراد تنظیم کنید.
ب. سپس، ۴ ورقه‌ی فویل آلومینیومی نیز آماده کنید.
پ. مارچوبه‌ها را به چهار بخش تقسیم کنید. سپس، آن‌ها را در مرکز هر یک از فویل‌های آلومینیومی قرار دهید.
ت. در کاسه‌ی کوچکی، سیر و روغن زیتون را با هم ترکیب کنید. سپس، آن‌ها را روی مارچوبه‌ها بریزید. در این مرحله، می‌توانید نمک و فلفل را نیز به آن‌ها اضافه کنید.

ث. سپس، فیله‌های سالمون را به خوبی بشویید و خشک کنید. روی آن‌ها نیز کمی نمک و فلفل سیاه بپاشید.
ج. اکنون، سالمون را روی لایه‌ای از مارچوبه قرار دهید و به اندازه‌ی یک قاشق چای خوری مخلوط سیر و روغن زیتون را نیز روی آن بمالید.
چ. روی هر یک از سالمون‌ها نیز ۲ برش لیمو و ۲ ساقه‌ی شوید بگذارید.
ح. در نهایت، فویل را ببندید و به مدت ۲۵ الی ۳۰ دقیقه داخل فر قرار دهید.

۲. ماهی تن برای افزایش تستوسترون

یکی دیگر از ماهی‌های مفید برای مردان، ماهی تن است. این ماهی سرشار از ویتامین D، حاوی مقداری اندکی کالری، و برای سلامت قلب بسیار مفید است. مهم‌ نیست کدام شکل از ماهی تن را ترجیح می‌دهید – تازه یا کنسرو؛ مصرف این ماهی به عنوان یکی از بهترین و طبیعی‌ترین راه‌های افزایش سطح تستوسترون در بدن مردان شناخته می‌شود. مصرف تنها یک وعده ماهی تن می‌تواند به تامین ویتامین D مورد نیاز روزانه‌تان کمک کند.

اگر واقعا به خوردن ماهی تن علاقه ندارید، می‌تواند منابع دیگری از ویتامین D، نیز ماهی ساردین یا ماهی سالمون را مد نظر قرار دهید. ولی هرگز فراموش نکنید، رعایت حد تعادل در مصرف هر ماده‌ی سالم و مفیدی بسیار مهم و کلیدی است. مصرف بیش از اندازه‌ی مکمل‌های ویتامین D یا اسیدهای چرب امگا-۳ از طریق مصرف ماهی می‌تواند خطر بروز برخی بیماری‌ها را نظیر سرطان پروستات افزایش دهد.

در ادامه‌ی این بخش نیز به معرفی دستورالعملی برای پخت خوراک ماهی تن می‌پردازیم. این خوراک یک پیشنهاد عالی برای افزایش سطح تستوسترون در بدن به شمار می‌رود.

مواد مورد نیاز

الف. روغن زیتون، یک چهارم فنجان و ۲ قاشق غذاخوری
ب. سرکه بالزامیک، یک هشتم فنجان
پ. سیر، ۲ حبه (خرد شده)
ت. آب لیمو ترش، یک چهارم فنجان
ث. گشنیز خرد شده، یک چهارم فنجان و ۲ قاشق غذاخوری
ج. زنجبیل تازه‌ی خرد شده، یک قاشق غذاخوری
چ. فیله‌ی ماهی تن، حدود نیم کیلوگرم
ح. عسل، یک چهارم فنجان

دستورالعمل

الف. یک چهارم فنجان روغن زیتون، سیر، زنجبیل، آب لیمو ترش، سرکه بالزامیک، و یک چهارم فنجان گشنیز خرد شده را در یک کاسه‌ی متوسط با یکدیگر ترکیب کنید.
ب. سپس، فیله‌های ماهی تن را نیز به آن‌ها اضافه کنید. فیله‌ها را به خوبی به این مواد آغشته کنید.
پ. ماهی تن را به مدت چند ساعت در یخچال قرار دهید.
ت. سپس، عسل، روغن زیتون، و گشنیز خرد شده را در کاسه‌ی کوچکی با هم ترکیب کنید و کناری قرار دهید.

