جیره غذایی این روزهای ایرانیان؛ از برنج ایرانی تا آش رشته!

به نظرتان بهترین برنج دنیا را کجا می شود پیدا کرد؟ آیا این برنج در ایران تولید می شود یا محصول کشورهای خارجی است؟ برای اینکه بهترین برنج دنیا را بشناسیم، بهتر  است اول انواع برنج را با هم مرور کنیم.

برنج، معمولا به عنوان یکی از سالم‌ترین غذاها در دنیا به شمار می‌آید. ترکیب شدن با سبزیجات و ادویه‌های متنوع، آن را به یک وعده غذایی عالی تبدیل می‌کند. به هر حال، ما به دلیل خواص برنج برای سلامتی، تقریبا هر روز برنج می‌خوریم. چه برنج قهوه‌ای باشد چه سفید، فوایدش برای بدن بی‌شمار است. برای اطلاعات بیشتر، خواص برنج برای سلامتی را در این‌جا آورد‌ه ایم.

برنج یکی از غلات مهم در برنامه غذایی است. می‌توان گفت بیش از نصف جمعیت جهان روزانه حداقل یک وعده غذایی برنج را مصرف می‌کنند. به همین دلیل طیف گسترده‌ای از انواع برنج‌ها وجود دارد. تخمین زده می‌شود که حدود بیش از ده‌ها هزار نوع برنج در دنیا وجود دارد که شناخت نوع آن‌ها برای خرید بسیار مهم است. اما همه‌ی برنج‌ها در دسته بندی کلی‌تری به دو دسته تقسیم می‌شوند.

 برنج های ایرانی از جمله برنج صدری، برنج هاشمی و برنج علی کاظمی محبوبیت بسیاری بین افراد دارند. اما برنج صدری دم سیاه مرغوب ترین برنج ایرانی است. بعد از برنج صدری در حال حاضر برنج هاشمی در رده دوم مرغوب ترین برنج ایرانی است. برنج هاشمی یکی از برنج های خوش پخت ایرانی است که در شمال کشور و در خطه گیلان کاشت می‌شود این برنج به واسطه خوش پخت بودن و معطر بودن جزو یکی از پرفروش ترین انواع برنج در ایران است.

برنجی که ما می‌خوریم در بیشتر کشورها کشت و برداشت می‌شود. اما طبق آمار موجود در دنیا ۱۰ کشور تولید کننده‌ی برتر برنج در طعم، عطر و میزان ری کردن هستند.

ایران، برزیل، فیلیپین، تایلند، میانمار، ویتنام، بنگلادش، اندونزی، هند و چین، ۱۰ کشور تولید کننده بهترین برنج دنیا هستند. در سفره هر ایرانی یکی از مهم‌ترین وعده غذایی برنج است و آن هم  برنج ایرانی که با ذوق و سلیقه‌ی ایرانی طبخ شود. با این حال، برخی از خانوارها به دلیل قیمت کم برنج های خارجی، اقدام به خرید برنج های هندی و پاکستانی می کنند. این نوع برنج ها طعم و بوی خوبی ندارند و نمی توانند رضایت کامل ایرانی ها را جلب کنند.

البته بسیاری از تولید کنندگان ایرانی نیز با انجام تحقیق و بررسی های بسیار این موضوع را ثابت کرده اند. آنها معیاری را برای تشخیص کیفیت برنج مطرح کرده اند. اولین نکته ای که در ارزیابی کیفیت برنج در نظر گرفته می شود، ظاهر برنج است. برنج با کیفیت، ظاهر تمیز و سفیدی دارد و رنگش شیری یا کرم است. به علاوه باید به تازگی برنج نیز دقت کنید.  اگر برنج تازه باشد، کمی رطوبت دارد و در هنگام پخت حجم اش زیاد نمی شود. اگر برنج قدیمی باشد، سخت و سفت است. بهتر است برای تشخیص تازگی برنج، چند تا دانه از آن را زیر دندان تان بگذارید. با این کار میزان سختی و سفتی آن را متوجه می شوید. به علاوه هر چقدر که برنج تیره تر باشد، یعنی قدیمی تر است.

تا به اینجا متوجه شدیم که بهترین برنج دنیا برای ایرانی ها، قطعا برنج ایرانی است. حال می توانیم بین برنج مناطق مختلف کشور مقایسه ای انجام دهیم. به طور کلی دو نوع برنج فریدون کنار و برنج طارم جزو برترین برنج های کشور هستند. هر کدام از این مناطق، جزو منطقه های خوش آب و هوای کشور به حساب می آیند و محصول خوبی تولید می کنند. البته از آنجایی که زمان برداشت در برنج کشت دوم برنج طارم در آبان ماه است و آفتاب و آب و هوای خوبی دریافت می کند، طرفداران زیادی دارد و قیمت اش نیز بیشتر است.