ث. ماهی تن را در فضای باز گریل کنید (با استفاده از توری کباب). فیله‌های ماهی تن را روی توری گریل تنظیم کنید و سپس، به مدت چند دقیقه درب گریل را ببندید.
ج. فیله‌های ماهی تن را برگردانید تا روی دیگر آن‌‌ها نیز کباب شوند.
چ. به این کار ادامه دهید، ولی اجازه ندهید ماهی کاملا پخته و کباب شود. به یاد داشته باشید، ترکیبی را که در بخش الف تهیه کرده‌اید را دائما روی ماهی‌ بریزید تا هم‌چنان مرطوب بماند.
ح. در نهایت، مخلوط بخش ت را روی هر دو طرف فیله‌های ماهی بمالید و آن‌ها را به بشقاب‌ها منتقل کنید.

۳. زرده تخم مرغ برای افزایش تستوسترون

زرده تخم مرغ غنی از ویتامین D است و می‌تواند با افزایش سطح تستوسترون از سلامت جنسی مردان محافظت کند. با این‌که زرده‌ی تخم مرغ دارای کلسترول بالایی است، ولی مواد مغذی موجود در آن، از سفیده‌ی تخم مرغ بیش‌تر است. با این حال، کلسترول اضافی موجود در زرده‌ی تخم مرغ ممکن است حتی سطح هورمون تستوسترون را کاهش دهد. ولی، اگر از قبل، مشکل کلسترول نداشته باشید، می‌توانید بدون نگرانی به شکل روزانه یک عدد زرده‌ی تخم مرغ میل کنید.

۴. انگور قرمز

انگور قرمز میوه‌ای محبوب است که فواید زیادی برای سلامتی به همراه دارد. وقتی صحبت از خوراکی‌های مفید برای تستوسترون به میان می‌آید، نباید این میوه‌ی بسیار مفید را نادیده گرفت؛ مصرف انگور قرمز برای دستگاه تناسلی مردان بسیار مفید است. پوست انگور قرمز حاوی رسوراترول است؛‌ رسوراترول یکی از بهترین مهارکننده‌‌های آروماتاز به حساب می‌آید. از لحاظ علمی، آروماتاز آنزیم مفیدی است که به تبدیل تستوسترون و سایر آندروژن‌ها به استروژن کمک می‌کند. مصرف انگور قرمز و سایر منابع رسوراترول می‌تواند به طور طبیعی و موثر سطوح تستوسترون را در بدن بهبود ببخشد.

۵. جگر گوساله برای افزایش تستوسترون

از جمله دیگر مواد غذایی مفید برای بهبود سطح تستوسترون در بدن، می‌توان به جگر گوساله یا جگر سایر حیوانات خوراکی نظیر گوسفند و پرندگان اشاره کرد. در حقیقت، با این‌که نگرانی‌های زیادی درباره‌ی مصرف بیش از اندازه‌ی گوشت قرمز وجود دارد، ولی جگر گوساله حاوی مقدار زیادی روی (زینک) است؛ به این ترتیب، می‌تواند به بهبود سطح تستوسترون در بدن مردان کمک کند. بنابراین، بدون نگرانی این خوراکی را نیز به رژیم غذایی‌تان اضافه کنید. فقط لازم است در مصرف چربی‌ها و گوشت حیوانات تعادل را حفظ کنید، و فقط از برش‌های کم چرب گوشت استفاده کنید و از مصرف بیش از اندازه‌ی آن نیز خودداری کنید. به این ترتیب، دچار مشکلات سلامتی یا باروری نخواهید شد.

۶. تخمه کدو

گفته می‌شود، مصرف تخمه کدو می‌تواند به بهبود کارکرد پروستات در مردان کمک کند. این دانه‌ی مفید برای پروستات و دستگاه تناسلی مردان، به عنوان منبعی عالی برای اسید‌های سالم، منیزیوم، و روی (زینک) به شمار می‌رود؛ از این رو، مصرف این دانه‌ی خوشمزه و محبوب برای بهبود عملکرد دستگاه تناسلی مردان و هم‌چنین افزایش طبیعی تستوسترون در بدن مفید است.