با وجود این بحث های تخصصی که در حوزه تولید بهترین برنج دنیا وجود دارد، نمی توان تاثیر دست پخت، آشپزخانه و نظر خانم های خانه دار را نادیده گرفت. برخی از خانم های خانه دار معتقدند که بهترین برنج باید عطر و طعم عالی ای داشته باشد و عطرش در تمام آشپزخانه و ساختمان بپیچد. در مقابل تولید کنندگان برنج معتقدند که کیفیت برنج را عطر آن مشخص نمی کند. برای مثال، برنجی که در شیراز کشت می شود، محصول زمین های بکر است و عطر خوبی دارد، اما اگر بخواهید همان برنج را از شمال تهیه کنید، شاید عطر زیادی نداشته باشد.

برنج هایی که چلوکبابی ها استفاده می کنند، معمولا از نوع صدری هستند، این نوع برنج ها خوب قد می کشند و طعم خوبی دارند، اما عطر زیادی ندارند. برنج های طارم، هاشمی و دم سیاه نیز جزو بهترین برنج های دنیا هستند، اما عطر کمی دارند. برنجی که هم عطر عالی دارد و هم در طعم نظیر ندارد، برنج علی کاظمی است. این برنج در طعم و عطر رقیب ندارد و به همین دلیل از برنج های دیگر گران تر است.

برخی از خانم های خانه دار معتقدند که بهترین برنج دنیا باید با انواع غذا، عطر و طعم عالی ای داشته باشد. یعنی در کته، آبکش، ته چین، و پخت مخلوط، کیفیت اش کم نشود. در حالی که تولید کنندگان برنج همچین نظری را ندارند. طبق نظر تولید کنندگان، هر برنجی برای کته و آبکش مناسب نیست.

در کنار پلو و غذاهای برنجی آش نیز خیلی پرطرفدار است. زمانی که اسم آش به میان می‌آید، آش رشته مخصوصاً در فصل زمستان و پاییز از غذاهای روتین است. آش رشته به واسطه‌ی کشک، حبوبات، سبزی تازه و  رشته آشی که در آن قرار دارد خوشمزه و دلچسب می‌شود و هر چه قدر رشته آن کیفیت بهتری داشته باشد مطمئناً طعم آش بهتر خواهد بود. رشته آشی از فرآورده هایی است که از مخلوط کردن آرد گندم ترجیحاً آرد درجه یک، آب و نمک پس از طی مراحل مختلف عمل آوری به وسیله دستگاه تولید و سپس خشک می‌شود. برای انتخاب رشته آشی باید به رنگ، بو، مزه و شکل ظاهری رشته توجه کرد.

رپورتاژ

شکل ظاهری:

رشته ها باید تا حد امکان صاف، یکنواخت، به طول حداقل ۱۵ سانتی متر و فاقد لک و مواد خارجی باشند.

رنگ:

رشته آشی باید سفید مایل به کرم و رشته پلویی باید قهوه ای روشن باشد.

مزه و بو:

رشته باید دارای مزه و بوی مخصوص و فاقد هرگونه مزه و بوی ترشیدگی، کپک زدگی، ماندگی و سایر بوهای غیرطبیعی باشد.

با ذکر موارد فوق در انتخاب رشته آشی دقت کنید.شآشی

 

 

علاوه بر اینکه انواع زیادی برنج در کشور کشت می‌شود. اما با توجه به میزان مصرف و افزایش جمعیت کشور، باید برای تامین نیاز برنج کشور از سایر کشورهایی که دارای کشت برنج هستند، برنج وارد کنند. برنج هایی که وارد کشور می‌شوند را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد.

با توجه به اینکه خرید کالاهای اساسی از مهم‌ترین خریدهای روزانه است لذا باید از مکانی خریداری شود که با اطمینان خاطر و صرف زمان کافی خریدها انجام شود.  خرید انواه برنج از جمله هاشمی، رشته آشی و ماکارونی و رشته سوپی و … در سوپرمارکت اینترنتی امکان‌پذیر است. در سوپرمارکت اینترنتی بدون نیاز به دادن هزینه‌ی رفت و آمد با خرید بالای ۱۰۰ هزار تومان ارسال رایگان خواهد بود.


گروه خبری کسب و کار بازده

منبع: www.bahareno.com


نوشته‌های مرتبط