۷. لوبیا برای افزایش تستوسترون

یکی دیگر از خوراکی‌های مفید برای افزایش هورمون تستوسترون در بدن مردان، لوبیا است که می‌تواند بیش از آن‌چه فکر می‌کنیم برای بدن‌مان مفید باشد. لوبیا سفید، لوبیا قرمز، و لوبیا سیاه به عنوان منابعی عالی برای روی (زینک) و ویتامین D به شمار می‌روند. هم‌چنین، لوبیا پخته نیز حاوی همین خصوصیات است، و به همین دلیل، باید میزان بیش‌تری از آن‌ را در رژیم غذایی‌تان قرار دهید. به علاوه، این دانه‌ها مملو از پروتئین‌های گیاهی هستند که می‌توانند به بهبود وضعیت و سلامت قلب کمک کنند.

۸. مارچوبه

مارچوبه به عنوان ماده‌ای طبیعی برای تقویت نیروی جنسی شناخته می‌شود؛ زیرا این نوع از سبزیجات سرشار از ویتامین E، اسید فولیک، و پتاسیم است که همگی برای تولید تستوسترون در مردان بسیار مفید هستند. هم‌چنین، به گفته‌ی مربیان تناسب اندام، مارچوبه برای بهبود متابولیسم (سوخت و ساز) در بدن نیز مفید است. و البته، گفته می‌شود تمام این خواص و فواید به خاطر قابلیت مارچوبه در افزایش میزان تستوسترون در بدن است.

۹. دانه چیا برای افزایش تستوسترون

از جمله دیگر خوراکی‌ها برای افزایش طبیعی تستوسترون در بدن می‌توان به دانه‌ی چیا اشاره کرد. دانه چیا سرشار از اسیدهای چرب امگا-۳ است و به طور بالقوه می‌تواند سرعت تبدیل کربوهیدرات‌ها را به قند کاهش دهد. مردم مایا از دانه‌ی چیا برای تقویت و افزایش انرژی افراد نامه‌رسانی استفاده می‌کردند که تمام راه را با دویدن می‌پیمودند؛ نام اصلی این دانه در زبان بومیان آمریکایی به معنی “‌غذای دوندگان‌”‌ است. امروزه، از این دانه به عنوان یکی از درمان‌های گیاهی و طبیعی برای بهبود سطح تستوسترون در بدن استفاده می‌شود.

۱۰. انجیر

این میوه که معمولا به عنوان داروی گیاهی تقویت کننده‌ی نیروی جنسی شناخته می‌شود، حقیقتا شایسته‌ی تعریف و تمجید است. انجیر منبعی عالی برای آهن، منیزیوم، منگنز، روی (زینک)، پتاسیم، و سایر مواد معدنی ضروری برای سلامت قوای مردانه، تولید هورمون، و دستگاه قلبی و عروقی محسوب می‌شود. انجیر هم‌چنین حاوی فلاونوئید، خواص آنتی‌اکسیدانی، و طعمی دلپذیر است.

۱۱. آناناس برای افزایش تستوسترون

از سال‌ها پیش، بسیاری از بدنسازان تصمیم گرفتند قبل از مصرف غذا، آناناس میل کنند. این کار آن‌ها به این دلیل بود که آناناس حاوی آنزیمی است به نام بروملین که می‌تواند سطح تستوسترون را در بدن مردان افزایش دهد و به گوارش پروتئین نیز کمک کند. آیا شما هم به خوردن آناناس علاقه‌مند هستید؟ پس، از این به بعد، دلیل مهمی برای ادامه‌ي مصرف این میوه‌ی گرمسیری خواهید داشت؛ آناناس را می‌توانید به اشکال مختلفی از جمله به صورت آب آناناس، سالاد آناناس، کنسرو یا به صورت تازه میل کنید.

۱۲. بلغور جو دو سر

بلغور جو دو سر به عنوان منبعی عالی برای ال آرژنین شناخته می‌شود. این اسید آمینه با افزایش جریان خون و ایجاد آرامش در ماهیچه‌های اطراف عروق خونی آلت تناسلی مردان به درمان اختلال نعوظ و بهبود در کیفیت نعوظ کمک می‌کند. به همین دلیل، بلغور جو دو سر را به عنوان صبحانه یا یکی از تنقلات عصرانه مصرف کنید. مصرف این خوراکی به صورت طبیعی به بهبود نعوظ و میل جنسی در مردان کمک می‌کند.

۱۳. گوشت پرندگان برای افزایش تستوسترون

گوشت پرندگان، درست مانند گوشت سایر حیوانات خوراکی، منبعی عالی برای پروتئین به شمار می‌رود؛ گوشت پرندگان چربی و استخوان کم‌تری دارد. هم‌چنین، مصرف گوشت بوقلمون یا مرغ بدون پوست می‌تواند به حفظ تناسب اندام، تقویت ماهیچه‌ها، و بهبود سطح تستوسترون کمک کند. از این رو، جهت حفظ میزان طبیعی پروتئین در بدن‌تان، هفته‌ای ۲ الی ۳ وعده از محصولات گوشتی پرندگان میل کنید.

۱۴. کلم بروکسل

کلم بروکسل حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری است که به عنوان اجزای اصلی تولید هورمون تستوسترون در بدن مردان بسیار اهمیت دارند. هم‌چنین، این کلم‌های کوچک سرشار از ایندول-۳-کاربینول است؛ این ماده‌ شیمیایی برای ترمیم دی‌ان‌ای سلول‌های بدن و افزایش تولید تستوسترون از طریق کاهش فعالیت‌های آنزیم آروماتاز بسیار مفید است. این آنزیم یکی از دشمنان بزرگ تستوسترون در بدن مردان است؛ زیرا تستوسترون‌ آزاد را به هورمون استروژن زنانه تبدیل می‌کند. طبق نتایج برخی مطالعات، رژیم غذایی غنی از ایندول-۳-کاربینول تا ۵۰ درصد سطح استروژن را در بدن مردان کاهش می‌دهد؛ و به این ترتیب، سطح تستوسترون را به اندازه‌ي قابل توجهی افزایش می‌دهد.

۱۵. کاکائو خام برای افزایش تستوسترون

کاکائوی خام به عنوان یکی از مشهورترین اَبَر خوراکی‌ها برای تقویت نیروی جنسی، دارای برخی مواد قدرتمندی است که برای تولید تستوسترون در مردان ضروری هستند؛ موادی از قبیل منیزیوم، روی (زینک)، کلسیم، منگنز، آرژنین، کاتچین، و تریپتوفان. هم‌چنین گفته می‌شود، کاکائوی خام می‌تواند به افزایش جریان خون و هم‌چنین پاکسازی عروق خونی نیز کمک کند. با وجود این، باید به این نکته دقت کنید که شکلات سیاه یا سفید با کاکائوی خام فرق دارند. بنابراین، باید فقط به سراغ کاکائوی خام بروید؛ این خوراکی به عنوان یکی از بهترین خوراکی‌ها برای افزایش تستوسترون در بدن مردان شناخته می‌شود.

۱۶. روغن زیتون

مطالعات و پژوهش‌ها نشان می‌دهند، روغن زیتون می‌تواند به سلولهای لیدیگ در جذب میزان بیش‌تری از کلسترول کمک کند؛ سپس، کلسترول جذب شده به تستوسترون آزاد تبدیل می‌شود. بنابراین، به عنوان یک همسر قوی باید روغن‌های سالم بیش‌تری – نظیر روغن زیتون – را در برنامه‌ی غذایی‌تان قرار دهید؛ این روغن‌ها می‌توانند به صورت طبیعی به افزایش سطح تستوسترون در بدن مردان، و هم‌چنین به سلامت قلب و وضعیت عمومی بدن کمک کند.

۱۷. روغن نارگیل برای افزایش تستوسترون

از دیگر روغن‌های مفید برای بهبود کارکرد دستگاه تناسلی در مردان، روغن نارگیل است. این روغن دارای عوامل تقویت کننده‌ی تستوسترون است که در مطالعات متعددی مورد آزمایش قرار گرفته‌اند. پژوهشگران دریافته‌اند، روغن نارگیل بهتر از روغن زیتون می‌تواند به افزایش سطح تستوسترون در بدن کمک کند، ولی ساز و کار هر دو روغن مشابه‌ی یکدیگر است. روغن نارگیل می‌تواند با داشتن مقادیر بالای چربی‌های پیچیده و چربی اشباع شده (حدود ۹۲ درصد) – میزان تستوسترون را در بدن مردان به اندازه‌ی قابل توجهی افزایش دهد. بنابراین، برای به حداکثر رساندن تولید هورمون در بدن‌تان مرتبا روغن نارگیل مصرف کنید.

۱۸. کرفس

وقتی صحبت از مواد غذایی مفید برای تستوسترون در میان است، نباید سبزیجاتی نظیر کرفس را از یاد برد. کرفس حاوی دو آندروژن بسیار قدرتمند به نام‌ها اندروستنول و آندرواستنون است. طبق شواهد علمی، بوی طبیعی کرفس می‌تواند میزان تولید تستوسترون را افزایش دهد. به علاوه، کرفس حاوی فلاونوئیدی به نام لوتئولین است. کرفس حاوی فلاونوئید و آنتی استروژنی به نام اپیژنین است که طبق شواهد علمی، می‌تواند به طور طبیعی سطح تستوسترون را افزایش دهد. بنابراین، اگر از بوی طبیعی کرفس لذت می‌برید، این سبزی را به رژیم غذایی روزانه‌تان بیفزایید تا به اندازه‌ي قابل توجهی میزان تستوسترون بدن‌تان افزایش یابد.

۱۹. گوشت قرمز برای افزایش تستوسترون

گوشت قرمز مملو از روی (زینک)، کلسترول، و چربی اشباع شده است. این سه ماده به عنوان اجزای کلیدی افزایش سطح تستوسترون شناخته می‌شوند؛ از این رو، برای داشتن میزان طبیعی و مناسبی از تستوسترون در بدن‌تان، هفته‌ای دو الی سه وعده گوشت قرمز مصرف کنید.

۲۰. روغن جگر ماهی

این روغن سرشار از اسیدهای چرب امگا-۳  است و طبق شواهد علمی، می‌تواند تولید تستوسترون را به صورت طبیعی و به اندازه‌ی قابل توجهی در بدن افزایش دهد. بنابراین، در مصرف مکمل‌های روغن جگر ماهی یا برخی منابع ماهی چرب نظیر سالمون وحشی و ماهی تن درنگ نکنید تا میزان اسیدهای چرب امگا-۳ در رژیم غذایی‌تان افزایش یابد.

۲۱. موز برای افزایش تستوسترون

موز نیز درست مانند آناناس حاوی آنزیم بروملین است. این ترکیب به عنوان یکی از بهترین عوامل افزایش سطح تستوسترون در بدن مردان شناخته می‌شود. بنابراین، جهت افزایش سطح تستوسترون و بهبود سلامت جنسی‌تان روزانه دو عدد موز میل کنید.

۲۲. سیر

سیر می‌تواند سطوح کورتیزول را در بدن کاهش دهد؛ و به این ترتیب، به شکل موثری باعث افزایش سطح تستوسترون در بدن شود. طبق نتایج مطالعات اخیر، این چاشنی محبوب حاوی مقدار زیاد پروتئین است و می‌تواند به افزایش سطح تستوسترون در بدن مردان کمک کند. به سادگی می‌توانید یک یا دو حبه سیر را به هر وعده‌ی غذایی‌تان اضافه کنید یا مقداری روغن سیر مصرف کنید. استفاده از سیر به عنوان یکی از ساده‌ترین و در عین حال موثرترین راه‌ها برای تقویت دستگاه ایمنی بدن و افزایش طبیعی تولید تستوسترون به شمار می‌رود.

۲۳. بروکلی برای افزایش تستوسترون

بروکلی یکی دیگر از خوراکی‌های این فهرست برای افزایش تستوسترون در بدن است. بروکلی،‌ درست مانند آن‌چه در مورد گل کلم و کلم بروکسل گفته شد، سرشار از ایندول-۳-کاربینول است و به این ترتیب، می‌تواند سطوح استروژن را کاهش دهد.

۲۴. پیاز

طبق نتایج مطالعه‌ای بر روی حیوانات در کشور ایران، میزان تستوسترون در حیواناتی که با پیاز تغذیه شده بودند، سه برابر سایر حیوانات بود. هم‌چنین، طبق نتایج این مطالعه، میزان هورمون لوتئینه کننده، کیفیت اسپرم، و هورمون محرکه فولیکولی، هر سه در اثر مصرف پیاز افزایش یافته بودند. به همین دلیل، اگر می‌خواهید سلامتی و تمایل جنسی‌تان افزایش یابد، حتما مصرف پیاز را در رژیم غذایی‌تان افزایش دهید.

۲۵. زنجبیل برای افزایش تستوسترون

طی مطالعه‌ای که توسط پژوهشگران ایران به عمل آمده است، سطح تستوسترون در بدن مردانی که زنجبیل مصرف می‌کنند، به اندازه‌ي قابل توجهی بهبود می‌یابد. هم‌چنین، طبق نتایج آزمایشی روی حیوانات، سطح تستوسترون در بدن موش‌های آزمایشگاهی با مصرف آب زنجبیل دو برابر شد.

۲۶. انار

طبق نتایج پژوهشگران کشور ترکیه، مصرف میوه‌ی انار می‌تواند به تحرک، حجم، و کیفیت اسپرم در موش‌های آزمایشگاهی کمک کند. مطالعه‌ای دیگر نیز نشان داد، مصرف این میوه می‌تواند سطح تستوسترون را تا ۲۲ درصد افزایش دهد.

۲۷. جعفری برای افزایش تستوسترون

سبزی جعفری نیز یکی دیگر از مواد غذایی مفید برای افزایش تستوسترون در بدن مردان به شمار می‌رود. این سبزی حاوی نوعی فلاونوئید به نام اپیژنین است. طبق شواهد علمی، این فلاونوئید به صورت طبیعی سطح تستوسترون را افزایش می‌دهد. حدود ۱۰۰ گرم جعفری حاوی تقریبا ۳۰۰ میلی‌گرم فلاونوئید اپیژنین است. همین مقدار برای افزایش قابل توجه سطح تستوسترون کافی است.

۲۸. فلفل هندی

این چاشنی سرشار از کپسایسین است و می‌تواند چربی‌های اضافه را بسوزاند. به علاوه، فلفل هندی می‌تواند سطح تستوسترون را در بدن مردان به خوبی بهبود ببخشد. برخی از مطالعاتی که در کشور ترکیه روی حیوانات به عمل آمده‌اند، تاثیرات مشابه‌ای را از فلفل هندی نشان می‌دهند. اگر به ادویه‌ی تند علاقه‌مند هستید، فلفل هندی را به رژیم غذایی‌تان اضافه کنید تا سطح تستوسترون بدن‌تان افزایش یابد.

۲۹. کلم ترش برای افزایش تستوسترون

کلم ترش مملو از باکتری‌های مفید برای روده و ویتامین K2 است. این ویتامین برای افزایش طبیعی تستوسترون در بدن مردان بسیار مفید است. دستورالعمل تهیه‌ی کلم ترش را پیدا کنید و از خوردن این خوراکی مفید بهره‌مند شوید. مصرف کلم ترش می‌تواند به بهبود سلامت جنسی و وضعیت عمومی بدن‌ کمک کند.

۳۰. هندوانه

این میوه‌ی آبدار دارای ترکیب پر خاصیتی به نام سیترولین است. طبق شواهد علمی، هندوانه می‌تواند جریان خون را افزایش دهد و دفعات نعوظ را نیز در مردان بهبود ببخشد. نعوظ می‌تواند به افزایش تستوسترون کمک کند، و به دلیل بهبود جریان خون در این حالت، مواد مغذی بیش‌تری می‌توانند به گیرنده‌های آندروژن برسند. هم‌چنین، تخمه‌های هندوانه نیز بسیار آندروژنیک هستند. بنابراین، برای افزایش قابل ملاحظه در اکسید نیتریک و تستوسترون بدن‌تان حتما از این میوه‌ی آبدار و پر خاصیت میل کنید.

۳۱. اسفناج برای افزایش تستوسترون

ملوان زبل از سال‌ها پیش به خواص اسفناج پی برده بود!

این سبزی، از لحاظ علمی، به عنوان یک عامل آنتی استروژنیک به شمار می‌رود. به علاوه، اسفناج حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی مهمی برای تولید تستوسترون است؛ از جمله ویتامین C، ویتامین A، و منیزیوم.

۳۲. دل و قلوه

طبق شواهد علمی، دل و قلوه‌ی حیواناتی مانند گاو و گوسفند حاوی تیامین، فسفر، اسید فولیک، روی (زینک)، ویتامین B، و سلنیوم است. مواد مغذی موجود در دل و قلوه‌ی گاو و گوسفند، برای افزایش سطح تستوسترون در بدن مردان بسیار مفید هستند.

۳۳. عسل برای افزایش تستوسترون

عسل حاوی مقادیر بالایی از آنزیم‌های مفید برای بدن است. باستان شناسان دریافته‌اند، عسل‌های باقیمانده از زمان مصر باستان در مقبره‌های فراعنه هم‌چنان قابل خوردن هستند. هم‌چنین، این خوراکی مفید بسیار غنی از بروملین است؛ همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، بروملین فواید زیاد برای سلامت جنسی به همراه دارد.

۳۴. کشمش

کشمش منبع بسیار خوبی برای پتاسیم، ویتامین B، و منیزیوم است. با این حال، مهم‌ترین نکته‌ای که کشمش را به یکی از بهترین مواد غذایی برای افزایش تستوسترون در بدن تبدیل کرده است، وجود ماده‌ای معدنی به نام بور است. طبق یافته‌های علمی، این ماده‌ی معدنی به صورت طبیعی و به شکل قابل توجهی می‌تواند سطح تستوسترون را در بدن افزایش دهد.

۳۵. بادام برای افزایش تستوسترون

بادام می‌تواند به افزایش تولید اکسید نیتریک کمک کند؛ این ماده نیز می‌تواند به بهبود جریان خون و افزایش دفعات نعوظ در مردان کمک کند. به علاوه، بادام غنی از ویتامین E است؛ این ویتامین نیز با افزایش سطح تستوسترون در بدن مردان در ارتباط است.

۳۶. ریشه گزنه

یکی دیگر از بهترین خوراکی‌ها برای افزایش سطح تستوسترون در مردان، ریشه‌ی گزنه است. ریشه‌ی گزنه به دفع استروژن و افزایش تستوسترون کمک می‌کند. طبق یافته‌های علمی، ریشه‌ي گزنه می‌تواند باعث مهار گلوبولین متصل شونده به هورمون‌های جنسی (SHBG) شود؛ وجود مقادیر بالای SHGB در بدن با کاهش تستوسترون در ارتباط است. ریشه‌ی گزنه هم‌چنین حاوی ترکیب ایندول-۳-کاربینول نیز هست.

۳۷. بلوبری برای افزایش تستوسترون

بلوبری غنی از کلسیم دی گلوکارات است؛ این ماده برای کاهش سطح استروژن و افزایش سطح تستوسترون در بدن مردان، و به این ترتیب، برای تقویت عملکرد جنسی آن‌ها مفید است. بلوبری هم‌چنین سرشار از رسوراترول است. طبق شواهد علمی و مطالعات اخیر، این ترکیب می‌تواند سطح تستوسترون را در بدن مردان افزایش دهد.

۳۸. آووکادو

این میوه حاوی برخی اجزای اصلی مورد نیاز برای تولید تستوسترون اضافی در بدن است؛ این اجزا عبارت هستند از ویتامین A، ویتامین B، ویتامین C، ویتامین D، ویتامین E، ویتامین K، اسیدهای چرب امگا-۳ ، اسید فولیک، کلسترول، پتاسیم. این مواد مغذی باعث شده‌اند، آووکادو به یکی از طبیعی‌ترین و قدرتمندترین خوراکی‌ها برای افزایش سطح تستوسترون در بدن مردان تبدیل شود.

۳۹. گردوی برزیلی برای افزایش تستوسترون

گردوی برزیلی غنی از سلنیوم و روی (زینک) است، که هر دو به عنوان مواد معدنی مهمی برای تولید تستوسترون به شمار می‌روند. گفته می‌شود، گردوی برزیلی آن‌چنان سرشار از روی (زینک) است که مصرف فقط دو عدد از آن برای تامین نیاز روزانه‌ی انسان به این ماده کفایت می‌کند. هنگام خرید گردوی برزیلی، حتما محصولی انتخاب کنید که حاوی پوست باشد، زیرا پوست این آجیل حاوی بیش‌ترین مقدار سلنیوم و روی است.

۴۰. کفیر

آیا تا به حال کفیر خورده‌اید؟ این نوشیدنی تخمیری حاوی مقدار زیادی ویتامین K2 است که طبق شواهد علمی، می‌تواند باعث افزایش تولید تستوسترون در بدن مردان شود. بنابراین، برای بهبود سطح تستوسترون و تقویت دستگاه ایمنی بدن‌تان باید مصرف خوراکی‌هایی مانند کفیر و ماست را در رژیم غذایی‌تان افزایش دهید.

۴۱. ترگیل (منگوستین) برای افزایش تستوسترون

ترگیل یا منگوستین میوه‌ای با طراوت و شیرین است. این میوه حاوی ترکیباتی با اثرات بسیار قدرتمند آنتی استروژنی است. این ترکیبات نه تنها بدن‌تان را قوی‌تر و متناسب‌تر می‌کنند، بلکه هم زمان باعث افزایش تستوسترون نیز می‌شوند. به همین دلیل نیز، باید برای افزایش تولید طبیعی تستوسترون در بدن‌تان از این میوه‌ی عجیب نیز میل کنید.

۴۲. کتانجک

شواهد علمی نشان می‌دهند، کتانجک می‌تواند تولید استروژن را در بدن مهار کند. بنابراین، مصرف مرتب این سبزی دریایی برای مردان بسیار پر فایده است. کاملا روشن است، کاهش سطح استروژن و فعالیت آن در بدن می‌تواند به افزایش سطح تستوسترون کمک کند. اگر این خوراکی دریایی در دسترس‌تان باشند، هرگز نباید در مصرف آن درنگ کنید.

۴۳. نمک هیمالیا برای افزایش تستوسترون

در این بخش، نمی‌خواهیم از نمک فرآوری شده‌ی طعام صحبت کنیم که فقط حاوی دو مواد معدنی نه چندان ارزشمند است. بلکه، قصد داریم نمک هیمالیا را به شما معرفی کنیم که به هیچ عنوان فرآوری نشده است و حاوی بیش از ۵۰ مواد معدنی مفید برای سلامت جنسی و عمومی بدن است.

در این مقاله، به معرفی ۴۳ برترین خوراکی‌ها برای افزایش طبیعی تستوسترون در بدن مردان پرداختیم. امیدوار هستیم مخاطبان این مقاله بتوانند با بهره‌گیری از این خوراکی‌ها، در بهبود سلامت جنسی و سلامت عمومی بدن‌شان موفق باشند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیررضا مصطفایی

منبع: vkool

۴۳ بهترین خوراکی برای افزایش تستوسترون در مردان

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی